Najzad, posle nekoliko godina čekanja, sam uspeo da nabavim malog CB Uromastyx ornatu. Jako su retki iz nekoliko razloga od kojih je najbitniji što su se mnogo nabavljali iz divljine i ja ne znam ni jednog koji je preživeo. Takvi loši primerci su im dali reputaciju da su teški za čuvanje i osetljivi. Tek od skora se masovnije razmnožavaju u zarobljeništvu i ima ih sve više na tržištu. Mali su još uvek jako skupi pa ni to ne pomaže rasprostranjenosti ove vrste.

Malo o vrsti...

Uromastyks gušteri naseljavaju severnu Afriku, bliski istok pa sve do Azije i Indije. Ornata naseljava Sinajsko poluostrvo u Egiptu zajedno sa Uromastyx aegyptia-om. Naseljava takođe delove Izraela i Saudijske Arabije. Prirodno stanište im je kamenjar i pustinja. Evo ih jedne fotografije u prirodnom staništu:



U skladu sa postojbinom traže i specifične uslove. Traže izuzetno toplo preko dana uz skoro 50°C na mestu za sunčanje. Probao sam i sa oko 40°C i ne odgovara im, tek negde oko 45°C im je dobro i ne traže toplije mesto već se sunčaju. Čak i kada dremaju, to rade ispod panja u tolpom delu terarijuma. Noću ne zahtevaju dogrevanje i temperatura im pada i ispod 20°C. Ne treba im grejač već noću traže sobnu temperaturu. Naravno, UVB se podrazumeva i to 10% koja se najčešće koristi kod njih. Mada se ovom mom ExoTerra 10% baš i nije dopala i mnogo je često žmurio pod njom, više mu se sviđa Arcadia 5%. Ta ExoTerra mi je malo sumnjiva jer ima izrazito plavu svetlost pa ću trenutno ostaviti ovu. Planiram da probam da mu dodam i UVA spot sijalicu umesto obične koju sada koristim.

Od svih Uromastyxa, ornate su među najopuštenijim. Ne smeta im uzimanje u ruku i ni malo se ne plaše ljudi. Slobodno jedu dok ih neko gleda, ne sklanjaju se kada im se neko približi i čak dolaze na ruku da je istraže.







Drže se na pesku najčešće mada ih odgajivači drže na posipu za piliće iz praktičnih razloga. Jako su aktivni kada istražuju i vole da se penju i zavlače u pukotine. Panjevi i neko kamenje im je neophodno u terarijumu. Pošto su kopači, treba paziti da ništa ne može da se obruši na njih dok kopaju. Uveče i preko dana kada dremaju se ukopaju ispod kamena ili panja i treba im omogućiti kopanje na više mesta da bi mogli da odaberu mesto na kom im temperatura najviše odgovara. U prirodi bi imali kombinacuju peska i zemlje ili gline u kom bi lakše kopali ali je to u terarijumu nepraktično pa im je dovoljno što mogu da se malo ukopaju ispod panja. Treba paziti i da terarijum ne bude baš previsok jer su vešti penjači i u prirodi se penju da drvo akacije da bi brali cvetove i na stene u kojima nalaze zaklon i na kojima se sunčaju. Često padaju pa na to treba paziti.

Veličina, izgled i rast.

Uromastyx ornata je manja vrsta Uromastyxa i dostiže veličinu od oko 35cm i težinu od oko 250 grama. Prilično su krupni, sa masivnim repovima i umeju da budu jako naduti pošto se hrane teže svarljivom hranom. Imaju masivne vilice koje su sposobne da krckaju i najtvrđe plodove. Koža im je drugačija od agama i gekona i jako je tanka. Najčešće im je naborana jer se jako naduju kada se najedu i vare, pa im je potreban taj višak kože. Ornata je jedan od lepših Uromastyxa. Naročito mužjaci imaju jake plave i zelene nijanse. Ženke ostaju ovakve i kada odrastu.





U prirodi jako sporo rastu tek sa nekih pet godina postižu punu veličinu. Sa četiri su polno zreli. U terarijumskim uslovima, neki odgajivači su uspeli da ih pare i sa godinu dana ali ne verujem da je to mnogo zdravo. Svakako, u terarijumu mnogo brže rastu. Jedna od glavnih karakteristika im je masivan i bodljikav rep.





Ishrana.

U prirodi jedu cvetove biljaka na koje naiđu, najčešće akaciju kao i razno korenje koje iskopaju i šta nađu na zemlji. U terarijumskim uslovima ih hranim raznovrsnim povrćem. Svim vrstama salate, kelj, šargarepe, kupus, kukuruz itd..., kao i hranom za ptice, semenkama i slično. Pored toga jedu i suvu hranu za biljojede. Imam neku Serinu koju rado jede a i zgodna je što može dugo da stoji u terarijumu za razliku od povrća koje se osuši ukoliko ne bude pojedeno u roku od par sati. Kada bude prilike, dobijaće i voće. Sve to par puta nedeljno poprskam sa kalcijumom i multivitaminima. Koristim ZooMed-ove i ovaj mali ih čak liže sa povrća. Voda im nije potrebna i nikada se ne drži posuda sa vodom u terarijumu. Dovoljno im je ono što dobijaju iz povrća i voća. Osetljivi su na povišenu vlagu i može doći do raznih komplikacija ukoliko im nije dovoljno suvo. Truljenje repa je česta pojava kada je povišena vlaga po informacijama sa interneta i foruma.

Imaju samo dve brzine, ili kunjaju ili trče ko ludi. Nema između. Zbog ovoga ih je bilo relativno teško namestiti za fotografisanje jer je ovo najčešći položaj koji zauzmu kada se stave na panj - u begu:



Uromastyxe želim od kada sam počeo da se bavim teraristikom i ovo je definitivno moj omiljeni gušter. Naravno, čekao sam samo i isključivo CB primerak i evo, najzad je stigao.