Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 21

Tema: Ukrstanje duginih boa

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Reptile Whisperer'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Sombor
    Postova
    193

    Question Ukrstanje duginih boa

    Evo link sa fejsa http://www.facebook.com/media/set/?s...1392699&type=3
    Ko ne uspe ovo da vidi , evo slika

    Pise da se ova dugina boa dobila ukrstanjem brazilske i kolumbijske dugine boe (Epicrates Cenchria Cenchria X Epicrates Cenchria Maurus).
    Jel to moguce ? Ako je moguce jel to znaci da se samo ove dve vrste duginih boa mogu medjusobno mnoziti ili moze bilo koja vrsta dugine boe sa bilo kojom duginom ?

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    kolko ja znam, ukrštanjem sličnih zmija dobija se neka mutacija koja je sterilna, isto kao i burmese python x ball python, dobije se burmball, koji je sterilan

    http://www.captivebredreptileforums....all-python.gif

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Reptile Whisperer'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Sombor
    Postova
    193

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Zanimljivo , vidjao sam jos da su ukrstali anakondu sa cini mi se isto sa burmancem ili nekim drugim pitonom.

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Ne treba brkati vrste i podvrste. Epicrates cenchria cenchria i Epicrates cenchria maurus su različite podvrste jedne iste vrste zmije. Mogu da se ukrštaju i da daju plodno potomstvo. Dešava se i u prirodi da se različite podvrste ukrštaju tamo gde im se areali preklapaju. S druge strane, ukrštanje različitih vrsta zmija, kao npr. Pantherophis guttatus i Lampropeltis getula, je po mom mišljenju jako neprirodno i nije nešto što treba da se radi. Potomstvo je uglavnom sterilno, koliko ja znam, i može imati brojne zdravstvene probleme.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Pedja'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Postova
    174
    Oglasa
    3

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Potomci loptastih x blood pitona su davali potomstvo.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Citat Prvobitno napisao Reptile Whisperer Pogledaj post
    Zanimljivo , vidjao sam jos da su ukrstali anakondu sa cini mi se isto sa burmancem ili nekim drugim pitonom.
    to je nemoguće da su radili. Burmanci se legu iz jaja, a boe rađaju žive mladunce, tako da nisi dobro pročitao

    Citat Prvobitno napisao Pedja Pogledaj post
    Potomci loptastih x blood pitona su davali potomstvo.
    daj neki link da vidim to

  7. #7
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Čitao sam i ja da neki hibridi različitih vrsta daju potomstvo, ali sam isto tako čuo da daju sterilno potomstvo. Šta je tu istina, ne znam stvarno, mislim da to ne treba raditi.

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Reptile Whisperer'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Sombor
    Postova
    193

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Satyr , imas na ovoj stranici blood x ball python http://www.herpcenter.com/snakes-gen...d-pythons.html
    Nasao sam na netu svakakvih hibrida , ima i ball x carpet , carpet x green tree ...

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Sve je to ok, ali nikad neces da nadjes hibrid anakonda x neki piton! Ovo izmedju duginih boa, kako je Nenad rekao nije hibrid, nego mesanje podvrste sto i nije nista cudno i potomstvo je apsolutno plodno! Oko sterilnosti hibrida......veoma je vazan broj hromozoma vrste koji je konstantan za svaku vrstu. Ako je razlika u broju hromozoma velika onda je potomstvo sterilno (ko hoce moze da proucava genetiku i da vidi zasto se to dogadja, ja sam ovde samo spomenuo sa jednom recenicom).....Imate stranice odgajivacnica na net koje se bave hibridiziranjem gde se vidi da hibridi izmedju Pantherophis i Lampropeltis rod daju plodno potomstvo, tako da to potomstvo opet pare sa jednu ili drugu vrstu ili sa nekog hibrida izmedju te vrste kako bi dobili zeljenu osobinu....znaci prave petostruko, sestostruko i visestruko hibridiziranje! Evo jedna takva stranica: http://www.mesozoicreptiles.com/

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Reptile Whisperer'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Sombor
    Postova
    193

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Aha , znaci bilo kojim mesanjem podvrsta se dobija plodno potomstvo ? Jel moguce onda naprimed ako ispadne plodni ball x blood i burmance x ball da se oni spare da se dobije sto ti kazes kao visestruko hibridiziranje ?

  11. #11
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Igore, lepo si objasnio (kao i uvek ). Ali ja sam baš protiv toga. Postoji oko 3000 različitih vrsta zmija u svetu, i još ko zna koliki broj podvrsta u okviru tih vrsta, pa još bezbroj morfi I kao da to nije dovoljno, nego moramo da ukrštamo različite vrste i izmišljamo nove, što je neprirodno, i kao što rekoh potomstvo često ima zdravstvenih problema, o čemu ne verujem da puno pričaju sami odgajivači koji ovo rade

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Reptile Whisperer'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Sombor
    Postova
    193

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Upravu si nenade , ne treba ih mesati pored toliko vrsta i podvrsta ... Ja sam pitao za to jer me bas zanimalo da li je moguce , nisam ranije uopste razmisljao o tome , pa me sada fasciniralo ...

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Jeste i ja sam protiv i ne samo za hibridizaciju, nego i za ukrstanje podvrsta. Dobija se nesto neodredjeno, nesto sto nema ime i neprirodno, dobija je najbolje receno NISTA! Razmisljao sam da pokusam hibridizaciju sa americkom i evropskom vrstom, ali kad bolje razmislim, to je sve bezveze!

  14. #14
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Pa, mešanje podvrsta se dešava u prirodi u određenim slučajevima. Npr, imaš na severu Vipera berus berus, a na jugu (grubo rečeno) Vipera berus bosniensis. Imaju zonu preklapanja areala, gde može da bude ukrštanja. Ja sam od nekih stručnjaka čuo da je ta zona preklapanja u Srbiji Vršački breg.

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Dobro nisam mislio na takvo ukrstanje podvrsta kod koje prakticno razlika je u broju krljusti i t.d. Mislio sam vise na pr. L.t. sinaloe i L.t. hondurensis gde je razlika ne samo ocigledna nego i corav kad opipa moze da razgranici sta je sta.....

  16. #16
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Ako ćemo tako i morfovi su neprirodni i skoro ni jedna od tih jedinki ne bi preživela u divljini jer ima manu u kamuflaži. A to se opet radi jer je ljudima zanimljivo i lepo...
    Mada i pande su crno bele u zelenoj šumi pa ih još koliko toliko ima u divljini




  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    ...dobro morfovi su ista vrsta. Znaci kad parim razlicite morfove dobijam vrstu koja ima ime. Za razliku od morfove, sta dobijas kad paris ove sto sam dao primer?. nemaju ime, nemaju vrstu i da ne pricamo o njihovom daljem parenju koji potomci bi isto bili nesvtstani i ugrozili bi polako ali sigurno cistotu vrste koje su ucestvovali u tom hibridiziranju. A morfovi su sasvim nesto drugo, ajde da kazemo kao rase (kao covek crna i bela rasa, pa imamo mulati izmedju rase i t.d. i svi su to ljudi nisu ljudski hibridi ). Ako vec pricamo o opstanku, onda ni danasnji covek ne moze da opstane u divljini i to ciste rase nezavisno dali je mulat ili izmedju zute i bele rase, a osim toga morfovi kod reptila nije covek napravio, to su sve priroda i geni uradili, a covek je samo sacuvao te jedinke i dalje kombinovao. Znaci covek je samo selektivno delovao (iskljucio je prirodnu selekciju) i pottikao umnozavanje jedinki koje se razlikuju od normale. Ne moze covek da uzme gen da ga radi i doradjuje, da ga formira i da ga usadi da bi dobio zacrtanu i zeljenu osobinu, kao sto mnogi misle da su morfovi dobijeni, onda pitbili i sta ti ja znam.....Kad bi bilo tako covek bi odma modelirao gene da bi dobio krave koje daju po 500 litara mleka dnevno i koje se same muze, tako da bi jedna farma imala svega 5-6 krave hahaaha

  18. #18
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Ali poenta je da se to nije desilo samo od sebe u prirodnim uslovima već našim posredstvom, isto tako i hibridi. Ni ti morfovi u prirodi ne bi postojali, ne bi ni hibridi. A u zatočeništvu se sve može. Pitanje je gde povlačiš crtu...




  19. #19
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Slažem se sa Igorom, pravljenjem morfova ne radi se ništa loše. Ali ja opet nisam ljubitelj neprirodnih morfi, najčešće mi se sviđaju samo morfe koje žive u prirodi. A što se tiče granice, da, treba je povući. Evo jedan zanimljiv tekst o jedinoj leucistik zvečarki pronađanoj u prirodi..
    http://www.easterndiamondbacks.com/?page_id=25

  20. #20
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Ukrstanje duginih boa

    Citat Prvobitno napisao NecrovoX Pogledaj post
    Ali poenta je da se to nije desilo samo od sebe u prirodnim uslovima već našim posredstvom, isto tako i hibridi. Ni ti morfovi u prirodi ne bi postojali, ne bi ni hibridi. A u zatočeništvu se sve može. Pitanje je gde povlačiš crtu...
    Vidi druze, cak ni normali koje covek dobija u teraristici decenijama unazad, ne bi opstali u prirodi, tako da o tome je izlisno da se uopste prica. Neki morfovi se nalaze medju divljim zivotinjama itekako jos se i pare i daju potomstvo. Mnogi morfovi koje danas imamo u terarijumima su uzeti iz divljine kao odrasli primerci (njihovi predci) Problem je sto "obicni" ljudi kad vide zmiju uopste ne razmisljaju dali ona ima normalne sare i nijanse. Znaci za zivotinje koje unapred znamo da nikada nece da idu u divljini (bar ja nisam nikad cuo da je neko razmnozavao bilo koju zmiju, pa posle hvatao avion, putovao i placao hotele da bi pustao svoja legla u prirodnim lokalitetima) izlisno je da se prica dali bi njihovi morfovi opstali ili ne, jer to nema uopste smisla! Na ovaj nacin ostaje, dali ce covek selektivnim parenjem da proizvodi jedinke jedistvene po lepoti i koje se njemu jako svidjaju, a te jedinke nikada nece zavrsiti u divljini bez razlike na boju njihove koze. Ipak to su jedinke koje je priroda stvorila iz pomoc ljudskog selekcioniranja i zato njihove boje ma kakve i da budu, nikada ne ispadaju kicaste. Kad bi covek to sve crtao i kombinovao boje, bilo bi kica do besvesti! Zbog ovoga, povlacenje bilo kakve crte u kulturi (herpetokulturi) koji je odraz civilizacije, je totalno besmisleno i nepotrebno. Herpetokultura je ipak kultura!

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •