PDA

Pogledaj punu verziju : Hibernacija cancare



Urke02
22.10.10., 16:29
Imam malu cancaru koju sam nabavio prosle godine, proslu zimu je nisam pustao da udje u hibernaciju pomocu temperature, jer je bila jako mala. Ove godine pre 2 nedelje ona se sama ukopala pri normalnoj temperaturi, i ja sam je sklonio na otprilike 15 stepeni, evo danas je izasla iz podloge, sta to znaci? Jel sam trebao na jos nizu temperaturu da je stavim? Hvala unapred!

smeshko lepushko
23.10.10., 19:30
temperatura treba da bude oko 4 stepena, nikako ispod 4 i ne preko 10 stepeni, posto tada ne hiberniraju, kao sto je slucaj sa tvojom...ako je kornjaca zdrava i pripremljena za zimu sam ce se ukopati i prespavati zimu,samo nabacaj neki sloj zemlje i lisca preko mesta gde se ukopava i postavi jos neki nailon preko svega toga i nece biti nikakvih problema...pozzz

Urke02
23.10.10., 22:22
Trebalo bi da je bila pripremljena, jer je u poslednjih par dana pre ukopavanja vise jela i pila vode, hvala na odgovoru, u temperaturi je bio problem.

Dendzo
23.10.10., 23:48
Koliko ja znam preporucuje se da kornjaca cak i 2 sedmice pre zazimljavanja nista ne jede kako bi se iscistila. Kazes da je mnogo jela zadnjih dana pre ukopavanja i to moze biti problem s obzirom da kada se kornjaca ukopa hrana ostaje u njenom digestivnom sistemu i moze da podlegne vrenju, ili razvoju opasnih bakterija koje mogu da izazovu sepsu i da je ubiju.

Urke02
24.10.10., 00:13
Znaci sada da joj ne dajem nista da jede jedno vreme, samo voda, pa da smanjim temperaturu da se ukopa.Hvala Dendzo

smeshko lepushko
24.10.10., 10:16
dve nedelje pre ne bi trebalo da jede da bi izbacila sve ostatke hrane,kako je Dendzo napisao...potapanje u mlakoj vodi u nekom plitkom sudu moze da im pomogmne i olaksa to, pa pokusaj i sa tim...premda kako napolju postaje sve hladnije i one same prestaju da se hrane i trebalo bi da to sve same odrade :) pozzz

Dendzo
24.10.10., 10:27
Da. Uskracivanje hrane se bas izvodi u te svrhe da bi se kornjaca lakse zazimila. Ako je dobro hranjena ona je rezerve natalozila jos preko leta. Poenta svega je da je hrana bila bogata vitaminima, a narocito A i D. Temperatura treba da bude kao sto ti je rekao smesko lepusko. Ako ti se ukopala u dvoristu onda uradis kao sto ti je on rekao. Ako nije uzmes jednu drvenu, plasticnu, ili kartonsku kutiju, stavis zemlju u nju i ubacis kornjacu da se zakopa. Zatim prekrijes kutiju i stavis na mesto za koje znas da temperatura ne prelazi 10 stepeni to jest ne pada ispod 4.

Urke02
31.10.10., 09:21
Odradjeno sve kako ste rekli i uspelo je, hvala

smeshko lepushko
02.11.10., 16:10
oke super, sada cekamo prolece... :)