Prikaz rezultata 1 do 7 od 7

Tema: Pomoc Agama ?

  1. #1
    Član Osigurach'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Lokacija
    Sarajevo
    Postova
    32

    Uobičajeno Pomoc Agama ?

    Eh ovako, neki dan sam dobio Agamu..
    Pricha teche ovako :

    Pripremio sam terarium..
    Dimenzija: d89cm v45cm s40cm
    Proizvodjaca FERPLAST, a model EXPLORA 110..
    Rasvijeta mi je trenutno jedna neonka UVA/UVB sylvania ili tako nekako, koja mi se cini stara te chu naruciti josh dvije, nove..
    A za podlogu koristio sam kvarcni pijesak koji sam prethodno pekao u peci oko 45min.
    Te sam obezbijedio u jednom cosku drvo, a u drugom kamen na kojem bi se mogao suncati..
    Isto tako obezbijedio sam grijac za pijesak..
    Eh sad ovako..
    U jednom cosku je temp. oko 17-18c, a u drugom oko 35c..
    Nadam se da je to ok?
    A interesuje me i dal da gasim grijac preko noci?

    Dalje..
    Ujutro sam ga pokushao nahraniti.. Ali nista od toga, nece da jede dok ga gledam, to sam provalio tek kasnije.. Jer je kasnije pojeo bubu..

    Probudim se oko 14:00, provalim da se sav oljushtio, te da se presvukao..
    Znam da je to prirodna pojava, ali nadam se da ja to nisam nesto poremetio..?

    Sto se hrane i vode tiche, ima zdjelicu sa vodom, a male bubice mu ubacujem na pijesak, pa ponekad mu i pobjegnu ispod drveta..
    Interesuje me josh, kako i koliko hrane.. Malo sam gledao po nekim siteovima, neki kazu 2 puta dnevno, neki 3.. Neki 2 dana da hranim treci da odmaram.. Interesuje me vase misljenje i vasa pomoc.. Kako? Koliko? Vitamini? Koji? Kakav kalcijum, kojeg proizvodjaca? Itd..

    Inace Agama je jako mala oko 20cm. MAXIMALNO trenutno..
    Unaprijed hvala na pomoci..


  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sava car'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    250

    Uobičajeno Odg: Pomoc Agama ?

    Dimenzije za sada ok, kasnije minimum 100x50x50...
    Neonka, podloga, kamen ,drvo, sve na mestu...spot lampu otprilike 60 w stavi da sija direktno u kamen i na tom mestu treba da je temp oko 40-45 C, ako ti je bas hladno tokom noci, ostavi kabl da radi...
    Ja stavljam mojoj agami (isto 20 cm) bube u malu ciniju iz koje ne mogu da izadju i ona jede kad joj se jede...plasljiva je i dalje, pa nece iz ruke i slicno.
    Hrani je jednom dnevno, dovoljno je,nekoliko buba i malo voca-povrca (ako hoce).
    Kalcijum svaki drugi,treci dan, vitamini jednom nedeljno.
    kalcijum sam uzeo od Kima, ne znam proizvodjaca.
    Srecno sa bradonjom!

  3. #3
    Član Osigurach'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Lokacija
    Sarajevo
    Postova
    32

    Uobičajeno Odg: Pomoc Agama ?

    Samo mi molim te definisi SPOT LAMPA..
    Treba da bude neka posebna lampa ili sluzi samo za grijanje i svijetlo.. Ili i ona treba da bude UVA/UVB Sun Glow?

    A za kalcijum, OK, kontaktirat chu Kima da vidim sta da uzmem..
    Samo mi josh reci sto se vitamina tiche, sta uzeti, sta da mu dajem.. itd..

    A sad sam malo cackao, po forumu..
    Ako bradonju kupam jednom sedmichno nema potrebe da joj stavljam vodu, jer che bezveze prosuti posudicu i vlaznost che da poraste.. Tachno ili ne?

    I vidio sam da bananu npr. treba pasirati, vjerovatno i druge stvari treba sitno isjeci da bi ih on mogao pojesti.. Sto je logichno..

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sava car'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    250

    Uobičajeno Odg: Pomoc Agama ?

    Spot lampa baca svetlost na manju povrsunu i tako greje odredjeno mesto u terarijumu, obicna je sijalica i nije skupa.
    Ovakvu slicnu spot sijalicu ja imam i super zagreva kamen i taj deo terarijuma
    http://s3.amazonaws.com/tc-photos/11...ard/513149.jpg

    Mozes da vidis u ponudi razne vitamine, ja sam i to takodje uzeo od Kima.

    Ja ga prskam fajtalicom na 2-3 dana mlakom vodom i okupam je na desetak dana, mozes i ne moras da stavis posudu sa vodom, ja sam svoju izvadio.
    Voce i povrce sitno seckaj tolko da moze da proguta, al ne nadaj se previse da ce jesti to dok je mala.

  5. #5
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Odg: Pomoc Agama ?

    Sto se tice temperature od 17 - 18, ja bih to nekako dogrejavao i ako je tako hladno ne bih gasio sijalicu. Ovo je samo moje misljenje jer u tako malom terarijumu da se postigne toliki gradijent je tesko osim ako je van terarijuma dosta hladno, i zato mislim da treba da dogrevas terarijum, ali ne sijalicom vec nekom metodom koja ne odaje svetlo kabl grejac ili folija, da bi simulirao dan i noc. Video sam da neki ljudi zaista prave gradijent cak od 15 do 45 za agame. Kod mene je gradijent od 22 - 25 do 38 - 41.

  6. #6
    Član Osigurach'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2010
    Lokacija
    Sarajevo
    Postova
    32

    Uobičajeno Odg: Pomoc Agama ?

    Pokushat chu napraviti par slika da vidis da imam gradient, od 18c u jednom cosku, do 40c, u drugom.. Grijac za pijesak mi je ispod prijeska, a grije i pijesak i kamen koji stoji tu na tom mjestu, dok se iznad njega nalazi SPOT LAMPA.. Jer je grijac odprilike oko 20-25cm, a kamen je oko 10-15cm.. Tako da sam to extra napravio, koliko mi se cini.. A cini mi se da je sve EXTRA, samo treba da obezbjedim kalcijum i vitamine..


  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Pomoc Agama ?

    17-18 stepeni je prilicno niska temperatura i nocu bi treabalo da ostavis ukljucen grejac. Agamu od 20 tak cm je najbolje da hranis vise puta na dan (dva-tri puta) onoliko koliko moze da pojede. Kad agama zavrsi sa fazom intenzivnog razvoja prelazi se na hranjenje svaki drugi-treci dan jer joj tada potebe za proteinima nisu toliko naglasene. Potapanje jednom nedeljno ce zadovoljiti njene potrebe za vodom pa po mom misljenju nema potrebe za posudom sa vodom u terarijumu (nikad nisam video moju agamu da je koristi dok joj je bila u terarijumu). Koliko sam razumeo iz tvog opisa terarijum si formirao kako treba (pomogla bi koja slika) i bice dovoljan za narednih godinu dana, a onda bi ti preporucio da napravis nesto veci.

    Sto se tice podloge koju si odabrao, o njoj je u vise navrata bilo reci ovde na forumu. Moje misljenje je da kvarcni pesak ne samo da nije prirodna podloga za reptila vec je i izuzetno opasna. Ja ga nikad ne bi koristio.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •