PDA

Pogledaj punu verziju : Sibirska veverica (Eutamias asaticus)



Graciotello
26.09.10., 11:51
Evo da i ja doprinesem forumu...
Nesto vise o Sibirskoj veverici :D
__________________________


Malo slika:
http://nikolic.byethost33.com/burunduk/images/burunduk/9.jpg
http://nikolic.byethost33.com/burunduk/images/burunduk/8.jpg
http://nikolic.byethost33.com/burunduk/images/burunduk/10.jpg

P.S. Preuzeto sa http://www.pet-centar.rs/content/view/4560/70/ :D

Djordje93
26.09.10., 12:01
lepo si ovo rekao i opisao :))) zanima me da li ih imas ti kao ljubimce? :D

Graciotello
26.09.10., 12:04
Nemam ali moj brat planira da je uzme... :D
Pa sam cackao po netu i izcacko ovo i reko da podelim sa forumom...
P.S Ono sto cuva moj brat(2002) ja cuvam :D

Djordje93
27.09.10., 17:33
hehe...okk :D

Graciotello
04.10.10., 13:12
Dobio sam je... Uskoro slike...

yuabra
19.10.10., 00:30
Da li mi neko moze dati informaciju gde u Beogradu mogu kupiti sibirsku vevericu. Voleo bih uzeti jedan par za kucne ljubimce. Imam veliki kavez, sve uslove za dobar tretman jos mi samo nedostaje informacija gde da ih nabavim.

Bilo bi odlicno pronaci neku odgajivacnicu kako bih kupio mlade, iz legla.

Hvala svima unapred.

Molim Vas prosledite mi informacije na mail> rajko.bbb@hotmail.com

Pozdrav

barakuda
19.10.10., 10:30
Na zooberzi sam video dosta oglasa za njih.

nickme
24.10.10., 16:08
Danas sam video u Formax store-u, Novi Beograd kod carine. Chini mi se da je oko 6000 jedna, imaju 2 komada.

nickme
08.05.11., 21:19
Kod nas ovu vevericu zovu sibirska, mada je na wikipedia-i mozhete pronaci pod imenom Chipmunk.
Kupili smo je od Mashe(sa foruma) pre nekih 2-3 meseca. Pored brojnih ljubimaca nam je najvishe prirasla za srce, prosto neverovatna zhivotinja, nemam rechi....
Nikada ne odmara, po ceo dan trchkara po kavezu, pushtamo je napolje(u sobu), nema gde nije pokusala da se popne i da onjushi :D, posle 15-tak minuta se sama vrati u kavez(koji sam sam napravio, dim: V80 X S60X D60), onda je zatvorimo. Cuo sam za slucajeve da vole da grickaju sve i svashta od nameshtaja, medjutim ova nishta. Chak i po kavezu nishta nije grickala sem nekih teniskih loptica, koje su sada rahmetli :D.
Mozhete dole pogledati neke videjE, uskoro ce ih biti josh. Ukoliko nekom treba neki savet slobodno mozhe da me kontaktira.....
http://www.youtube.com/watch?v=f1Uv-GB52jc
http://www.youtube.com/watch?v=1qBjdwnnq0U

shone.kameni
17.05.11., 19:17
Nadam se da i ja nabavim jednu za koji dan. Samo mi je nekako problem što ne mogu da ih nađem nigde bliže od Subotice, (inače sam iz Centralne Srbije) od uzgajivača da je kupim. Ali rešićemo već. :)

nickme
18.05.11., 22:41
Javi se nick-u Masha, imash ga u oglasima na forumu, mislim da shalje poshtom ili bus-om.
E'o ova nasha se danas penjala na glavu (bukvalno) da joj otvorimo posudu sa hranom !

shone.kameni
19.05.11., 02:15
Hvala, već sam se sa ovim čovekom dogovorio da mi sačuva jednu. Tako da ću verovatno krenuti na jednu ekskurziju do Subotice. I tako tamo nisam bio još od školskih dana a čini mi se da imaju jako lep zoološki vrt na Paliću. Taman da u međuvremenu lepo privedem kraju pravljenje kaveza.

Graciotello
20.05.11., 12:05
Dobio sam sibirsku vevericu jos u oktobru.Ali nikako da se setim da stavim iskustva.... Jako je lepa, aktivna bukvalno 12 sati i to bez prestanka... u stanju je da se okrece u krug ceo dan... Lako se pripitomvljava... Ja sam je uzeo u Pet-shopu u Pancevu... 5000 din je bila cena. Necete pogresiti ako je izaberete za ljubimca! :)

nickme
29.05.11., 00:29
Gde je taj pet shop u pancevu, koja ulica, cesto sam tamo, treba mi zhenka?? Koliko je bila stara kada si je uzeo?

Graciotello
29.05.11., 09:15
Jako su mlade kada sam ja uzeo ima je 5-6 meseci... Nalazi se preko puta decijag dispanzera i bolnice u pancevu. Tamo imas 2 pet shopa ja msm da ima u oba da se uzme... :) Probacu da pronadjem adresu pa javljam :)

Cold_Beer
29.05.11., 14:45
Gde je taj pet shop u pancevu, koja ulica, cesto sam tamo, treba mi zhenka?? Koliko je bila stara kada si je uzeo?

To ti je ulica Paje Marganovica,ne znam koji je broj, preko puta je deciji dispanzer.

Graciotello
29.05.11., 15:21
Da, to je ta ulica... A pet shop je odmah pored 1 apoteke :)

shone.kameni
29.05.11., 16:34
Juče sam i ja nabavio jednog mužjaka (Lenija). Uzeo sam ga od odgajivača iz Subotice. Jako je mlad, nema još 2 meseca. Još se nije baš potpuno opustio i nervozan je kada priđemo kavezu tako da ga još nisam slikao. Interesuje me da li smem da mu dajem ovo sezonsko voće jagode, trešnje, višnje i povrće kao što su paradajz, krastavci i drugo?

nickme
29.05.11., 17:56
Smesh sve da mu dajesh shto oce da jede :D, sem vishanja, kajsija, breskvi(smesh voce ali ne koshtice). Moj jede recimo pavlaku, banane, krem sir, chajnu kobasicu, neko cvece :D i dupe bi dao za musli sa cimetom :D
Kada mu dajesh voce i povrce nikako ne sme to da unosi u kucicu ili da krije, dash mu da jede i posle uzmesh, posle nekog vremena se ta hrana ubudja i krene da smrdi.

shone.kameni
29.05.11., 21:08
E hvala. Baš sam bio u nedoumici jer po internetu nema toliko objašnjenja na srpskom jeziku, a ono malo tekstova što sam našao su dosta kontradiktorni. Neki kažu da sme kupus, neki kažu da ne sme. Tako isto za koštice od lubenice i jabuke, neki im daju a neki kažu da ni to ne sme. Trebaće mi neko vreme da sve konce pohvatam. :)

nickme
31.05.11., 22:51
Pa u sustini izbegavaj kostunjavo voce, pogotovo koshtice da dajesh, chokoladu i proizvode od chokolade. Svaka je razlicita, jela danas puding, koji sam zaboravio da zasladim, sva se zamazala :D
Da, nashao sam danas muzhjaka, poshto se ispostavilo da je moj Djura zhenka :D

shone.kameni
02.06.11., 00:07
Lenijeva omiljena hrana su listovi maslačka. Iako je dva dana bio dosta rezervisan i nije želeo da prilazi i uzima hranu iz ruke, listovima maslačka nije mogao da odoli. Mislim da bi sve uradio za list maslačka. Sad već iz ruke uzima sve ali zbog listića maslačka je raspoložen i za pentranje po žici! Danas je sa dlana uzeo jednu semenku suncokreta prednjim nogama oslanjajući se na dlan.

Vreme danju uglavnom provodi na nekim visokim daskama i uopšte ne voli da silazi u dno kaveza iako dole stoje činije sa hranom, voda, jedan interesantan panj za igranje i kućica. Rano uveče siđe dole, malo jede i uvuče se u onu slamu gde se ušuška i spava sve do jutra. Danas je već oko pola sedam otišao na spavanje.

Sutra ću probati da mu dam parčence pečurke da vidim da li mu se i to sviđa.

Graciotello
02.06.11., 07:21
Moja jede sve sta joj padne pod nos... Ponekad se zavuce u dzep da uzme semenke i ostalo... A to sto rano ide na spavanje, tako i moja ide, nista cudno :)

shone.kameni
02.06.11., 13:06
A ja mislio da je zbog nedostatka svetlosti u uglu gde stoji kavez pa sam je danas premestio odmah pored da bude bliže prozoru. Možda će sada biti budna neki minut više. :D

Inače kavez je 70cm x 50cm x 150cm gde je visina 150cm. Leni sve vreme osim spavanja provodi u vrhu kaveza. Tamo gore i vrši nuždu. Za sada nema neki određeni ugao gde vrši nuždu već to radi svuda po tim daskama gde provodi dan. Kakve su vaše po tom pitanju, da li vrše nuždu na jednom mestu ili isto kao moj Leni svuda? Voleo bih da se odluči za jedan ugao pa da napravim kutiju od drveta i da je postavim na to mesto zbog lakšeg čišćenja. Da li možda postoji neki način da se nauči gde treba da vrši nuždu? Da li bi možda pomoglo da skupljam kaku i stavljam je u jedan ugao gde bi trebalo da joj bude wc?

nickme
04.06.11., 21:44
Ispostavilo se da je moj Djura zheMka ! Chuo se sa likom od koga sam kupio, da pitam koliko je siguran da mi je prodao muzhjaka(nisam bio ljut nego mi je chisto trebala info.). Lik ispadne "chovek" i ponudi mi muzhjaka da "spari" mog Djuru :D, drugi put video choveka u zhivotu, nit zna gde zhivim, samo broj tel. ima. Ispostavilo se da se super slazhu. Muzhjaka sam drzhao u malom kavezu pored velikog 2 dana. Chim sam ih pustio da budu zajedno o'ma su se slozhili. Dogovorio sam se da kupim od njega muzhjaka.....

shone.kameni (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=2994)
Daj ako imash neku sliku tog kaveza, deluje mi da je ovaj kavez 60 X 60 X 80(d.s.v.) mali. Inache ja sam ga pravio, mozhete ga videti na videu koji sam postovao ranije.
Nemoj da brinesh shto ti rano ide na spavanje, moji oko 8 odu, u martu cak i u 6. Kada kupish novu vevericu, morash je nekih 2 dana drzhati u malom kavezu pored tog malog kaveza. Potrebno joj je i da se navikne na tvoj glas i glas ukucana, na zvukove, svetlo, ko zna u kakvim je uslovima ona odrasla.

shone.kameni
05.06.11., 18:45
Moj veverac već 2, 3 dana kreće na spavanje već oko 6. Danas je malo odmorio i preko dana. A kada je budan dobro je raspoložen i dosta aktivan. Sad se malo opustio pa dolazi na ruku bez straha i po ceo dan istražuje svaki cm kaveza.

Odrasao je, (ako se 2 meseca starosti može tako nazvati) napolju u upola manjem kavezu nego kod mene sa još jednim bratom. Tamo je bio potpuno pitom i dolazio odmah na ruku dok je kod mene prvih par dana malo strahovao.

Kavez je takođe ručne izrade, pravili smo ga ćale i ja, (ćale ima bravarsku radionicu). Jedino mislim da sam pogrešio što sam u dno kaveza stavio takođe žicu, ali to se da ispraviti kad budemo prvi put pustili Lenija po sobi. Prva slika nije nešto oštra što sam video tek na kompu pa me mrzelo da slikam ponovo:
http://i51.tinypic.com/33n7wud.jpg
http://i53.tinypic.com/kckv4g.jpg
http://i52.tinypic.com/25k7f54.jpg
http://i51.tinypic.com/2e3tpmx.jpg
http://i53.tinypic.com/1zr11ky.jpg

Inače sam pre nabavljanja veverice pročitao sve što se na internetu na srpskom moglo pročitati o njima. Tako sam nekoliko puta pročitao da se sibirske veverice drže pojedinačno u kavezu, pa ne znam koliko je baš pametno da ih čuvaš u istom kavezu. Evo, na ovom sajtu imaš nešto o tome:
http://nikolic.byethost33.com/burunduk/srb/index.html

nickme
06.06.11., 23:52
Kavez ti super izgleda, vec sam po tvom kavezu napravio nacrt za moj novi. :o

Dole ako mozhesh napravi samo posudu, kao neku tacnu, dubine minimum 15 cm, mnogo je lakse za odrzavanje. Napravi od aluminijuma ili pocinkovanog lima da ne rdja. Dole mu sipash piljevinu ili seno(nemoj seno sa livade, ko zna cega sve ima tu).
Poenta sena ili pilevine je da se chisti i igra provlaceci se kroz njega.
Nocu kad ode da spava izvucesh policu malo, stavish kesu na ruku, pokupish izmet rukom i stavish u drugu kesu. To radi na recimo 2-3 dana. Ja ih drzhim u dnevnoj sobi i uopste nemaju neki miris.
Jedina zamerka koju ja vidim je shto ti je kavez farban, obrati pazhnju dal' gricka to, da se ne otruje.
Inace ovaj lik od koga sam kupio, drzhi par zhenki i muzhjaka u kavezu slicnom tvom, tako da verujem da cu i ja moci. :o
Edit: smanji ako mozhesh visinu kaveza, da mozhe da se lako vrati u njga kad pocnesh da je pushtash napolje. Kad budesh hteo da se vrati unutra samo rukom prodjesh kroz piljevinu i ona odmah dodje da vidi shta ti radish. Kada ti bude pocela da izlazi, otvarash joj samo tu policu koju cesh napraviti za piljevinu.

shone.kameni
07.06.11., 11:05
Hvala. Ako ti je od pomoći, mislim da imam projekat kaveza u google sketchup-u. 3D model identičnih dimenzija kao pravi, a kako izgleda možeš videti na slici dole.

U dnu kaveza već postoji posuda od pocinkovanog lima dubine na žalost samo 3 cm. Izvlači se kao fioka i nalazi se odmah ispod te žice u dnu. Bila je predviđena da tu pada sav otpad iz kaveza i onda je ja izvučem i očistim. Mislio sam da za početak kada budem puštao vevericu po sobi samo skinem tu donju žicu a tu limenu "posudu" na dnu prekrijem piljevinom recimo. Ako to ne bude bilo dobro, odnosno bude plitko suviše, onda ću napraviti novu posudu, dublju i taman će za nju imati dovoljno prostora ispod kaveza, (biće od prilike kao kod tebe).

Što se tiče čišćenja bar za sada ja ne mogu tako jer Leni nuždu vrši isključivo na ove dve gornje daske pa tako moram njih da metem i čistim.

Žica je pocinkovana a samo glavna konstrukcija je farbana. Mislim da neće biti problem jer za Lenija to je nešto što je krajnje neinteresantno i glomazno za grickanje. Za sada nije a nadam se da i neće. :)

Komplikovano mi je da smanjujem visinu kaveza ali taj problem će lako biti rešen tako što ću da postavim neki komad drveta ili tkanine da se uz to uzvere kada ulazi ako već ne bude mogla ovako.

Želim ti sreću u sparivanju veverica, pa iduće godine od tebe da nabavim mladu ženku! ;)

http://i56.tinypic.com/dbqjd3.png

barakuda
07.06.11., 15:11
Super ti izgleda model. Kako si uradio zicu u google sketchup?

shone.kameni
08.06.11., 03:31
Koristio sam alate "Circle" i "Pull push" pa napravim komponentu i kopirm je pomoću "Move" alatke koliko puta treba i to je u osnovi to. Posle tako radim poprečne, pa tako za svaku stranu posebno. Izvinjavam se što smo malo otišli od teme. :)

nickme
08.06.11., 09:53
Da komlikovano bi ti bilo da skratish kavez. Posudu ako budesh pravio moracesh malo vrata da skratish i da ti zhica bude ispod posude. Vrshi tinuzhdu gore zato shto nema neki shtek gore, a mozhda ce vremenom nauchiti, mlad je josh.
Poenta dublje posude je iz dva razloga: 1. da ti ne razbacuje piljevinu po kuci, 2. da ima deo gde mozhe da se provlachi(kroz piljevinu)....jer oni su ipak "zemljane" zhivotinje, tj. grade tunele pod zemljom, ne zhive na drvecu.

shone.kameni
08.06.11., 14:08
Neću morati ništa da skratim, samo da izvadim ovu posudu od 3 cm dubine i na njeno mesto postavim dublju posudu koja će ići do zemlje. Što se tiče razbacivanja piljevine, to je već rešeno ovim limovima u dnu kaveza.

nickme
10.06.11., 23:16
A mozhe i tako :D. Bacio sam se, kad stignem na prepravku tvog sketch-apa, pa cu da izbacim ovde kad zavrshim. Gde si kupio tu pravougaonu zhicu ???

shone.kameni
11.06.11., 01:23
Kupio sam je na jednom stovarištu. Nisam baš merio ali je prilično slična toj žici u projektu. U suštini, žicu sam u model dodao da bih dobio vizuelni utisak gotovog kaveza. Ti je možeš izbaciti ako ne odgovara jer u suštini najbitniji je ram, vrata, lim i te mere. Ja na model nisam stavio kvakice za otvaranje vrata kao ni rukohvat za tu limenu posudu. To sam rešavao u hodu pri izradi kaveza. :)

nickme
11.06.11., 02:17
Ja sam smislio kad budem pravi, poshto cu praviti od istih kutijastih cevi kao ti, da posle toga odnesem kavez na cinkovanje. U Bg-u je 60 dinara po kilogramu, a ne verujem da ima vishe od 20 kg.
Koliko je koshtala ta zhica kada si kupovao ???

shone.kameni
11.06.11., 10:06
Što se tiče cinkovanja, dobra ideja ako ti nije skupo. Cev 20mmx20mm dužine 6m je teška oko 7kg. Izračunaj dužinu svih cevi na kavezu pa ćeš moći da izračunaš težinu otprilike. Ako nosiš na cinkovanje znaj da moraš na svakom uglu i zatvorenom završetku cevi da izbušiš rupu recimo 10mm prečnika, možda čak i veću. Ne bi bilo loše da pozoveš pa da ih pitaš u vezi toga. Ako nema rupa neće da cinkuju jer će popucati cevi. Kod nas u cinkari hoće i oni da buše rupe ali ako se dobro sećam, naplaćuju neku "veliku" cenu. Nisam sasvim siguran jer odavno nisam bio, ali čini mi se da su naplaćivali oko 1 evro po rupi.

A za žicu se ne sećam koliko je koštala ali znam da je bila lošeg kvaliteta pa ti ne preporučujem da uzmeš na istom mestu. Imaš sigurno negde tamo da nađeš bolju. Ova je bila odpunktovana na mnogim sastavima a na jednom mestu je falila cela uzdužna žića.

nickme
12.06.11., 14:07
Ipak cu uraditi od alu profila, 500 dinara je 20 X 20 "L" profil a puna kutija je oko 1000. To su cene za cev6 metara duzine. Meni treba jedna "kutija" i dva l profila. To su cene u jeep komerc-u u Bg-u.
Na dno cu da stavim tockice, sa kocnicom.

shone.kameni
12.06.11., 19:04
Super, odlična ideja. Vidiš ja se nisam ni setio za alu profil. :(

nickme
13.06.11., 23:23
Negde na netu sam pronashao da po S. Americi prave kucice za veverice(stavljaju po parkovima), kakvu sam i ja posle napravio. Pokazala se bash super. Ima poseban deo za shtekanje hrane. Napravio sam u Sketch-apu sliku kako bi trebala otprilike da izgleda.Sa strane se izbushi rupa i navrne tegla od 1 kg. Ako nekog zanima, shaljem fajl iz skech-apa.

Diskusmania
13.06.11., 23:36
Sibirska vevrica je pravi mali kucni ljubimac. Skroz je hiperaktivna i moze brzo da se pripitomi. Voli da proba sve ali bukvalno sve. Ja sam skoro uzeo kavez za nju koji je skroz prilagodjen i funkcionalan. Ima stakleno dno kao akvarijum a gornji deo je zicani kavez koji od dole moze da se ztvori. Tako veverica bude u njemu dok se lako ocistio donji deo tj. akvarijum. Dobro je sto iz akvrijuma nemoze veverica da izbacuje piljevinu po celom stanu. A piljevinu obozava i to deblji sloj ukome krije hranu a i sama se krije. Kavez sam uzeo u Pancevu u ulici Paja Marganovic zoo shop pored apoteke.

shone.kameni
15.06.11., 22:09
Sibirska vevrica je pravi mali kucni ljubimac. Skroz je hiperaktivna i moze brzo da se pripitomi. Voli da proba sve ali bukvalno sve. Ja sam skoro uzeo kavez za nju koji je skroz prilagodjen i funkcionalan. Ima stakleno dno kao akvarijum a gornji deo je zicani kavez koji od dole moze da se ztvori. Tako veverica bude u njemu dok se lako ocistio donji deo tj. akvarijum. Dobro je sto iz akvrijuma nemoze veverica da izbacuje piljevinu po celom stanu. A piljevinu obozava i to deblji sloj ukome krije hranu a i sama se krije. Kavez sam uzeo u Pancevu u ulici Paja Marganovic zoo shop pored apoteke.

Moj Leni još uvek nije aktivan kao što bih želeo. Valjda će se kasnije još opustiti a sada je, čini mi se, nekako još uvek uplašen. Možda je još suviše mlad da bi ludeo po kavezu, (nema još tri meseca). Nekim danima uopšte nije zaineresovan da dolazi na ruku i uzima hranu, a kad mu se neko približi, počne da drhti. A i odlazi na spavanje svakog dana oko 5h - 6h popodne. To je rano čak i za njihove standarde.

Kojih je dimenzija taj kavez?

Graciotello
15.06.11., 22:21
Moj je HIPERAKTIVAN... sta sve radii " uz zid se penje". Pravi krugove na kaucu skace Tj. salto :D Cak mi je danas pobegao u dvoriste sva sreca macke nije bilo prosetao se jedno 50m oko kuce i uterao sam ga unutra nekako jedva... :D

Diskusmania
16.06.11., 19:43
dimenzije kaveza su s50 d30 v70

nickme
16.06.11., 22:30
Kao shto sam ranije pisao, imam 2 veverice, Djuru i Peru, stim shto je djura zhensko :D.
Ponashanje im je totalno razlichito, djura je mnogo aktivniji od pere, ali zato pera(koga sam skoro kupio) je pitomiji. Jedu obojica iz ruke ali Pera oce i da se mazi, i nekada "zabode" u coshku pa mozhesh svashta da mu radish. Peru josh nismo pushtali iz kaveza, pre neki dan je chak bio otvoren, Djura je izashao, protrchao po nama i sobi, vratio se, a ovaj drugi je bio totalno nezainteresovan. Shta vi imate, mozhda su zhenke zhivlje od muzhjaka, ili je to samo kod mene tako?

shone.kameni
17.06.11., 00:47
Leni je mužjak. Danas sam ga prvi put puštao po sobi i ispostavilo se da nije još spreman. Prvo je jedva izašao iz kaveza uz moju pomoć, a kada je krenuo da istražuje, nije ga bilo lako zaustaviti. Nije ga interesovala naša prisunost, nije ga interesovala omiljena hrana. Nije bežao od mene ali kad mu postavim ruku da se popne, samo jednostavno pretrči preko nje i nastavi dalje. Na kraju sam ga uhvatio u jedan mali transportni kavez u kome sam ga i doneo. Tu je ušao iz znatiželje a i bio je list maslačka unutra. Kada sam ga vratio u veliki kavez, iako su vrata bila otvorena, nije ni pokušao da izađe ponovo. Mislim da će ostati zatvoren još nedelju dve pa da probam kasnije ponovo... osim ako ne izgubim strpljenje pa znatiželja nadjača i pustim ga još sutra, prekosutra! ;)

Graciotello
17.06.11., 10:29
Ja pustam mog svakog dana po 1 sat on se lepo istrci i udje u kavez kad ogladni, i ja ga zatvorim....

shone.kameni
19.06.11., 21:49
Moj kavez je počeo da smrdi! Biće da je zbog toga što one daske upijaju mokraću a Leni stalno tamo vrši nuždu. Sutra ili prekosutra ću ih izbaciti a umesto njih postaviti neko zapleteno pruće vrbe sa velikim razmacima, pa da probam tako da ga naviknem da vrši nuždu u dnu kaveza.

Inače, puštao sam ga po sobi već nekoliko puta i uvek sam morao da ga prevarim da uđe u mali "transportni" kavez, (bar to nije uopšte teško), jedino je danas iz ruke uskočio na žicu kaveza. Čini se da uopšte ne pamti kako je prethodni put "uhvaćen" i da ga na isti način mogu preći sto puta pre nego što počne da zaključuje stvari. Mali nije baš bistar! :)

nickme
19.06.11., 23:42
shone.kameni (http://www.teraristika.org/forum/member.php?u=2994) nemoj mu pomerati kavez i jedno mesec dana ga nemoj pushtati napolje. Posle toga ce se sam vracati u kavez, bar vode da pije.

Moji vrshe nuzhdu u jednom coshku kaveza, u posudi, stavim kesu na ruku i pokupim poop :D .

Sledeci kavez kad budem pravio, postolje cu da napravim od ker. plocica, koje su 50 X 50 cm, bash iz tog razloga zapishavanja mada i ovaj alu lim se lako odrzhava.

shone.kameni
19.06.11., 23:55
Ma mnogo me nervira sa tim vršenjem nužda gde stigne. Nego, sve se nadam da će kasnije kad još malo ostari da se opredeli za jedan čošak i da neću sa tim imati više problema.

Mislim da on vrlo dobro zna gde mu je kavez u sobnom prostoru, dođe, pronjuši ga, ali ne želi da se vrati u njega. Čak, kad se uplaši on otrči ispod kaveza da se sakrije. Verovatno bi i ušao kad bi ožedneo ili ogladneo ali za to bih mogao da čekam pola dana sa obzirom na to da jako malo pije vode.

shone.kameni
26.06.11., 00:06
Dakle umesto onih dasaka koje su bile u kavezu, (ima ih na slikama na strani 2), sada sam stavio neke platformice od pruća. To sad možda i nisu platforme jer sam ih pleo baš retko da se na njima ne bi ništa zadržavalo. Uglavnom, mislim da sam uspeo u nameri da suzbijem miris urina koji su očigledno one daske upile. Sada kavez ne smrdi uopšte a videćemo kako će biti za nekoliko dana ili nedelja. Dole sam izvadio žicu i poređao tanak sloj nekih šuški, (malo veci komadi drveta nego kod piljevine), koje sam sam nastrugao sa jedne daske. Sada sve završi u tom sloju koji će biti lako menjati prema potrebi. Leniju se novi enterijer sviđa i sada podjednako koristi svaki deo kaveza.

Pripitomljavanje ide sporije nego što sam zamišljao ali čini mi se da sve bolje napredujemo. Čini mi se da je sada lakše vratiti ga u kavez. Nekad moram koristiti onaj mali transportni kavez a sve češće uspevam iz ruke da ga prenesem u kavez. Danas sam na dlan stavio nekoliko listova maslačka i odmah je skočio na dlan i počeo da jede. Nije ga bilo briga što ga nosim nekoliko metara do njegovog kaveza. Kada je završio sa jelom uskočio je u kavez i to je bilo to. Obično se dobro razumemo mada ponekad naiđe dan kada nije zainteresovan za druženje pa jedva dođe i da uzme hranu preko žice, a o skakanju na dlan da i ne pričamo.

Zatrpaću vas gomilom slika novog enterijera kaveza i Lenija. Šta mislite, da li je dobro?

http://i51.tinypic.com/esqc1c.jpg

http://i52.tinypic.com/2uyomtg.jpg

http://i53.tinypic.com/29omvtk.jpg

http://i53.tinypic.com/2r3uwyb.jpg
Ova slika je od ranije kada su još bile daske...

http://i53.tinypic.com/1415dzc.jpg
... i ova.

http://i52.tinypic.com/1y4jt4.jpg

http://i55.tinypic.com/ae6xkx.jpg
Malo skakanja po stolicama!

http://i53.tinypic.com/1zvvofn.jpg
Moja sestra kao prevoz do kaveza!

http://i53.tinypic.com/wcltt2.jpg

http://i54.tinypic.com/1w4ug.jpg

Djordje93
26.06.11., 15:02
Cuj "svidja"...extra je...ja sam odusevljen :) mozda bi mogao neku biljcicu da stavis da ukrasis? (ali ne razumem se toliko u veverice pa mozda to ne ide :D ) ta predposlednja slika gde viri iz kucice mi je bas super :) sve u svemu cool...lep ti je vevericak

shone.kameni
28.06.11., 10:41
Hvala. Ne znam za biljke. Sigurno bih morao da proverim da nije opasna za veverice, a i mislim da bi je on rašćerupao brzo. Moj ćale se trudi da ga uslika svaki dan. Gomila slika je neupotrebljivo jer se Leni kao namerno uvek pomeri u najlošijem trenutku. A i keva stalno traži da ga pustimo po sobi da se igra, a bila je najveći protivnik ideje da imamo vevericu kao kućnog ljubimca! :)

Djordje93
28.06.11., 13:37
Haha...to za roditelje pogotovo za majku znam :D imam iskustva :D bila je protiv feretke a sad joj se skroz slatka :D

nickme
29.06.11., 15:45
Ja nemam tih problema, ne zhivim sa roditeljima. :D
Lepo si uredio kavez, svidja mi se. Mozhesh samo da mu ubacish neku mrezhicu, kao od gola za fudbal, samo sitniju, u slucaju da padne da se ne povredi :icon_cheers:.

Ne znam shta da ti kazhem za to zapishavanje, moji to ne rade, tj rade ali samo u jedan cosak u posudi u piljevinu. To izvadim svakih par dana i nishta se ne oseca kavez.

rale
23.08.11., 23:56
Zdravo svima, ja sam nov na forumu i tek treba da mi stigne sibirska veverica. Imam nekoliko pitanja nadam se i brzom odgovoru jer od vas neke stvari zavise:

1. Jel je ok cuvati samo jednu vev?
2. Ako je jedna da bude muzjak ili zenka (koji su obicno interesantniji i manje zlobni)?
3. Kakvu kucicu da mu/joj kupim ili da napravim?
4. Kavez ce mi biti 50x70x100 nadam se da je to dosta ako imam jednu vevericu?
5. Da li im smeta ako se ukljucuje klima u sobi?
6. Kakav je to kovceg sa zemljom? Jel ima neko primer takvog kovcega?

To je za pocetak seticu se jos nekih pitanja sigurno.

nickme
27.08.11., 01:00
Zdravo svima, ja sam nov na forumu i tek treba da mi stigne sibirska veverica. Imam nekoliko pitanja nadam se i brzom odgovoru jer od vas neke stvari zavise:

1. Jel je ok cuvati samo jednu vev?
2. Ako je jedna da bude muzjak ili zenka (koji su obicno interesantniji i manje zlobni)?
3. Kakvu kucicu da mu/joj kupim ili da napravim?
4. Kavez ce mi biti 50x70x100 nadam se da je to dosta ako imam jednu vevericu?
5. Da li im smeta ako se ukljucuje klima u sobi?
6. Kakav je to kovceg sa zemljom? Jel ima neko primer takvog kovcega?

To je za pocetak seticu se jos nekih pitanja sigurno.


1. Jeste, ali sam ja imao utisak da se smara, pa sam kupio muzhjaka
2. Meni lichno je interesantnija zhenka... muzhjak samo sedi po ceo dan :o
3. Napravi kucicu od drveta http://www.swingplans.com/images/birdhouse.jpg recimo takvu, nemoj da kupujesh, shta god da kupish mala im je :o, dimenzije neka ti budu dxsxv 15, 15-20, 25 minimum, znaju da natrpaju po 5-8 kila hrane kada zhive u divljini.....
4 Ako mozhesh napravi kavez shto vishi 1,5 m a recimo 70x70 (dxs), ne menja ti neshto cenu kada idesh u visinu....samo zhice vishe morash da kupish....
5. Ne bi trebalo da im klima smeta, samo da ne duva u njih i da nisu na promaji
6. Nemoj nikakvu zemlju da stavljash u kavez, imacesh je svuda po sobi, stavi samo piljevinu i menjaj je na recimo mesec dana. Povremeno stavish kesu na ruku i izvadish gov** u drugu kesu. Obicno vrshe nuzhdu u samo jednom cosku.

Ja sam na mojima davao svashta od hrane, navodno ne sme cokolada da se daje(mogu da se ugushe od nje, poshto skupljaju u obrazima), mada sam ja i to davao.... Koshtice od voca(breskve, kajsije, bademe) nikako !! Za njih par koshtica ima smrtonosan ishod, poshto sadrzhe cijanid. Inache sve shto vidish u radnjama zdrave hrane mozhesh da dajesh(da nije peceno ili przheno), sirovo. Dovoljno je da dajesh 1-2 kashike(supene) hrane dnevno, suncokreta, kikirikija. Od voca mozhesh sve da dajesh, samo bez koshtice. Moji se otkidaju od grozhdja, jabuka, drenjina, kupina, malina....

Ako imash josh neshto....pitaj....i daj neke slike kad ga dobijesh...

rale
28.08.11., 13:41
E hvala na odgovoru to je sve sto me za sad interesuje. Kavez sam nabavio 50*70*100 ### da sam znao to za visinu, mada citao sam jos na nekim mestima da je ovo sasvim dovvoljno a i onako ce posle dva meseca da se seta po sobi koliko hoce :D Poslacu slike u sredu, cet idem da uzmem vevericu, a kucicu sam kupio u Pet centru jedino to tamo i vredi (kucica Coco house, obradjen kokosov orah i drug je vec stavio kod svojih veverica obe mu spavaju u toj jednoj kucici).

shone.kameni
28.08.11., 17:28
Srecno Rale sa vevericom. Moj Leni je ok ali ga nisam video vec mesec dana jer sam zaglavio u bolnici. Valjda ce me prepoznati kad se vratim. E da, sve sestre otkidaju na malu slatku vevericu a i ne samo sestre. Zato vam predlazem da uvek nosite jedan kratak klip na telefonu. ;-)

rale
29.08.11., 16:14
Lol, hvala. :) Videcu vec sutra, prekosutra da stavim slike kaveza, veverica mi stize za koji dan.

rale
04.09.11., 17:57
http://i.imgur.com/b2vd1.jpg

http://i.imgur.com/bA3gY.jpg

http://i.imgur.com/1JrVr.jpg

http://i.imgur.com/hnDjD.jpg

http://i.imgur.com/thGKK.jpg

Evo nekih slika za pocetak bice ih jos. E sad ako neko ima nesto da mi preporuci doda itd uvek sam spreman da saslusam. Inace kavez je 50x70x150. Ovu kucicu sa desne strane sam sam napravio :D Hvala

shone.kameni
08.09.11., 13:38
Dobar je kavez, ne bih ja tu ništa dirao. Možda samo da malo promeniš raspored posle nekog vremena da joj ne dosadi. I možda da staviš veći sloj slame da na dnu da može da se skriva u njoj.
Evo dva snimka Lenija:
http://www.youtube.com/watch?v=INDrMdqhUps
http://www.youtube.com/watch?v=5S9-uv_wre0

Cold_Beer
08.09.11., 14:29
Ekstra je zivotinjica. Jel grize namestaj,kablove i ostale stvari po kuci?

shone.kameni
09.09.11., 02:11
Ne pravi nikakvu štetu osim što je nekoliko puta izvršio nuždu po sobi a i to nije neki problem pošto se zaista lako čisti. Mogao bi satima da bude pušen bez nadzora da me nije strah da ne proguta nešto što ne bi trebalo a i zbog toga što kad je on slobodan hodamo jako usporeno i isto tako otvaramo vrata.

rale
10.09.11., 20:22
Hvala na komplimentima. Oslobodio se skroz. Inace zove se Chip kao ona veverica iz crtanog filma :D Oko 7 8 uvece vec leze, ustaje rano i aktivan je dosta. Jos uvek nije naucio da prsti nisu hrana pa po malo grize, mada ne zna sta je pa mu je oprosteno :D Preporucio bi ovog ljubimca svima. Sto se tice podloge stavio sam jos malo sena i dosta je lako ocistiti sve, jednom nedeljno mu cistim kavez. Za divno cudo ali sargarepu ne voli, omiljeni su mu lesnici naravno i trci u kolutu po celi dan. Eto to je to za sad. Ne znam samo posle koliko vremena da ga pustim po kuci?

rale
24.10.11., 20:06
Evo proslo je neko vreme, veverko se seta po stanu jos uvek me malo gricne, misli da su moji prsti hrana. Super mu je koliko vidim. Samo mi interesuje da li su svima veverice halapljive? Ovaj moj moze da jede po celi dan. Nista ne steka u kucicu. I samo grize zicu sve sto mu dam pojede. Recimo dnevno pojede 3 lesnika i nekoliko parceta jabuke. Cini mi se da je to malo puno?

nickme
26.10.11., 00:54
@rale kavez je od barakude sa foruma?

Ja sam posle par tura piljevine kupio seno i pokazalo mi se bash bez veze, rasipju na sve strane i ne kupaju se u njemu kao u piljevini, tj uopste ne zalaze u donji deo kaveza. Pomislio sam da smrdi ili tako neshto, mada mozhda samo nisu navikli.

Moje su se veverice totalno pripitomile. Sada se penju po nama, skacu, nikada nisu grizle neshto ili vrsile nuzhdu po stanu. Kada im dosadi igranje vrate se u kavez i vrte tocak. Inace tocak sam kupio gotov u radnji, medjutim mnogo se cuo, bruji ceo stan, pa sam ga prepravio( ugradio mu lezhajeve i osovinu, sada je beshuman). Kada se dovoljno zavrte veverice mogu 23 kruga da se vrte u krug(toliko sam najvishe izbrojao).

rale
27.10.11., 16:50
Jeste kavez od barakude, cini mi se da sam mozda i napisao. Znaci predlazes piljevinu? Moracu da probam. Kad bi imao samo neki elektronski brojac da izbrojim sve krugove i nadjem prosek u mesec dana :D

nickme
28.10.11., 14:41
Uradicu i to, imam merac (brzinomer) za bicikl, pa cu njega ugraditi da izmerim predjeni put svaki dan :D:D:D

nickme
30.10.11., 11:30
Ljudi jel zna neko kada je njima sezona parenja? Ja imam par od juna meseca i josh se nisu parili(da ja vidim). On pokusava da je zaskochi medjutim ona mu bezhi....

Danche23
31.10.11., 11:39
Pozdrav svima na forumu ;)
Ja imam jednu malu slatku sibirsku vevericu od januara ove godine, ženka je, zove se Bubica i fenomenalna je životinjica. Na youtube-u možete videti par nekih klipova.
Čitala sam vaše postove ali nisam nigde našla komentare o tome kako se vaše veverice ponašaju u ovo doba godine?
Ja je čuvam u stanu, van kaveza....to znači da radi šta god hoće :D. Jako je čista životinja...iako je non stop van kaveza, uvek vrši nuždu u uglu kaveza. Napravila je svoje gnezdo za spavanje u otvoru ispod plakara i ispod kreveta i ja sam joj to dozvolila jer mi to ne smeta. Obožava šuškave kese koje iscepka na najsitnije fine komadiće i time obloži gnezdo. Jako se navikla na mene...skakuće po meni, prati me po stanu, mora uvek da vidi šta radim, ujutru me budi, otvara mi ruku i traži da nemam neki lešnik u šaci...nekada se ugnezdi iza mene i tako zaspi...nekada dok je češkam zaspi na dlanu. Voli da se izležava na naslonima stolica, na uglu kreveta, na uglu stola. Ima i svoja omiljena mesta.
Hranim je svim i svačim (naročito povrćem i voćem), lešnik obožava, to joj je omiljena hrana i kada vidi lešnik zaboravi na sve ostalo, i na strah, iako je paranoična i veoma plašljiva. Kupujem joj onu specijalnu hranu za veverice, pošto navodno sadrži vitamine, mada nju najmanje voli...voli seme suncokreta i kupujem joj one poslastice na štapiću koje može da gricka. Slatkiše, kolače, kremove i sokove obožava, voli čak i rešiju koricu hleba...ponekad moram da je zatvorim u drugoj sobi jer samo što mi ne uskoči u tanjir. Hranu često nalazim ispod jastuka, u tepihu, po uglovima :confused:
Životinjica je potpuno fenomenalna.
Ali...
Takva je bila do pre nekoliko dana. A onda je prolupala :eek:
Prvo sam jedne večeri, kada sam se vratila kući, zatekla pojedenu obuću, od papuče nije ostalo ništa...celu sobnu papuču, uključujući i gumeni đon, pretvorila je u mrvice.??? Malo je grickala i grebala vrata u uglu. Sve to sam pripisala tome što dugo nisam bila kod kuće i što je dugo bila sama. Od tada je iz dana u dan postajala sve nervoznija da bi me pre par dana napala i od tada me non stop napada...kad to kažem, mislim bukvalno, grize me, juri po stanu zakači se za mene kao pirana, reži na mene i škrguće zubima. Nenormalno je nervozna i ne možete da zamislite kakav je ona predator. Verujte mi da je jako strašna kada napada, uporna je i ništa je ne može oterati. Nimalo se ne boji. Sada obavezno imam rukavice do laktova kada je hranim i, zatvorena je u zasebnoj sobi a uskoro ću morati da je zatvorim i u kavez ali ću morati da nabavim veći pošto mislim da joj je ovaj koji imam, mali za celodnevni boravak. Videla sam vaše kaveze pa možda izradim nešto slično.

Čitala sam na internetu da se u ovo doba godine tako ponašaju….da štite svoju teritoriju i paranoično skupljaju hranu. Znači, ova moja hoće definitivno da me izbaci iz stana.
Kakve su vaše veverice? Da li im se promenilo ponašanje? Da li su agresivne i asocijalne?
Veliki pozdrav za sve ljubitelje veverica

nickme
06.11.11., 01:57
@Danche23 mnogo ti je sitan font :)

Ja kod mojih veverica nisam primetio tako neshto, dodushe moji su u kavezu ali ih pushtamo na po sat vremena svaki dan. Sve shto im stavimo u kavez shto mozhe da se odnese u kucicu oni to tamo odnesu.
Jedina stvar koju sam ja primetio kod mojih je ta shto sada kako se vreme pomerilo u 5-6 popodne zapale u kucicu i nema ih do ujutru. Zato u 7-8 vec krece trka i vrtenje tochka :D.
Tvoja bubica(video sam je na youtube-u) mozhda se sprema za zimu :D.

Veverice u divljini u proseku 5-8 kila hrane spreme za zimu. Mozhda je kod tebe ustanu zahladilo zadnjih par dana pa joj treba materijal za gnezdo :D

traktor
08.11.11., 13:57
@Danche23

"Čitala sam na internetu da se u ovo doba godine tako ponašaju….da štite svoju teritoriju i paranoično skupljaju hranu. Znači, ova moja hoće definitivno da me izbaci iz stana.
Kakve su vaše veverice? Da li im se promenilo ponašanje? Da li su agresivne i asocijalne?
Veliki pozdrav za sve ljubitelje veverica "

Veverice bi pocetkom novembra trebalo da odu u hibernaciju tj. zimski san! Kod kucnih veverica to nije slucaj, postanu malo lenje, ranije se skrivaju i kasnije izlaze iz kucice. Hoce da budu i agresivne, narocito prema drugim vevericama (ako ih ima vise u istom kavezu) a preko dana skupljaju sve sto im dodje pod ruku da mogu da iskoriste.
Kod moje je slucaj da u poslednjih mesec dana cepa sve kese, papir, a pocela je da obilazi i odecu, prekrivace i slicno! Hranu masovno krije po kavezu i uzima ste na sta naidje ili joj se da! To je normalno za ovaj period!
Jedino resenje je da se pusta iz kaveza na kratko uz nadzor, postavi na nekoliko mesta u sobi (mesta na koja cesto odlazi) neku staru tkaninu, i par oraha ili lesnika unutra pa kad nadje zanimace se time i ako imas srece preskocice ostalo.

shone.kameni
01.12.11., 22:20
@Danche23,
Moj leni je negde od druge polovine leta primetno promenio ponašanje. Ranije je često bio slobodan po kući s tim da je obično bio na vidnom mestu i nije se trudio da se krije a mogao sam ga vratiti u kavez uz pomoć par listova maslačka koji su mu apsolutno omiljena hrana. Onda je u toku leta počeo da pravi probleme kad treba da se vrati u kavez. Sada ga uopšte ne smem oslobađati. U kavezu se ponaša prilično normalno. Uzima hranu iz ruke, penje se po rukama i slično ali kada uspe da izađe, e onda nastaje problem. Prvo što je postao tako plašljiv i obazriv. Sve vreme provodi ispod ili iza kuhinjskih delova, ormara ili drugog nameštaja. Nekad ga je teško locirati a prići mu je nemoguće. A u kavez jedino se vrati u toku noći kad u sobi nema nikog a on iz navike valjda voli da spava u kućici. Nadam se da je to reakcija na zimski period i da će na proleće ponovo biti onako pitom.

rale
13.12.11., 13:49
Ovaj moj je poludeo kako je dosao novembar. Postao je strasno nervozan vise ga i ne pustam jer stalno mi juri ruku da vidi dal imam neku hranu. Nenormalan je kad cuje bilo kakvo suskanje jer misli da je hrana. Za lesnikom otkida ponekad me plasi koliko postane lud kad vidi lesnik.

nickme
13.01.12., 00:57
Moja zhenka je nervozna oko 8 uvece. Odu na kuntanje a tada im obichno sipamo hranu. Izleti iz kucice i frkce na mene kao da sam ne znam shta uradio. Osecam se kao da sam neshto loshe uradio, uzhas.:(

Muzhjak je sushta suprotnost... Manijak oko 23-24 vrti tochak, a spavao je od recimo 7 popodne.... HAOS :D
Kao shto sam naveo gore u nekom poostu imam tocak sa lezajevima i osovinom(beshuman), tako da zhena pored njih spava opushteno.

Tako da sam primetio da je samo zhenka nervozna.....

Danche23
22.02.12., 22:54
Samo da vas sve pozdravim i da vam kazem da mi se veverica vratila u normalu. Sada se igra, mazi i skakuce po stanu. Sada imamo drugi problem...doslo je vreme parenja i pocela je da peva i doziva u muzjaka a muzjaka nema na vidiku...ako iko od vas ima muzjaka koga bi spario sa malom Bubicom vevericom nek nam se javi. :D

Veliki pozdrav svima

nickme
22.10.12., 21:53
Evo posle duze vremena da malo osvezim temu.
Kavez je inace 55 X 45 X 125, pravljen po meri da se uklopi u jedan cosak. Ne znam kako da stavim jos slika.....



43114312

hey-ho
24.10.12., 01:30
Mocan je kavez :) Da bi postavio vise slika, kada kacis sliku preko linka onda trebas da "uncheck-iras" ono polje koje kaze Skini sliku.

nickme
24.10.12., 01:57
Zaboravih reci da su daske i kucica iz prethodnog kaveza, nemam vremena da napravim to sada....
http://imageshack.us/photo/my-images/211/img84201.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/248/img84191.jpg

nickme
31.01.13., 14:49
Mod edit:
Svi postovi u kojima postoji potražnja ili ponuda idu ISKLJUČIVO u male oglase. Molimo pročitajte pravila foruma pre postovanja ili bar obaveštenja na vrhu svakog foruma. Detaljnije objašnjenje. (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13024-Pojašnjenje-pravila-postavljanja-oglasa-isključivo-u-malim-oglasima?p=153746)

nici1610
31.05.13., 20:49
juce sam kupila sibirsku vevericu starosti 3 meseca i deluje mi jako uplaseno.ceo dan nije ni jela ni pila vode i ne mrda iz donjeg dela kaveza(koji je od stakla i prekriven piljevinom,a iznad njega su jos tri resetkasta nivoa povezana merdevinama na kojima joj je hrana i pojilica).plasim se da nece ukapirati kako da se popne uz merdevine da dodje do hrane,iako su mi svi rekli da je to nemoguce.jako sam zabrinuta,molim za savet,hvala unapred!

Djordje93
01.06.13., 14:12
Nisam siguran jer nikada nisam imao vevericu :P Bolje da ti neko ko se bolje razume u njih kaze
Ali mislim da kao i svakoj zivotinji koju tek doneses kuci, treba vremena dok se privikne na novi ambijent. Mozda je nocna zivotinja pa dok spavas ona mrda :D Ima li promene u hranilici, ili je i dalje puna?

Dendzo
01.06.13., 15:00
Svakoj novonabavljenoj zivotinji treba par dana da se navikne na novi ambijent, pa samim tim i veverici. E sad, pored toga u obzir moze doci jos nekoliko stvari.

1.) Ako si je kupila od odgajivaca, kod koga je mozda zivela sa bracom i sestrama moguce je da pati za njima.
2.) Mozda joj je suvise bucan ambijent u kojem je.
3.) Mozda joj je dosadno. Pokusaj da joj stavis neke vockice tipa jabuke, ili mozda lesnik da vidis da li ce se zanimati. Ujedno interesuje me cime je hranis?
4.) Takodje, veverica takva moze biti ako nema zaklon. Svaki glodar u zatocenistvu voli da unutar kaveza ima svoju kucicu.
5.) U pitanju moze biti i to da ti je prodata bolesna veverica.

Dakle ima mnogo stvari koje mogu da uticu na to. Ja sam ubedjen da je jos sve posledica adaptacije, ali sam ti izneo i druge stvari koje bi mogle da se uzmu u obzir. Za sada nastavi da pratis situaciju kako se ponasa. Ako i dalje bude isto to znaci da ti je prodata boelsna veverica. U tom slucaju odes kod onog kod koga si je kupila i trazis da ti umesto nje da drugu vevericu, ili ako nema da ti vrati pare. Pozdrav :)

nici1610
01.06.13., 22:33
danas je skroz druga prica,izgleda da je ipak period adaptacije u pitanju! puno hvala! ;)

Djordje93
02.06.13., 01:02
Nema na cemu, drago mi je da sam pomogao! Hahahha :D Okaci nam neku sliku kad stignes :p

nici1610
02.06.13., 16:02
hocu sigurno,i definitivno je preporucujem za kucnog ljubimca,mnogo je blesava i slatka!!!

Djordje93
03.06.13., 01:25
A imam feretku :D Nista od veverice :)

lemi96
20.08.13., 23:57
Mod edit:
Svi postovi u kojima postoji potražnja ili ponuda idu ISKLJUČIVO u male oglase. Molimo pročitajte pravila foruma pre postovanja ili bar obaveštenja na vrhu svakog foruma. Detaljnije objašnjenje. (http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/13024-Pojašnjenje-pravila-postavljanja-oglasa-isključivo-u-malim-oglasima?p=153746)

veverica mrvica
01.10.13., 21:01
Pozdrav svima, imam zenku sibirske veverice staru godinu dana. Rekli su mi da se pare u prolece i jesen. Prolece smo docekali nespremni tako da smo ostali bez "decka". Posto jesen stize, molim vlasnike muzjaka iz Novog Sada i okoline da nam se jave. :)

Reptile Whisperer
16.10.13., 20:58
Kad svi pisu na ovu temu , necu onda otvarati novu ... Imam sibirsku vevericu , kod mene je oko 2 nedelje , kad smo je kupili receno nam je da je oko godinu dana stara . Posle prvih 4-5 dana je pocela da uzima hranu iz ruke , i redovno joj dajem hranu iz ruke , jedini problem je sto ne zna da razlikuje hranu i moju ruku , pa me nekad grcicne malo . Jel zna neko mozda kako da je naucim da razlikuje moju ruku od hrane ? Procitao sam na jednom sajtu da znaju da gricnu za vreme jeseni jer su u potrazi za hranom , tako nesto , al ne znam jel do toga ili ?

Dendzo
16.10.13., 23:17
Moje misljenje je da te veverica ujeda zato sto zeli da pustis tu hranu. Za razliku od drugih glodara kojima nije problem da dele hranu, veverice su "mafijasi" i retko kad vole da dele hranu sa nekim, ili da se otimaju za nju. Secam se kada sam jednoj veverici davao zir, ujela me je pravo za prst. Zir nije ni dotakla. Tek kad mi je zir ispao iz ruke onda ga je pokupila :)

Reptile Whisperer
19.10.13., 14:29
Moje misljenje je da te veverica ujeda zato sto zeli da pustis tu hranu. Za razliku od drugih glodara kojima nije problem da dele hranu, veverice su "mafijasi" i retko kad vole da dele hranu sa nekim, ili da se otimaju za nju. Secam se kada sam jednoj veverici davao zir, ujela me je pravo za prst. Zir nije ni dotakla. Tek kad mi je zir ispao iz ruke onda ga je pokupila :)

Ahahah one su bas lude :D ... A inace moguce ih je nekako pripitomiti ?

torma
05.01.14., 19:08
Pozdrav ljubiteljima egzotična životinja , 10 godina se bavim uzgajivanjem veverica . Ako mogu nekome pomoći sa savetima , vrlo rado ću to učiniti .

Petar Pmw Vranic
19.02.14., 19:43
pozdrav. imam jednog nestaska, uzeo sam ga u septembru prosle godine do novembra je bio miran i sve normalno pripitomio se opustio igrali se zezali i ostalo. od jednom je poceo da ujeda i da se ponasa agresivno da bi ja bio primoran da ga zatvorim u kavez :/ zadnjih par dana se malo popravio pa sam ga cak i pustio malo iz kaveza na svu srecu nije hteo da me ujeda(nadam se da je proslo). da li ce mu se vratiti to ponasanje i da li neko moze da mi objasni zbog cega je to bilo? trenutno mislim da je u teranju ili tako nesto jer su mu testisi otekli i postali tamno sive boje...kako da ga prevarim ili moram da mu nadjem zenku?

torma
21.02.14., 19:46
U prirodi prugaste veverice spavaju zimski san , u odgajivačnicama se veverice pretežno isto se drži napolju u kavezima gde isto spavaju zimski san . Vi verovatno držite u stanu gde je uvek toplo , tu dolazi do poremećaja ponašanja kod veverica . Po mom iskustvu to se prve eventualno i druge zime se dešava . Kada je već veverica starija navikne na stalnu temperaturu te retko se pojavljuje poremećaj ponašanja. Za vreme sezona parenja (februar i mart ) isto im se menja ponašanje , ali to nisu tako vidljive. Pozdrav

Rollo
14.05.14., 11:39
Pozdrav, planiram da kupim sibirsku vevericu, muzjaka, kao i kavez da napravim, no prvo hocu da se informisem o nekim stvarima.

1. Kolika je minimalna dimenzija za kavez, naravno necu usvojiti minimalno, nego citajuci na vise mesta dimenzije idu iz krajnost u krajnost. U pet shopovima prodaju manje kaveze a na jednom citam dimenzije minimum 70x80x150, kod jedne uzgajivacnice u Subotici citam 40x50x50, gde je visina 3x manja?
2. Citao sam i da je zenka dosta nervoznija pred zimu i parenje, pa me interesuje koliko je to tacno?
3. Koliko kavez treba da bude osuncan, znam da ne treba direktno, ali nije u redu ni staviti ga u cosak neki bez svetla

Hvala

Markan9
14.05.14., 15:18
Pozdrav, planiram da kupim sibirsku vevericu, muzjaka, kao i kavez da napravim, no prvo hocu da se informisem o nekim stvarima.

1. Kolika je minimalna dimenzija za kavez, naravno necu usvojiti minimalno, nego citajuci na vise mesta dimenzije idu iz krajnost u krajnost. U pet shopovima prodaju manje kaveze a na jednom citam dimenzije minimum 70x80x150, kod jedne uzgajivacnice u Subotici citam 40x50x50, gde je visina 3x manja?
2. Citao sam i da je zenka dosta nervoznija pred zimu i parenje, pa me interesuje koliko je to tacno?
3. Koliko kavez treba da bude osuncan, znam da ne treba direktno, ali nije u redu ni staviti ga u cosak neki bez svetla

Hvala


U istoj smo situaciji.Ja sam danas upravo kupio vevericu i idem po nju u ponedeljak.Informisao sam se sto se tice pitanja koje si ti postavio.
1.Veverica nece znati da izmeri kavez 70x80 ili 40x50 to je vise do tebe i koliko ces joj zivot uciniti lepsim i ugodnijim.
2. Dosta su nervoznije zenke ali su i muzijaci nervozni u nekoj meri
3.Opet isti odgovor kao i na prvo pitanje,nemoj bas u cosak da je stavis :)

Nadam se da sam ti pomogao :icon_cheers::icon_cheers::icon_cheers:

Alem2001
14.05.14., 20:51
Može ona da živi i u kavezu 10x10x10,ali se neće osećati lagodno.Po meni neki minimum je 100x100x100 a što je veći to je bolje.Sve zavisi od tvojih mogićnosti;).

Rollo
14.05.14., 20:54
Super, hvala ti, ja sam i pretpostavio za dimenzije, jer mesto koje sam joj nasao bi moralo da ide 50x50 i visina moze 150, ali ne bih hteo da je mucim pa bolje traziti drugu opciju :D

Vidim da si iz NS/ZR mozes li mi reci gde si je kupio, koliko te izaslo kao i kavez :) ne znam je li dozvoljeno javno, mozes mi i u poruci
:th_bow:

torma
14.05.14., 22:04
Prugaste veverice u prirodi žive na zemlji a ne na drvetu . Dom prave ispod zemlje u tunelima . Mislim da površinski je bitna veličina a visina je važna zbog estetike. Pozdrav svima

Rollo
25.05.14., 11:27
Ne mogu da nadjem nigde dimenzije mreze odnodno zice koja bi se postavila na kavez, da li je prevelika dimenzija mreznog otvora 2x2 cm

torma
25.05.14., 15:51
Pozdrav ! Za odrasle ili starije veverice sasvim je dovoljno , kad imate mladunce koji su tek izašli iz kućice oni bi mogli da se provuku kroz te rupe . Ja predlažem 1.6 do 1.8 cm razmak okice .

traktor
26.08.14., 18:57
Zna li ko potrebnu duzinu zuba, vec neko vreme Djuri zubi nekontrolisano rastu, nece bas da glodje drvo. Dva puta sam sekao dodje, ali izgleda da treba srediti i gornje da bi ugriz bio dobar. Vodio sam ga kod veterinara ali oni nikad nisu ni videli sibirsku vevericu i nzn sta da kazu :)

hey-ho
27.08.14., 02:51
Daj joj lešnike ili žirove u ljusci pa ako neće da glođe čisto drvo neka se bar oko toga potrudi kako bi došla do hrane. Ovo pokušavaj kad uspeš nekako da joj središ zube jer teško da će se od grickanja vratiti u normalu ukoliko su već predugački.

traktor
28.08.14., 23:06
Pa ja sam joj sredio donje, ali nzn sta cu sa gornjim, jedan je dugacak, pa on pravi problem donjim za normalan rast. Nigde ne mogu da nadjem kako zaista treba da izgledaju da bi skratio kako treba gornje

AleksandarStojkovic
06.01.15., 12:05
Pozdrav svima, ne znam koliko je ova stranica i forum aktivan ali imam par pitanja u vezi sibirske veverice te da ne bi cekao drugi post da neko odgovori pitacu odma sta me zanima. Vevericu planiram da kupim ovih dana, kavez sam narucio preko interneta. ( postavicu sliku kako bi od prilike izgledao ) Planiram sto bolje uslove da joj omogucim, sad rad sa njom ne znam kakav ce biti posto nemam iskustva sa istim. U Pet shopu kosta 9000 din i kazu mi da je stara 6 meseci. ( dal je to istina ne znam stvarno ) Nasao sam coveka iz Novog Sada koji je prodaje za 5000 dinara, takodje 6 meseci stara ( po njegovoj prici isto ) . Verovatno su i starije, svaki cigan svog konja hvali . Zanima me koliko ih je tesko pripitomiti kad u tom dobu dodju kod vas. Ako neko zna savete za njih kako ih najbolje pripitomiti, sta i kako neka pise. Jedan covek mi je neke fore prodavao tipa : da joj ne stavljam kucicu 2 meseca da nema gde da se sakriva, da moze da me vidi. Da kad zelim da je pustim napolje 2 dana ne dajem nista da jede i posle toga iz svoje ruke joj dam kroz kavez. Kavez koji sam narucio sam rekao coveku da ne stavlja farbu na konstrukciju jer sam procitao da je otrovno ako grickaju ( a verovatno da bi hteli ) .
Dimenzije sa slike su manje od onih koje sam ja narucio. Takodje sam uzeo i svasta nesto unutra da ima i bude mu zanimljivo. Kucica ce biti isto veca u poredjenju sa ove slike sto stoji . Umalo da zaboravim i to, zanima me kako cistite kavez vevericama, kad se ova fijoka od dole otvori, sta sa njom? Nigde nisam procitao postupak ili nesto slicno kako se to radi. Hvala lepo.

5409

BK1112
21.01.15., 01:03
Zdravo, interesuje me gdje si narucio taj kavez? I ja tražim kavez koji vi da kupim u Srbiji (živim vani) ali ono sto uzgajivaci prodaju je estetski neprihvatljivo, da ne kažem ruzno. Ovde kod mene je ponuda u vezi vjeverica nikakva tako da cu probati sve da sredim dole kada dođem u tazbinu. U svakom slučaju, gdje naručiti/kupiti lijep kavez sa lijepim kućicama, granama, igrackama, posudama itd?

borotasinisa
21.01.15., 01:40
Ovaj oglas kruzi vec duze vreme i sticajem okolnosti sam ga pogledao iako ne zalazim u ove delove foruma cesto.. http://www.teraristika.org/forum/showthread.php/12885-Kavezi-za-kucne-ljubimce

AleksandarStojkovic
31.01.15., 15:55
Zdravo, interesuje me gdje si narucio taj kavez? I ja tražim kavez koji vi da kupim u Srbiji (živim vani) ali ono sto uzgajivaci prodaju je estetski neprihvatljivo, da ne kažem ruzno. Ovde kod mene je ponuda u vezi vjeverica nikakva tako da cu probati sve da sredim dole kada dođem u tazbinu. U svakom slučaju, gdje naručiti/kupiti lijep kavez sa lijepim kućicama, granama, igrackama, posudama itd?

Cao , ovo je oglas gde sam ja nasao kavez. Iskreno mogu ti reci, da je kavez koji sam ja narucio 90x75x45
i izasao me je sa postarinom 3000 dinara tacno. znaci kavez je oko 2500 din. Po meni povoljno veoma, sad sam pogledao oglas od ovog clana sto je postavio i licno mi se ti svidjaju vise, ja mojoj veverici gledam najbolje uslove da omogucim za zivot posto je u pet shopu zivela u kavezu velicine kutije za sibicu.

http://www.kupujemprodajem.com/267386-1-nesa-svi-oglasi.htm
Decko iz cuprije.

Ako je neko aktivan na ovoj temi i dalje imao bih par pitanja oko pripitomljavanja, sto se toga tice je pustanje iz kaveza. Ja sam mog Miku upravo pustio iz kaveza i jedva sam ga navatao jer se zavukao ispod kreveta. Inace je dobar ovako, dodje u ruku jede, dodje kad ga zovem na kavez itd.

NOsleep
12.02.15., 03:28
Mogli bismo malo da ozivimo temu :)

Ja imam zenku sibirske veverice oko 7 meseci. Malo preko zime je bila povucenija, vise u kucici, napolju samo po hranu, ali vec zadnjih 15ak dana je stalno napolju, pustam je van kaveza, vraca se sama da pije vodu i sl.

@AleksandarStojkovic
Meni se isto jednom sakrila ispod kreveta, trebalo je 2 sata da je uhvatim :D Problem je bio sto se nije znala vratiti. Mnogo je radoznala, bilo sta da radim ona dodje da vidi o cemu je rec, upravo je privuklo kuckanje tastature :D

Videcu da je uslikam fonom pa cu ubaciti i neku sliku :D

5448

Videcu da ubacim i neke slike kaveza sutra :D

AleksandarStojkovic
12.02.15., 16:12
pozdrav, pa mogla bi da se ozivi tema, ali samo nas je izgleda malo sa vevericama i to novih , ovi stari mozda i dalje vijaju ispod kreveta :) Ja sam taj dan izgubio zivce, jako sam se naljutio i bio sam isfrustriran. od 2 posle podne do 7 uvece sam ga vijao, bilo mi je jako zao jer mislim da sam stekao neko poverenje kod njega,a posle toga vijanje tamo vamo, pravljenje zamki i ostalo. Celu sobu sam ispomerao da nema gde da se sakriva. Na kraju sam stavio zimske rukavice da me ne ujeda i uhvatio. Jako je brza zivotinja ( bas cudno haha ) . Od tog dana vise ga ne pustam, bojim se da ga opet ne mogu uhvatiti. Ja ne mogu kao ti da pustim napolje pa da se vrati sam u kavez. Moj kavez je velik i na zidu visi, tako da ga ja rukom moram uhvatiti i vratiti nazad isto tako ga i iznosim napolje iz kaveza. Ujeo me je isto taj dan, kad sam polako probao da ga uhvatim u ruku, naravno hranom sam ga namamio da dodje. Imam video jedan koji cu ako uspem da okacim na youtube postaviti ovde . Uzivao sam da ga gledam dok je trckarao po sobi.

Ovo su neke slike.
Kad sam ga prebacio u novi kavez.

5449

Klopa

5450

Ovo je prvi dan kad sam ga kupio, kako su mi u pet shopu u Amazonu rekli imao je tad 8 meseci. Mladjeg nisam mogao da nadjem ni da sam hteo u to doba. Zove se Mika i jako je bezobrazan i alav :)

5451


Inace upravo sad sam mu bio stavio ogledalo ( cisto da mu promenim malo ) I bio se uplasio jako, pustao je neke zvukove i bezao. Pa sam izvadio, vidim da nema svrhe. Planiram da mu kupim tunele i tocak za trcanje uskoro ako budem bio pri parama. Kucicu sam mu razmontirao jer se sakivao u nju, pa je sam napravio veliko gnezdo gde se skriva i steka hranu :)

Ovo je njegov kavez.
5452

hey-ho
12.02.15., 16:50
Ne razumem se baš u veverice ali mislim da bi bilo vrlo korisno da joj obeznediš neku penjalicu od poda do kaveza. Tako nećeš imati problema kad ti pobegne sledeći put jer će se sama popeti gore pošto se tamo oseća sigurno. Nemoj da žuriš sa uzimanjem u ruke i gledaj da je što manje stresiraš ako hoćeš da stekneš njeno poverenje, jer ipak treba par meseci da prođe da ona shvati da joj nećeš nauditi.

Dendzo
12.02.15., 19:05
Ljudi koji imaju veverice a nadaju se nekom poverenju su u zabludama. Veverica je ista kao macka i dobar si joj samo kad imas hranu u rukama. Cik pokusaj da je uhvatis u ruke pa ces videti kako ces proci :-) To je ljubimac vise za gledanje, nego za mazenje. Inace kavez je fenomenalno odradjen i ne trebaju joj nikakve penjalice, jer je u pitanju vrlo spretno i okretno bice. Evo ti moj primer. Nemam je kao kucnog ljubimca, ali u pet sopu u kojem radim imam dve. Daju mi da ih mazim samo dok su skoncentrisane na hranu. Kad nema hrane u pitanju su zveri koje ne mozes da uhvatis, a da ne budes ujeden. Takodje, desilo mi se dva puta da je jedna bezala iz kaveza. To je bio haos prilikom hvatanja :-) Jos jednom napominjem ako zelis glodara za mazenje veverica nije dobar izbor.
Mnogo bolji i jeftiniji izbor je degu. Nije veverica, ali se ponasa kao ona. Takodje je pitom, mazan, kad pobegne ne zeli da se udalji nego se vraca i zeza te. Tacno hoce da se igra :-) Ali ako si bas zeleo vevericu budi spreman na ono sto sam ti prethodno napisao. A to sto prodavci i uzgajivaci pricaju bajke to je drugo! Kad se meni ljudi interesuju za vevericu kazem im istinu. Tesko se pripitomljava i vise je za gledanje nego za mazenje i to je to.

I da. Sklanjanje kucice je cista glupost. Zamisli kad bi tebe neko iselio iz kuce i ispraznio ti frizider, pokrao ustedjevinu itd. Kucica im je najvaznija.

AleksandarStojkovic
12.02.15., 19:27
Sto se tice kaveza, ja sam mislio da mu ubacim jos i te tunele, sto se nadogradjuju iz delova i tocak za trcanje. Za merdevine ili nesto da mu stavim da se popne nazad u kavez je nemoguce jer je visina od poda do kaveza jedno 70cm. Sto se tice mazenja, tacno je da kad imaju hranu daju da se maze, ali ovaj moj i ovako hoce, napravio je gnezdo koje cu slikati na dnu i tu kad god upalim svetlo ili pricam nesto on glavu izmigolji napolje. Naravno skontao sam da se prvo ukoci kad mu prilazim rukom, pa mu dam da je onjusi i onda ga pomilujem. Sto se tice kucice, pre nego sto sam ga kupio zvao sam nekog coveka iz Subotice sto ima odgajivacnicu i rekao mi je ako je nov kod mene, nova okruzenje itd, da ako ima kucicu mu ne dajem odma ili pravim nesto gde bi mogao da se sakrije iz tog razloga, da bi mogao uvek da me vidi, aj cuje manje vise to moze i sa njom. Tako da sam zbog toga tako uradio, naravno zatvoricu taj deo i vratiti mu nazad. Inace baraba je za noc napravio u kucici toj odlicno mesto. Degu mi se ne svidja, kao pacov mi je iskreno uz duzno postovanje onih koji ih drze. Meni se iskreno ne svidjaju. Ja sam hteo malu vevericu ili da sam nasao kupio bi crvenu jer sam cuo da su jako druzeljubivi i da su non stop oko tebe. Meni ovaj moj je dao da ga uhvatim u ruke, samo se skupi i ne pomera se. Kad je vec osetio vise slobode u sobi i poceo da istrazuje ( sto razumem ) tesko da sam ga vracao nazad,kao sto rekoh i ujeo me je. Ja bi stvarno zeleo da ga pustim i po ceo dan ako sam ja u sobi da bude i vrslja, ali kao sto sam napisao vec sam ne moze da se vrati u kavez pa moram ja to da obavljam.

Dendzo
12.02.15., 20:15
Slazem se da degu lici na pacova, jer i nije veverica. Ako si zeleo neku drugu vrstu veverice mogao si da pogledas malo po oglasima. Na zooberzi ima odlican lik iz Surcina. Uzgaja sibirske, tibetanske, kanadske, japanske, kineske itd. Inace za njega se moze reci da je pravi odgajivac. Vecina "odgajivaca" su preprodavci, ali ovaj lik je legenda. Kad udjes u prostoriju gde drzi sibirske veverice iznenadis se koliko je cisto. Mozes jesti sa podova :-) Inace sibirci su malo #####anije naravi od ostalih veverica. Eto sreca je sto pravi gnezdo. Nisam video u prethodnom postu. Onda mu i ne moras vracati kucicu. Bitno da ima stek da moze da oseti sigurnost! I naravno. Pokusaj da ga ucis da voli odredjene stvari tj. poslastice zbog kojih bi se prodao samo tako (lesnik, kikiriki, poneki brasnar, ili fobas itd.).

AleksandarStojkovic
12.02.15., 21:06
Cuo sam se sa tim momkom, ali tada u tom momentu taj novac nisam imao. 100 e je veverica. + dok ja dodjem do Surcina treba mi 2000 din. Ovu sam platio u pet shopu 9000 , inace cena je tako paprena u ovo doba koga god sam zvao. Jer u ovo doba mladih nema. Ovaj moj obozava brusnicu i jabuku, lesnik isto . Pre svih zeleo sam ovu, a posle nje sam dosta citao o crvenoj veverici koja je vise zanimljiva od ove. Nazalost nisam je nasao. Japanska mi je bas velika, morao bi ja da se iselim iz sobe :) Inace pre nego sto sam kupio od svih foruma na kojim sam citao tvoji saveti u vezi veverica su mi bili nekako najlogicniji u vezi njih i njihove naravi. Ja bi zeleo ovog mog indijanca vise da pustam napolje, stvarno ali sad sam malo u grcu iskreno. Ne znam ni posle koliko ih ljudi pustaju, procitao sam tek posle par meseci boravka u novom okruzenju

NOsleep
13.02.15., 01:13
Moja je vrlo nemirna :D samo jednom me je ujela, i to dok sam bio odsutan 20ak dana pa je uvek bila u kavezu, niko je nije hranio iz ruke pa je potrcala :) ovako nikada ni ne gricka, dopusta da se mazi kada jede hranu, slabije kada nema nista ali ipak ne bezi. Tek kad sam otvorio kavez bojala se da izadje na sto, jer joj je bio nepoznat materijal, pa je hranom mamim i pokazujem da je sve ok :D posle 1-2 puta shvati da moze :D ne pustam je po sobi, nego iz kaveza izadje na sto i na jedan nadogradjeni deo gde stoje olovke i sl, jer je radni sto, pored toga voli da lezi na radiatoru jer je topao a posto je radiator pored stola gde je komp stalno dolazi kada kuckam :D

bitno je sa njima samo polako, npr kad sam ja tu, ona je uvek van svoje kucice, ali kada je jos neko obicno se krije

NOsleep
13.02.15., 01:33
Evo i mog kaveza, dimezije su 80x55x65
545354545455
namerno je iz delova, ako budem zeleo da prosirim, ili nesto menjam, pa da se lako moze rasklopiti :)

samo sam izbacio tu veliku pojilicu vode, nije bilo potrebe pa sam uzeo manju :)

kucicu sam pregradio, pa su 2 odvojene, u donjoj drzi hranu, a gore spava. Seno sam ubacio u kavez na piljevinu, ali ga je ona odnela u kucicu i napravila gnezdo :)
mogu da je skinem i ocistim, jer iza sam ostavio deo koji se moze rasklopiti, ali sam snimao telefonom unutrasnjost kada nije tu, i unutra drzi samo semenke, kukuruz i sl, nekvarljivu hranu, nema voca i sl, tako da nisam hteo da diram njen dom, pogotovu ne sada preko zime kada su nervoznije :)

AleksandarStojkovic
13.02.15., 02:10
Prelep je kavez, ove merdevine mi se takodje svidjaju, videcu i ja mojoj barabi da napravim. Al sto se tice tvoje veverice, to da se ne boji je veliki plus, moj kad je napolju i kad trazi, kao da se ne poznajemo. Bezi glavom bez obzira iako mu ja lagano prilazim. Ne pravim nagle pokrete ( osim kad sam ga vijao ) . Jel zna neko takodje jel pametno staviti im tunele one providne sto imaju da se kupe po delovima i tocak za trcanje? Citao sam i ovde da par njih ima...

VIDEO : ovo je sa mog fb profila sto sam okacio , drugacije nisam znao kako pa sam stavio video public.

Ovo je Mika indijanac :)

https://www.facebook.com/video.php?v=10206375219925765

NOsleep
13.02.15., 02:17
Hvala ^^
Navikla je na mene pa se ne boji, vremenom ce i tvoj isto, ja pokusavam da je naucim da hoda po mojoj odeci ali tesko, ne veruje tkaninama i drugim nestabilnim stvarima, ako moze po trvdoj podlozi onda ce tuda i ici :D
Ja sam citao da nije lose ubaciti tocak za trcanje, ali ja nisam, jer se istrce kad je van, a i nemam toliko prostora, za nju bi morao onaj veci.

sto se tice tunela, ja mislim da bi ona volela, jer sibirske vevrice vole da kopaju tunela i da se zavlace, zato treba da se stavi deblji sloj piljevine ako nema zemlje u dnu kaveza, sto mislim da niko nece staviti jer ne zeli je po celoj sobi :D

AleksandarStojkovic
13.02.15., 02:27
Videcu da kupim ako budem imao para. Merdevine mi se jako svidjaju kod tebe, to se vec i ovako moze napraviti vidim da nije problem. Koliko je tvoja sa tobom ovako? Moj ima sigurno sad mesec dana da je tu kod mene, a star je 9 meseci. Bukvalno je svaki dan sa mnom , ja vodim racuna o njemu, hrana, cistoca itd. Nekad mu i pevam :D Mislim da sam ga prerano pustio napolje, sto mi nije preporuceno.

NOsleep
13.02.15., 11:40
ma da, sve se moze napraviti, ja sam sam bukvalno sve osim one lezaljke, a i ona moze nego mi se svidela ova :D
Moja je kod mene oko 7 meseci, a stara je bila 2 meseca ako je verovati uzgajivacu :), no ne vidim razlog zasto ne bi rekao istinu, tamo je imao 20ak kaveza, a u stvakom po par veverica, i na svakom je pisala starost, tako da verujem u okvirnu starost :D

mislim da su one jedne od najcistijih zivotinja koje mogu biti u stanu, izabrala je jedan cosak kaveza gde obavlja svoje poslove :D i samo tu cistim cesto, a redje promenim celu piljevinu, jer ona voli da se cisti kroz nju :) jos nikada nije zaprljala nesto van kaveza. I da, kod mene u pocetku je to radila po celom kavezu, na sve strane :D pa se upristojila nakom mesec dva :D

AleksandarStojkovic
13.02.15., 12:04
Pa super , cim si je tako mladu uzeo. Ja sam mog uzeo sa 8 meseci kad je imao u pet shopu. Ziveo je bukvalno u najmanjem mogucem kavezu tamo. Hocu da kazem da su mu uslovi bili katastrofalni sto se toga tice.

NOsleep
13.02.15., 12:12
Ali je navikao na ljude, ovo moje zlo u pocetku se samo sakrivalo :D tamo je bila sa 20 veverica, ovaj lik kontam da je ulazio samo da ih nahrani 1 dnevno, pa kad sam je uzeo kao divlja da je bila :D

Moras videti ovaj kavez, kucu ili sta vec :D

https://www.youtube.com/watch?v=W6WpfTXm4v8

AleksandarStojkovic
13.02.15., 14:25
Pa ovo je sjajno !

AleksandarStojkovic
14.02.15., 16:36
Eto posle celog jednog dana gledanja i razmisljanja imam ideju istu takvu da napravim u svojoj sobi ovom malom zivahnom banditu slicno nesto. NoSleep jel bi mogao da mi kazes koliko te je izasao taj kavez, od koga si ga narucio i slicno? Takodje posto u Novom sadu nema onih plasticnih tunela da se kupi, jel zna neko gde ima, da mogu da narucim i duz celog zida, recimo 5-6 m tunela bi kupio da spojim od kaveza do kaveza. TO mi je mozda i "resenje" da ga ne hvatam u ruku, da se sam vrati u kavez, posto u ovaj trenutno sto imam moram rukom da ga skidam jer na zidu visi.

NOsleep
16.02.15., 18:04
Nisam bio u drzavi pa nisam stigao da proverim temu :)

Te tunele mozes da napravis od mreze, vidis u snimku da ima delova koje je tako napravio, a te cevi verovatno mozes od plasticnih cevi za vodu da napravis.
Onaj kavez sto sam postovao sam sam pravio, sve osim visece lezaljke. A za ovaj kavez na snimku mislim da je potrebno dosta vise novca i vremena :D

mozda da mu napravis neke merdevinice, koje nece biti fiksne, nego da ih stavis kada ga pustas i skines kada se vrati.

NOsleep
16.02.15., 18:12
Kad sam drugi put procitao skontah da zelis jos jedan kavez na dnu pa da ih spojis :D lepo si zamislio, mozda bi bilo bolje da ta cev bude od mreze pa da je tako naucis, sa hranom da namamis dole i sl :D

AleksandarStojkovic
17.02.15., 12:37
Zvao sam za tunele, ipak ih nemaju tako da cu morati tako i ja da napravim nesto kao i on. Ovih dana cu ici po gradu da se promuvam i vidim sta i kako. A za kavez, ja sam mislio da si ga ti narucivao kod nekog i kupio ga. Ta ideja mi je sad na umu , kad dodjem kod mog Mike i vidim ga kako trcka po ovom kavezu, mogu misliti tu srecu ako mu i ovo napravim koliko ce imati vise prostora i koliko bi mu bolje bilo . ( ni ovako mu lose nije sto se prostora tice ) al to najvise zelim da uradim da ga pustam napolje po sobi.

NOsleep
19.02.15., 19:19
Ti si iz ns ili blizine? mogao bi Miko i Tira da se druze :D moja vec ispusta zvuke za parenje :D kupio bih joj muzjaka ali ne znam sta bih sa mladih :D

AleksandarStojkovic
19.02.15., 19:26
Iz blizine sam. ahaha, pa mogli bi sto da ne, samo da ja ovog mog uhvatim :D Kako sta, pa prodati ili pokloniti familiji , neka se razvija stablo :D Koliko si ti para ulozio da bi napravio ovaj kavez, kao tvoj?

NOsleep
25.02.15., 00:28
ne znam tacno :D ja sam to malo po malo :D

AleksandarStojkovic
26.02.15., 16:31
5481 Borba za lesnik :)

Tima
01.06.15., 23:34
razmisljam se uzeti jednu, zanima me gde se mogu kupiti, u pet shopu ili ima odgajivacnice ? I da li su druzeljubive jer cuvam tarantulu a zelim i ljubimca sa kojim cu mocu aktivno da se igram, da li je ova veverica dobra odluka ?

AmVasa
09.07.15., 01:38
Pozdrav, ja sam nov na ovom forumu, zovem se Vasa i iz Pančeva sam. Čitao sam sve moguće što mogu da nađem o Sibirskim vevericama, ali ono što mi sada treba nigde nema. Inače pre 15 dana sam u Pančevu uzeo mužijaka koji je star 3-4 meseca, prvog dana čim sam ga doneo sam ga pustio u sobi, nekim čudom ne plaši se ničega, penje se po meni i po svakom ko dođe, ne plaši se baš ničeg, skakuće po celoj sobi i mnogo je pitom, kada ga vraćam u kavez samo stavim ruku i on se popne i prenesem ga. E sad, sa njim je sve super, ali juče sam kupio od odgajivača bebu ženku, ima mesec i neki dan, kod njega je bila sa još 3 veverice istog uzrasta i jele su čvrstu hranu, kod mene je eto od juče popodne i nije ništa jela, vode je malo licnula iz mog dlana kada sam joj kanuo iz pojilice pošto sam video da ne poje uopšte. Spava po ceo dan, plašim se da mi ne ugine, da ne zna kako da pije vodu i plaši me to što nisam video da jede, jabuku je gricnula samo jednom i to je sve... Eto ako neko zna, svaka pomoć, svaki savet je dobrodošao. Pozdrav svima i hvala unapred.

hey-ho
09.07.15., 04:58
Pozdrav! Ne razumem se u veverice pa samo mogu da ti predložim opciju da je vratiš uzgajivaču (ako je kod njega htela da jede i normalno se ponašala) i platiš mu nešto para da ti je sačuva dok još malo ne poraste.

AmVasa
09.07.15., 10:36
Pozdrav, hvala na odgovoru. Sinoć oko 2 sata me probudila šuškanjem, jela je jabuku koju sam ostavio, a posle kad sam ugasio svetlo čuo sam i zveckanje pojilice, znači da je pila i vode, bio sam se baš obradovao... Prvo sam se uplašio, zato što je jako jako mala, jedva i hoda, ubaciću neke slike ovde samo da provalim kako, preko telefona sam :)

hey-ho
09.07.15., 12:11
E dobro je onda :) Možda je samo bila uplašena jer je odjednom sama i nema mirisa drugih veverica.

AmVasa
09.07.15., 13:21
Sigurno je to, promena sredine a jos i bez drustva... Sad cu da ubacim neke slike od nje ( Mrvica ) i od drigog starijeg muzijaka ( Cip ) :D

AleksandarStojkovic
24.10.15., 00:14
https://www.youtube.com/watch?v=-2KVLlIx3qc

ovo je moj mali vrag, neverovatno koliko je pitom sad i hoce da dodje da se igra , po celoj kuci ga pustam sad ne samo u svojoj sobi :)

sasemkd
10.01.16., 11:58
Zdravo nov sum na forumot iz Makedonije sam i pozz svima

hocu da pitam nesto u veze veverice dali muzjak i zenka drziti skupa ili treba da bude odvojeni u poseban kafez
i samo kad doge vreme za parenje pustiti zajedno do prije okot.

cikos
13.01.16., 01:41
Pozdrav.
I mene isto zanima dali mogu držati zajedno mužjaka i ženku.
Kavez je gotov, spreman. Dimenzije: 75x45x35

sasemkd
14.01.16., 01:42
dobio sam odgovor na mail od siguran covek koj razmnozava sibirske veverice:
Posebno se drze pa se samo za parenje spoje.

sasemkd
14.01.16., 01:44
moze li jedna slika od kafez da vidim kakv je

cikos
14.01.16., 15:55
Poslao sam vam link.

Veveruskes
02.12.20., 21:09
Cao.Interesuje me da li neko zna kako se razmnozavaju sibirske vjeverice? imam zenku i 2 muzijaka medjutim ona je pred kraj ovog leta trazila parenje masu puta al nikada nije pristala na to. Bas cudno. Cekacu sledece proljece pa sta bog da... bas bih volio da imam malisane od njih. Ako neko ima neko iskustvo neka podijeli. Hvala unaprijed. Nov sam ovdje ni sam ne znam kako se ovo koristi hahha.