Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 36

Tema: Kopnena kornjaca

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    ns
    Postova
    5

    Uobičajeno Kopnena kornjaca

    Pozdrav svima, kupio sam kopnenu kornjacu imam par nedoumica dosta sam iscitao pre nego sto sam je kupio mada saveta nikada dosta...
    Zanima me gde bih mogao pribaviti uva/uvb koja vec je potrebna lampa u Novom Sadu?
    I inace koliko kornjaca moze da pojede posto danas sam primetio da je izbacila dosta izmeta iako je relativno mala, a nisam primetio da je mnogo pojela?
    Da li joj smeta ako bih joj ujutro i predvece upalio lampu da joj sija dok ne zahladni pa kasnije da je ugasim se ona ususka?
    I da li je mogu hraniti hranom za kornjace pored toga sto sam vec pribavio malo voca i povrca? pozz svima

  2. #2
    Član Ana B.'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Zdravo! ) Ja imam kopnenu kornjaču već četri godine, pa mogu da ti dam neke odgovor u vezi ishrane (kako ja to radim ))). Što se tiče uva/uvb, ne znam za NS, u BGu ima u Pet centru, ali jako joj je potrebna zbog pravilnog rasta (ja to nisam znala prvih godinu dana, ali kornjača je sada zdrava i lepo razvijena). Ja lampe držim upaljene tokom dana, a uveče ih gasim...mislim da nije potrebno da joj uveče držiš upaljenu lampu, ali ne mislim da će joj smetati (poprilično čvrsto spavaju i vole da se ispruže ispod lampe koja greje). Još uvek nisam otkrila koja je maksimalna količina hrane koju može da pojede i hrana joj je dostupna tokom celog dana, kao i voda. U međuvremenu sam saznala da kornjača može da se ugoji, ali moja kornjača nema problema sa tim. Što se tiče hrane, ponekad je počasti nekom voćkom i povrćem (mislim na plod). Moja kornjača jako voli šargarepu, jabuke, pečurke i paradajiz. Međutim, pretežno je hranim zelenom salatom, listom hibiskusa i travkama. Čitala sam svuda kako ne treba davati kuvano meso, pa joj i ne dajem, ali ponekad pronađem crva u jabuci koga ona rado pojede i takođe obožava riblje kuglice za vodene kornjače. Što se tiče izmeta...uh...što je veća to je gore )) pogotovo kad ugazi ))

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Sa vecinom stvari koje je Ana napisala se slazem, ali ima jos nekih stvari. Sada je leto pa je ok da kornjaca nema toplotu tokom 24 sata, ali preko zime bi joj to bilo potrebno, naravno ako se ne hibernira. Posto svetiljka moze da gori najvise 12 sati zbog normalnog funkcionisanja kornjace, noc bi trebala biti pokrivena grejacem. Takodje, treba joj neka kucica u koju ce se skloniti ukoliko joj je previse vruce. Kolicina hrane varira od kornjace do kornjace tako da se ne moze reci koja je to tacno kolicina. Dalje pretezno hranjenje zelenom salatom uopste nije dobro. Los odnos kalcijuma i fosfora (treba biti 2:1 u korist kalcijuma, a u salati je visestruko u korist fosfora) u ovoj biljci cesto zna da dovede do problema sa kostima i oklopom i pored UV svetla. Sretao sam i lecio kornjace koje su uglavnom konzumirale salatu i to su bile tako lose formirane kornjace da je to strasno (prerasle kandze, mekani i kvrgavi oklopi kod vecih jedinki itd). Najvazniji sastojak ishrane su biljke kao sto su maslacak (bogat kalcijumom), bokvica, beli i crni slez, lisce duda, blitva i spanac (ne mnogo jer sadrze oksalate koji vezuju kalcijum koji treba da se ugradi u kosti i oklop), sve biljke sa zutim cvetom slicne maslacku, detelina, hibiskus, salata povremeno, kupus jednom u dve sedmice po jedan list (velike kolicine izazivaju strumu). Od voca kao poslastice jabuka, breskva, lubenica, kruska, tresnja i kajsija bez koscice. Od povrca paradajz, krastavac, sargarepa, tikvice i bundeve itd. Ne koristiti papriku, citrusno voce, ljutic, sve bodljikave biljke jer su otrovni. Crvi i riblje kuglice nikako. Uz sve to stalno treba da ima cistu vodu na raspolaganju.

  4. #4
    Član Ana B.'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    E hvala, nisam znala za neke stvari, pa ću da ih redukujem. Sad sam se zabrinula za kvrgav oklop. Šta to znači? Jel mogu da ti pošaljem sliku kornjače, obzirom na to da lečiš kornjače, da da vidiš jel joj treba neka terapija ili je zdrava? Nisam sigurna da sam joj davala pravilan odnos Ca/P .

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    U sustini ako normalno jede, pije, piski i kaki to je zdrava kornjaca. Dok su manje one jako kompenzuju sve nedostatke pa se to tad i ne primeti, ali kako stare definitivno moze doci do problema. To ako su joj malo deformisani oklop i kandze to moze da se ispravi uslovima drzanja. Dakle jos ti nije kasno da salatu kao osnovu izbacis. Ja mojima naberem neke od biljcica koje sam nabrojao u prethodnom postu (maslacak nezaobilazan), ostavim da odstoje u vodi desetak minuta kako bi se uklonila prljavstina sa njih i dam im. Salatu im dajem dva puta sedmicno. Voce i povrce im isto tako dajem dva do tri puta sedmicno. Evo jutros su bas na meniju imale maslacak, crni slez, bokvicu, list blitve i paradajz. Mada meni je mozda lakse nego tebi da nabavim te biljke, jer plus sto imam dvoriste i bastu u kojima mogu da im to naberem, blizu mi je i Avala na kojoj ima raznoraznih biljcica koje nisu zagadjene kao npr. one u gradu. Ti okaci sliku kornjace u ovoj temi pa cu ti reci kako mi deluje. Na kraju krajeva imas vitaminsko mineralne dodatke i za kornjace pa joj sipas po hrani. Moje nemaju potrebu za tim jer prolece, leto i deo jeseni provode napolju pa su izlozene suncu, a zimi hiberniraju.

  6. #6
    Član Ana B.'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    2.jpg3.jpg4.jpg
    U pitanju je mužijak i jaaaako je aktivan (Neprestano trči po terarijumu). E da to je Testudo Graeca nabeulensis i ne hibernira. Prema mojim saznanjima trebalo bi da poraste još koji centimetar.
    Meni nebi škodilo da se prošetam nekoliko puta nedeljno do Zvezdare, a i mogla bih da zamolim baku i deku da mi šalju iz sela biljčice .
    Inače, baš si ljubazan što želiš da mi pomogneš, jako mi znači da čujem stručno mišljenje i hvala ti do neba

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Aha, znaci tuniska kornjaca je u pitanju. Ja sam davao savete za sumske, ali sreca pa sve kornjace iz roda Testudo imaju iste zahteve. One rastu do 15 cm u duzinu tako da imas dobra saznanja. Nece jos mnogo porasti. Sto se njegovog izgleda tice slike su suvise male, ali mi ipak deluje da mu je malo deformisan oklop, no nista strasno. Bitno je da se on normalno ponasa. Znaci vazno je da salata nadalje ne bude osnovna hrana. Ako ti je cim za biljke mozda mozes da kupis u nekoj poljoprivrednoj apoteci seme maslacka i drugih biljcica pa da gajis u saksijama. Video sam da tako rade mnogi vlasnici kornjaca u inostranstvu. Za slanje iz sela je malo teze jer biljke brzo propadnu kad se uberu, to jest izgube svezinu, a kornjace ne vole suve biljke.
    Sto se pomoci tice trudim se uvek da pomognem prvenstveno zbog tih zivotinjica, tako da nemas sta da mi se zahvaljujes. Ukoliko znas engleski mozes naci mnogo dobrih saveta i tekstova na sajtu tortoisetrust. To je sajt samo posvecen kopnenim kornjacama i njihovom gajenju, a najvaznije od svega je da sajt uredjuju strucni i iskusni ljudi.

  8. #8
    Član
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    62

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Zdravo, evo da se i ja ukljucim, i podelim svoje iskustvo sa kornjacama... Uglavnom se slazem sa vecinom stvari koje su gore napisane. U pogledu rasvete i grejanja, uva uvb lampa preko dana, zimi pogotovo uz neki grejac preko noci...Sto se hrane tice nikako hrana za ribice i ja ne preporucujem paradajz, a ni vecina sajtova o kornjacama i njihovoj ishrani ga ne preporucuje...
    Ana, bojim se, da sa slika koje si prilozila tvoja kornjaca vec ima deformisan oklop i to upravo zbog nepravilne ishrane. Pogledaj ove sajtove,
    nadam se da ce ti pomoci da poboljsas uslove ishrane svog ljubimca. Inace imas jako lepu i kod nas retku vrstu kornjace, tako da uzivaj u svom ljubimcu...

    www.thetortoisetable.org.uk
    www.tortoisetrust.org

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Za paradajz prvi put cujem. Neki sajtovi kao i knjiga koju imam Medicine and Surgery of Tortoises and Turtles (ujedno imam i najvise poverenja u nju) u sekciji ishrana ima biljke za sve vrste kopnenih kornjaca a pogotovo ima jedna tabela koja se odnosi samo na mediteranske kornjace gde pise paradajz. U sustini i da ne sme, nije im osnova. Sedmicno dobiju pola paradajza i to ga jos celog ne pojedu. Uzgred na listi ima gomila biljaka, ali nisam botanicar pa da sad znam kako te biljke izgledaju. Na osnovu slika, kao sto sam i rekao, i meni deluje da je oklop deformisan, ali to je jos u stadijumu kad moze da se poboljsa stanje i veoma mizerno u odnosu na to kakvo jos moze da bude.

  10. #10
    Član Ana B.'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Definitivno joj menjam ishranu! Znači više kalcijuma, manje fosfora, bez kuglica i crva,zelena salata pada u drugi plan, manje povrća, nikako citrusi i biće to zdrava i lepa kornjača )). Probaću da zasadim maslačak mislim da je tako zdravije, nego da ga uberem negde pored ulice.
    Hvala Vam na savetima, mnogo mi znače. Javljam čim primetim poboljšanje.

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja _NEBOYSHA_'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Zrenjanin
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Imam i ja jedno pitanje Šta znači kada kornjača pored izmeta izbaci i belu fleku? Da li je to višak kalcijuma ili?




  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Bela fleka uz izmet predstavlja urate (soli mokracne kiseline). Posto kornjace nemaju posebne odvode za urinarni i digestivni trakt, nego se sve mesa u kloaki i onda izbacuje, to belo je mokraca. S tim da kornjaca nekad moze samo da piski kada je sadrzaj bistar, ili samo da kaki kada su tu govanca. Medjutim, nekad se desi da i jedno i drugo obavi u istom momentu i to ti onda bude kao bela fleka uz izmet. Uzgred kornjaca ti je prelepa.

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja _NEBOYSHA_'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Zrenjanin
    Postova
    140

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Hvala na odgovoru Skoro svakodnevno izbacuje gomilicu i neverovatno veliku baru. A bela fleka se samo ponekad pojavi.

  14. #14
    Član Ana B.'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    11

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Prelepa je )

  15. #15
    Novajlija
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    ns
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Hvala na iscrpnim odgovorima. Trenutno mi kornjaca jede krastavce, bokvicu, ponekad kupus, primetio sam da paradajz obozava ne znam zasto, i ponekad sargarepu, i pribavio sam bokvicu. Inace koliko sam ja razumeo kornjaca mora da se hrani travkama tim @Dendzo? Znam da mnogo trazim ali ako bi mi mogao sastaviti nekakvu listu na kojoj ce biti primarna ishrana i sekundarna posto vidim da se dosta razumes...?

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Paradajz obozava zato sto je pun vode. Moje preko leta pored paradajza obozavaju i lubenicu i dinju. Evo pokusacu da ti sastavim listu. Sad cu ti navesti sve sto sam im ja davao i sto im dajem.

    OSNOVNA ISHRANA (stalno je imaju na meniju)

    - maslacak
    - sve biljke slicne maslacku (znaci isti cvetovi, samo mnogo vece od maslacka)
    - bokvica
    - crni i beli slez
    - biljka kojoj ne znam srpsko ime, ali na engleskom se kaze bindweed (prizemna biljka sa belim cvetovima nalik na zvonce)
    - ponekad listovi nane, sargarepe i cvekle
    - detelina i lucerka
    - palamida (odrasla biljka je bodljikava, ali ja ih hranim mladicama)
    - lisce duda
    - ajsberg i obicna salata (malo)
    - kupus i kelj (jednom u dve sedmice)
    - blitva i spanac (povremeno)

    POVRCE

    - paradajz
    - krastavac
    - tikvica (cvet, list i plod)
    - sargarepa (ne dajem im komade nego je skasim cekicem pa im je pomesam sa biljkama)
    - bundeva

    VOCE

    - jabuka
    - kruska
    - lubenica
    - dinja
    - tresnja
    - jagoda
    - banana
    - breskva
    - kajsija

    OSTALA HRANA

    - kupovni sampinjoni

    NAPOMENE

    - voce i povrce vise kao poslastice i ne mnogo kolicinski
    - trave obavezne za ishranu
    - obavezna cista voda za pice (mora biti stalno prisutna; cim je zaprljaju jer obicno vole da kake u posudu sa vodom odmah se sipa nova)
    - salata, blitva, kupus, spanac (objasnio sam kako i zasto u prethodnim postovima)
    - ne sve od navedenog u jednom obroku nego kombinovano posto i kornjace kao i mi vole raznorazna jela, a ne stalno jedno te isto

    Eto sad znas sta treba pa kombinuj. Nisam hteo da ti privatno saljem posto je bolje da ovo bude javno da i drugi saznaju cime mogu da hrane kornjace. Nadam se da ce ti ovo mnogo pomoci i da ce kornjaca da dobro napreduje i bude zdrava. Pozdrav

  17. #17
    Novajlija
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    ns
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Hvala ti na odgovoru. Kombinovacu sve to

  18. #18
    Novajlija
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    ns
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Danas sam primetio kod kornjace da proizvodi neki pucketav zvuk zna li neko sta je to?

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Pucketav zvuk moze da znaci par stvari. Kornjace znaju da sikcu kad se uznemire, pa nekome to deluje kao pucketanje. Drugi razlog za pucketav zvuk moze biti ishrana. Moje naprimer ispustaju pucketave zvukove nakon konzumiranja paradajza. Trece i najgore moze biti zapaljenje pluca, ili pak zaglavljivanje stranog tela u dusniku. Iako su sanse za to male jer kornjace imaju uzak ulazak u dusnik, ipak se moze desiti da im se zaglavi sitna zemlja iz podloge.

  20. #20
    Novajlija
    Datum registracije
    Aug 2012
    Lokacija
    ns
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Kopnena kornjaca

    Hmm izgleda da sam je iznervirao posto skroz se normalno ponasa

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •