PDA

Pogledaj punu verziju : Daždevnjak



Derek Edward Trotter
09.10.10., 13:27
interesuju me uslovi držanja,da li je potrebna UV lampa,šta od suplemenata korisiti i kako,koji supstrat stavljati,vlažnost,temperatura....u principu sve što bi bilo potrebno za držanje ove životinje....pročitao sam osnovne karakteristike ali me interesuje da mi neko iz prve ruke kaže svoja iskustva..
hvala unapred :icon_salut:

Marko87
09.10.10., 22:16
Ako mislis na sarenog (vatrenog) dazdevnjaka - Salamandra salamandra
to je strogo zasticena vrsta tako da je bolje da je ostavis u prirodi, a ne da je drzis kuci...
Pozdrav!

Derek Edward Trotter
09.10.10., 22:30
Ako mislis na sarenog (vatrenog) dazdevnjaka - Salamandra salamandra
to je strogo zasticena vrsta tako da je bolje da je ostavis u prirodi, a ne da je drzis kuci...
Pozdrav!
nudio je mom drugaru neki dečko koji ih je razmnožio pa me pitao za uslove držanja a ja prosledio pitanje vama....
dakle jel ima neko iskustva sa držanjem ovih životinja?

sasha83
09.10.10., 22:56
ja sam ga imao prosle godine uzeo sam ga na prvomajskom uranku bio je kod mene 6 meseci pa sam ga vratio u prirodu nisu teski za cuvanje to je sumska zivotinja navikla na nasu klimu cuvao sam ga u terarijumu bez uv lampe hranio ga crvivima glistama i ziveo je normalno.Ali bih ti preporucio da ga pustis u prirodu

Derek Edward Trotter
10.10.10., 01:01
ja sam ga imao prosle godine uzeo sam ga na prvomajskom uranku bio je kod mene 6 meseci pa sam ga vratio u prirodu nisu teski za cuvanje to je sumska zivotinja navikla na nasu klimu cuvao sam ga u terarijumu bez uv lampe hranio ga crvivima glistama i ziveo je normalno.Ali bih ti preporucio da ga pustis u prirodu
ma nije on ni uzeo još uvek nego se raspituje za uslove držanja.....ok hvala na informacijama

sasha83
10.10.10., 13:05
znas li da je otrovan

Stufy
11.10.10., 02:30
Otrovan je teska rec :)
Dazdevnjak luci slabo toksicne sekrete po kozi koji mogu izazvati reakcije kod ljudi ako se posle pipanja rukama trljaju oci ili nos i to je sve. Znaci pranje ruku posle uzimanja (koje nije preporucljivo kao i kod svih ostalih vodozemaca) i to je to. To pise po udzbenicima, ali sam ja hteo da testiram. Probao sam sa tri razlicita dazdevnjaka i od samo jednog su me pekle malo oci a ni od jednog sluzokoza nosa. Samo da pojasnim, nisam trljao dazdevnljaka o oko :) vec sam protrljao oko i nos rukom kojom sam ga drzao.
Sto se tice uv lampe nisi ni morao da je imas jer im ne treba.

Derek Edward Trotter
11.10.10., 13:27
Otrovan je teska rec :)
Dazdevnjak luci slabo toksicne sekrete po kozi koji mogu izazvati reakcije kod ljudi ako se posle pipanja rukama trljaju oci ili nos i to je sve. Znaci pranje ruku posle uzimanja (koje nije preporucljivo kao i kod svih ostalih vodozemaca) i to je to. To pise po udzbenicima, ali sam ja hteo da testiram. Probao sam sa tri razlicita dazdevnjaka i od samo jednog su me pekle malo oci a ni od jednog sluzokoza nosa. Samo da pojasnim, nisam trljao dazdevnljaka o oko :) vec sam protrljao oko i nos rukom kojom sam ga drzao.
Sto se tice uv lampe nisi ni morao da je imas jer im ne treba.
imaš li još neku korisnu informaciju što se tiče podloge,vlažnosti,temperature,dimenzija terarijuma itd...i još jedno pitanje,da li se više jedinki može držati zajedno....:icon_salut:

Vipera_Ammodytes
11.10.10., 21:50
sjecam se ja da su i mene oci svrbjele (doduse mlao nesto, nista strasno), ali ne od ovoga vatrenog, nego od nekog drugogo crnog, ne znam latinski naziv.

Volio bih da uzivo vidim ovog vatrenog. Zna li ko tacne lokacije po Cg gdje se moze naci i u koje doba (pretpostavljam da je sad vec kasno..)

Stufy
12.10.10., 01:03
Podloga je meni bila od vise slojeva. Donji sloj je bio akvarijumski sljunak a preko njega glina i treset i nesto mahovine. Znaci kada se voda sipa u ter ona ide na dno u sljunak i odatle vlazi gornje slojeve. Ako je iznad sljunka glina vlaga ne probija u toj meri kao kada je iznad go treset. Jos ti slojevi nisu bili u ravnoj liniji vec je bilo dosta brdasaca i udubljenja gde su se formirale barice tako da je dazdevnjak mogao da bira gde ce ici. Dimenzije terarijuma su bile okvirno 80x50x50, a dazdevnjak je bio mali. Dosao je kod mene kao larva a ubrzo je metamorfozirao. Temperatura je bila sobna bez ikakvih grejaca.Nemam iskustva preteraog sa tim kako se ponasaju kada su u grupama. Ja sam drzao dva komada u ovom terarijumu nekih mesec dana a oda je jedan otiso kod dgura a jedan ostao kod mene. Dok su bili zajedno nije bilo problema.

nenad
12.10.10., 01:10
sjecam se ja da su i mene oci svrbjele (doduse mlao nesto, nista strasno), ali ne od ovoga vatrenog, nego od nekog drugogo crnog, ne znam latinski naziv.

Volio bih da uzivo vidim ovog vatrenog. Zna li ko tacne lokacije po Cg gdje se moze naci i u koje doba (pretpostavljam da je sad vec kasno..)

Postoji samo još jedna vrsta u ovim krajevima - Salamandra atra, ali je extremno retka. Ako si to našao, reci mi, molim te, gde je to bilo.
Vatrenog imaš svuda u CG. Ali se oni malo teže viđaju. Izlaze obično u sumrak, i aktivni su noću. Mogu se naći i tokom i posle kiše, preko dana. U proleće možeš preko dana da vidiš ženke oko potoka, jer idu da polegnu jaja, ali i za to treba imati sreće. Moj ti je savet da ih tražiš baš kad pada neka kišica, u šumama, u okolini potoka. Ne mora da bude baš neposredna blizina potoka, može i par stotina metara od vode.

Derek Edward Trotter
12.10.10., 13:31
Podloga je meni bila od vise slojeva. Donji sloj je bio akvarijumski sljunak a preko njega glina i treset i nesto mahovine. Znaci kada se voda sipa u ter ona ide na dno u sljunak i odatle vlazi gornje slojeve. Ako je iznad sljunka glina vlaga ne probija u toj meri kao kada je iznad go treset. Jos ti slojevi nisu bili u ravnoj liniji vec je bilo dosta brdasaca i udubljenja gde su se formirale barice tako da je dazdevnjak mogao da bira gde ce ici. Dimenzije terarijuma su bile okvirno 80x50x50, a dazdevnjak je bio mali. Dosao je kod mene kao larva a ubrzo je metamorfozirao. Temperatura je bila sobna bez ikakvih grejaca.Nemam iskustva preteraog sa tim kako se ponasaju kada su u grupama. Ja sam drzao dva komada u ovom terarijumu nekih mesec dana a oda je jedan otiso kod dgura a jedan ostao kod mene. Dok su bili zajedno nije bilo problema.
hvala puno na informacijama :icon_salut:....