PDA

Pogledaj punu verziju : Holaspis guentheri-Neon Blue Tailed Lizard



TheBacko
31.08.10., 22:57
Hteo bih da vam predstavim neke svoje drugare!

http://img294.imageshack.us/img294/853/0001zj.jpg (http://img294.imageshack.us/i/0001zj.jpg/)
za druge slike ostavljam link..
http://img64.imageshack.us/img64/4913/photo0003t.jpg

http://img641.imageshack.us/img641/5320/photo0002o.jpg


Jako interesantni ljubimci, aktivni su dok god im je uključen spot ili dok im ne dosadi jurnjava po teru :D

Inače potiču iz Tanzanije- konkretno ovi, a ima ih u nekoliko zemalja zapadne Afrike.
Mali su rastom tek nekih 10-15 cm.
Što se tiče čuvanja nisu posebno zahtevni - ja ih čuvam u terarijumu 70x70x40 - visinaxširinaxdubina, treba im dosta mesta za skrivanje i grana po kojima mogu da se pentraju, nemaju neke posebne zahteve ni što se tiče hrane - jedu sve što mrda a mogu da progutaju :) obzirom na veličinu to i nije puno- tenebrije,lateralisi i sl. (valja im po nekad dodati vitamine i kalcijum)...temperatura je obično 20 do 28 stepeni, na spotu oko 34...vlaga 60 do 80% ...činijica za vodu predlažem uvek puna ...

Zanimljivi su za posmatranje pošto se pentraju, skaču(mogu uvis da preskoče i dve svoje džine), jure se i pomalo grickaju ,bez nekih povreda, verujem zbog uspostavljanja dominacije...
Na netu nema mnogo podataka ali ono što svuda piše o njima, a i ja mogu da potvrdim, ne sme im se ostaviti ni milimetar prostora za beg jer će ga sigurno iskoristiti a hvatanje i pronalaženje nije nimalo jednostavno, što zbog neverovatne brzine što zbog toga što mogu da se zavuku u zapanjujuće mali prostor
još jedna stvar u vezi njih interesantna je da mogu da "glajduju"- bukvalno rečeno-"lete" i po desetak metara , od drveta do drveta , što ja nažalost ne mogu da potvrdim :D , ali verujem da izgleda fenomenalno...

Ko god se odluči da ih čuva neće se prevariti!

sasha
31.08.10., 23:15
Posto si rekao da skacu sa drveta na drvo stavi im biljke u visinu a i lakse ce ti biti da odrzis vlagu ako povecas povrsinu koja ce da je zadrzi .Pozdravljam svaku novu vrstu i hrabrost onih koji se otrgnu od nama uobicajenih vrsta.Mnogo srece, i da ih i razmnozis.

Poisonous-sting
01.09.10., 00:01
Koji supstrat koristis?

Cold_Beer
01.09.10., 00:04
Jel su svi istog pola ili imas muzjaka,zenku...?

TheBacko
01.09.10., 13:29
Posto si rekao da skacu sa drveta na drvo stavi im biljke u visinu a i lakse ce ti biti da odrzis vlagu ako povecas povrsinu koja ce da je zadrzi .Pozdravljam svaku novu vrstu i hrabrost onih koji se otrgnu od nama uobicajenih vrsta.Mnogo srece, i da ih i razmnozis.

hvala sasha, probaću sigurno..
a što se tiče biljaka i vlage, sa vlagom ta sada nemam problem a pripremam i dve platforme da maksimalno iskomplikujem ter za čišćenje :) , ali će njma verujem biti zanimljivo


Koji supstrat koristis?
za supstrat sam uzeo malo zemlje iz dvorišta i izmešao je sa nekom podlogom za reptile, to su otprilike neki komadići od 1 do 2 cm - nečeg što bi trebalo da je treset neznam koje vrste ali odlično drži vlagu - koristim ga i za tarantule kojima treba veća vlažnost


Jel su svi istog pola ili imas muzjaka,zenku...?
e ovo je iskreno teško pitanje - u teru imam 4 komada, mislim da su 2 mužjaka i 2 ženke ali nisam siguran...
po netu sam tražio i tražio i jedino što piše to je da se razlikuju po debljini vrata i korena repa , a to je veruj mi teško provaliti obzirom na njihovu veličinu...
postoji i mogućnost da se proveri na još jedan način a to je sa donje strane korena repa gde im je polni organ da se vidi razlika, a ni to nije nimalo jednostavno...
moj metod je da čekam da se negde pojave jaja :D
za sada se manje više svi lepo salažu

sasha
01.09.10., 13:46
Nema na cemu, slaba sam na Tanzaniju :)
Kada su terarijumi sa visokom vlagom uvek je bolje da ima provetravanje, mozda gresim, ali to kod tvoga ne vidim.A da mrezicom podignes terarijum u visinu, da bude sa svih strana i od gore?Ako se upari pogodan je za razvoj prouzrokovaca bolesti.

TheBacko
01.09.10., 14:02
slaba sam na Tanzaniju :)

:D razumem te potpuno :D...
e a za ter, slike su mi loše, prva je slikana u malom teru gde ih prebacujem kad čistim ali se lepo vide pa sam nju okačio... inače ostavio sam rupe u staklu prečnika nekih 4cm na levoj i desnoj strani tera(kompletno otvorene jer se oni ne penju uz staklo pa mi to nije problem-kod staklorezca sam dobio ovakvu reakciju za to :eek:-ali odradio je :)), a poklopac je kompletno od mrežice...mislim da je to ok ali videćemo...
"Ako se upari pogodan je za razvoj prouzrokovaca bolesti " ... hvala za ovaj savet probaću da kontrolišem to i maksimalno da izbegnem!

sasha
01.09.10., 16:20
Nisam mislila na orosavanje vec u slucaju da je ventilacija losa,dobro je da se orosi pa susi

TheBacko
02.09.10., 13:13
da da shvatio sam , mislim da je za sada sve ok... super napreduju obzirom da su bili jako mali kad sam ih dobio baš vodim računa