Prikaz rezultata 1 do 7 od 7

Tema: Moj drugi terarij planiranje

  1. #1
    Član
    Datum registracije
    Nov 2011
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    17

    Thumbs up Moj drugi terarij planiranje

    evo došlo vrijeme da si složim i drugi terarij koji bi išao odmah na policu iznad prvoga

    pa prije nego počnem raditi da se malo informiram oko svega.
    pošto mi je prvi motiv pustinja ovaj drugi bi išao na motiv džungle,dakle puno zelenila vode...mali komad prašume u sobi
    dimenzije ovog terarija bi bile : 61x31x100 cm
    zanima me dali bi radi visine (100 cm) i težine ovaj terarij bilo pametno raditi od stakla (pošto mi je i prvi od stakla čisto radi estetike...) koliko bi trebalo biti debelo staklo da izdrži ove dimenzije i dali je moguće tako debelo staklo ljepiti silikonom?

    grijanje bih isto riješio kao u prvome podno grijanje s termostatom.

    zanima me još biljke...volio bih da to zbilja izgleda kao komad džungle dakle tražim biljke koje vole rasti i granati se i izgledaju kao drvo ali me isto tako pati rasvjetla za to bilje...one rasvjete exoterra za džunglu (neonke) su dosta slabe 14 do 17W pa neznam dali će vegetacija s time izdržati uopće i dali će biljke na dnu i gore moći dobijati dovoljno foto sinteze za zdrav i normalan rast?

    podloga me isto zanima dali je pametno kompletnu podlogu staviti zemlju i posaditi travu dolje pa u podlogu samo staviti bilje s korijenjem ili je pametnije staviti kaljiće i onda kaljiće zatrpati nekom podlogom?

    tražim malo savjeta i smjernica prije nego krenem u rad

    inače u ovaj terarij ide madagascar gecko a ukoliko ga nebudem mogao nabaviti ići će kameleon.

    hvala na svim odgovorima i smjernicama

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Moj drugi terarij planiranje

    e ovako, što se sađenja biljaka tiče, možeš da ih zasadiš u saksiju bez rupa na donjem delu, u kojoj će supstrat biti kokosov treset, on je jako dobar za gajenje biljaka takođe.
    A što se tiče osvetljenja, možeš staviti štedljivu sijalicu od 28w ili više, koja radi na 6400K
    To je plava svetlost koja omogućava biljci da lepo raste i razvija se, ali neće nikad da procveta, jer joj je potrebna sijalica crvenog spektra, odnosno sijalica na 2700K
    ako imaš malo više para, a oćeš sigurniji rast, kao i sam život biljaka, onda je najbolje uzeti ovakvu sijalicu

  3. #3
    Član
    Datum registracije
    Nov 2011
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Moj drugi terarij planiranje

    Citat Prvobitno napisao Satyr Pogledaj post
    e ovako, što se sađenja biljaka tiče, možeš da ih zasadiš u saksiju bez rupa na donjem delu, u kojoj će supstrat biti kokosov treset, on je jako dobar za gajenje biljaka takođe.
    A što se tiče osvetljenja, možeš staviti štedljivu sijalicu od 28w ili više, koja radi na 6400K
    To je plava svetlost koja omogućava biljci da lepo raste i razvija se, ali neće nikad da procveta, jer joj je potrebna sijalica crvenog spektra, odnosno sijalica na 2700K
    ako imaš malo više para, a oćeš sigurniji rast, kao i sam život biljaka, onda je najbolje uzeti ovakvu sijalicu
    a životinji će to svjetlo odgovarati također? i mislio sam nekako takva 2 svjetla...nisu ništa posebno skupa kod nas u hr.naravno da ih moram ograditi da životinja se nemože popeti na njih i opeći se.ovo s plavim spektrom boja itekako je dobra ideja da biljka samo raste tako je mogu vezati i usmjeravati gdje hoću da grane idu.

    nego koja debljina stakla bi odgovarala za dimenzije terarija i dali je to moguće složiti sve s silikonom?

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Moj drugi terarij planiranje

    svetlo će sigurno odgovarati životinji, tu nema brige, samo što to svetlo ne greje nešto posebno, možeš rukama da ga pipneš dok radi i nećeš se opeći, tako da bi bilo super da imaš i neku sijalicu koja bi grejala, možda ona crna, koja ne emituje svetlost.

    oko stakla, moramo sačekati nekog ko se više razume

  5. #5
    Član
    Datum registracije
    Nov 2011
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Moj drugi terarij planiranje

    Citat Prvobitno napisao Satyr Pogledaj post
    svetlo će sigurno odgovarati životinji, tu nema brige, samo što to svetlo ne greje nešto posebno, možeš rukama da ga pipneš dok radi i nećeš se opeći, tako da bi bilo super da imaš i neku sijalicu koja bi grejala, možda ona crna, koja ne emituje svetlost.

    oko stakla, moramo sačekati nekog ko se više razume
    grijanje ću riješiti podnim grijanjim s termotatom to je praktički riješeno već....

    čekam samo malo više da skontam oko stakla da znam što reći staklaru...nisam treuntno u rodnom gradu al kad se vratim budem malo kod staklara otišao raspitati se oko svega i svečega....samo me zanima koja debljina stakla bi tu bila odgovarajuća.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja FatBastard'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    199

    Uobičajeno Odg: Moj drugi terarij planiranje

    Ovako, kao prvo, ako planirash da gajish biljke podno grejanje je jako losh izbor, jer ce osushiti ili sprzhiti koren biljaka...
    Staklo mozhe da se koristi, ali je losh izbor zbog toga shto se jako brzo hladi i shto cesh imati ogromne naslage kamenca nakon nekog perioda, ako budesh redovno fajtao i odrzhavao vlazhnost vazduha...
    Ja sam, takodje, prvi terarijum za grandisa napravio od stakla, medjutim, evo nakon godinu dana sam ipak morao da predjem na OSB (koji je naravno lakiran mnogo puta) jer sam imao velike probleme sa tepmeraturom nocu preko zime...
    Moj terarijum mozhesh pogledati ovde, od stakla je, i mozhda ti bude koristio pri izradi...
    Pozdrav
    http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=8994
    Samo da upozorim da su slike velike...

  7. #7
    Član
    Datum registracije
    Nov 2011
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Moj drugi terarij planiranje

    vidiš nisam uopće mislio na podno grijanje da ću spaliti korijenje..hvala na infromaciji a onda ćemo grijanje riješiti s žaruljama spot ili nekim drugim fino ih ogradit i mir.
    A gledao sam i ovako nešto gotovo već:
    http://www.teraristika.hr/index.php?...d=25&Itemid=71

    nisu uopće toliko skupi ali neznam dali to išta valja

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •