Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 21 do 35 od 35

Tema: Belouska

  1. #21
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Drugar je imao E. quatuorlineata-u koja je bila uzeta iz prirode. Nije je on uzeo, nego su mu doneli zato sto su znali da voli zmije. Govorio sam mu da je vrati i on je prvi to hteo, ali s obzirom da je uzeta iz Crne Gore, to je bilo neizvodljivo. Posto je morao da vrati pozajmljeni terarijum i nije vise imao gde da je cuva, dao je meni na cuvanje. Ta zmija je letos uginula, verovatno zbog parazita. To je jos jedan od slucajeva da je zivotinja iz prirode uginula u zatocenistvu. Jednostavno ljudi treba da shvate da se te zivotinje jako tesko prilagode kutiji posle slobode.
    Moje reakcije na ovu temu su ovakve zato sto se u poslednje vreme sve vise tema otvara sa ovim pitanjem. Slazem se da je bolje da se pomogne i ako je zivotinja vec uzeta da joj se obezbede sto bolji uslovi. Ali problem je u tome sto ljudi kontaju ''znam da ne treba, ali ako je on mogao, sto ne bih i ja'' i sa takvim pristupom ovoj prici nema kraja...
    Sto se tice ovoga da biolozi svake godine pobiju veliki broj zivotinja ''zbog nauke'', to je tacno, samo treba da razlikujemo one koji su za to i one koji su protiv toga tako da te stvari ne treba generalizovati jer takvih stvari ima u svakoj profesiji. Ovako ispade da smo svi mi koji smo biolozi ubice zivotinja
    Poslednji izmenio gordond; 20.11.10. u 18:44.
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  2. #22
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Naravno da niste ubice životinja svi Ali ima ih dosta među vama Međutim, to je kao ok, ali je pogrešno uzimati ih iz prirode. Meni je to smešna priča.
    U svakom slučaju, zvanični stav ovog foruma je protiv uzimanja životinja iz prirode, ne želimo da ispadne da forum i ljudi koji ga vode, to podržavaju. Ranije se tek poneko javljao sa pitanjem šta da radi sa životinjom iz prirode, ali sada je to dosta češći slučaj, pa razumem Gordondovu reakciju.

  3. #23
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Naravno da to nije ok i svakako da je gore ubiti zivotinju nego je staviti u zatocenistvo. Mnogi od nas su protiv takvog postupanja prema zivotinjama i dobro je sto su doneti neki novi zakoni i sto se konacno na fakultetu (bar kod nas) vise ne izvode takve vezbe.
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  4. #24
    Član davco'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2009
    Lokacija
    Novi sad
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Zivotinje iz prirode su nosioci svakakvih parazita i bolesti i dok su u prirodi imaju dobro okruzenje, ali kad se drze u zatocenistvu stres (stalan kontakt sa ljudima, neadekvatni uslovi drzanja, jednostrana ishrana...itd) izazove pad imunoloskog sistema i ti uzrocnici se razmnoze i na kraju zivotinja ugine. Ima slucajeva da se zivotinja snadje i ako su uslovi dobri, prilagodi im se, ali to je redak slucaj.

    Uz to ima i vrsta koje se ne mogu prilagoditi ili se jako tesko prilagodjavaju zatocenistvu, ima razloga zasto su leopard gekon, bradata agama, loptasti piton i kukuruzna zmija jedne od najrasprostranjenijih vrsta, one su se lepo prilagodile uslovima drzanja i lako se razmnozavaju. ako hocete da drzite gmizavce izaberite nesto od tih vrsta, lepo se pripremite znanjem i opremom. to je najmanje sto vasi ljubimci zasluzuju.

  5. #25
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Citat Prvobitno napisao davco Pogledaj post
    Zivotinje iz prirode su nosioci svakakvih parazita i bolesti i dok su u prirodi imaju dobro okruzenje, ali kad se drze u zatocenistvu stres (stalan kontakt sa ljudima, neadekvatni uslovi drzanja, jednostrana ishrana...itd) izazove pad imunoloskog sistema i ti uzrocnici se razmnoze i na kraju zivotinja ugine. Ima slucajeva da se zivotinja snadje i ako su uslovi dobri, prilagodi im se, ali to je redak slucaj.
    Apsolutno se slažem, nemam ništa da dodam. I, da, pričam iz ličnog iskustva.

  6. #26
    Ljubitelj egzotičnih životinja Vipera_Ammodytes'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Crna Gora, Podgorica
    Postova
    164

    Uobičajeno Odg: Belouska

    niko od vas ne bi sad drzao zmije kao ljubimce, da taj neko nije PRVI put uzeo zmiju iz prirode.. A to sto su zivotinje nosioci svakakvih parazita, to nije default. U prirodi se moze naci potpuno zdrav primjerak bilokoje zivotinje.

  7. #27
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Citat Prvobitno napisao Vipera_Ammodytes Pogledaj post
    niko od vas ne bi sad drzao zmije kao ljubimce, da taj neko nije PRVI put uzeo zmiju iz prirode.. A to sto su zivotinje nosioci svakakvih parazita, to nije default. U prirodi se moze naci potpuno zdrav primjerak bilokoje zivotinje.
    Vipera da te ispravim! Ti mesas neke stvari! Infestirana zivotinja sa parazitima, ne znaci da je ta zivotinja bolesna, jer ako je tako onda ispada da sve zivotinje koje zive u prirodi su bolesne.......To ti je isto kad covek uhvati vasi, on je zdrav potpuno, ali eto infestirao se vasima, koje moze da skine cak i sa jednokratnom upotrebom nekog efektivnog savremenog sredstva. Da je to bolest, ne bi se "ciscenje" nazivalo "ciscenje" nego terapija koja sigurno ne bi bila jednokratna!
    E sad za ovo drugo.....ja razumem da zbog prevelike ljubavi dete uzme zmiju iz prirode, priznajem to sam i ja radio pre 20 godina kada sam skupljao sve i svasta, ali tada nigde bukvalno nigde nisam mogao da nadjem zmiju iz ogdoja, jer mi je to bila naucna fantastika, a za kontakte sa trgovcima i odgajivacima mogao sam samo da sanjam jer nije bilo internet! Danas kad samo jednim klikom na taster mozes da porucis ili rezerviras tvoju omiljnu zivotinju iz odgoja, potpuno je neprihvatljivo i na nijedan teraristicki forum nedopustljivo da se kaze da je neko uhvatio zivotimju, pa sad pita sta snjom...
    Sa druge strane, ja razumem da neko iskusan terarista uzme ili ajde da tako kazem "pozajmi" uhvacenu zivotinji radi nove "krvi" iskoristi je, pa onda vrati tamo gde joj je mesto i to prociscena od parazita i odlicno uhranjena, ali ne mogu da razumem da neko ne dobije ostru kritiku za ulovljenu zivotilnju, znaci da je uzeo iz prirode, a posle da pita cime se ta zivotinja hrani ili kako ta zivotinja pije vodu? Kad samo vidim ovakva pitanja sigurno mi ne pada na pamet da je ta zivotinja u dobrim rukama, da ce da bude prociscena i sto je najvaznije dali uopste ta zivotinja ima adekvatan terarijum......
    Inace ja ti garantujem da svaka zivotinja iz prirode ima parazite, ako nisu vidljive onda ima protozoe, koje ne mozes da vidis golim okom. Jedino ako je to mladunac koji se jos nije hranio, pa ga je neko ulovio, ali adultna jedinka koja kao hrana lovi gustere, pilice zavlacuci se u gnezda, glodare...nema sanse da je "cista" u odnosu na parazite!

  8. #28
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Slažem se u svemu sa Igorom. A koliko sam razumeo Davco nije ni rekao da su bolesne u prirodi, nego imaju prirodne parazite, koje njihov imunološki sistem drži u granicama normale. Kad ih staviš u terarijum, sve im promeniš na taj način, i za zmiju nastaje stres. E, taj stres, loša higijena i slično, mogu da dovedu do pada imuniteta, i gomilanja gorepomenutih parazita. Niko nije rekao da su sve životinje u prirodi bolesne. Kao što npr. ljudi u sebi imaju razne parazite koji nisu aktivni, ali, ukoliko ti padne imuni sistem, neki od tih parazita počnu da se množe.

    Ako već postoji potreba za uzimanjem životinja iz prirode, ako neko hoće BAŠ tu vrstu da čuva i ne zanimaju ga druge, iz bilo kog razloga, onda preporučujem da se uzimaju mladi primerci. Nekako mi je nehumano uzimati zmiju, koja već 7-8 godina, recimo, živi u prirodi, i gurnuti je u tererijum. To je bar moje mišljenje. A napominjem opet i to, da je to zabranjeno raditi.

  9. #29
    Ljubitelj egzotičnih životinja Vipera_Ammodytes'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Crna Gora, Podgorica
    Postova
    164

    Uobičajeno Odg: Belouska

    a ako hocu da drzim iskljucivo poskoka, a recimo ne mogu nac mladi primjerak nigdje u prirodi.. da ga kupim?

  10. #30
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Koliko ja znam, u CG poskok nije zaštićena vrsta, tako da mislim da možeš da ih čuvaš. Bar je do skoro bilo tako. U Hrvatskoj mogu da se nađu poskoci iz odgoja, i to više različitih morfi. Osim ako se nije nešto promenilo.

  11. #31
    Član davco'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2009
    Lokacija
    Novi sad
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Heh..sve ste lepo objasnili coveku.
    jedino sto bih jos dodao je da po mom misljenju ako te zanima neka zivotinja, koja zivi kod nas idi u prirodu i posmatraj je tamo. ponavljam: po mom misljenju. kod nas na zalost, nema normalnih zoo vrtova niti ne daj boze opremljenih velikih tropikariuma i akvarijuma, pa mi se cini normalnim da zaljubljenici u egzoticne zivotinje drze kod kuce ljubimca. ali to je egzoticna zivotinja, koja se kod nas ne moze naci. a tog jadnog poskoka na nasem prosvetljenom Balkanu ionako umlate cim ga vide, ima dovoljno problema. mogao bi da zapocnes farmu za odgoj i vracanje u prirodu poskoka, u tom slucaju mislim da bi ceo forum stao iza tebe ali kad ima tako puno CB zivotinja u ponudi, nema smisla hvatati ono malo sto je ostalo u prirodi, nego kupi sebi nekog ljubimca, a u poskocima uzivaj u prirodi...
    Veruj mi, bilo koliko se mi teraristi trudili, nema lepseg nego zivotinju videti u svom prirodnom okruzenju.

  12. #32
    Ljubitelj egzotičnih životinja Zlopanja'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    292

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Davco lepo si ti to sve rekao. Nema lepsek terarijuma od prirode
    Ko hoce naci ce nacin.
    Ko nece, naci ce razlog!

  13. #33
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2014
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    2

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Hajde sad, drugačije pitanje. Našao sam ovo siroče u alatu, sva sreća pa nisam nešto plašljiv inače bi skočio do plafona. Šta da radim sa njim / njom ? Ne bih nešto da je uzmem iz prirode, dugo sam razmišljao o terarijumu, ali opet ne bih da stavim nešto što se rodilo na slobodi u zatvor. S obzirom da je hladno, i da, ako ne grešim, ova belouška je vrlo daleko od vode ( ovo je na fruškoj gori, u vikendici ) kako da joj povećam šansu za preživljavanje i gde da je pustim da se sakrije ? U bašti ima kokoši, ako je pronađu ode glava, ako ne mačke će je naći...

    http://imgur.com/a/ejTnb

  14. #34
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Belouska

    To je mladunče eskulapovog smuka, a ne belouška. Dok su mladi, imaju takođe svetle fleke na glavi kao belouška. Sačekaj par dana, trebalo bi da bude 15 stepeni, pa je pusti u prirodu, najbolje u okolinu vikendice, jer si je tu i našao.

  15. #35
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2014
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    2

    Uobičajeno Odg: Belouska

    Posto nikog nema na vikendici, pustio sam je u ostavu za alat i kojesta, koja je do visine glave ukopana u zemlju i nije toliko hladno, a ima tamo gde da se sakrije, i da izadje ako pozeli.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •