Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 23

Tema: Hrana iz prirode

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja darkomarkovic21'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Sokobanja
    Postova
    599

    Exclamation Hrana iz prirode

    Šta se dešava kada životinjama (konkretno me interesuje za tarantule)dajemo hranu iz prirode Mislim na cvrčke, skakavce, popce i slične... svi pominju neke parazite ali ne i šta oni prouzrokuju? Znači ako uzmem popca npr. iz nekog predela gde se NE koriste pesticidi šta njemu može da fali da ne bude ok za ishranu tarantule Šta rade ti paraziti i da li su oni jedina opasnost...

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Graciotello'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Glogonj kod Panceva
    Postova
    201

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Neznam ni ja... Ali stvarno ko zna gde su bili pa ih dajes tarantuli to mi je jasno, jedino
    Poslednji izmenio Graciotello; 31.05.11. u 18:57.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja MrFuzzums'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Poenta je u tome da ne treba da rizikujes, moguce da zivotinji nece nista biti. Ali je ista tolika sansa da ce joj se i nesto desiti. Svaki parazit je los jer jelda parazitira na domacinu(cini ga slabijim, cesto do uginuca). Takodje ne mozes da znas da li se negde ne koristi ili koristi pesticid, ili neki drugi otrov. Sad ce jos malo da prskaju komarce, ako razumes sta hocu da ti kazem. Nemoj muciti zivotinju samo zato sto ti je zanimljivo da hvatas bube u okolini i ubacuje ih u terarijum
    Poslednji izmenio MrFuzzums; 31.05.11. u 18:44.

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Iako si ih uzeo sa terena koji nije prskan pesticidima, nije ih pozeljno korisiti. Nisu samo pesticidi i paraziti problem. Cak sta paraziti su najmanji problem. Svi nesto vicu kao nemoj zbog parazita, a ne znaju da i hrana iz uzgoja poseduje parazite. Vise se trebas pripaziti cinjenice da je tarantula zglavkar isto kao i ti insekti i vrlo je moguce da se sa njih prenesu neki virus, bakterija, ili gljivica jer su ipak oni na istoj filogenetskoj lestvici. Patogeni koji ih mogu napasti i izazvati ozbiljne probleme su Baculovirus, gljivice Deuteromycetes i Ascomycetes i Gram pozitivne i Gram negativne bakterije tako da nije preporucljivo hraniti ih insektima iz prirode.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja yowandbm'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Vrsac
    Postova
    178

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Tako je Dendzo, ja se slažem da su svim organizmima mikroorganizmi najveći problem, oni nas konstantno teraju na evoluciju...paraziti se verovatno i svare enzimima koje tarantula ubrizga. Najveći problem su otrovi, a ostalo...tarantula u prirodi ne bira čime se hrani...tako da ako baš tvojoj naleti neki tzv parazit ###...mislim mala je šansa

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Sinbad'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    243
    Oglasa
    9

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Nevidim razlog zasto uopste davati insekte iz prirode kada imaju ljudi koji gaje i prodaju hranu za tarantule , zmije , gustere itd...a hrana za T na mesecnom nivou iznosi neku smesnu cifru...
    ODGAJIVACNICA REPTILA - REPTIL SHOP BEOGRAD - reptilshopbeograd@live.com

  7. #7
    Član hostile92'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Znam jednog matorog lika koji drzi paukove vec 20 godina daje im hranu iz prirode(muve, skakavce,...) i nikada nije imao problem.

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja darkomarkovic21'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Sokobanja
    Postova
    599

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Citat Prvobitno napisao spidermam Pogledaj post
    Znam jednog matorog lika koji drzi paukove vec 20 godina daje im hranu iz prirode(muve, skakavce,...) i nikada nije imao problem.
    Drzi tarantule ili neke "domace" paukove

  9. #9
    Član hostile92'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Citat Prvobitno napisao darkomarkovic21 Pogledaj post
    Drzi tarantule ili neke "domace" paukove
    Tarantule 1000% sad neznam tacno koje secam se da su bile crne ogromne ćale me je vodio kod njega kad sam bio klinac, sad neznam sta ima jer nisam bio 100god. ali sam ga sreo nedavno i bas sam ga pitao cime ih hrani. Slazem se ja da je bolje i lakse davati hranu iz odgoja i ja dajem hranu iz odgoja ali hocu da kazem da sve te price za hranu iz prirode su malo preuvelicane i nije bas tako kako svi kazu ja sam ubedjen u to.Evo jedan primer imam dva drugara koja obojica imaju male p.murinuse (3-4pres). Jedan drugar daje samo hranu iz odgoja ,a drugi pored hrane iz uzgoja daje i sta uhvati znace sve moguce insekte, bube i mnogo je napredniji murinus koji se hrani hranom iz uzgoja i prirode i nista mu nefali .I opet kazem covek koji drzi T vec 20god. nikad nije imao problem zbog toga sto ih je hranio hranom iz prirode.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja MrFuzzums'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Preuvilacavanje igra svoju ulogu, a to je da te zaplasi da ne dajes ljubimcu hranu iz prirode. Bice ti zao kad ti ugine ljubimac zato sto si se igrao, nece se to nuzno desiti ali moze. To je po meni sasvim dovoljno da to ne radis. Hrana je vrlo jeftina, stvarno mi nije jasno sto bi rizikovao. U ostalom proguglaj malo pa ces videti da ne postoji niko ko ce ti reci da je hranjenje bilo kog egzoticnog ljubimca iz prirode ok.

  11. #11
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja darkomarkovic21'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Sokobanja
    Postova
    599

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Citat Prvobitno napisao MrFuzzums Pogledaj post
    Preuvilacavanje igra svoju ulogu, a to je da te zaplasi da ne dajes ljubimcu hranu iz prirode. Bice ti zao kad ti ugine ljubimac zato sto si se igrao, nece se to nuzno desiti ali moze. To je po meni sasvim dovoljno da to ne radis. Hrana je vrlo jeftina, stvarno mi nije jasno sto bi rizikovao. U ostalom proguglaj malo pa ces videti da ne postoji niko ko ce ti reci da je hranjenje bilo kog egzoticnog ljubimca iz prirode ok.
    Ma to za hranu iz odgoja je ok, mislim jeftina je i znam da svi nju preporučuju, niko ti neće reći, daj mu nešto iz prirode... Sada me koleba jedna činjenica to jest izjava Spidermam, da li T stvarno brže napreduje od prirodne hrane... Po meni u toj priči i ima pomalo logike??!

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja MrFuzzums'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Kako ima logike? Hrana iz odgoja ima kontrolisanu ishranu i trebalo bi da jede kvalitetnije od buba iz prirode. Ljudi su potrosili gomile vremena izucavajuci i analizirajuci kako najbolje da odgoje hranu(sad da li to svi odgajivaci primenjuju necu da ulazim u to). Dok bube u prirodi jedu sve sto mogu a da je u domenu njihove ishrane. To sto jedan murinus raste brze od drugog verovatno zavisi od jedinke, uslova cuvanja itd..

  13. #13
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2011
    Lokacija
    krusevac
    Postova
    9

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    da se ja pitam ja ne bih davao nista iz prirode pogotovu ne ove nase nazovimo ciste prirode u kojoj ni mi ljudi ne jedemo sve sasvim cisto i ne zatrovano a kamoli insekti i ostale zivotinje.samo hrana od odgaivaca je sigurna hrana za vaseg ljubimca.,ali ako hranu skupljate negde po planini gde covek nije dospeo sa svojim pesticidima onda je to druga stvar..

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja yowandbm'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Vrsac
    Postova
    178

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Mislim da je spidermam u pravu, a da MrFuzzums malčice preteruje, nadam se da neće da se naljuti zbog ovoga...Ne bih da sad širim ne znam kakvu raspravu o ovome kad je sve relativno jasno svima, samo malo treba razmisliti na tu temu. Upravo to što bube u prirodi jedu sve što mogu (RAZNOVRSNOST ISHRANE) im daje prednost u razvitku u odnosu na bube iz odgoja koje se kao tove. Uzmi samo za primer domaće životinje koje odgajamo i tovimo hranom za koju su mnogi ljudi potrošili vremena izučavajući koje su optimalne kombinacije sastojaka itd., pa je divjač i dalje ukusnija i zdravija za jelo...ishrana iz odgoja jeste sigurnija ali ne bih rekao da je "hranljivija"...Ali to što je sigurnija je dovoljan razlog da se njoj okrenemo i u tome se svi slažemo
    I zaključak: jednolična ishrana nikom nije dobro donela
    Poslednji izmenio yowandbm; 01.06.11. u 23:46.

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja ganjachica zmajeva'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    155

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Hranim tarantulu dubiama, ali samo zato što mi je tako lakše nego da idem da lovim bube po kraju. Doduše, ove naše bubašvabe ne bi takla ni motkom. Ali pre neki dan mi je jedan mužjak dubie izleteo iz kutije i uginuo na pola metra udaljenosti. Stan ne znam da li je ikad šprican protiv buba, pogotovo ne taj deo stana. Mislim da naše ljubimce previše držimo u sterilnim uslovima. Ono, nikad mi nije padalo na pamet da uzgajam voće i povrće za iguanu, a i to je prskano koječime.

    Na nekom sajtu/forumu sam naletela čak na rečenicu da mačke i pse ne treba hraniti hranom iz prodavnice i ostacima od ručka već samo kupovnom hranom pravljenom specijalno za njih. Ma daj ... mislim, moja mama kupuje mački dijetalnu hranu sa spanaćem. Svet je poludeo.

    Druga je stvar što su tarantule od početka u sterilnim uslovima pa ni nemaju bog zna kakav "imuni sistem" pa će svašta da im škodim. Ja sam se iznenadila za ovu dubiju, to se domaćoj bubašvabi ne bi desilo.

    Edit: Tim bubama iz uzgoja kada dajete jabuke, je l' je ubrana sa vašeg neprskanog drveta ili ste je kupili na pijaci/maxiju?
    Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja yowandbm'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Vrsac
    Postova
    178

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Bravo to je moja poenta, ništa više. Ne treba bubi-šarbe iz kanalizacije davati...ali iz nekog parka, šume...to je ok

  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja darkomarkovic21'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Sokobanja
    Postova
    599

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Citat Prvobitno napisao yowandbm Pogledaj post
    Mislim da je spidermam u pravu, a da MrFuzzums malčice preteruje, nadam se da neće da se naljuti zbog ovoga...Ne bih da sad širim ne znam kakvu raspravu o ovome kad je sve relativno jasno svima, samo malo treba razmisliti na tu temu. Upravo to što bube u prirodi jedu sve što mogu (RAZNOVRSNOST ISHRANE) im daje prednost u razvitku u odnosu na bube iz odgoja koje se kao tove. Uzmi samo za primer domaće životinje koje odgajamo i tovimo hranom za koju su mnogi ljudi potrošili vremena izučavajući koje su optimalne kombinacije sastojaka itd., pa je divjač i dalje ukusnija i zdravija za jelo...ishrana iz odgoja jeste sigurnija ali ne bih rekao da je "hranljivija"...Ali to što je sigurnija je dovoljan razlog da se njoj okrenemo i u tome se svi slažemo
    I zaključak: jednolična ishrana nikom nije dobro donela
    Na to sam i mislio u prethodnom postu, živuljke iz prirode bi trebale da budu hranljivije baš iz razloga što imaju raznovrsniju i prirodniju ishranu... U ostalom tačna izjava: "divljač je ukusnija od domaćeg mesa". Inače ne dajem tarantuli ništa iz prirode, niti imam nameru, nego me je čisto interesovalo koje su posledice i uzroci tolkog razglabanja na tu temu....

    Citat Prvobitno napisao ganjachica zmajeva Pogledaj post
    Druga je stvar što su tarantule od početka u sterilnim uslovima pa ni nemaju bog zna kakav "imuni sistem" pa će svašta da im škodim.
    Počinjem da verujem da je ovo istinito, jer kad nešto od početka izolujete, i čuvate ispod "staklenog zvona", obično je tako krhko i ranjivo, tako da pretpostavljam da bi im hrana iz prirode verovatno priredila neke probleme

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja MrFuzzums'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    yowandbm naravno da se ne ljutim, i poenta foruma je da pricamo o raznim iskustvima i misljenjima i uporedjujemo ih. I see your point, ali ne pricamo o sisarima ili nekom slozenom organizmu pricamo o insektu, insekti ne taloze masti, raznovrsnost u ishrani apsolutno nije bitna za njih, bitno je da se jede .
    Mali offtopic: ovo u vezi divljaci, ne znam da li si video ali imas da kupis divljac u prodavnici. Sta mislis jel su ih stvarno lovili ili su ih uzgajali?

    ganjacice da u pravu si drzimo u sterilnim uslovima nase zivuljke, ali to je zato sto ne mozemo drugacije. Nase zivotinje su najcesce poreklom sa drugog kraja sveta i trebaju im posebni uslovi. Da ih pustimo da trckaraju ko psi i macke jedna od 2 stvari bi se desile: postale bi invazivna vrsta ili bi uginule. Ovo za macke i pse mi je preterivanje

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja sale1808'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    229

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Ranije sam dosta polemisao o ovoj temi,a bio sam na strani hrane iz prirode koja naravno nije hemijski tretirana,kao i na strani zive hrane u hranjenju zmija.
    Moja tarantula koja ima 15 godina,oduvek se hrani hranom iz prirode.Jedino zimi je hranim hranom koju uzgajam.Nikakvi paraziti niti bilo sta nije bio problem.
    Burmanca sam isto hranio hranom iz prirode.Jednom je bio jedan problemcic koji sam resio...i to je to....

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja MrFuzzums'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Hrana iz prirode

    Ajde moli te napisi prednosti hrane iz prirode, i hranjenja zivim plenom ako te ne mrzi.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •