PDA

Pogledaj punu verziju : Par pitanja o kornjacama



paki sor
22.08.10., 12:49
Zanima me par stvari o kornjacama,jer zelim da ih krenem drzati u terarijumu.Prvo me zanimaju koje uslove traze,gde se mogu nabaviti neke retke vrste(pozeljno je da su do 20cm dugacke),da li treba CITES za njih i koliko bi me kostalo jedna redja vrsta kornjace i terarijum koji ce joj biti odgovarajuci za citav zivot.

Unapred Hvala :)

P.S.Kopnene kornjace imaju prednost

Dendzo
22.08.10., 14:08
Nase 3 vrste Sumska, Grcka i Barska su zasticene zakonom tako da ti ne preporucujem da ih otudjujes iz prirode, mada sam cuo da ima covek u Novom Sadu koji ima odgajivacnicu sumskih kornjaca i koji ih prodaje sa papirima, a mogu se naci i u pet shopovima... Sto se ostalih vrsta tice znam jos da se crvenouhe kornjace mogu naci na crno...
Mislim da leopard kornjaca, sulkata kornjaca, indijskih zvezdastih i drugih egzoticnih kopnenih vrsta nema na nasem trzistu, a i da ih ima cena jedne bebe se ne bi kretala ispod 500 evra!
Tako da ti je najbolje za nase uslove da pokusas da nabavis obicnu sumsku kornjacu (Testudo hermanni), naravno sa papirima, kad vec kopnene imaju prednost...
E da, i kopnene vrste su vise za drzanje u dvoristu nego terarijumu.

paki sor
22.08.10., 15:23
Ja sam planirao da sumske kornjace kuci drzim u terarijumu od 200 litara, ali bi terairijum bio velike sirine i duzine i male visine.trenutno ne bih odvajao 500eura za nesto sto ce mi umreti u roku od par dana jer sam jos novi u uvom hobiju.Gde mogu nabaviti potrebne papire.Koje su egzoticne vodene kornjace dostupne u Srbiji ili blizoj okolini(Ex Yu)?

Dendzo
22.08.10., 15:40
Kad sam rekao papiri mozda sam se malo lose izrazio... Nisu to klasicni papiri kao za pse i macke, nego je valjda to u vidu potvrde da su zivotinje iz uzgoja i da je dozvoljena prodaja.
Sto se terarijuma tice mogle bi ako su male, ako su vece mislim da je to losa ideja. Mozda malo glupo zvuci, ali sumske kornjace su teritorijalne i najbolje je drzati ih pojedinacno (bar sam tako nasao na nekim sajtovima i u nekim knjigama)...
Od vodenih znam da se sigurno mogu naci crvenouhe (i dalje ih prodaju na pijacama i vasarima, dok su u pet shopovima zabranjene), a za ostale stvarno ne znam!
Mislim da ce ti to, kada vide ovu temu, objasniti iskusniji terarirsti sa ovog foruma koji sigurno bolje od mene znaju stanje na trzistu.

paki sor
22.08.10., 16:12
a da li mislis da bi uspelo da odem u hrvatsku jer je tamo dozvoljeno imati u pet shopovima(specijalizovanim za kornjace) da ih tamo nabavim i napraviim papire?

Dendzo
22.08.10., 16:33
Mislim da nema potrebe! Pa imas i kod nas sumskih kornjaca u pet shopovima, vec sam ti napomenuo! Imas u Fishermanu, a mozda i u Pet Centru u Beogradu, sigurno ih ima i u Novom Sadu.
Za hrvatske zakone ne znam i koje se kornjace prodaju kod njih u pet shopovima, samo mislim da je crvenouha isto zabranjena jer ljudi je kupe, nakon odredjenog vremena kad poraste je puste u prirodu, klima je takva da moze da opstane i samim tim predstavlja konkurenciju i opasnost za barsku kornjacu!

paki sor
23.08.10., 14:50
da.naprimer u subotici na ludaskom jezeru je neka budala pustila 30 crvenouhih i unistila ceo eko sistem jezera

davco
23.08.10., 21:28
Pa ne mogu da verujem!!! da li bi mogao malo opsirnije da ispricas sta kako i kad se tacno desilo to pustanje, moze i u private message-u, da ne smaramo ljude.
Ljudska glupost stvarno nema granica. po mom iskustvu kornjacama treba ogroman prostor, ako ces kopnenu, drzi je u dvoristu, a za vodene treba sto veci akvaterarijum...ne bih da ti pokvarim volju za novim ljubimcem ali ti preporucujem neku drugu vrstu

paki sor
24.08.10., 14:53
ok,uradicu kako je najbolje za njih.

za kornjace naravno.

opis ti saljem u private messege-u

ZwK
25.01.11., 10:49
Imam jedno pitanje. Imam kornjacu vec 11 godina skoro, i radi se o tome sto joj nikad nisam stavljao ni uvb lampu, cak ni obicnu lampu, ni filter, ni vodu koja odstoji prvo.. Dobio sam je sa 9 godina cini mi se i nisam imao pojma sta i kako treba.Ona je bezala, izlazila iz akvarijuma ( ne cudi me zasto ), po mesec dana nisam mogao da je nadjem.. Cak sam i zaboravio na nju skroz jedno vreme..Boze koji sam terorista :\ Ali sada je vec par godina drugacije, ima lampu,ali obicnu i veliki akvarijum i ostrvce naravno. Zanima me samo da li bi joj skodilo da posle toliko vremena pocnem da joj prokuvavam vodu ili stavljam da odstoji? I uvb lampu? Posto joj ocigledno nista ne fali, ziva i zdrava, nikakvih problema fala Bogu nije imala.. Naravno, lampu i filter bi trebalo da joj kupim.U glavnom zanima me samo za vodu, da li da pocnem da radim tako ili da ostavim, posto je navikla vec???

GNCD
27.01.11., 19:08
Ne moras ni da joj prokuvavas ni da cekas da odstoji ako te mrzi, imas tecnost "Reptosafe" i jos nekoliko njih na tu foru koja eliminise stetne materije cim sipas u vodu. UVB ti je pozeljno, jedino ako je ne drzis napolju, posto joj to zamenjuje suncev spektar i vrsi sintezu vitamina D3 ( varenje) i jaca oklop.

ZwK
27.01.11., 19:22
Oke.hvala na savetima ;)