Prikaz rezultata 1 do 18 od 18

Tema: Ishrana i dodatci u ishrani agame

Hybrid View

  1. #1
    Član aggama'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    39

    Question Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Mozda nisam trebao u ovu grupu tema da stavim ovu i izvinjavam se ako sam napravio neku gresku pri izboru mesta za temu. Zanima me ishrana bradate agame generalno. Cime hranite svoje? Treba li da imaju mesovitu ishranu u smislu zive hrane? Ja sam moju do sada hranio dubiama i lateralisima, a razmisljam jos malo da joj prosirim ishranu sto se zive hrane tice. Ima li neke preporuke po ovom pitanju? Sto se tice boiljne ishrane najvise joj prija ili najvise voli da jede svez kupus i zelenu salatu. Ostalo slabo veoma. Voce skoro ni da nepomirise. I zanima me koji su najbolji i najneophodniji dodatci u ishrani sto se kalcijuma, minerala i ostalog tice?

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sava car'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    250

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Ja mojoj pored dubija i latera dajem fobase i ponekad tenebrije.
    Od povrca joj dajem sargarepu i zelenu salatu, a od voca najcesce jabuku.
    Nikad nije odbila nista od zelenisha, a kamoli zivu hranu.
    Mozes da joj napravis mix obrok, geni je to negde pisao, Ubacis u ciniju od svega po malo: 2-3 lateralisa, neki fobas, tenebrija, zel salatu, sargarepu, jabuku i sve to malo zaprasis kalcijumom.
    Multivitamin das jednom nedeljno, tj naprasis bube njime.

  3. #3
    Član
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    beograd
    Postova
    94

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    ja mojoj dajem i fobase,dubie i cvrcke.mesam jedan dan joj dajem fobase,drugi cvrcke treci dubie,ali to nema nikakve veze dajes joj sta trenutno imas.

  4. #4
    Član aggama'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    39

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Hvala na komentarima

  5. #5
    Novajlija Tera Worms'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Makedonija
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Citat Prvobitno napisao aggama Pogledaj post
    Mozda nisam trebao u ovu grupu tema da stavim ovu i izvinjavam se ako sam napravio neku gresku pri izboru mesta za temu. Zanima me ishrana bradate agame generalno. Cime hranite svoje? Treba li da imaju mesovitu ishranu u smislu zive hrane? Ja sam moju do sada hranio dubiama i lateralisima, a razmisljam jos malo da joj prosirim ishranu sto se zive hrane tice. Ima li neke preporuke po ovom pitanju? Sto se tice boiljne ishrane najvise joj prija ili najvise voli da jede svez kupus i zelenu salatu. Ostalo slabo veoma. Voce skoro ni da nepomirise. I zanima me koji su najbolji i najneophodniji dodatci u ishrani sto se kalcijuma, minerala i ostalog tice?
    Iako postoje razna misljenja, u najvecem delu zasnovana na kazivanju, a ne na naucne dokaze, ja ipak mislim da je najkvalitetniji ( u prvom redu po efektu koji se vidi na konzumentu a tek onda po ostalim prednostima u odnosu na druge hrane ) suvi finalni proizvod larve Tenebrio molitor, ili, kako se to kod nas kaze, crv brasnar.
    Prednost ove suve hrane sastoji se u tome da se moze bez ikakvih problema davati kao miks sa drugom hranom, a ukoliko se konzument navikne ( ne odmah- potrebno je hranjene najmanje nedelju dana) na ovaj visoko- kvalitetan vitaminsko- proteinski dodatak hrane pri ishranu kucnih ljubimaca, moze da se daje izdvojen od ostale hrane, pri sto je veca kontrola koliko se pojede.
    Potrebno je naglasiti kakve su kaloricne i vitaminske vrednosti ovog dodatka hrane. Evo, prikazacu one najbitnije:

    Proteini= 56,58; Masti= 28,20;
    ( Ugljenohidrate; amino- kiseline; Ca 2+, inulin i Dvitamin )=15, 22.
    Pokazatelji su dati u %


    Mozete se javiti ako je potrebno dodatnih informacija.
    Pozdrav





  6. #6
    Član homelessica'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    77

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Moj bradonja obozava lateralise od zive hrane, povremeno dobije brasnare, ali sam cula za njih da nisu hranljivi, vec ih koristim kao dodatak, povremeno... Od biljne hrane odlepi kad vidi maslacak, iskljucivo cvet, zeleni deo nece ni da pogleda.... Voli krastavac, ponekad hoce zelenu salatu, paradajz.... Trudim se da mu nudim raznovrsno voce i povrce.... Ali ziva hrana je prioritet. Cula sam da blitva treba da bude ukljucena u ishranu zbog vitamina D, pa planiram da je ubacim..... Vodu nikad ne pije sam.... Jedino lize kapljice sa mog prsta, pa svaki dan moram da mu dajem vodu na taj nacin...

    Svaki treci dan, lateralise uvaljam u kalcijum.... A svaki dan pojede par granulica, multivitaminske hrane za reptile, koju voli od samog pocetka...

    Ako neko ima preporuku sta bih jos mogla da ukljucim u ishranu, neka pise.....

  7. #7
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Citat Prvobitno napisao homelessica Pogledaj post
    Moj bradonja obozava lateralise od zive hrane, povremeno dobije brasnare, ali sam cula za njih da nisu hranljivi, vec ih koristim kao dodatak, povremeno... Od biljne hrane odlepi kad vidi maslacak, iskljucivo cvet, zeleni deo nece ni da pogleda.... Voli krastavac, ponekad hoce zelenu salatu, paradajz.... Trudim se da mu nudim raznovrsno voce i povrce.... Ali ziva hrana je prioritet. Cula sam da blitva treba da bude ukljucena u ishranu zbog vitamina D, pa planiram da je ubacim..... Vodu nikad ne pije sam.... Jedino lize kapljice sa mog prsta, pa svaki dan moram da mu dajem vodu na taj nacin...

    Svaki treci dan, lateralise uvaljam u kalcijum.... A svaki dan pojede par granulica, multivitaminske hrane za reptile, koju voli od samog pocetka...

    Ako neko ima preporuku sta bih jos mogla da ukljucim u ishranu, neka pise.....
    Ponudi mu ponekad kuvani grasak, zatim crvenu papriku sitno iseckanu, lisce od sargarepe i celera, izrendanu sargarepu, visnje i tresnje , naravno bez kospice. Lucerka je takodje jako dobra hrana, moze svaki dan da se daje.
    Sto se tice insekata dobro bi bilo da nabavis dubie, one se lako gaje, rastu vece od lateralisa a imaju i velik sadrzaj proteina. Posto se teze gaje, povremeno mozes kupovati neku manju kolicinu popaca zutih ili crnih, svejedno, cisto radi raznovrsnije ishrane

  8. #8
    Član homelessica'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    77

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Pokusavala sam sa paprikom, tresnjama i visnjama.... Samo je probao, iz radoznalosti, i vise nije hteo nikada.... Inace, sta god da ja jedem od voca, ponudim i njemu.... Reaguje najvise na zutu i narandzastu hranu.... Zelenise retko prihvata.... Papriku hoce, ali zutu naravno

    Sto se tice zive hrane, planiram da kupujem ( I ova kolonija lateralisa mi stvara nocne more).... Ali ako odem do bg-a ili nisa-a... Pa da kupim mesecne zalihe.... Ne isplati mi se da placam postarinu od 1000 din za recimo 200 insekata.... A u Jagodini nema ljudi koji se bave prodajom istih..... Ovde ima lateralisa i brasnara....

    Hvala puno na savetima, potrudicu se da obogatim hranu mojoj agamici

  9. #9
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    moja agama je stara oko mesec ipo i do sada nije htela da jede voce i povrce...dajem joj lateralise i gledacu da uzmem i druge vrste zohara pa ce biti raznovrsnije. sto se tice dodataka imam vitamine i minerale i to joj dajem svaki dan a kalcijum jos nisam nabavio... kada ce poceti sa biljkama i koliko od prilike da joj dajem ?

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Kalcijum je u tom periodu bitniji od vitamina. Trebalo bi da se prasi svaki drugi dan po jedan obrok, otprilike. Ona se prvih par meseci duplira u tezini, ako nema kalcijum da se pravilno razvija, moze da dodje do oboljenja vezanih za skelet koja se kasnije tesko saniraju.
    Na biljnu hranu moras da je naviknes, pokusaj da joj zamenis neki obrok, umesto insekata stavi joj usitnjeno povrce....ako se ne navikne na zelenis dok je mala, kasnije ce ici tesko.

  11. #11
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    pokusao sam par puta ... da je ja po nekada ne skinem sa grane ona ne bi ni silazila pa kada sam joj ubacio povrce ili voce nije ne skontala... da pokusam da izvadim granu na jedno vreme ? gledacu kalcijum u sto kracem roku da nabavim ... hvala na savetima ...

  12. #12
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Nabavi neku ciniju i iseckaj joj u nju paradajz, crvenu papriku ili nesto zeleno poput listova celera ili sargarepe. Pokusaj takodje i sa cvetom maslacka, to gotovo sve agame vole da jedu.

  13. #13
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    a ne moram je skidati sa drveta ?

  14. #14
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Da, skini je sa grane i stavi ispred nje posudicu. Probaj i iz ruke da joj dajes cvetic maslacka. Kad se privikne na jedenje povrca neces morati da je skidas s grane, silazice sama cim vidi neke jarke boje (crvena, zuta, zelena).

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Mnogo ljudi ima dobra iskustva sa maslackom, pa on moze da ti sluzi za "probijanje leda". Samo, daj joj i listove i cvetove, i sve to dobro operi pre nego sto joj das.

  16. #16
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    hehe ... u pravu si .. danas je pojela deo maslacka ... ali i dalje nece da jede iz posudice... verujem da ce se uskoro osloboditi i navici... pozdrav !!

  17. #17
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    1

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Postovani,
    nabavio sam malu agamu, pa malo brinem oko njezine ispravne ishrane.
    U Makedoniji i nije tako popularna teraristika, pa se ne nalaze tako jednostavno svi ovi insekti koje preporucujete.
    Zanima me, ukoliko mi nestane zive hrane na nekoliko dana, pa i jedna nedelja, dali se mogu iskoristiti insekti koje se nalaze u prirodi kod nas (skakavci), pa i u stanovima (evo na primer sad je popularna najezda onih zelenih smrdljivaca)

  18. #18
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Ishrana i dodatci u ishrani agame

    Pozdrav!
    Da li misliš na smrdibube? To nemoj nikako davati niti bilo šta drugo što ispušta hemikalije radi odbrane. S obzirom da je agama omnivora, dok ne nabaviš insekte hrani je biljkama - lišće šargarepe i celera, paradajz, grašak, paprika, lišće maslačka, lucerka, samo sve to dobro operi. Pretpostavljam da je u okolini bilo zaprašivanja komaraca pa iz tog razloga nemoj davati gušteru ništa iz prirode.
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •