PDA

Pogledaj punu verziju : Potreban dobar veterinar



sashaman
12.08.10., 10:04
Pozdrav svima.

Ukoliko je informacije negde već postovana izvinjavam se unapred.

Potreban mi je dobar veterinar koji se razume u reptile, konkretnije kameleone.
Sumnjam da je mališa u nekim problemima i želeo bih da stručnjak pogleda.

Jeste da sam uradio nepopularnu stvar (naknadno sam saznao za to) i Mr. Džulijan je stigao iz Tunisa kao moj saputnik, ali kako ja gledam učinio sam mu uslugu i bolje je da mu ja dam šansu sa terarijumom i svim neophodnim (uzeo klopu,vitamine,hidriram već 2 dana od kada smo stigli itd.) nego da ga razvlače ignoratni Nemci i Francuzi po plaži po ceo dan kao da je igračka.

Svaka pomoć dobro došla.

Koliko mi je jedan "kolega" sa foruma pomogao, upale su mu oči malo, tanke su mu zadnje nogice i po svemu sudeći je ženka i nema više od par meseci (manje od 6 recimo). Kasnije ću okačiti slike pa da možete vi koji se mnogo bolje razumete od mene, da date svoje mišljenje i sugestije, a veterinar mi svakako treba.

Hvala na razumevanju svima, kao i na eventualnim kritikama:icon_salut:

sasha
12.08.10., 10:51
Nisi napisao ono najbitnije, da li jede i pije i cvrsto se prihvata sa sve cetiri nozice.

sashaman
12.08.10., 11:07
Prihvata se sa sve 4 nožice s tim što to radi ekstremno sporo i ponekad kroz prazan prostor klati nožicom tj. kao da testira da li ima nešto na šta bi mogao da spusti nožicu.
Ima dobar grip kada uhvati, to mogu da osetim na ruci.
Pije da, sa palme koju sam prethodno pofajtao sa vodom, onako liže, koliko sam informisan tako treba, a još uvek nije jeo.Pokušao sam juče,ali mislim da sam ga previše istraumirao sa premeštanjem u zatvoreniji prostor kako mu ne bi zbrisao cvrčak.
Inače pokušavam sa pincetom da zahvatim bubice,ali mi to jako slabo ide,a išlo bi još gore sa rukama,jer su mi prsti kao ćevosi.Imaš li neki predlog,odnosno reci mi kako ti hraniš?
Hvala na odgovoru.

Inače terarijum je okvirno gotov, ostaje mi montiranje Uv i spot-a i da napunim unutrašnjost i onda je mali spreman da uživa koliko god želi.
Drveni ram i pvc mreža,lampe će ići na poprečnoj dasci gore,nadam se da mi neće spržiti mrežu,pošto sam uzeo spot philipsovu od 75w.

sasha
12.08.10., 11:28
Ja hranim iz ruke ali su moji iz uzgoja.Predlozila bih ti da nabavis vostane crve i braon cvrcke i da ih stavljas u posudicu.Cvrchcima predhodno potrgaj nozice da ne skacu iz posudice a vaxovi ce da ti mile na sve strane ali su spori i lako ce da ih uhvati.Nemoj pokusavati iz ruke da ga hranis jer ga dodatno uznemiravas.Za njega ce najboje biti, kada ga smestis u terarijum, da osim kada orosavas i jednom napunis posudicu budes sto dalje od njega i pruzis mu priliku da se smiri i privikne.
Proveri temperaturu ispod spota, mozda ce na ove vrucine ova da mu bude prejaka

sashaman
12.08.10., 11:36
Hvala na informacijama,pretpostavio sam da sam ga istraumirao malo više nego što treba.

sasha
12.08.10., 11:47
Kada sve ovo prebrodis, raspitacu se kod Joske Ozvegya, jedinog veterinara za reptile, za kojeg ja kod nas znam, gde moze da se nabavi sredstvo protiv parazita koje se tretira na gr telesne tezine a kapa se po kozi korena repa.Ono se koristi i za ptice.Ako ga ostavis na miru i pocne da ti jede, ima sanse da prezivi.Da je bolestan ne bi se ponasao onako kako si opisao

sashaman
12.08.10., 12:08
tako i ja kapiram,jer kad padne mrak onda se uspori,zatvori oči i kulira,a kada je dan i sunce onda se kreće,radi nešto,nije statičan,mada mu oči nisu bukvalno non stop otvorene preko dana kao što sam negde pročitao da mora da bude kod zdravih jedinki.
Meni bi svakako veterinar trebao da ga pogleda ako nije preterano skupo,jer ipak je iz divljine odnosno domaćeg habitata i nemam pojma da li ima ili nema nešto i tome slično,tako da ako možeš da mi proslediš kontakt tog veterinara bilo bi super.
Još jedno pitanje,ako je na pored otvorenog prozora na suncu,zaštićen naravno, da li mu i dalje treba spot lampa ili ne?Temperatura je sigurno oko 30 i jače (sobna letnja bez klime) pa mi nema logike da mi bude i spot upaljena?

sasha
12.08.10., 12:31
Joska treba da dodje kod mene kada se vrati sa godisnjeg jer pravi plakat za simpozijum veterinara pa ce moje reptile da slika.On je iz Subotice pa ti taj pregled ne moze biti jeftin.Inace ti ne bih savetovala da zuris sa pregledom jer bi to za tvog kameleona bio jos jedan dodatni stres.
Sa Joskom smo se slozili da je ekonomski neisplativo ako je veliko zlo leciti, bolje je kupiti novu zivotinju.Naravno to ne znaci da ne treba obezbediti takve uslove da do toga ne dodie.Sve ti treba, spot terarijum,UV, treba da budes svestan da su kameleoni veoma nezni i posto si ga uzeo iz prirode a imao si izbor da ga samo sa plaze odneses na neko bezbednije mesto, prema njemu odnosis kako to njegova priroda zahteva.

sashaman
12.08.10., 12:36
U kompleksu hotela tesko da sam mogao da nadjem bezbednije mesto,ali sta je tu je,iskreno jako mi se dopao i hteo sam da ga zadrzim,tako da idemo u fajt pa sta bude.
Hvala puno na informacijama!

sasha
12.08.10., 12:38
Nek Vam je sa srecom, u BG imas ovu hranu i nabavi je jos danas.

sashaman
24.08.10., 18:43
pozdrav!

Moram jos malo da dosadjujem i da pitam sta me interesuje i zamolio bih te da mi pomognes koliko mozes. Napisao sam pod drugom temom da je malisa uspeo da jede jednom, odnosno ja sam video da je pojeo 1 cvrcka,ostale bube povremeno vidim s tim sto vec nekoliko dana ne vidim one malo vece pljosnate sive bube sto vole da se prave mrtve,nema ih nigde i ne znam da li ih je pojeo ili su se zakopale negde i kuliraju?
Iz tacne i bilo kog drugog suda nije registrovao klopu,kada sam mu istresao par buba u ter onda se aktivirao,ali jako kilavo je sve to radio i tu jednu je jedva pojeo sa 2cm razdaljine.
Da li mozes da mi kazes kako oni uopste dozivljavaju okolinu?Da li mozes da ih zeznes da se ne pomeras u sobi i da te onda ne vide ili stvarno imaju odlican vid?
Ako nece da pije vodu na sve moguce nacine sta da radim?

Hvala unapred.

sasha
24.08.10., 19:40
Sve ono stp sam ti opisala kako da radis i dalje smatram da treba tako i to sam ti savetovala iz iskustva odgajivaca koji da bi osvezili krv povremeno uzimaju kameleone iz divljine i prilagode ih zatocenistvu sa veoma dobrim uspehom.Razlika je u tome sto oni imaju unapred pripremljen prostor i ne stresiraju zivotinju raznim metodama koje si ti opisao.To sto ti njega promatras nikako mu ne pomazes vec naprotiv, da ne pominjem pokusaje hranjenja i pojenja iz ruke.
Razlog zasto sam ti rekla da cvrchke stavis u posudu je da ih lakse ulovi ukoliko je slab i da ga svojim seckanjem po terarijumu dodatno ne stresiraju a vaxovi bi se razmilili svuda i imao bi priliku da lovi nesto sto je dovoljno sporo a ipak se krece po terarijumu a na kraju bi ih hvatao po sobi jer bi i sami izasli.Znam da ovu vrstu hrane koriste i mnogo iskusniji od nas i kameleoni prethodno je poznavali ili ne u to ne ulazim, prihvataju je sasvim dobro.Smedji cvrchci su meksi i nisu agresivni kao crni pa sam ti njih takodje i iz tog razloga preporucila ,da ne pominjem da ove dve vrste hrane sadrze puno vode pa bi i rehidrataciji pomogli