Prikaz rezultata 1 do 17 od 17

Tema: Više zmija u istom terarijumu

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Lightbulb Više zmija u istom terarijumu

    O ovoj temi se usput pominjalo u par tema ali hajde da rasčistimo o tome ovde. Da čujemo mišljenja i iskustva ljudi.
    Naime da li se mogu držati više zmija u istom terarijumu? Da li jedinke određenih vrsta mogu zajedno, da li se neke vrste mogu mešati i slično.
    Naravno znamo da su neke vrste kanibali npr mlečna ako se ne varam? Pa ta opcija otpada ali sam video da ljudi drže kukuruzne smukove zajedno, ovde na forumu su i bile fotografije nekoga ko je držao par burmanaca i boe c. zajedno u terariju, po njegovoj priči bez problema.
    Naravno hrane se odvojeno.
    U palićkom zoo vrtu su tri burmanca i jedna anakonda zajedno. Naravno to je zbog manjka mesta ali ne deluje kao da imaju problema jedno sa drugim.

    Pa haj da vas čujemo... Prvenstveno me zanima mišljenje iskusnih terarista.
    Naravno, najbolja je varijanta zaseban terarijum za svaku jedinku i o tome nema spora, ali šta ako ponekad to nije moguće ili prosto nema mesta za dva terarijuma, a ima se dve zmije itd.




  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stiv'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    133

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Ja drzim 4 smuka u istom teru bez problema, samo moram da ih odvajam prilikom hranjenja, tako drzim i africke kucne. Zive zajedno bez problema samo sto moraju da se odvajaju u posebne posude kad se hrane tako da to moze da bude malo dosadno. Za sada su tako ali kasnije cu morati da ih odvojim da ne bi doslo do preveremenog parenja. Mislim da je isto i sa ostalim zmijama koje nisu kanibali.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja pilis'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    167

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    mozes da ih odvajas ubacivanjem 4 stakla
    http://tarantulaz.blogspot.com/

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stiv'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    133

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Drzim ih u plasticnoj kutiji tako da je poprecni presek trapez pa je malo nezgodno da se podeli staklom. Sve jedno cu ih odvojiti kad porastu malo. Hocu da kazem da je problem samo hranjenje jer tad obavezno moraju da se odvoje da ne bi dve zmije pocele da gutaju jednog misa i slicno...

  5. #5
    Član $Daconi... :)'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    i ja sam do nedavno drzao 5-6 burmanskih i bou zajedno u vecem teru..sve ok..naravno prilikom hranjenja odvajanje.. najveci piton je imao cak oko 20kg. a najmanji manje od pola kg.. uspesno se izvlacio kada bi ga neki veci prignjecio..cak se i sam povremeno krio uz odrasle i uplitao oko njih..verovatno dok spava..boa je svo to vreme bila na najvisem nivou tera,umotana oko grane...sta znam..sto veci ter i sto vise skrovista i grana,po meni to bolje ..za uzgoj vise zmija i razlicitih rasa..otprilike kao i u prirodi...
    $Daconi!

  6. #6
    Član KiriQ'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Podgorica
    Postova
    29

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Ja drzim vec 3 mjeseca 2 burmanska i 2 loptasta zajedno (loptasti zenka 5mj. muzijak 2 god a burmanski muzijak 5mj. zenka 1god.) nema nikakvih problema cak sto vise sve cetiri se skupe u jedno skloniste naravno ne hranim ih u ter.
    We don't stop playing coz we grow old, we grow old coz we stop playing...

  7. #7
    Član tomahawk'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    74

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    ja sam držao neko vreme kolumbijsku duginu i loptaša...nikad problem. već sam negde i pročitao da ako se drže zajedno od mlađijeh dana da mogu komotno i ceo životni vek provest zajedno u istom teru odgovarajućih dimenzija, a da ne bude netrpeljivosti.

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Pedja'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    174
    Oglasa
    3

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Moze, narocito kada su iste vrste i priblizne velicine.
    Ja sam mlade zmije, burmance, boe.... drzao i po 10-20 kom u istom teru, obavezno razdvajanje kod hranjenja.
    Neke parove drzim ceo zivot zajedno.
    Mnogi ljudi sto su uzimali od mene drze razne vrste udava zajedno bez problema.

  9. #9
    Član
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Svajcarska
    Postova
    19

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Cao NecrovoX
    Samo iste vrste, nemoj da eksperimentises sa drugim vrstama. I kad imas iste vrste, kad ih hranis vadi ih napolje i pre nego sto ih vratis operi da nebi ovi drugi ih ugrizli ili cak kod nekih vrsta pojeli.
    pozdrav djavoceka

  10. #10
    Član
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Bg
    Postova
    44

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Citat Prvobitno napisao tomahawk Pogledaj post
    ja sam držao neko vreme kolumbijsku duginu i loptaša...nikad problem. već sam negde i pročitao da ako se drže zajedno od mlađijeh dana da mogu komotno i ceo životni vek provest zajedno u istom teru odgovarajućih dimenzija, a da ne bude netrpeljivosti.

    A mene zanima sta ako ja sad nabavim recimo smuka, ili loptastog il sl, i stavim je u terarijum kod svoje kolumbijske dugine boe?
    prvo dal ce se navici na zivot zajedno, dal ce se izbegavati ili ce im to uneti neki uzitak ... i najvaznije kako ce reagovati na drugu zmiju ako vec godinu dana zive sami?

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Ono sto ja znam sa veterinarskog aspekta je to da nije preporucljivo drzati zajedno zmije koje vode poreklo sa razlicitih kontinenata. Neka bakterija, ili gljivica normalni npr. za azijsku vrstu, mogu biti smrtonosni za americku vrstu. Drzanje razlicitih vrsta sa istog kontinenta moze, ali je najbolje da te zmije imaju razlicite nacine zivota i da budu iz iste familije. Ima bas jedan dobar deo u knjizi Reptile Medicine and Surgery iz autorovog iskustva o drzanju 6 vrsta zmija zajedno u velikoj volijeri. Naime, on drzi zmije koje zive razlicito (npr. arborealne, terestrijalne i vodene) i koje se hrane razlicito (glodari, vodozemci, ribe, insekti). Dakle najvaznije je kod zajednickog drzanja vise vrsta da nema kompeticije medju njima i da budu iz iste familije. Ovako ako drzis kolubridu i boidu, ili pitonidu zajedno ne znas kad ce nekom od njih nesto da kvrcne i da dodje do stete po drugog. Takodje ne smes drzati kanibalisticke vrste zajedno sa drugim zmijama i pripadnicima iste vrste. Mislim da je to neko prethodno objasnio. Takodje imas prethodno navedena iskustva ljudi koji drze pitone i boe zajedno. Inace vrste zmija koje zajedno drzi autor knjige Reptiles Medicine and Surgery su Nerodia harteri, Regina septemvittata, Heterodon simus, Opheodrys aestivus, Elaphe vulpina i Thamnophis proximus.

  12. #12
    Član
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Bg
    Postova
    44

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Citat Prvobitno napisao Dendzo Pogledaj post
    Ono sto ja znam sa veterinarskog aspekta je to da nije preporucljivo drzati zajedno zmije koje vode poreklo sa razlicitih kontinenata. Neka bakterija, ili gljivica normalni npr. za azijsku vrstu, mogu biti smrtonosni za americku vrstu. Drzanje razlicitih vrsta sa istog kontinenta moze, ali je najbolje da te zmije imaju razlicite nacine zivota i da budu iz iste familije. Ima bas jedan dobar deo u knjizi Reptile Medicine and Surgery iz autorovog iskustva o drzanju 6 vrsta zmija zajedno u velikoj volijeri. Naime, on drzi zmije koje zive razlicito (npr. arborealne, terestrijalne i vodene) i koje se hrane razlicito (glodari, vodozemci, ribe, insekti). Dakle najvaznije je kod zajednickog drzanja vise vrsta da nema kompeticije medju njima i da budu iz iste familije. Ovako ako drzis kolubridu i boidu, ili pitonidu zajedno ne znas kad ce nekom od njih nesto da kvrcne i da dodje do stete po drugog. Takodje ne smes drzati kanibalisticke vrste zajedno sa drugim zmijama i pripadnicima iste vrste. Mislim da je to neko prethodno objasnio. Takodje imas prethodno navedena iskustva ljudi koji drze pitone i boe zajedno. Inace vrste zmija koje zajedno drzi autor knjige Reptiles Medicine and Surgery su Nerodia harteri, Regina septemvittata, Heterodon simus, Opheodrys aestivus, Elaphe vulpina i Thamnophis proximus.
    Hvala lepo, potrazicu info o tome koje su vrste sklone kanibalizmu

  13. #13
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Ja osobno ne vidim smisao u drzanju vise zmija u jednom terariju, potovo ako one nisu iste vrste. Ja sam znao drzati parove skupa u sezoni parenja, a odvajao sam ih samo prilikom hranjenja i to muzjaka od zenke kojeg bi kasnije vracao nakon par dana kod nje.
    Moj prijateljski savjet je drzati svaku zmiju u svom terariju. Na ovaj nacin se definitivno umanjuje sansa za prijenos zaraznih bolesni medu jedinkama, smanjuje se stres, da ne spominjem drzanje vise muzjaka u jednom terariju kod vrsta u kojih se muzjaci bore u sezoni parenja itd. Jednostavno ne vidim pozitivnu stranu drzanja zmija zajedno. Pretpostavljam da ih drzite zajedno jer nemate mjesta za vise terarija ili nesto slicno. Moj savjet je bolje napraviti svakoj manji terarij nego u vecem drzati vise zmija. Dalo bi se tu jos puno toga pisati, ali mislim da se razumijemo.

  14. #14
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Citat Prvobitno napisao NecrovoX Pogledaj post
    Pa haj da vas čujemo... Prvenstveno me zanima mišljenje iskusnih terarista.
    Naravno, najbolja je varijanta zaseban terarijum za svaku jedinku i o tome nema spora, ali šta ako ponekad to nije moguće ili prosto nema mesta za dva terarijuma, a ima se dve zmije itd.
    Ne svida mi se ova varijanta da se nema mjesta za dva terarija, a ima se dvije zmije. Mislim da je ovo totalno smijesno i neodgovorno u startu. Svaki ozbiljan terarist bi trebao znati da se prvo trebaju osigurati odgovarajuci uvjeti za drzanje, a tek onda ici u nabavku zmije ili nekog drugog ljubimca. Ako se nema mjesta, novaca itd. onda se jednostavno nema i to je to po meni.

  15. #15
    Član
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Bg
    Postova
    44

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    mene je ustvari najvise interesovalo to da li su zmije po prirodi asocijalne ili ne
    odnosno da li su srecnije i duze zive u paru ili same

  16. #16
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    Naravno same. Zmije ne zive u jatu, krdu, coporu ili cemu vec. Zmije su po prirodi solitarne i nalaze se u interekciji sa drugim zmijama slucajno, za vrijeme parenja i prilikom hibernacije ako se nalaze na istom hibernacijskom mjestu.

  17. #17
    Član
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Bg
    Postova
    44

    Uobičajeno Odg: Više zmija u istom terarijumu

    ok hvala

    da danas posedujem i Morelia spilota - u
    koja je svakako sa drugog kontinenta u odnosu na kolumbijsku
    pa cu ih drzati odvojeno.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •