PDA

Pogledaj punu verziju : Grejac za terarijum



nickme
16.10.10., 00:44
Kupio sam juche grejac foliju (100X40 mm) za terarijum u YUBC NBGD, zaboravih kako se zove firma.
Stavio sam ga ispod terarijuma i upalio, sipao unutra pola cigle treseta (natopljenog vodom prethodni dan, sushen do tada na radijatoru).
Desilo mi se da mi je donje staklo od terarijuma puklo, nije strasno, samo je naprslo.
Da li je neko merio temperaturu tog grejaca u slobodnom radu ili ti bez termostata ?? :confused: Ja sam merio do nekih 3-4 sata popodne i bila je oko 35-40 stepeni, unimerom, i tek jutros sam to primetio....

Stufy
16.10.10., 01:16
Pretpostavljam da je to grejac iz Roveksa, crna folija sa dve trake i dva onektora na krajevima. Takve grejace i ja imam. Moj ti je savet da stavis potenciomerom. E sada problem je ako ispod grejaca stavis stiropor jer je izolator, a iznad njega je staklo (takodje izolator) a iznad njega treset (takodje izolator). Na taj nacin ne dajes grejacu da odaje toplotu. Meni je tako u prvom terarijumu kji sam grejao na ovaj nacin prslo staklo od 6 mm i istopio se stiropor. Sada imam potenciometre i nemam problema, a ako ne zelis da stavljas potenciometre samo nemoj da stavljas stiropor, drvo ili bilo koji drug izolator ispod terarijuma vec nesto sto je dobar provodnik ili nekako ostavi da malo cirkulise vazduh. Neces izgubiti puno na grejnim karakteristikama sve dok folija naleze na staklo od terarijuma a izbeci ces pregrejavanje.

bandaur
16.10.10., 14:02
Ako mislimo na isti grejac, on pravi temperaturu oko 40 stepeni. Ako neces da stavis potenciometar (po meni ti je pametnije da stavis), a hoces da smanjis temperaturu, pokusaj da stavis neke drvene dascice (stopice) izmedju terarijuma i grejaca. Trebalo bi da upali, mada i nemoras da stavljas grejac ispod celog terarijuma, vec mozes samo na jedan deo, tako da ces imati i malo hladniji deo u terarijumu. I stufy ti je rekao da stavis stiropor sa cume se i ja slazem.

mmsl
16.10.10., 14:31
e vidi ovako, svi moji terarijumi imaju takve grejace, i to po sledecoj semi, grejac obuhvata polovinu dna terarijuma, i stavljam uvek prvo stiropor jer on odlicno ispravlja sve neravnine i odrzava temperaturu, onda grejac, pa preko toga ter. a u terarijumu standard. i nikada do sad nije puklo ni jedno staklo. sta je bitno da znas, staklo ima odredjenu temperaturu i kada mu ti krknes naglo zagrevanje, i plus preko toga vlazan treset, bez obzira sto je bio na radijatoru, po svim zakonima fizike i ponasanja stakla ono mora da pukne. to ti je kao da uzmes staklo i stavis u rernu na 30, 35 stepeni ce puci sigurno....zato je jako bitno da stavis potenciometar namestis sve i postepeno zagrevas. isto tako mozes staviti u ter. na podlogu i jedan termometar kako bi znao koja je temperatura i kako da podesavas i povecavas....i onda nece pucati sigurno...

nickme
16.10.10., 16:26
Da firma se zove Rovex i kupio sam njihov grejach. Inache grejac kada ga ostavish a nema nekog velikog rasipanja temperature mozhe da dostigne i do 50 stepeni. Stavio sam ga na sto, preko njega novine, pa ter, a u ter-u 3 cm treseta, mokrog, koga sam hteo da isushim sa tim grejachem.
Smislio sam drugo resenje za termostat od potenciometra(reostata).
Kupicu digitalni termostat, koji se ukljuchuje u struju, rastavicu ga, izvaditi sondu i staviti je negde u ter. U neku kutujicu velichine kutije cigara cu da montiram ostatak elekrtonike.
Taj termostat shto sam video, neki kineski (800 dinara) ima 0.1 stepena toleranciju, stim shto mozhe da se shteluje u koliko sati hocesh da ti bude neka temperatura...
Smatram da je ok termostat, nije za TA peci (pishe da je 16 A), ne verujem kinezima, ali je za 60 W koliko mi rekoshe sasim dovoljan.

Stufy
16.10.10., 20:14
Ok, to je samo vise zezanja od potenciometa ali mislim da ce super da ispadne. U principu ne valja da ti je temperatura hotspota oko 50 stepeni, denaturacija proteina pocinje na 40 tako da ja ne bih isao na preko 40 mada trebalo bi i da pitam koju zivotinju imas u terarijumu i da li planiras da grejes samo danju ili i nocu? Takodje gledaj da temperatura bude umerena zbog stakla jer uvek zivotinja moze da prospe vodu po terarijumu ako je dovoljno snazna da prevrne ciniju (sto je kod mene slucaj sa zmijama).

nickme
17.10.10., 01:37
Imam trenutno gekona, leoparda i uzecu ovih dana josh jednog.
Razmislicu da li uopste da uvodim grejanje njemu, s'obzirom da ce biti blizu TA peci(metar od nje) i da sada ima spot sijalicu i grejni kamen.... Tj stavicu termometar u ter i gledacu temp. pa ako bude mala ukljucicu i foliju...

Sava car
17.10.10., 01:45
ma ne treba tolko da se cimaj oko temperature sa gekonima...nisu oni toliko zahtevni,sobna temp uz spot sijalicu i nista vise ti ne treba...