Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 21

Tema: udebljano stopalo...

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno udebljano stopalo...

    sad sam nesto izvalio da je varanu levo stopalo zadnje noge udebljano i kad pipnem tvrdo,ne znam dal je bio slomio kost pa je tako lose zaraslo il nesto drugo,mada cela leva noga mu je nakako deblja kad je uporedim i pipnem sa desnom,a desnoj je jedan prst udebljan..


  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja sasha'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Palic
    Postova
    290

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Ovako preko slike tesko da ce ti neko moci odgovoriti sta bi to moglo da bude.Zadebljanje na zglobu noge kod moga kameleona je u cetvrtak operisao Joska Ozvedj.U pitanju je bio sterilni apsces odnosno gnojna upala koja je krenula iznutra bez povrede spolja.Operacija je trajala oko 3 h jer se gnoj kalcifikovao a koliko je gnojnih cepova bilo pojma nemam, jako puno, morala su biti pravljena tri reza da bi de oko citave kosti ocistila infekcija.Danas se panter probudio, popeo na suncane grane i par puta pio vode ali jos uvek je neizvesno zbog stresa kroz koji je prosao.

  3. #3
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Kao što ti reće saša, preko slike ti niko ne moze reći šta je 100%.
    Svakako trebao što pre da se konsultuješ sa neki veterinarom.
    Moguće da se ubo na nešto ili ga je neki od insekata ujeo i na kraju krajeva da je slomio nogu/palac.
    Sve su to Pretpostavke, kao što sam naglasio gore vidi da li ima neko od veterinara ko bi mogao da ti pomogne!
    Pozdrav,
    Aleksandar

  4. #4

    Uobičajeno Re: udebljano stopalo...

    ja bi slepo pucao na giht....i to onaj sto treba da se operise i pormena dijete deifnitvo
    snimi pa ces videti

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    a sta bi se desilo da se ne operise ako je giht?da li bi pomogla samo promena ishrane?

  6. #6
    Član
    Datum registracije
    Sep 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    72

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Imao sam i ja isti problem sa Iguanom, njemu je tako naoteklo stopalo i jedan prst ali s vremenom je to splasnulo i sada je sve OK. A sad koji je kod tebe problem najbolje da strucna osoba to kaze.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    a kod kog veterinara u beogradu i kolko bi moglo da kosta snimanje noge ili test krvi?

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    sad sam video i da se teko krece,ne znam dal da ga odnesem na veterinarski fakultet?a jel ima nekih veterinara sto rade u zoloskom vrtu sa reptilima?

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Kao i Zarko i ja bih pucao na giht to jest urikozu. Takodje moze biti i metabolicka bolest kostiju. Ukoliko je to giht to znaci da su zahvaceni zglobovi pa bi bile potrebne i operacija i promena ishrane kao sto Zarko kaze. Najbolje bi ti bilo da ga odneses da se snimi da se utvrdi sta je. Mozes i kod nas na fakultet jer imamo rendgen. Tako da ako se odlucis da ga odneses na fakultet trazi profesora Nikolu Popovica koji se bavi egzoticnim zivotinjama. Ja ti samo mogu reci iz iskustva sto sam vidjao kod iguana da mi to lici na metabolicki poremecaj (znaci giht, ili MBK) pre nego na neki apsces, narocito zbog toga sto su promene zahvatile obe noge.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    a cek jel bi mogali da mi ga oduzmu na veterinarskom posto ga nisam prijavio kad je bilo prijavlanje za cites..i kolko moze da kosta snimanje?

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Ja trenutno staziram na fakultetu u prijemnoj ambulanti za male zivotinje i za ovih pet meseci staza se nije desila takva stvar, mada niko nije ni donosio monitore. Obicno egzoticne zivotinje pregledamo profesor i ja tako da sto se mene tice ja ne pravim problem, a niti sam video da je profesor pitao ljude da li imaju papire za pitone, iguane, sumske kornjace, crvenouhe kornjace, kameleone itd. Nemoj me drzati za rec, ali sam potpuno uveren da ti niko nece praviti problem. No ako hoces mogu se sutra raspitati da ti potvrdim da li bi ti iko pravio problem. A sto se snimanja tice kod nas kosta oko 2500 hiljade dinara.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    ajde vidi,a jel to onaj deo gde primaju i pse i macke?a kad si sutra na fakultetu da mozda vec sutra dodjem?i mislis da ce trebati snimanje,a vadjenje krvi kolko se naplacuje.jel imate parametre za reptile?i da ja sam njega inace kupio u fishermanu prodavnici trebao sam da sacuvam racun

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Ja sam sutra druga smena tako da radim od 16 do 20. Da to je tamo gde primamo pse i macke. Mislim da ce trebati snimanje da bi se diferencijalno dijagnosticki doslo do resenja. Mada sam uveren da je u pitanju giht. Od gustera najcesce se javlja kod iguana i monitora koji se hrane psecim i macijim granulama. Kod ostalih vrsta cesca je metabolicka bolest kostiju. Problem je sto rendgen radi od 9 pa do 13, tako da ako hoces da snimas moraces tad. Parametre krvi za reptile nemamo. Koliko znam laboratorija nam ima parametre za pse, macke, kunice i male glodare. Za reptile ne radimo krvnu sliku. Mada kod ektotermnih zivotinja ni najsavremenije laboratorije nemaju prave referentne vrednosti niti su rezultati krvi toliko validni.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    a jel taj giht mora da se operise i kolko bi to kostalo po nekoj tvojoj proceni?kod vas je povoljnije nego u nekoj privatnoj klinici?a lekovi su kapiram kao kod ljudi koji se lece od gihta a?...i moguce je,jel su ga u prodavnici gde sam ga kupio hranili samo konzerviranom hranom za macke,a ja sam mu povremeno davao iznutrice a vidim da one mogu da uticu na pojavu gihta..

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    E u tome i jeste problem. Ukoliko je nagadjamo giht, znaci nismo jos sigurni, na osnovu rendgenskog snimka se odredjuje ozbiljnost. U sustini posto malo ko u Srbiji, gotovo niko, ne radi hirurgiju gmizavaca ja se ne razumem u cene a i mislim da hirurgija otpada. U sustini terapija se svodi na hirursko uklanjanje kristala mokracne kiseline. Takodje mogu se koristiti lekovi kao kod ljudi probenicid i alopurinol, ali imaju nezeljene efekte kod gmizavaca mada su i pomagali. I uz to promena hrane igra bitnu ulogu. Znaci u sustini bi monitori trebali da se hrane misevima, pilicima, jajima, zmijama, gusterima, zabama, puzevima itd. Ukoliko im se to ne moze obezbediti bolje ih ne drzati. Ne kazu dzabe da to nije guster za svaciji dzep. Podaci koje sam ti dao o terapiji su iz knjige Reptile Medicine and Surgery.

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    a kod mene je jeo najvise pacove,al sam mu davao i meso,ribu jaja,iznutrice,a moguce ja da su mu oni u prodavnici poremeili metabolizam tom hranom za macke a i mozda sam mu ja davao vise iznutrica nego sto je trebalo..aj ako nije problem pitaj sutra jel mogu da ga dovedem u utorak na rendgen od 9h do 13h i vidni ako mosh kolko bi kostalo to uklanjanje kristala i dal to moze da se odradi,da vidim kolko para treba da spremim...i hvala puno na odgovorima...

  17. #17

    Uobičajeno Re: udebljano stopalo...

    ne cekaj nego vodi kod veterinera kad platis veterinaru trazi da ti sve objasni. drugo ovo je samo moja pretpostavka. ne moguda kucam ako hoces moze da se javis pa cu ti objansiti telefonom. ima kontakt na mom sajtu

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja sasha'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Palic
    Postova
    290

    Uobičajeno Odg: Re: udebljano stopalo...

    Moj kameleon je dobro, pije a poceo je i da jede.Danas je bio veterinar pa sam mu pokazala slike i on kaze da je i ovde u pitanju gnojna upala da giht tako ne izgleda.

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Ja i dalje tvrdim da to moze biti giht. Pretpostavljam da tvoj veterinar zna da se giht, narocito zglobova, moze iskomplikovati sekundarnim bakterijskim infekcijama koje se karakterisu jos vecim otocima zglobova. Na kraju krajeva sta mislis sta je tvoj kameleon imao? Imao je gnojnu upalu to stoji, ali taj sadrzaj za koji ti je veterinar rekao da je kalcifikovao garantujem da nema veze sa kalcijumom, vec su to urati to jest soli mokracne kiseline. Dakle uveren sam da je tvoj kameleon imao zglobnu formu gihta iskomplikovanu bakterijama.

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja sasha'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Palic
    Postova
    290

    Uobičajeno Odg: udebljano stopalo...

    Ja sam greskom napisala zglob a nije na zglobu vec iznad na potkolenicnoj kosti.Objasnio mi je i zasto misli da to nije giht ali posto ne mogu tacno da ponovim sta je rekao, dovoljno je ovoliko.U svakom slucaju bi dobro bilo da na forumu dobijemo i dalje informacije sta se desava...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •