Prikaz rezultata 1 do 8 od 8

Tema: Trudnoca kod paukova

  1. #1
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Trudnoca kod paukova

    Interesuje me koliko najcesce traje trudnoca kod tarantula. Da li niza temperatura od potrebne moze znatno da uspori ili cak prekine trudnocu?
    Spario sam G aureostriatu pre tacno 2 meseca pa me zanima da li bi mogla uskoro da postavi kokon. Temperatura je oko 27 stepeni, a nocu malo niza (sobna) s obzirom da joj onda gasim sijalicu. Da li po necemu (osim cekajuci jos 3 meseca) mogu da znam da ona ustvari uopste nije trudna i da trebam opet da je parim? Da li gubitak apetita moze da znaci da ce uskoro da postavlja kokon?
    Inace, ako nekof zanima, presvukla se pre 2,5 meseca.
    Hvala unapred

  2. #2
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Trudnoca kod paukova

    To ti je jako nepredvidiva situacija. Niko živ ne zna koliko to traje i nikada ne traje tačno određen broj dana i nije jednako u svakom slučaju. Niža temperatura ne može nikako da prekine trudnoću sem ako nije toliko nisko da pauku prekine i život. Tarantule oplođuju jaja tek po poleganju,a spermu čuvaju do tada u spermatekama zato i propadne parenje ukoliko se ženka presvuče nakon istog, jer odbaci i spermu doslovno rečeno. E sada, ta temperatura je relativno visoka i trebala bi da ubrza proces. Meni je jednom G.aureostriata polegla kokon posle ni manje ni više nego 7 meseci, s' obzirom da se radi o Grammostoli to često potraje toliko. Možeš da naslutiš po veličini abdomena, ukoliko je ne hraniš preterano puno a on raste, ali to je sve diskutabilno i teško uočljivo kada je gledaš svaki dan. Parenje je najbolje pokušavati dokle god ženka ne počne da tera mužjaka ili dok nisi siguran da si spario recimo 2-3 puta ženku a da je pre svakog parenja mužjak pravio "sperm web"... kada se sprema da polegne kokon može a i ne mora da odbije hranu, ali će da se umiri dosta ili da krene da priprema teren, a to će biti očigledno, ali tek par dana pred poleganje. Nadam se da sam ti razjasnio sve to

  3. #3
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Trudnoca kod paukova

    Aha. A da muzjak nekim slucajem nije dobro ubacio spermu, da li ona moze onda da zatrudni, tj da li moze da polegne ta neoplodjena jaja i onda kao hoce da izruci spermu a ono nema nista?
    Ako je recimo ona trudna i npr pogledao sam u buducnost i video da ce poleci neoplodjena jaja za dve nedelje a isto tako sam video da u njoj nema dobre sperme koju je muzjak trebao da obezbedi, da li bih sada mogao da ubacim muzjaka da je napuni svezom spermom (ukoliko je pravio spermweb) i da onda ona jaja koja je u prethoda dva meseca cuvala oplodi sa tom friskom spermom?
    Ako bih sad ubacio muzjaka ona bi definitivno htela da se pari ukoliko nema u sebi sperme, a ukoliko ima terala bi muzjaka. Tako nekako, a?

    Mozda ja puno pitam, mozda pitam besmisleno, ali ako neko iz iskustva zna takve stvari nek pise, zahvalan sam na pomoci.
    Plasim se da mozda uzaludno cekam zenku koja nije dobro sparena, jer muzjaku polako istice zivotni vek pa da pokusa jos jednom ako treba.
    Poslednji izmenio hey-ho; 17.01.11. u 00:54.

  4. #4
    Član Lemur zlikovac'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    64

    Uobičajeno Odg: Trudnoca kod paukova

    Tu nauku sam i ja danas duze proucavao, zna Kimojlo hahahha Hvala Kimo! Ako ti je muzjak negde po ceskovima bacao ili baca spermweb onda ga ubaci kod zenke, nije lose ponoviti jos koji put, mada nikad nije sigurno kako ce proci parenje, mislim na samu oplodnju. Ali da ne tupim mnogo Kimo ce ti to bolje objasniti. Kao sto rekoh, danas sam imao sat vremena predavanja, ja moje tek treba da bacim da se pare Neka ti je sa srecom
    Poslednji izmenio Lemur zlikovac; 17.01.11. u 01:01.

  5. #5
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Trudnoca kod paukova

    Citat Prvobitno napisao hey-ho Pogledaj post
    Aha. A da muzjak nekim slucajem nije dobro ubacio spermu, da li ona moze onda da zatrudni, tj da li moze da polegne ta neoplodjena jaja i onda kao hoce da izruci spermu a ono nema nista?
    Može da se desi da ženka polegne kokon a da nikada nije parena. Prema tome, isto tako ženka može da se "pari" a da mužjak ne ubaci seme, pa onda ženka opet polegne kokon koji nije oplođen. Takav kokon naravno propada ili ga ženka pojede (to se isto računa kao da je propao )


    Citat Prvobitno napisao hey-ho Pogledaj post
    Ako je recimo ona trudna i npr pogledao sam u buducnost i video da ce poleci neoplodjena jaja za dve nedelje a isto tako sam video da u njoj nema dobre sperme koju je muzjak trebao da obezbedi, da li bih sada mogao da ubacim muzjaka da je napuni svezom spermom (ukoliko je pravio spermweb) i da onda ona jaja koja je u prethoda dva meseca cuvala oplodi sa tom friskom spermom?
    Mogao bi to da uradiš jer se oplođavanje jaja događa pri samom poleganju jaja.


    Citat Prvobitno napisao hey-ho Pogledaj post
    Ako bih sad ubacio muzjaka ona bi definitivno htela da se pari ukoliko nema u sebi sperme, a ukoliko nema terala bi muzjaka. Tako nekako, a?
    Ne. Da li bi ženka htela da se pari nikako ne zavisi od toga da li u sebi već ima sperme ili nema. Nekad jednostavno neće da se pari, a nekad hoće više puta.

    Pokušavaj sa mužjakom koliko god hoćeš puta. Što više pokušaja veće su šanse da je odradio svoj deo posla kako treba. Nakon toga sve je u rukama ženke.
    There's no place like 127.0.0.1

  6. #6
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Trudnoca kod paukova

    Upravo tako, kao što je Marko rekao, jedino što se nekada zna desiti, već 2 puta kod različite ženke L.parahybane, da odmah posle prvog parenja tera uvek mužjaka i neće da se pari više od jedamput. Veće su šanse ako probaš više puta, tako da ga slobodno pusti sada opet i više puta i onda čekaj...ništa drugo ne možeš

    P.s. A ti Lemure, moraš da dođeš da polažeš test za mesec dana

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: Trudnoca kod paukova

    ma sta za mesec ispitni rokovi su sada :-P
    Mada mogao bi i ja na ta predavanja

    :Aerodactyl:

  8. #8
    Član Lemur zlikovac'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    64

    Uobičajeno Odg: Trudnoca kod paukova

    Citat Prvobitno napisao kimo Pogledaj post

    P.s. A ti Lemure, moraš da dođeš da polažeš test za mesec dana
    Snimicu kamerom pa ti saljem A za mecec dana ja donosim meso

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •