Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 31

Tema: Uromastyx ornata

  1. #1
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Uromastyx ornata

    Najzad, posle nekoliko godina čekanja, sam uspeo da nabavim malog CB Uromastyx ornatu. Jako su retki iz nekoliko razloga od kojih je najbitniji što su se mnogo nabavljali iz divljine i ja ne znam ni jednog koji je preživeo. Takvi loši primerci su im dali reputaciju da su teški za čuvanje i osetljivi. Tek od skora se masovnije razmnožavaju u zarobljeništvu i ima ih sve više na tržištu. Mali su još uvek jako skupi pa ni to ne pomaže rasprostranjenosti ove vrste.

    Malo o vrsti...

    Uromastyks gušteri naseljavaju severnu Afriku, bliski istok pa sve do Azije i Indije. Ornata naseljava Sinajsko poluostrvo u Egiptu zajedno sa Uromastyx aegyptia-om. Naseljava takođe delove Izraela i Saudijske Arabije. Prirodno stanište im je kamenjar i pustinja. Evo ih jedne fotografije u prirodnom staništu:



    U skladu sa postojbinom traže i specifične uslove. Traže izuzetno toplo preko dana uz skoro 50°C na mestu za sunčanje. Probao sam i sa oko 40°C i ne odgovara im, tek negde oko 45°C im je dobro i ne traže toplije mesto već se sunčaju. Čak i kada dremaju, to rade ispod panja u tolpom delu terarijuma. Noću ne zahtevaju dogrevanje i temperatura im pada i ispod 20°C. Ne treba im grejač već noću traže sobnu temperaturu. Naravno, UVB se podrazumeva i to 10% koja se najčešće koristi kod njih. Mada se ovom mom ExoTerra 10% baš i nije dopala i mnogo je često žmurio pod njom, više mu se sviđa Arcadia 5%. Ta ExoTerra mi je malo sumnjiva jer ima izrazito plavu svetlost pa ću trenutno ostaviti ovu. Planiram da probam da mu dodam i UVA spot sijalicu umesto obične koju sada koristim.

    Od svih Uromastyxa, ornate su među najopuštenijim. Ne smeta im uzimanje u ruku i ni malo se ne plaše ljudi. Slobodno jedu dok ih neko gleda, ne sklanjaju se kada im se neko približi i čak dolaze na ruku da je istraže.







    Drže se na pesku najčešće mada ih odgajivači drže na posipu za piliće iz praktičnih razloga. Jako su aktivni kada istražuju i vole da se penju i zavlače u pukotine. Panjevi i neko kamenje im je neophodno u terarijumu. Pošto su kopači, treba paziti da ništa ne može da se obruši na njih dok kopaju. Uveče i preko dana kada dremaju se ukopaju ispod kamena ili panja i treba im omogućiti kopanje na više mesta da bi mogli da odaberu mesto na kom im temperatura najviše odgovara. U prirodi bi imali kombinacuju peska i zemlje ili gline u kom bi lakše kopali ali je to u terarijumu nepraktično pa im je dovoljno što mogu da se malo ukopaju ispod panja. Treba paziti i da terarijum ne bude baš previsok jer su vešti penjači i u prirodi se penju da drvo akacije da bi brali cvetove i na stene u kojima nalaze zaklon i na kojima se sunčaju. Često padaju pa na to treba paziti.

    Veličina, izgled i rast.

    Uromastyx ornata je manja vrsta Uromastyxa i dostiže veličinu od oko 35cm i težinu od oko 250 grama. Prilično su krupni, sa masivnim repovima i umeju da budu jako naduti pošto se hrane teže svarljivom hranom. Imaju masivne vilice koje su sposobne da krckaju i najtvrđe plodove. Koža im je drugačija od agama i gekona i jako je tanka. Najčešće im je naborana jer se jako naduju kada se najedu i vare, pa im je potreban taj višak kože. Ornata je jedan od lepših Uromastyxa. Naročito mužjaci imaju jake plave i zelene nijanse. Ženke ostaju ovakve i kada odrastu.





    U prirodi jako sporo rastu tek sa nekih pet godina postižu punu veličinu. Sa četiri su polno zreli. U terarijumskim uslovima, neki odgajivači su uspeli da ih pare i sa godinu dana ali ne verujem da je to mnogo zdravo. Svakako, u terarijumu mnogo brže rastu. Jedna od glavnih karakteristika im je masivan i bodljikav rep.





    Ishrana.

    U prirodi jedu cvetove biljaka na koje naiđu, najčešće akaciju kao i razno korenje koje iskopaju i šta nađu na zemlji. U terarijumskim uslovima ih hranim raznovrsnim povrćem. Svim vrstama salate, kelj, šargarepe, kupus, kukuruz itd..., kao i hranom za ptice, semenkama i slično. Pored toga jedu i suvu hranu za biljojede. Imam neku Serinu koju rado jede a i zgodna je što može dugo da stoji u terarijumu za razliku od povrća koje se osuši ukoliko ne bude pojedeno u roku od par sati. Kada bude prilike, dobijaće i voće. Sve to par puta nedeljno poprskam sa kalcijumom i multivitaminima. Koristim ZooMed-ove i ovaj mali ih čak liže sa povrća. Voda im nije potrebna i nikada se ne drži posuda sa vodom u terarijumu. Dovoljno im je ono što dobijaju iz povrća i voća. Osetljivi su na povišenu vlagu i može doći do raznih komplikacija ukoliko im nije dovoljno suvo. Truljenje repa je česta pojava kada je povišena vlaga po informacijama sa interneta i foruma.

    Imaju samo dve brzine, ili kunjaju ili trče ko ludi. Nema između. Zbog ovoga ih je bilo relativno teško namestiti za fotografisanje jer je ovo najčešći položaj koji zauzmu kada se stave na panj - u begu:



    Uromastyxe želim od kada sam počeo da se bavim teraristikom i ovo je definitivno moj omiljeni gušter. Naravno, čekao sam samo i isključivo CB primerak i evo, najzad je stigao.
    Potpis u pripremi!

  2. #2
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Re: Uromastyx ornata

    Još malo fotografija...











    Kao što vidite, uglavnom je kuntao. Malo se umorio dok je pokušavao da se skloni sa kamena dok smo ga Bluie i ja fotografisali pa je zadremao. a i jeo je pre toga pa mu nije bilo do zamajavanja sa nama
    Potpis u pripremi!

  3. #3

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    svaka cast napokon si se dokopao a od kad se kuha ideja
    svaka cast na maleckom hibridu izmedju nilskog konja i kornjace
    u zdravlje da ga cuvas

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja patak'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2011
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    253

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    bas je mocan
    zguzvan je ko shar pei

  5. #5
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    Auuu, ovo je fantasticno Svaka cast i cestitam na novom clanu Da li bi jos samo mogao da napises koje dimenzije terarijuma se preporucuju za odraslu jedinku(necu ni da pitam za UVA/UVB jer sigurno treba)? Naravno neizbezno pitanje koja je cena za CB malisana i koliko ga je tesko nabaviti? Pozz i cestitam jos jednom!

  6. #6
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Re: Uromastyx ornata

    Ti bar znaš od kada ih jurim Meni su oni najzanimljiviji i najlepši gušteri. I sada kada smo našli ovo leglo, i ti si našao jedno. Verujem da će ih sada biti polako. Mada, skoro 200€ za bebu nikako neće da ih omasovi kod nas.

    Jeste da ornata nije tako velika kao aegyptusi ali je bar lepa i voli da se uzima u ruku t.j. ne smeta joj. Potpuno je opušten gušter, čak me sa interesovanjem gleda gok je posmatram u terarijumu ali je to ne ometa u onome što radi.
    Potpis u pripremi!

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    ter ti je 80x40 dovoljan moz manje moz vece,ali kad odvojis za ovakvu jedinku trebalo bi i za ter da odvojis prostor...
    ja sam aegiptu cuvao odraslu u ter 70X60cm...nisam imao problema ...dosta su lenji

    gorane provalila da ste istog temepramenta sem sto t ivolis meso .... tako da ce te sigurno strava da se slazete heheeheheh
    strava je malisa...

  8. #8
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Re: Odg: Uromastyx ornata

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Auuu, ovo je fantasticno Svaka cast i cestitam na novom clanu Da li bi jos samo mogao da napises koje dimenzije terarijuma se preporucuju za odraslu jedinku(necu ni da pitam za UVA/UVB jer sigurno treba)? Naravno neizbezno pitanje koja je cena za CB malisana i koliko ga je tesko nabaviti? Pozz i cestitam jos jednom!
    Terarijum ko za bradatu ali ja ću da vidim kako će da se ponaša pa ću ga smestiti u skladu sa tim. Terarijum u kome je sada je nepravilnog oblika pa mu nije lako napisati dimenzije ali je osnova 85x65 sa isečenim ćoškom. Imaš taj terarijum predstavljen ovde
    Potpis u pripremi!

  9. #9
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    Konačno si slikao, tvoj je dosta plav po glavi, što možda ukazuje da imaš mužjaka Ovaj moj nema te boje, tako da se nadam da je ženka


  10. #10
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Re: Odg: Uromastyx ornata

    Moj je plav jer ga držim na plavom pesku pa se umusavio

    Citat Prvobitno napisao zarko Pogledaj post
    ter ti je 80x40 dovoljan moz manje moz vece,ali kad odvojis za ovakvu jedinku trebalo bi i za ter da odvojis prostor...
    ja sam aegiptu cuvao odraslu u ter 70X60cm...nisam imao problema ...dosta su lenji

    gorane provalila da ste istog temepramenta sem sto t ivolis meso .... tako da ce te sigurno strava da se slazete heheeheheh
    strava je malisa...
    aegyptusi jesu lenji ali ornate nisu toliko. Umeju da skaču ko collardi i jako su aktivni kada odluče

    Idealan je gušter za mene ali to što ne jede meso mi nije jasno.

    Inače, mnogi daju Uromastyxima povremeno insekte kada su mali da im malo dodaju proteine u ishranu ali ima informacija da ih u prirodi maltene uopšte ne jedu.
    Potpis u pripremi!

  11. #11

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    pa slobodno mozes dati nista to nije strasno i da rucne po nekog insekta...
    nisu njima bubrezi bas toliko osetljivi...
    imas li info koliko im treba do polne zrelosti ? cenim ga 3-4 god ..al verovatno si citao vise o tome

    momcilo i tebi sve najbolje sa maleckim i ti u zdravlje da ga cuvas.

    a i ti si mi laganog tempa tako da i tebi lezi neka lencuga
    uzivajte i povremeno nas obradujte slickama

  12. #12
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Re: Uromastyx ornata

    Napisao sam gore u tekstu. U prirodi četiri godine ali odgajivači to smanje na dve a neki čak pare i posle prve godine. Pet godina do potpuno odrasle jedinke.

    A ne bojim se ja davanje žive hrane, dao sam mu par cvrčaka i u slast ih je pojeo. Samo sam se začudio da su oni ipak isključivi herbivori iako na mnogim mestima piše da su omnivori dok su mali.
    Potpis u pripremi!

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sava car'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    250

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    Prelep guster! I odlican info ukratko o njima, steta sto su toliko skupi, nadam se da ce u nekoj skorijoj buducnosti biti malo pristupacniji nama smrtnicima

  14. #14

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    mozda je za mnoge skupo ali 200e je par patika+duks i da odes u restoran s devojkom.a sa tim ne moze ni da se ozenis....sa jednom vecerom.
    svi imaju komp na oovm forumu i verujem da mnogi kompovi vrede 2X vise od ornate...

    ali ljudi nemaju para to je jasno na zalost.
    nekada su bili 2X skuplji ako ne i jace tako da cena nece mnogo da pada.

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sava car'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    250

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    ###, ne mozes da uporedjujes sa kompovima, tu su stari dobri krediti za kompove i slicno...
    Za 200e mozes svasta da kupis u terarirstici, ali naravno, cena nije bitna ako ti je to neka stara neispunjena zelja.
    Sve u svemu, drago mi je da bar neko moze da priusti nesto redje na nasim prostorima...
    Nadam se da ce biti jos slika i price o ovoj vrsti.

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    pa da tesko je sve je preko potrebno..ovo dodje ko luksuz hobi
    ali ko mu #### mater ko ima i ko hoce on ce odvojiti da ne skrecemo sa teme...

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja zokis'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    359

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    Prelepe slike Gorane....uvek se odusevim...pravi si majstor.
    Zivotinje sam video uzivo...cool izgledaju...malo mi je smor kada se zatrpaju pa ih ne vidis ali kad se krecu onda su stvarno u spidu. Nisu plasljive uopste i to mi se dopada.
    Srecno sa njim. Pu pu pu veliki porastao.
    sve u svemu nista pametno

  18. #18
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    Hehe, napokon si nabavio , super je gugi, vec lici na gazdu s tom mjesinom (u oba slucaja) hehe.
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    Au, koliko poredjenja sa gazdom, pomislice neko da su Uromastyx-i stvarno debeli
    Salu na stranu, slike su stvarno odlicno ispale, upravo sam raspakovao ove iz maila.

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja LemyKadir'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    123

    Uobičajeno Odg: Uromastyx ornata

    Odushevljen sam gushterom... Svaka chast... Nadam se da ce u skorije vreme moci lakshe da se nabavi kod nas...
    Z: P.guttatus
    T: B.Vagnas, L.Parahyabana, G.Rosea RCF, N.Chromatus
    K: Trachemys scripta scripta

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •