PDA

Pogledaj punu verziju : Grammostola rosea ujeda ili ne



acajelen
28.08.10., 06:54
Imam G. Rosea-u i ma kolko da sam nalazio na raznim sajtovima i forumima da je to najmirnija t. ja se ne secam kad sam zadnji put poso da je uzmem u ruke a da nije bacala dlacice. Na jednom stranom forumu sam nasao da je drukcije zovu i psiho. Jedog lika je ujela njegova g. rosea posle 10 god. cuvanja. E sad, nije da se plasim, al ipak ne zelim da me ujede, par puta je probala. A u zadnje vreme (verovatno treba da se presvuce) se lagano okrene kad podjem da je uzmem i zauzme preteci stav. Mada buni me jos i to sto sam joj bacio skakavca (vrsta koju je opusteno jela) i ona umesto da ga pojede trupka nogama u zemlju kao da hoce da se pari. Nemoguce da ga menja sa muzjakom, imaju dovoljno dobar vid da primete razliku izmedju vrsta a kamoli klasa. Sveti? Ima li neko? Hvala!

Fily
28.08.10., 08:47
Imam G. Rosea-u i ma kolko da sam nalazio na raznim sajtovima i forumima da je to najmirnija t. ja se ne secam kad sam zadnji put poso da je uzmem u ruke a da nije bacala dlacice. Na jednom stranom forumu sam nasao da je drukcije zovu i psiho. Jedog lika je ujela njegova g. rosea posle 10 god. cuvanja. E sad, nije da se plasim, al ipak ne zelim da me ujede, par puta je probala. A u zadnje vreme (verovatno treba da se presvuce) se lagano okrene kad podjem da je uzmem i zauzme preteci stav. Mada buni me jos i to sto sam joj bacio skakavca (vrsta koju je opusteno jela) i ona umesto da ga pojede trupka nogama u zemlju kao da hoce da se pari. Nemoguce da ga menja sa muzjakom, imaju dovoljno dobar vid

Svaki pauk može ugristi,kad je pod stresom ili ugrožen. Pauci imaju VRLO slab vid,koji samo razlikuje svjetlost i tamu ;)

marko
28.08.10., 10:24
Ne tapka zato što hoće da se pari već tera skakavca od sebe, neće da jede. Velika je verovatnoća da je presvlačenje na pomolu ali to će vreme pokazati. Nemoj slobodno da joj nudiš hranu jedno vreme. Za vid ti je Fily rekao delimično. Imaju slab vid, razlikuju samo osnovne oblike i to na manjim razdaljinama (mada većina arborealnih ima bolji vid) ali kad je reč o prepoznavanju partnera za parenje oči ne igraju ulogu uopšte.

Što se tiče uzimanja rosee u ruke (ili bilo koje druge vrste) treba da znaš da su individualne razlike uvek prisutne, pa ako ljudi kažu da je rosea najmirnija to ne znači automatski za svaku moguću jedinku. Drugo, ako već hoćete da uzimate tarantule u ruke izvadite je iz terarijuma obavezno (ne rukama već nekom posudom) i stavite je na neutralnu teritoriju! Na neutralnoj teritoriji se neće ponašati toliko defanzivno kao na svojoj, što opet ne znači da rizik za neku neželjenu situaciju i dalje ne postoji. Rizik uvek postoji.

loshme10
28.08.10., 14:25
Ja nemam roseu, ali imam pulchru iz istog roda, i ona je jako mirna. Od plena uvek prvo bezi pa ga posle napadne, kada je cackam u terarijumu, isto uvek bezi, nikada je jos nisam video u pretecem polozaju, za razliku od genikulate koja samo jos vazduh ne napada! :D Takodje kad je stavim na ruku, vrlo je mirna, seta se, nikada nije agresivna...

hrca1988
28.08.10., 15:55
imam roseu.otprilike 4 cm
uvijek postoji rizik ako ona smatra da je u opasnosti.


ja svoju imam ju več 4 mj i nikad je nisam vidio u prijetečem položaju.slažem se da uvijek prvo od plijena bježi a tek onda napada. :D:D

SxOne
28.08.10., 22:13
"Grammostola Rosea ujeda ili ne"
ne ona jede kishnicu i ne zna da koristi zube......

naravno da ujeda, svaki pauk ujeda, samo su neki agresivniji a neki manje agresivni...

stavi rukavicu na ruku pa je onda uzmi ako ti je zent... tako cesh i da naucish kako se ponasha pauk, zapazi njegove reakcije upoznaj je i onda ce ti biti lakshe...

Tarantule su "slepe" i sve rade instinktno nekad se istripuje i predje u defanzivu, a nekad je opushtena i mozesh da joj radish shta hocesh...
morash polako da joj dash do znanja da si tu...




moja i rosea i obe pulchre cepaju plen na keca, kad se sklone od plena onda ga ni ne pojedu vec sledi presvlacenje...
smao dok su bile bash malene su bezale od plena i retko jele...

acajelen
29.08.10., 01:27
"Grammostola Rosea ujeda ili ne"
ne ona jede kishnicu i ne zna da koristi zube.

Znam da koristi zube, nisam blesav. Probala je jednom da me ujede, ali nije izbacila zube uopste, samo me je lupila donjim delom (gde su joj smesteni zubi). I ovog skakavca je tako lupila. Kontam da je htela da ga ugrize smrskala bi ga, ko njegovog rodjaka prosli put, za sekundu.
Ja sam vise mislio dal hoce da ujedaju za ozbiljno. Jer da je htela da me ujede ujela bi me. Moje pitanje se vise odnosi na promenu ponasanja i sta ko misli o tome. Ima li to veze sa nacinom na koji joj prilazim i koliko su dugo agresivne pred presvlacenje. Nije se ponasala tako prema meni do pre nekih 2 meseca.

jonathan-sic
30.08.10., 19:17
Nsiam procitao sve komentare. Imam Roseu i jako cesto bude u pretecem polozaju. ne doslovno da se dize na noge ali je spremna za napad.

Bjezanje od hrane je proslo poslije prvog mozda presvlacenja kada je imala nekih 3cm.

Kada jj ubacim plijen, i ako nece da jede, odmah ga uzme i "studira". Ako je plijen agresivan, tarantula ga napadada. Nsiam siguran da li ga ujede ali mi se cini da DA.

Neki dan sam sipao vodu 8prevurnula cep i odgurala ga... a ceo je malo ukopan u zemlju).

Reagovala je jako brzo i dotrcala na mjesto gdje cackam. Sve ssam morao brzo odraditi.

Sve u svemu, zavisi od jedinke. I ja sam mislio da je Rosea jedna od mirnijih al ise moze desiti slucaj slicna mom.

Naravno, ne zalim se. Drago mi je sto se ovako brine za sebe. Kada joj diram i otvaram zdjelu, vecinom je smirena i malo se pokrene. Ali ako se radi o brzim pokretima, jako brzo reaguje.

acajelen
31.08.10., 02:08
Sve u svemu, zavisi od jedinke. I ja sam mislio da je Rosea jedna od mirnijih al ise moze desiti slucaj slicna mom.

Ali ako se radi o brzim pokretima, jako brzo reaguje.

To ni sad nisu karakteristike moje g. Znatno je mirnija od tvoje. Citao sam neke postove starije i malo jos doznao nekih stvari i sto je jos vaznije misljenja nekih terarista ovde na forumu (poprilicno su podeljena). Definitivno postoje znacajne razlike izmedju jedinki, al izgleda da mnogo vaznu ulogu igra to dal je hranis svaki dan, temperatura i tvoje ophodjenje sa njom.
Neki misle da uzimanje tarantule u ruke nikako nije dobro i smatraju to potpunim egzibicionisanjem, al ja onda ne vidim poentu cuvanja mirnih vrsta. Onda treba svi da nabavljamo one najlepse bez obzira kolko su defanzivni i spremni da ujedu. Meni je, licno, grammostola jedna od najmanje lepih tar. ali daje pozitivnu reklamu svojim mirnim ponasanjem a opet nije naivna sa plenom, za razliku od moje paraphyse tiger koja je, opet, po meni najmirnija, t. koju sam drzao u ruci, daleko mirnija od grammostole, ali maltene moram da joj uguram plen u usta.

jonathan-sic
31.08.10., 02:30
U pocetku sam mislio da ima neke traume. Da je prestrasljiva. Znala je pobjeci u kućicu kada je bila manja li.. znala i i izletiti iz kućice.

Kada sam je dobio, kada je bila nekih 2.5cm-3cm, malo mi je bila po rukama. Nakon prvog presvlacenja, sve se mjenja. Ne bjezi od hrane, jako agresivna i nekada zna da pobegne.. tacnije uznemiri se po posudi, a nekada krene na mene, odnosno, tamo gdje sam cackao (sklanjao, dodavao nesto ili sipao vode).

Jednom kada se presvukla, digao sam kućicu da izvadim košuljicu a ona je skocila velikom brzinom i zastala na ivici posude sa vanjske strane.

Mogu joj se skroz pribliziti i nekada i ne mice, malo se aktivira tak oda znam da me primjeti ali nista agresivno. Ako se desi da slucajno kucnem posudu ili cackam zemlju blizu nje, "upali se". Jako brzo reaguje i zna da me trzne.

Kada joj ubacujem hranu, ne sjecam se da je nije uzela da je kao provjeri, bila gladna ili ne. Kao sto sam rekao, ako se recimo fobas malo uznemiri odmah ga ujeda ili nesto slicno. Kad se sve smiri, onda ga pusti.

A par puta mi se desilo da joj dam hranu, malo se poigra i okrene ledja. Ja krenem da izvadim a ona se okrene i brzo zgrabi plijen te ga pojede.

U zadnje vrijeme su mi crvi bjezali u zemlju ali ih je uspjesno iskopala.

Sve u svemu, smatram je jako agresivnom ali reaguje po potrebi. Samo ako se nesto desi. Kao sto sma rekao, ako je slucajno uznemirim.

Normalno je hranim. Dajem velikog fobasa svakih mozda 7 dana. A i ako nije mnogo gladna, pocela je da ostavlja hranu pa je uzme poslije i ako vidim da je jela iz dva puta onda joj dam tek nakon desetak dana.

A zadji put kad se presvukla, malo sam je slikao. Doslovnu unje joj objektiv u njene dlaćice, uperio svjetlo u nju i nista. Ne znam da se makela. Znaci, kada ne osjeti neki strah, uznemirenost, onda je opustena.

Vlaznost pratim normalno.

Ono sto je jos zanimljivo a nije uobicajno. Tek je na zadnjem presvlacenju po prvi put isplela sebi postelju za presvlacenje. Do sada se presvlacila u kućici. Prije toga jeste plela ali svuda naokolo. Unutra ne osim sto bi iznjela svu zemlju dok se stalo ne bi ukazalo. A košuljicu bi ugirala u ćošak tak oda je gotovo bilo nemoguce izvaditi.

Predzadnji put, zvuci jak ocudno ali se presvukla stojeci naslonejna na kućicu. Prednje dvije il icetri noge su bile u zraku jer je bila mnogo viša od kućice. Nisam kontao sta radi dok je nisam navecer zatekao kako se presvlaci. Odnsono, presvlacila se citav dan samo nisam primjecivao.

Sto se tice velicine. Ne mogu biti nikao precizan. Mislim da je raspon nogu presao davno 10cm. Recimo da je nekih 12c,. ALi zaista ne znam.

I da, vise je nikada nisma uzo u ruke. Mozda bi bila smirena ali ipak, jos nisma odlucio da je diram.

acajelen
31.08.10., 03:05
Ne znam izgleda, bar ono sto sam na stranim forumima video, da su bas rosee veliki individualisti. Valjda ih zato zovu psiho. Ali nikad nisu bas agresivne.
Ova moja je samo u pocetku plela sad jako slabo. Ja mislim da je glavni razlog, to sto pletu pred presvlacenje, da se ne povrede ili da im se ne zalepi neki grumencic odozdo. Tako da ako ona ustanovi da je podloga cista nece mnogo isplesti. Neki tvrde (teraristi i naucnici) da ako je uzimas cesto (svakih 2-3) u ruke ili samo dodirujes da moze vremenom da se navikne i imaju dobru argumentaciju za to, a drugi ter. i naucnici tvrde da to nema nikakve veze i opet imaju dobre argumente. Tako da ni ja ne znam sta da mislim. Zato sam otvorio ovu temu. Al nesto je slab odziv, a mene bas interesuje sto vise iskustava da cujem. Trebo sam temu da nazovem Tarantul ujedaju ili ne :D
A mozda ni tako.

jonathan-sic
31.08.10., 12:04
Tarantule ujedaju. Budi siguran. I ako sam u pocetku mislio da im je zadnje da ujedu, ipaj je veliki razlog to sto ne znaju sta da ujedu.

Navikle su da napadaju plijen njihove velicine ..odnosno, u vecin islucajeva dosta manji. Kada se pojavi ljudska osoba, ili kada se nadju na ruci covjeka, one ne znaju sta to predstavlja. Ako je u opasnosti i krenes prstima prema njoj, budi siguran da ce te ujesti. Vec kada bi prisao pruzenig dlana u vertikalnom polozaju, ona ne bi razumjela sta "da radi sa njim" i ako joj predstavlja opasnost.

Naravno, treba znati sa njima i biti pazljiv. Ne da te ne ujede vec da se ne osjecaju ugrozeno.

Komentari ti ne mogu mnogo pomoci jer niko ne zna kakvu jedinku imas i kako se ti prema njioj ponasas. Koliko sam skontao, radi se o mirnijoj tarantuli sto ne bi trebalo biti problema.

marko
31.08.10., 12:52
...Definitivno postoje znacajne razlike izmedju jedinki, al izgleda da mnogo vaznu ulogu igra to dal je hranis svaki dan, temperatura i tvoje ophodjenje sa njom.Kako ishrana i temperatura može da igra ulogu u tome da li će te tarantula ujesti ili neće? Kod tako primitivnih bića koji svoje ponašanje prilagođavaju spoljnim nadražajima nema veze kako je hraniš i koja je temperatura, ako mu se učini da se plen približava uješće te samo tako.



Neki misle da uzimanje tarantule u ruke nikako nije dobro i smatraju to potpunim egzibicionisanjem, al ja onda ne vidim poentu cuvanja mirnih vrsta. Onda treba svi da nabavljamo one najlepse bez obzira kolko su defanzivni i spremni da ujedu.Ne vidim ni ja poentu čuvanja tarantula uopšte ako je primarni cilj puštanje po rukama? Druga stvar, ne postoje "najlepše" tarantule.

acajelen
31.08.10., 14:35
Kako ishrana i temperatura može da igra ulogu u tome da li će te tarantula ujesti ili neće? Kod tako primitivnih bića koji svoje ponašanje prilagođavaju spoljnim nadražajima nema veze kako je hraniš i koja je temperatura, ako mu se učini da se plen približava uješće te samo tako.


Ne vidim ni ja poentu čuvanja tarantula uopšte ako je primarni cilj puštanje po rukama? Druga stvar, ne postoje "najlepše" tarantule.

Ja nemam mnogo svog misljenja po pitanju toga. Pokusavam upravo da ga formiram. Cito sam pre neki dan stare postove i ti si ucestvovo u prici, s tim sto si verovatno promenio neka misljenja do sad. Ja pokusavam da zaobidjem svrsishodnost uzimanja taran. u ruke, jer to moze odvesti u daleku raspravu. Al ajd sad..Moj glavni razlog su devojke, koje dozivljavaju slog svaki put kad dodju kod mene. Kad uzmem gr. u ruke (ona je najveca koju imam 5-6cm) bez izuzetka, prestaju da histerisu kad vide kako se ponasaju u rukama. Ja imam zelju da osim tar. cuvam i neku devojku u kuci, a tesko cu da je ubedim da je bezopasna ako joj budem prico da je opasna :) Posto se bavim padobranstvom ne zelim da ostavljam utisak egzibicioniste i sa tar. Kad bi pricao da su agresivne i da ujedaju bi, po meni bilo egz. kao cuvam opasne zivotinje. Ja nikom ne govorim da chr. cyaneo. oce da ujede. Svi koji su se cudili i govorili mi da sam lud sto ih cuvam kad su videli kako ih mirno uzimam, i kad sam njima dao u ruke promenili su misljenje (mozda samo o t. , ao meni i dalje misle da sam lud, to vec ne znam :)

marko
31.08.10., 14:46
Kako misliš da sam promenio mišljenje? Ranije sam bio mišljenja, isto kao što sam sada, da tarantulu ne možeš navići na uzimanje u ruke i da rizik uvek postoji. Tvoja ideja da rukovanjem tarantulama približiš taj hobi drugim ljudima je donekle ok, ali oni treba da znaju, a i ti treba da znaš da nisu sve životinje "druželjubive" da tako kažem. Nekim životinjama je jednostavno mesto "sa druge strane". Ta devojka koju ubeđuješ verovatno razume da je tarantula u terarijumu bezopasna i verovaće ti na reč da nije smrtonosna?

TheBacko
31.08.10., 14:53
Uzimanje tarantula u ruke vam je potrebno koliko i WC šolja - može se doći do zadovoljstva i bez toga ;)

jonathan-sic
31.08.10., 14:57
Kolega, ostavi se navike pokazivanja T drugima i davanje istih u ruke svakome ko dodje. Tarantule u jedaju i tarantule su otrovne. Ima ljudi 8koji mizda i ne znaju) da su elergicni na otrov pcele pa tako i tarantule.

Nemoj da se igras i komplikujes stvar. Treba samo da objasnis da su tarantule bezopasne u terarijumu i to je to.

acajelen
31.08.10., 16:05
Ovo za temperaturu i hranu sam procito ovde i ima neke logike. A to je da ako je hranis cesto ona se navikava na plen i sve sto se mrda po ter. predstavlja potencijalni plen. Ako reaguje na spoljne nadrazaje eto. Ako je cesto hranis svako otvaranje ter. ce doziveti kao vreme za obrok. A za temp. da su aktivnije kad je toplije.
Nisu devojke jedini razlog. Razlog je i strah koji sam ja imao od t. u pocetku. Ne zelim da kad god pokusam da joj natocim vodu da se cimam. Kad sam je doneo, jednom se okrenula naglo kad sam posao da namestim posudu i ja umalo nisam razbio ter. kolko sam se cimnuo. Sad su i meni i njoj manje zustre reakcije. Meni je ovaj lik sto mi ih je prodo reko tek posle da mora da se menja treset i tako to. Ja sam imo ideju da ih nikad ne dodirnem i jezio sam se na samu pomisao. Sad vidim da to nije tako strasno. Tu je internet dosta uticao. Na kraju krajeva, kako cu da joj menjam treset, sredjujem biljku koju sam joj postavio, premestam u drugi terarijum. Jedan od razloga je i prevazilazenje straha. Definitivno mislim da to nije najbolja stvar, ali nikako nije jedini razlog mog cuvanja t. Imam mnogo vise vaznijih razloga. Zelim da steknem samopouzdanje u rukovanju sa njima. Svako ima neki svoj trip. To jeste 100 posto stres za tarantulu, ali ni u prirodi joj sigurno nije bas sve mirno. Drugo primetio sam da kad je cackam svaki dan, posle nekih 10ak dana (t. su mi u Zajecaru a ja sam u bgu, pa me nema po mesec-dva) sve manje reaguje burno i ponasa se slobodnije. Ne cima se kad otvaram ter. kad je pipnem samo se pomeri malko, kad mi prednjim nogama pipne dlan ne cima se. U zadnje vreme je nisam dirao jer me nije bilo nekih 2 meseca i primetio sam promene u ponasanju. Sad, me znam ima li to veze sa navikama, sa presvlacenjem sa tim da sam se mozda previse opustio u rukovanju sa njima, ali samo g. je promenila ponasanje, a ostale tri se isto ponasaju iako su se presvukle.

jonathan-sic
31.08.10., 16:12
Da li ti volis tarantule ? Po tvojim komentarima kao da te neko tjera da ih imas.

I da, tarantelule NISU zivotinje koje se uzimaju u ruke. Druga je stavr sto se to radi ali one nisu za maženje.

acajelen
31.08.10., 16:54
Kako misliš da sam promenio mišljenje? Ranije sam bio mišljenja, isto kao što sam sada, da tarantulu ne možeš navići na uzimanje u ruke i da rizik uvek postoji. Tvoja ideja da rukovanjem tarantulama približiš taj hobi drugim ljudima je donekle ok, ali oni treba da znaju, a i ti treba da znaš da nisu sve životinje "druželjubive" da tako kažem. Nekim životinjama je jednostavno mesto "sa druge strane". Ta devojka koju ubeđuješ verovatno razume da je tarantula u terarijumu bezopasna i verovaće ti na reč da nije smrtonosna?
Ja ne znam kakva vi iskustva imate po pitanju toga. Ali mene je drugarica pitala dal ona moze da se provuce kroz staklene resetke na poklopcu? A razmak je nekih 3-4 mm. Ja joj objasnjavam da ne moze, ona i dalje tvrdi da moze, posle pola sata natezanja, ja je izvadim i ubedim koliko je mirna. T. uglavnom miruju u ter. pa laici misle da cim im se ukaze prilika oni mogu da skoce 2 metra i da trce 100 na sat. A kum od mog druga je bukvalno pobegao. Bez preterivanja. Kad je dosao kod mene, iako sam mu vec reko za t. on je PObegao i nije mi se javio ceo dan. Niti je dolazio kod mene narednih mesec dana, dok mu nisam pokazao slike kako ih drzim, video klipove itako to.. Prekjuce je doveo nekog ortaka da mu pokaze moje t.
Znaci reci i logika nemaju veze sa verom. Logika je uvek prkos svakoj religiji i verovanju. Ne veruje mi niko ko se plasi, strah je cudna stvar.


Da li ti volis tarantule ? Po tvojim komentarima kao da te neko tjera da ih imas.
Lose tumacis moje komentare onda. Kao da su svi protiv toga u mojoj blizini. Najteze mi je sa kevom. Evo sad ste i vi protiv toga:(
Moj problem je ocigledno sto se previse informisem o svemu sto radim. Gomilu suprotnih misljenja u vezi cuvanja t. sam dobio. Mnogo mi je tesko da razlucim sta je ispravno a sta ne. Ali jedno je mnogo bitno, a to je vezano za svaki hobi. Ljudi cesto pricaju svasta. Ja se bavim akvaristikom vec nekih 15ak godina a moj cale nekih 30-40 godina! Ima 53 godine a poceo je sa 11 godina s tim sto je pravio pauze. I nemate pojma kakvih se gluposti naslusao od raznih ljudi na pocetku bavljenja hobijem, pa i sad na stranim forumima vidim razne zablude vezane za akvaristiku. Mnogi postavljaju neke cvrste stavove a uopste se nisu informisali a dugogdisnji su clanovi pa njihovi stavovi imaju tezinu, pa su mu i precutkivali razne stvari. Nama su tako pricali da je oskare (ribe) nemoguce drzati u istom akvarijumu i da je to izivljavanje nad zivotinjama, a oni su se prilagodili jedni drugima pa su se cak i parili. Pa da ne pricam neke druge nebuloze o kiselosti vode i sl. Ja sam nov u teraristici ali u samom startu sam prepoznao te price kod nekih ljudi. Verujte mi, tu bar imam iskustva. Koji su razlozi za takvo ponasanje pojma nemam al to je naprosto tako. Ja sam vec promenio misljenje o uzimanju tarantula u ruke 4 puta ukljucujuci i sad. Pokusavam raspravom da donesem kanacan zakljucak, da ne bi morao iskustvom kao sto je tu u akvaristici bio slucaj u vecini pitanja.

jonathan-sic
31.08.10., 17:04
..i ti kontas da ces uzmanjem T u ruke sve rjesiti i pokazati naciji kako one zaprovu nisu/jesu opasne ?

Da budemo malo konkretniji. Tarantule su opasne, brze i otrovne zivotinje koje ujedaju. Opet ponavljam, druga je stvar sto se uzimaju u ruke i sto su incidenti rjetki.

Kazem opasne jer kao sto spominjem, ima ljudi koji su elergicni na otrov a mozda i na iritirajuce dlaćice.

Fino ti kazem, nemoj pred ljudima vaditi tarantulu a pogotovo stavljati u njihove ruke. Nemoj pricati da su bezopasne kada to nije tacno.

Kada stavljas tarantulu nekome na ruke, obavezno reci da mogu da ujednu, da su JAKO BRZE i da imaju iritirajuce dlaćice.

Ti potuno ides u suprotnom pravncu i radis na pogresan nacin. Ljudi imaju crne mambe i drze ih u rukama i sta dokazuju ? Apslutno nista.

Kao sto sma tio vec rekao, tvoje je da kazes da su tarantule bezopasne kada su u terarijumu, da bi (objasni im kao tako) izasle prvom prilikom da se mogu provući kroz te proreze a ostalo je na publici da li da ti vjeruje.

I opet ti napominjem, nemoj davati tarantulu u ruke ljudi cak i kada bi oni trazili. Ne znas kako moze da se odrazi u slucaju incidenta.

U kući imas neobicnu zivotinju i moras da znas da od nje ni pricama ni pokusajima ne mozes napraviti plišanog medu.

Ako ocekujes odgovor u smislu: "Ma super su tarantule. Budi miran i sve ce biti oke. Moze da dajes kome hoce. Ja sma davao svojim komšijama i nikadan ista nije bilo.."

..znaj da to nije tacno.

acajelen
31.08.10., 17:56
Ne kontam jos uvek nista. Slazem se stobom potpuno da ujed nije bezveze. Ko kad neko kaze "kao pcela da te ubode". Mislim, to posebno. Mene je ubola pcela 3-4 puta u zivotu. I nikako ne bih voleo to ponovo da se desi. Boli i veoma je neprijatno. Nema tu sta vise da se resava. Ko god je bio kod mene video ih je (osim moje bivse, od koje sam ih sakrivao, jer nisam znao kako ce reagovati, znaci, nisam joj ni spominjao). Cuo sam neku pricu, a ima i klip na youtubu gde lik pokusava poeciloteriju da navikne na ruku, pa je posle jedno 10ak ujeda postao alergican. Pa evo ovaj nislija od pre neki dan, mozda ga je ujeo neki sasvim levi insekt al ovaj dobio alergicnu reakciju. Nema tu pravila slazem se. Mog postara je ujeo pekinezer i ovaj umalo nije umro od sepse. Znaci ni ujed kuceta nije bezazlen.

Davao sam samo jednom drugaru koji je trazio. T. u ruke i da upozorio sam ga. Al nisam bio svestan, tad, koliko vas je protiv toga. Sto se mazenja t. tice meni je to isto glupo. U pocetku mi je bilo interesantno da ih uzimam u ruke da bi ih video iz bliza kakve su. I primetio sam da kad god se cima pre nego je uzmem u ruku, posle kad je vratim u ter. ona se skupi negde u cosku ter. i ne mrda naredna 2 sata. Znaci, trauma joj je to definitivno. Moja namera je da se naucim rukovanju i da sad eksperimentisem ako budem video da za tim ima potrebe. A inace do pre nekih mesec dana jedino sam sa kimom i likom koji mi ih je prodao pricao o tome kolko su one primitivne i mogu li se uzimati u ruke i sta ko misli o tome. Znaci ja sam ih hendlovao kako se to vec kaze i otkrio neke pojedinosti pre nego mi je iko rekao koliko ljudi cuva t. a da ih u zivotu nije pipnulo. A nemam bas neku preteranu potrebu da ih uzimam vise, s obzirom da su svi vec imali prilike da ih vide u mojim rukama, a i ja sam zadovoljio svoju radoznalost. Al opet ostaje pitanje menjanje treseta i premestanje t. Kako to da izvedem bez kontakta? Plus, neko mi je savetovao rukavice da uzmem, al mislim da je to glupo, jer t. kad bi me ujela bez problema bi ih probila, al nisam uspeo da ga pitam sta misli o tome.

jonathan-sic
31.08.10., 18:31
Treset mjenjas svakih 3 godine. Mislim, tzakavje prosjek. Nije tacn oodredjeno ali se hoce reci da moze dugo "mirovati".

Kada se tarantule ne uzimaju u ruke a hoce da se presele, vecinom se laganim stapicem upute u neki čašu ili skucnu posudu.

Nisam nikako za naglim polapanjem i podvlacenjem papira ispod posude s kojom smo je poklopili. Moze se nelako otkinuti noga a da ne kazem i popoloviti tarantula u slucaju da se aktivira jer su zaista brze.

acajelen
31.08.10., 19:23
Neki nemac se zalio na stranom forumu kako je tar. tako uzverala uz posudu kad je hteo da je vrati u ter. pa mu je ispala. Uginula je pose nekog vremena. Vido sam negde na youtubu specijalne posude za premestanje t. Ne znam ima li to negde kod nas? Interesuje me jer s rozeom i parafizama i mogu da rukujem u tim prilikama al sa chr. cyaneopubescens cu morati oprezije kad jos malo poraste. Mnogo je okretna i brza.

Za treset su mi svasta pricali. Al nekako mi najvise deluje logicno svake godine. Jer, vise zbog mirisa koji se stvara i estetike nego zbog zdravlja tarantule. Ali kao posle godinu dana bi vec moralo. Koliko ti cesto menjas?

concepcion
31.08.10., 19:26
gledaj,ako ti je tolika frka da je prebacis uzmes posudu u kojoj je, otvoris i ostavis u posudu u koju prebacujes(terarijum ili sta vec) posto pretpostavljam da ce stati i lepo ce tarantula izaci...nema potrebe uzimati specijalne sprave za premestanj,to su zapadne gluposti da uzmu pare ;)

marko
31.08.10., 19:45
Ovo za temperaturu i hranu sam procito ovde i ima neke logike. A to je da ako je hranis cesto ona se navikava na plen i sve sto se mrda po ter. predstavlja potencijalni plen. Ako reaguje na spoljne nadrazaje eto.Ovako, reč navikavanje jednostavno ne ide uz jednu ovako primitivnu životinju. Sa nekim paucima na višem evolutivnom nivou su uspeli da pokažu neke znake navikavanja (i to kratkotrajnog), ali sa tarantulama nisu. Ako je neko naišao na neki članak o tome neka ga pokaže, ja na isti nisam naišao.




Ako je cesto hranis svako otvaranje ter. ce doziveti kao vreme za obrok. A za temp. da su aktivnije kad je toplije.Ovo je teška glupost. Nemoj da se ljutiš jer nije upućeno tebi već onom ko je to prvobitni napisao.




Na kraju krajeva, kako cu da joj menjam treset, sredjujem biljku koju sam joj postavio, premestam u drugi terarijum.Bilo koje radove po terarijumu, menjanje treseta na primer, možeš obaviti i bez ruku. Tu je stara dobra flaša ili bilo koja druga posuda kojom ćeš da poklopiš tarantulu i da je izvadiš iz terarijuma. Ne branim ja tebi da radiš to rukama, slobodan si da radiš šta god ti je volja, samo kažem da postoji još načina osim rukama.

acajelen
31.08.10., 21:18
Marko. Mislim da je tema bila koliko cesto hraniti t. gde je neko rekao to da je agresvinija ako je cesto hranis, a ovaj je na to odgovorio da je hrani maltene svaki dan, pa moguce da je to razlog agresije, pa neko dodaje da kad temperatura padne da su manje aktivne, pa onda neko kaze da ne treba t. stavljati u frizider (!) da bi je uzo u ruke vec je dovoljno "osoliti" ruke tresetom, a to je cuo od nekog ko se dugo bavi teraristikiom... Pa neko drugi dodaje da ih treba neredovno hraniti jer tako im je u prirodi i tako to.. Sve sto cujete od mene, ja sam negde ili procitao ili video ili mi je neko reko. A neke stvari sam sam iskusio (al toga je malo). To da su primitivne nema sumnje, ali naucnici o tim stvarima raspravljaju decenijama, da li je ucenje i evoluiranje stvar instinkta ili alter instinkta i mutacije. I, ne znam koliko znas o tim stvarima ali mozak nije jedini organ koji uci. Meni je bezveze da pricam o tim stvarima to je mozda bolje da pustimo nekog zoologa. Ljudi koji su pokusali da ih pripitome pricaju drugo, ali pitanje koliko lazu. Jer kad neko nesto uporno hoce da dokaze i veruje u to on ce se sluziti svakakvim izmisljenim primerima da bi dokazao poentu. Zato ja nisam siguran da li da verujem u te price. Ko sto ima likova na netu sto sam video kao maze taran. Tako je i nama lik koji nam je prodao pirane klepetao kako se igra sa njima i kako su apsolutno bezopasne...

marko
31.08.10., 21:46
...pa neko dodaje da kad temperatura padne da su manje aktivne, pa onda neko kaze da ne treba t. stavljati u frizider (!)Istina je da su manje aktivne kada padne temperatura jer su hladnokrvne životinje, odnosno temperatura tela im je skoro kao temperatura okoline. Niže temperature im usporavaju metabolizam i otuda manje aktivnosti. Takođe, niže temperature mogu biti fatalne po njih tako da frižider izbaci iz igre odmah. To ti je verovatno već jasno. E sad, siguran sam da ima ljudi koji su hladili svoje tarantule kako bi mogli da ih puštaju po rukama i ne želim da izrazim svoje mišljenje jer će svakako cenzura foruma da odradi svoje pa nećete videti šta sam napisao.



vec je dovoljno "osoliti" ruke tresetom, a to je cuo od nekog ko se dugo bavi teraristikiom...Osoliti ruke tresetom? Šta sve nećemo čuti...



Pa neko drugi dodaje da ih treba neredovno hraniti jer tako im je u prirodi i tako to.. Sve sto cujete od mene, ja sam negde ili procitao ili video ili mi je neko reko. A neke stvari sam sam iskusio (al toga je malo).Na vlasniku je da odluči kako će ih hraniti. Ja sam na početku hobija hranio češće ali sam posle nekog vremena to promenio, ne volim debele paukove, volim da su srazmerni. Bilo kako bilo, ishrana je već za drugu temu. Jasno je meni da ti prenosiš stvari koje si negde pročitao, ali nisi pročitao sve ispravne informacije i red je da te neko ispravi :)



To da su primitivne nema sumnje, ali naucnici o tim stvarima raspravljaju decenijamaI ti naučnici su do sada samo kod paukova na višem evolutivnom nivou uspeli da pokažu znakove "navikavanja" i to u kratkom periodu (tipa jedan dan). Sad se već ponavljam.

acajelen
31.08.10., 22:23
Ja jedino sto me je iskustvo naucilo, jeste da nista ne uzimam zdravo za gotovo. Mozda sam ovo rukovanje tarantulama uzeo zdravo za gotovo. Al dobro sad. Ne kajem se. Imalo je to i dobrih strana. Mlad je ovo hobi i u svetu a kamoli kod nas. Pa se svasta moze cuti. Pre je u Zov-u bilo dosta o t. i ja sam se tu informisao jer sam jos ko klinac hteo da nabavim t. al keva mi nije dozvolila. Secam se da je prokomentarisala: "Jesi normalan!? Da izadje iz akvarijuma i da nas sve poubija!":eek: Pitanje koliko je i u Zovu isto bilo gluposti.

marko
31.08.10., 23:02
I ne treba da se kaješ. Samo treba da znaš da rizik uvek postoji, tarantulu ne možeš navići na rukovanje, te da sve radiš na svoju odgovornost. Ne možemo ti mi zabraniti da ti to i dalje radiš. Da se ne lažemo, padne i meni to na pamet jednom/dva puta godišnje u momentima teške dokolice. Obično sam tada sam u stanu pa nikoga od ukućana ne uključujem u "igru".

Geni
01.09.10., 09:27
Auh, opet ovo... Uglavnom se ne javljam više jer je sve ovo sažvakano u starim temama i vođene su jako opsežne i detaljne diskusije o ovim stvarima pa nema mnogo potrebe da se ponavlja ali svako malo se pojavi opet neka ovakva tema pa treba neke stvari reći.

Navikavanje tarantula... Nedostatak empirijske metode pri posmatranju naše okoline je prisutan u velikoj meri i to je glavni 'krivac' čestog pogrešnog posmatranja i razumevanja mnogih životinja i njihovog ponašanja. Mnogi imaju tendenciju da životinje posmatraju kroz prizmu ljudskih bića iako one to nisu i to izvlači loše i netačne zaključke. Što je životinja primitivnija to je takav pristup štetniji. Sećate li se samo koliko je analizirano ponašanje kobri u Indiji kada 'igraju' uz frulu? Godinama se provlačila priča da se kobre tako hipnotišu ili šta već. Naravno da je istina sasvim drugačija i da te gluve životinje samo reaguju na nadražaje.

Isto se provlači i u analizi ponašanja tarantula. Stalno se provlače priče o tome kako tarantule vole ovaj a ne vole onaj plen jer različito reaguju. Kada tarantula nije mnogo gladna ona ne rizikuje i ne napada plen jer joj je osnovni instinkt da ostane sakrivena i da se ne eksponira. Kada joj se približi neki aktivniji plen ona često napadne instinktivno a kada je već nabola plen onda ga i pojede. U istim uslovima će manje aktivan plen da propusti. Iz toga često ljudi izvlače zaključke kako tarantula više voli npr. lateralisa od fobasa što nema veze sa realnošću. Ona nema dovoljno intelekta (nema ga uopšte) da bi razlikovala plen po ličnim preferensama. Isto je kod navodnog navikavanja na ruke, nošenje i sl., tarantule se ne mogu navići na uzimanje i nema niti jedne studije koja je uspela da dokaže makar jednu jedinu indiciju pamćenja ili navikavanja kod ove vrste. Čak i kod naprednijih pauka je ta osobina iskazana samo u rudimentarnom obliku. Tarantula će reagovati samo na trenutne nadražaje, nikako na već upamćene moduse ponašanja. Upravo je 'mirnoća' tarantule najčešće loše shvaćeno ponašanje koje se međutim lako dokazuje. Tarantula koja se izvadi iz sigurnosti svog skloništa i stavi u nepoznat prostor će da se smiri ali će joj se nivo stresa povećati. Broj otkucaja srca će se povećati nekoliko desetina puta. Upravo tarantula koja je udobno smeštena na svojoj teritoriji i koja je dobro obeležila svoju okolinu mrežom, koja oseća sve vibracije na tom prostoru preko te mreže i koja se tu oseća sigurnom će reagovati agresivno kada joj priđe neka opasnost (uglavnom čovek koji pokušava da je uzme u ruku u našem slučaju ;)) dok će tarantula koja je na nepoznatoj teritoriji reagovati mnogo mirnije i samo će polako šetati po rukama jer je već pod stresom i samo pokušava da se skloni na sigurno.

Pošto ovde pričamo o tarantulama novog sveta i to o terestrijalnim vrstama, one imaju neke instinkte koji im definišu ponašanje različito od vrsta starog sveta. Uzrok za ovo je naravno postojanje iritirajućih dlačica na abdomenu koje su im primarno oružije odbrane. Ove vrste ne ujedaju u odbrani jer imaju mnogo efikasniju metodu - bacanje ili ostavljanje iritirajućih dlačica. Metoda je prosta, potencijalni predator će im prići a tarantula će bežati od njega dok iza sebe ostavi oblak iritirajućih dlačica koje će svakako efikasno odvratiti potencijalnog predatora od daljih pokušaja da je pojede. Ujed je mnogo manje efikasan u tom pogledu. Iako Grammostole nemaju mnogo ozbiljne iritirajuće dlačice, njihova efikasnost je dovoljna na sluzokoži nosa ili u očima i to je ovde i glavni razlog da se ne drže po rukama. Preterana izloženost istim prouzrokuje sve burnije reakcije i to do te mere da ću ja radije da rizikujem da me ujede nego da mi baci dlačice. Ujed će mi mnogo lakše pasti ::D. Puštanjem tarantule da šeta po rukama svojih prijatela rizikuješ da neko sebi napravi ozbiljnu štetu ukoliko posle toga protrlja oči ili mu/joj tarantula baci dlačice u lice. Mnogo ozbiljniju štetu nego da ga/je tarantula ujede (ukoliko nije alergičan naravno). Pored toga stresiraš istu tarantulu, rizikuješ joj život (uvek postoji mogučnost da će da potrči i padne sa tvoje ruke i da se povredi), oštećuješ joj mrežu koju je postavila i produžavaš joj period ponovnog adaptiranja na svoju okolinu.

E sad, kada sam već sve ovo ispisao (i završio kafu pa bih mogao i da počnem nešto da radim ;)), samo da apsolviramo - svi smo mi držali tarantule u ruci i svi smo h vadili. To radimo zbog svog uživanja jer time njima samo nanosimo štetu. Ne treba biti previše altruističan oko toga jer su ipak oni naši ljubimci i razlog zašto smo ih uzeli je da zadovoljimo naše potrebe a ne njihove. Međutim, treba biti svestan toga i vremenom će i ta želja da se stalno maltretiraju minuti i moćićemo da uživamo u njima na način na koji i njima više odgovara, da ih ostavimo na miru.

acajelen
01.09.10., 13:22
Znam Geni. Sve to stoji i znao sam da su t. primitivne i pre nego sam poceo da ih cuvam i to za navike isto. Ali opet ostaje cinjenica da se sva bica prilagodjavaju sredini u kojoj zive. To je znacajan deo evolucije, tako se razvijaju vrste i tako se doslo do ovolike raznolikosti izmedju vrsta. Ako se generacije tarantula gaje u terarijumima njima terarijum i covek postaju priroda i prirodno okruzenje. Pogledaj bubasvabe npr. One su jedne od najprimitivnijih stvorenja na planeti a sposobne su da se prilagode raznim otrovima i hemikalijama, tako da na svakih 10ak godina moraju da se menjaju sredstva za njihovo trovanje. T. bi verovatno mogle da se naviknu samo je pitanje dal bi za to trebalo da prodje 20 ili 1000 godina. Ja sam sam shvatio da to sto sam je uzimo u ruke za nju nije stvorilo nikakvu naviku, al sam morao da proverim. Moram da lupim glavom u zid da bi video da je tvrd. :rolleyes: Takav sam. Sam si reko da je problem sto ljudi kroz svoju prizmu posmatraju zivotinje. O tome i ja imam isto misljenje ali na drugi nacin. Mi mislimo da mozak igra kljucnu ulogu u svemu, a ja verujem da ima nesto jace od mozga a to je sposobnost instinktivnog memorisanja. Zivotinje koje nemaju mozak informacije skladiste u celom telu. Kako inace obajsniti to sto hobotnice imitiraju koralne zmije. Jel neku hobotnicu ujela koralna zmija pa ona zna da treba da je imitira, jer pretpostavlja da se sva ziva bica plase koralne zmije. Kad bi tako bilo, to bi znacilo da hobotnica ne samo sto dobro zapaza okolinu nego jos pravi i pretpostavke i na osnovu njih iznosi zakljucke. Priroda je previse slozena.. Ja sam drugacie bio informisan po pitanju rukovanja tarantulama, pre nego sam zapoceo ovu temu. Mislio sam da je to potpuno normalno. Tek posle sam video da postoje stari postovi o tome i video sam sta vecina misli. Tako da je sve ovo bilo vise manje nepotrebno, al dobro sad..
Hvala svima na strpljenju.

Geni
02.09.10., 08:49
Auh, samo moram da dam dva komentara, čisto da neke stvari ne stoje na forumu a da se ne isprave. Prvo i manje bitno je da je hobotnica jedna od najinteligentnijih morskih stvorenja i ima inteligenciju mačke i prilično veliki mozak za svoju veličinu a drugo i mnogo bitnije - koliko god inteligentna bila ne može da imitira koralne zmije jer su iste kopnene i nemaju nikakvog dodira sa hobotnicama koje su morske životinje.

acajelen
02.09.10., 16:06
To da je hobotnica inteligentna nema sumnje. Mogo sam da navedem i pauka koji imitira mrave izgledom i mirisom. Hobotnicu sam naveo upravo zato sto imitira zivotinju s kojom tesko da je ikad imala kontakt. I to nije jedina zivotinja, imitira i razu i kamenu ribu i jos razne druge otrovne zivotinje. I to ima snimak u moru kad je prati ronioc, jedna ista hobotnica. Imitira i oblikom, a ne samo bojama. Imas emisiju Beautiful creatures na B92 je isla sto puta, a i na Avali sam skoro gledao nesto o sposobnosti mimikrije i imitiranja i bas su hobotnicu prikazali. Uveri se sam. Ne verujem da je foto montaza. Moze itekako da imitira koralnu zmiju.

concepcion
02.09.10., 16:14
ti sad pricas o hobotnicama,gde je tu veza sa tarantulama ? ;) inace,ta evolucija koju ti pominjes je malo cudna,pa onda bi komarci trebali da nauce da ne slecu na nas jer cemo da ih opalimo i ubijemo....mislim da si malo preterao,lepo je receno milion puta da tarantule ne mogu da "nauce" nista i da rade po instinktima i za nju ce vadjenje u ruku uvek biti stres i to je to

acajelen
02.09.10., 18:04
ti sad pricas o hobotnicama,gde je tu veza sa tarantulama ? ;) inace,ta evolucija koju ti pominjes je malo cudna,pa onda bi komarci trebali da nauce da ne slecu na nas jer cemo da ih opalimo i ubijemo....mislim da si malo preterao,lepo je receno milion puta da tarantule ne mogu da "nauce" nista i da rade po instinktima i za nju ce vadjenje u ruku uvek biti stres i to je to

Komarci se hrane nasom krvlju. Normalno je da neki od njih pogine. Ko sto kinezi npr. ginu od kobre dok beru pirinac. Ja sam spomenuo evoluciju i to da ljudi misle da se sve radi uz pomoc mozga, pa posto t. prakticno skoro nemaju mozak ne mora biti da ne mogu da uce kroz generacije. A kao jedinke sam mislio da mogu da uce jer sam na stranim forumima nalazio razne price. Al to sto mnogi pricaju o tome ne znaci da je to istina. Verujem samo u ono sto nauka potvrdi. Kad sam pokrenuo ovu temu nisam video stare postove o ovome. Da sam video ne bih ni pocinjao ovu temu.

I da ja rezimiram. Nisam se prijavio na ovaj forum da bi ikome ista objasnjavao ili da bi solio pamet ljudima koji se time bave godinama. Vec da bi nesto naucio i saznao i sto bolje se informisao. Samo volim da pre nego donnesem zakljucak cujem i argumente. To sto mi neko kaze da t. nije za ruku bez ikakvog navodjenja primera i argumenta meni nista ne znaci. Zato sam zapoceo raspravu. Tebi se cini da su mi milion puta rekli zato sto verovatno nisam prvi kome to govorite. To je i Geni objasnio da je ova tema zvakana sto puta. Al ja nisam ucestvovao u tom zvakanju.
Izvinjavam se ako se neko iznervirao oko cele ove price, to mi nije bila namera.:icon_salut:

nenad
02.09.10., 18:07
Moze itekako da imitira koralnu zmiju.

Opet moram da se uključim, mada to odavno ne radim. Ono što je Geni pokušao da ti kaže je da su koralne zmije KOPNENE zmije, a ne morske. Ti si pobrkao morske i koralne zmije, a to su dva različita pojma. Ima dosta rodova koralnih zmija, ali su najpoznatiji Micrurus i Micruroides, koji nastanjuju južnu i centralnu Ameriku, a jedna vrsta i SAD. Ne žive u morima.

concepcion
02.09.10., 20:24
aco nisam se ja iznervirao uopste,nemoj da stices pogresan utisak... ;) uzivaj,forum i jeste da kaze svako svoje misljenje pa da se dodje do ispravnih zakljucaka...

acajelen
03.09.10., 14:31
Ok. Tesko je ovako kad ne znas karakter sagovornika i kad mu ne vidis lice odrediti dal se iznervirao ili ne. Hvala jos jednom.