Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 24

Tema: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Crna Gora
    Postova
    2

    Question Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Ljudi novi sam u teraristici i na ovom sajtu,...mislio sam da nekako napravim terarijum za domaceg gustera...Gleedao sam na nekim sajtovima kako pricaju o sijalicama grejacima,...ja ne znam gde bi sta u terarijumu trebalo da ide...za biljke i ostalo bih se snasao...Molim vas odgovorite..

  2. #2
    Član rellik'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    nigde
    Postova
    94

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Prvo sta ce ti svi reci je da ne uzimas gustera iz prirode ...

  3. #3
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Crna Gora
    Postova
    2

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Citat Prvobitno napisao rellik Pogledaj post
    Prvo sta ce ti svi reci je da ne uzimas gustera iz prirode ...


    Znam ali zanimaju me ovi terarijumi,zivim u crnoj gori gdje nema mnogo prodavnica i gustera i terarijuma,ima ali su daleko od mene...Ne znam kako da stavljam spot lampe i sijalice,termometre
    ...

    Cuo sam da zelembaci mogu da se prilagode terarijumu ako im se svidi...Ja bi ih odgajio da malo porastu a onda ih pustio...

    Ima li ko odgovoriti?

  4. #4
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Ne mogu se prilagoditi uslovima u terarijumu i bolje je da ih ne lovis jer te neko moze prijaviti posto je zasticena vrsta. Verovatno postoji nacin da ti neko iz Srbije posalje nekog gustera iz uzgoja, recimo nekog gekona ili agamu.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja vladimir'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    APATIN
    Postova
    120

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    zivotinje netreba uzimati iz prirode ,sad ima dosta odgajivaca i ljudi koji razmnozavaju razne vrste gustere,nemoj uzimati zelenka iz prirodnog okruzenja jer tamo mu je mesto,nece se navici na terarijum jer je rodjen u prirodi i verovatno bi bilo jako stresno za zivotinju

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Terarijum za zelembaca (bilo kog predstavnika lacerti) je ozbiljna investicija. To su jako aktivni i inteligentni gusteri tako da je neophodan veliki i pravilno uredjen terarijum u kome ce moci da se osecaju koliko-toliko prirodno. Za zelembaca nista manje od 120-150cm x 50-60cm x 80cm (DxSxV) ne zavrsava posao (sa podlogom od bar 20cm jer izuzetno vole da kopaju). Druga jako bitna stvar i zesci udarac na budzet je njihova naglaseno heliofilna priroda, sto znaci da im je za zdrav zivot neophodna sunceva svetlost, odnosno jak izvor svetla u terarijum. Tu se misli na metal-halid lampe ili slicnu rasvetu sposobnu da da svetlo jakog intenziteta, a njihova cena nije bas simbolicna. Pa kad jednom odresis kesu i nabavis sve sto ti treba shvatices da nema mnogo smisla u tako nesto uneti WC gustera punog parazita koji uglavnom ne moze da se prilagodi zivotu u terarijumu. Moj ti je savet da potrazis npr Timon lepidus-e koji mogu da se nadju iz odgoja, slicne domacem zelembacu samo nesto vecih proporcija. Ima i drugih imteresantnih predstavnika "egzoticnih" lacerti (npr Lacerta schreiberi), koje je mozda moguce nabaviti iz odgoja pa proguglaj malo...

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    bash mi deluje to preveliki terr za njih..a i cek ove uvb neonke mislish da nisu dovoljne?inace ranije kad sam bio mladji imao sam zelembaca koji je jeo muve iz ruke posle samo nekoliko dana odkako je bio uhvacen
    Poslednji izmenio chalabin32; 23.05.12. u 22:00.

  8. #8
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Nije preveliki terarijum, oni su jako aktivni i treba im dosta prostora, Poskok je u pravu. Bolje je ostaviti ih tamo gde jesu, a posebno nije dobro uzeti ih na par meseci, pa onda vratiti u prirodu.

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    UVB neonke se koriste da bi pomogle metabolizmu kalcijuma ali njihova svetlosna snaga, da je tako nazovem, nije jaka. Heliofilni reptili imaju potrebu za uvb svetlom, kao i svi dnevni reptili, ali se heliofilnost odnosi na to da im je potreban i jak intenzitet UVA svetla. U tu svrhu se koristi specijalna rasveta (koja uz snazan UVA spektar emituje i UVB zracenje jace od vecine specijalizovanih neonki). Izostanak ovog svetla se primeti pre svega u zagasitim bojama kod reptila pa zelembac nikad nece imati onako jarku zelenu boju kao sto je ima na suncu, a to povlaci i druge zdravstvene probleme (apatican reptil se cesto smatra pitomim). Primera radi, spot sijalica od 150w ne daje vise od 1.500-2.000 lm, a podnevno sunce ima 50.000 lm pa i vise, sto znaci da se heliofilni reptili na ovakvoj spot sijalici osecaju kao u polu mraku (metal halide reflektori iste snage mogu da postignu 13.000lm, zivini i natrijumski reflektori i vise).

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    ja nigde nisam ideo te metal halid lampe,jel se one pod tim imenom prodaju?i kolko one mogu da kostaju posto sam razmishljao da nabavim timon patera...

  11. #11
    Član
    Datum registracije
    Oct 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    79

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Ja mislim da su to ove lampe

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Ima ih u specijalizovanim prodavnicama, ako ih bas nema na lageru sigurno mogu da ih poruce. Koriste se i u akvaristici posebno morskoj. Zivine i natrijumske su skuplje ali je njihova "svetlosna snaga" u odnosu na potrosnju veca pa mogu da budu bolje/jeftinije resenje. Ima foruma posvecenih jednoj egzoticnoj grani hortikulture gde se ljudi jako dobro razumeju u ovu rasvetu

  13. #13
    Član tomahawk'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    74

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    bolje da ga odmah pusti i za fine parice mu neko pošalje gekona iz srbije ili nek mu neko preporuči nekog iz crne gore ko bi mu to mogao da obezbedi.

  14. #14
    Član darkner'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    novi sad
    Postova
    44

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    zivine sijalice nisu skuplje od metal halid...natrijumske mozda za nijansu....razlika izmedju metal halid i natrijumske je u spektru boja....M/H ima plavi,natrijumska crveni spektar....
    e sad ima dva problema.
    1.i za jednu i za drugu treba prigushnica i reflektor...sve to zajedno nema shanse da koshta ispod 60 evra.za zivinu ne treba prigushnica.
    2.poznato je da te sijalice jako greju...i teshko bi reshio temperaturu bez coll tube i par ventilatora...
    po meni je to nemoguca misija!

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja chalabin32'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    172

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    hah sad sam video kakva je to hortikulura u pitanju:P auu pa to je vec zezancija ako moraju i reflektori i prigusnice,a vidim u katalogu minimum od 250w te metal halidne,a zivinih ima i od 50w..znaci najvise se isplati zivina..

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Ova rasveta se uveliko koristi u teraristci i akvaristici tako da nije nemoguca misija, samo trazi malo vise ulaganja od onog na koje su ljudi obicno spremni kada pocinju sa teraristikom. Elem, ne isplati se sve to mointirati pa loviti gustera u dvoristu kad tu mozes da ga posmatras mnogo lakse

  17. #17
    Član darkner'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    novi sad
    Postova
    44

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    za akvaristiku nemam pojma...shto se tiche teraristike..ja josh nisam video da neko koristi(a obishao sam gomilu zoo vrtova i uzgajivacha u okolnim zemljama)..chak ni na stranim forumima nisam chitao o tome....
    zivina,MH i HPS sijalice se koriste za ulichna osvetljenja...tj sada se koristi samo hps....ima posebnih vrsta sa oznakamo agro..koje se koriste u hortikulturi.....
    MH je plavog spektra i koristi se za vegetaciju..HPS je crvenog spektra i koristi se za cvetanje...to je chista imitacija sunca u odredjeno doba godine...nisam siguran da imaju bilo kakva uv svojstva....
    josh jednom ponavljam da te sijalice strashno greju....i nema shanse da regulishesh temperaturu na neki terarijum od 200x100x60....da ne pricham o manjim....
    jedino moze da se montira na plafon prostorije..shto se tiche terarijuma......nemoguca misija...
    ako je neko to izveo..neka me demantuje..

    da me ne razumesh pogreshno...moze se izvesti...ali sa coll tube...morash komplet zashtiti ceo taj deo(koji zauzima jako velik prostor)...i koshta minimum 150 evra ....druga stvar 12 sati po 250w za jedan terarijum..mnogo struje...
    sad sam gledao malo akvaristiku....i MH se koristi zbog biljaka u akvarijumu...ne zbog zivotinja.

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    Pa ne treba bas puno da se gugla pa da se naidje na teme o ovoj rasveti medju odgaivacima heliofilnih reptila, narocito lacerti. Evo recimo ovde ima malo o tome http://www.akvarij.net/forum/index.p...seen#msg611357 Ovo bi verovatno trbalo da bude zasebna tema...

  19. #19
    Član darkner'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2010
    Lokacija
    novi sad
    Postova
    44

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    vidim da se chovek bavi tim gushterima pa nema razloga za sumnju....
    ali bi jako voleo da vidim terarijum 120X50X60cm sa MH 150w+70W i spot od 75w u toplijem delu....ja samo sa spotom od 40w imam 35+ stepeni leti.

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Terarijum za zelembaca--POCETNIK SAM=poMoc

    nesto ne mogu da dodam sliku... evo ovde fotografija jednog ovakvog terarijuma http://i563.photobucket.com/albums/s...b5d2f01eaf.jpg

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •