Prikaz rezultata 1 do 11 od 11

Tema: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

  1. #1
    Član dogoargentino'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2009
    Lokacija
    Sremska Kamenica
    Postova
    47

    Uobičajeno Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Ovako nesto mi je interesantno :


  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    To ti je blavor, ima ga na CG primorju na svakom koraku. Latinski naziv je sad Pseudopus apodus, Ophisaurus je stari naziv, i ne koristi se već godinama. Inače, super životinja za čuvanje, i prilično dugovečna. Rekordni životni vek je bio 54 godine kod jednog primerka u zarobljeništvu. Inače, kod nas ih nema u prodaji naravno, i ne znam nikog ko ih čuva. Imali su ih ranije na Torlaku, ali su svi bili donešeni iz prirode.

  3. #3
    Član dogoargentino'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2009
    Lokacija
    Sremska Kamenica
    Postova
    47

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Znam za blavora,ali nisam bio siguran da je to to.Hvala ti na informaciji.Eeeee a bas sam se ponadao.....

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Da, to je to Inače, najduži evropski gušter, može da dostigne i do 120cm. Na Torlaku su čuvali samo odrasle primerke, u očajnim uslovima, naravno, i hranili ih miševima. Tek poneki je hteo da jede miševe, jer se blavori pretežno hrane insektima i puževima. Jakoo retko pojedu nekog kičmenjaka, kao što je mladi miš, ili pinki, a još ređe neku zmiju, iako je opšteprihvaćeno verovanje da blavori tamane zmije.

  5. #5
    Član davco'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2009
    Lokacija
    Novi sad
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    nenade jel to iz sopstvenog iskustva pricas da blavora ima u CG na svakom koraku? Ja sam ih 90ih god nedeljama trazio u okolini Bara i u Boki Kotorskoj i nisam nasao nista osim dva pregazena primerka...
    Ako ti znas, zanima me da li neko vrsi neko istrazivanje o njihovoj populaciji?

  6. #6
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Da, iz svog iskustva. Viđao sam ih stalno. Posle sam prestao i da ih lovim i da ih slikam, jer su stvarno česti. E, sad, zavisi kad si ih ti tražio. Najbolje vreme za traženje reptila je u aprilu-maju. Ako ih tražiš u julu/avgustu, nećeš ih naći u tolikom broju sigurno. Blavore možeš da nađeš i u naseljima. Ja sam jednog našao ispred pošte u Petrovcu, pokušavao je da se popne uz stepenice. Ili u dvorištu osnovne škole.
    Što se tiče istraživanja o populaciji, verovatno neko od Crnogoraca radi, ali nisam upućen u to.

  7. #7
    Član dogoargentino'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2009
    Lokacija
    Sremska Kamenica
    Postova
    47

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Cuo sam za to da kao tamane zmije ili neku pricu kad je on u dvoristu da zmija ne sme da pridje.Kada sam bio na letovanju neke 1998 godine u CG video sam jednog na terasi kuce gde sam bio.Bio je fantastican i bogami povelik.Bilo ih je dosta kazu i samo to verovanje da jede zmije ga je najverovatnije i odrzalo u tolikom broju.Kakvo je sad stanje ko zna!?

  8. #8
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    I ja mislim da ih je to verovanje održalo u životu. Uvek govorim ljudima dole da on jede zmije, iako to nije tačno. Bolje da veruju u to Inače, u Srbiji je prisutan jedan njegov "rođak", slepić, koji je iz iste porodice Anguidae.

  9. #9
    Član Ana'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    64

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Jao, Blaca
    Nenad je u pravu, ima ih u CG na svakom koraku -bar je u Sutomoru tako. Ja sam ih vidjala skoro svakodnevno kako tamane hranu koju smo ostavljali za kornjace. Ne znam sta ih je odrzalo u zivotu, s' obzirom da ih mnogi ubijaju misleci da su zmije. Isto kao i vi, zapenim objasnjavajuci kako su oni u stvari korisni, ali ne moze se primitivcima objasniti: ovako te gledaju
    Secam se da sam kao klinka jurcala za nekim decakom ganjajuci ga sa vilama (koje sam jedva drzala ) jer se spremao da raspali blavora kamenom. Da sam se saplela, bas bi bilo veselo.

  10. #10
    Član dogoargentino'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2009
    Lokacija
    Sremska Kamenica
    Postova
    47

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Slepića imam punu baštu.Najbolje mu je u prirodi.Prošle godine sam čuvao 2,ali samo da bih video kako se ponaša,jede i.t.d.Posle sam ih pustio.Nezgodno je što 90 % vremena provode sakriveni pod zemljom.Nisu preterano aktivni,ali je uzivanje gledati ih dok jedu.Jedan je jeo tako sto je izlazio iz skrovišta i jeo male puzeve golace,dok drugi skoro nikada nije promolio glavu,vec je usisavao plen,pa je izgledalo kao da puz "propadne" u zemlju.Jedan je imao rep,a drugi ga je odbacio ko zna kad.

  11. #11
    Član
    Datum registracije
    Oct 2010
    Lokacija
    nis
    Postova
    28

    Uobičajeno Odg: Ima li ko neku vrstu beznogih gustera?

    Jel se on presvlaci iscela kao zmija, posto nema udove ili kao guster?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •