Prikaz rezultata 1 do 13 od 13

Tema: Termolabilni otrov?

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Termolabilni otrov?

    Ovo pitanje se ne odnosi samo na tarantule, nego i na ostale terarijumske zivotinje koje imaju otrov.
    Da li je otrov tarantula termolabilan? Negde sam nacuo nesto slicno a ne secam se da sam ranije o tome ovde citao. Takodje sam cuo i da je kod nekih zmija otrov termolabilan, tj da se zagrevanjem moze ponistiti njegovo dejstvo.
    Da li neko zna nesto vise o tome?
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Otrovi zivotinja se sastoje od raznoraznih supstanci, ali su najcesce supstance koje ulaze u sastav otrova proteini. U sustini aktivne supstance to jest nocioci toksicnosti svakog otrova su proteini i enzimi (koji su takodje proteini, ali udruzeni sa jos nekim supstancama tipa vitamina, koenzima itd.). Neke od aktivnih supstanci proteinskog porekla su amoditin, bombezin, bungarotoksin, salamandrin itd. Posto su u pitanju proteini oni se na visokim temperaturama denaturisu sto znaci da gube svoju strukturu i da se vise ne mogu povratiti u aktivno stanje. Jednostavno propadaju. Koliko se secam biohemije iz prve godine faksa proteini imaju primarnu, sekundarnu, tercijarnu i kvartenernu strukturu. Ali sve te strukture se gube pri odredjenoj temperaturi, a cini mi se da je to 80 stepeni celzijusa i vise. Mislim da je samo par toksina termostabilno i to su obicno toksini nekih bakterija.

  3. #3
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Ok, hvala. Pitao sam jer sam na drugom forumu čuo da se dečko nabo na škarpinu, morsku ribu koja uglavnom obitava na dnu a leđno peraje se sastoji od koščica koje ispuštaju neku vrstu otrova. Taj otrov je termolabilan i dečko je upaljačem zagrejao mesto uboda (ne pitaj kako) i kaže da je sad ostao samo mali trag uboda koji uopšte ne boli (inače bol traje duže vremena).
    E sad, moje drugo pitanje je da li je to upotrebivo u slučaju uboda tarantule? Pretpostavljam da zmijski otrov deluje brže, ali kod tarantula bi možda i pomoglo. Interesantno da baš nigde nisam naišao na ovaj metod "prve pomoći" prilikom uboda.
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  4. #4
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Nijedan ujed tarantule ne moze biti toliko bolan koliko moze biti stavljanje prsta u plamen tako da je besmisleno pokusavati otklanjanje bola na ovaj nacin. To neutralisanje plamenom ili necim drugim verovatno moze da funkcionise sa nekim jacim otrovima usled prevelikog bola koji sedativi ne mogu ublaziti ali kod tarantula ne bas Ujedi vrsta Novog sveta prilicno su blagi za coveka dok otrovi vrsta Starog sveta ne uzrokuju ostar bol iskljucivo na mestu ujeda vec se isti prosiruje duz cele ruke a posle izvesnog vremena nastupaju grcevi misica, groznica, malaksalost, tahikardija, mucnina itd i to zna da potraje nekoliko dana ili nedelja sve u zavisnosti od imuniteta osobe. Uglavnom sve prodje posle nekoliko dana a u redjim slucajavima, ukoliko ovo potraje, simptomi se otklanjaju oralnim i intravenoznim tecnostima a moze se ispisati i terapija analgeticima i steroidima.
    Poslednji izmenio hey-ho; 13.09.12. u 22:14.

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Citat Prvobitno napisao hey-ho Pogledaj post
    Nijedan ujed tarantule ne moze biti toliko bolan koliko moze biti stavljanje prsta u plamen tako da je besmisleno pokusavati otklanjanje bola na ovaj nacin.
    Pa dobro, nije on bas przio sebi ruku, nego ovlas prelazio plamenom preko mesta uboda. Ako se dobro secam da je dovoljno 40-60stepeni da se neutralise otrov. Ali hvala na iscrpnom odgovoru.
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  6. #6
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Dovoljno je da iskuliras ###, ako smo izabrali ovaj hobi, moramo i da se nosimo sa posledicama(sto ce kod odgovornih jako tesko da dodje jer ako neko ima iskustva i zna sa T, jako tesko ce doci do ujeda). Ali ako do toga nekako i dodje, ###, stisnes zube i nastavis dalje!
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  7. #7
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Citat Prvobitno napisao StevaNS Pogledaj post
    Pa dobro, nije on bas przio sebi ruku, nego ovlas prelazio plamenom preko mesta uboda. Ako se dobro secam da je dovoljno 40-60stepeni da se neutralise otrov. Ali hvala na iscrpnom odgovoru.
    Ja iskreno prvi put cujem za ovo, ali mi besmisleno bilo sta prziti vatrom na sebi ukoliko nije neki vid uzivanja samopovredjivanjem... Postoji gomila drugih nacina koje ne ukljucuju vatru direktno na kožu. Moze i samo upaljac neko vreme da radi pa da metalni okvir bude vreo... Nema potrebe praviti opekotine na koži...

    Takodje kontam da svako treba da pazi na sebe, ako pravilno postupate do ujeda/uboda ne moze doci nikako....
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Citat Prvobitno napisao Bifrost Pogledaj post
    Ja iskreno prvi put cujem za ovo, ali mi besmisleno bilo sta prziti vatrom na sebi ukoliko nije neki vid uzivanja samopovredjivanjem... Postoji gomila drugih nacina koje ne ukljucuju vatru direktno na kožu. Moze i samo upaljac neko vreme da radi pa da metalni okvir bude vreo...
    Dečko je podvodni ronilac, ulovio je škarpinu i dok je pokušavao da je skine sa harpuna ubola ga je u ruku leđnim perajem. U čamcu je imao samo upaljač. Ne možeš baš biti siguran koliko je taj metalni deo topao i mislim da ćeš lakše napraviti opekotinu ako tako radiš pa slučajno malo jače pritisneš. Meni ipak deluje logičnije prelaziti lagano plamenom preko rane dok možeš(mislim da smo svi to isprobavali kao klinci), kad postane previše toplo skloniš i nema opekotine.
    I on sam kaže da nije siguran da to pomaže, ali eto njemu je posle toga ostala samo tačkica i ne boli. Nije se ispekao ili tako nešto.
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Mislim da to sto je ostala tackica i posle nije bolelo posledica toga kako je uboden. Kao sto i otrovne zmije nekad znaju da zadaju suv ujed, ili te samo ogrebu zubom, tako i svaki ubod skarpine nije isti. Mozda ga skarpina jednostavno nije dobro ni nabola, nego ga je eto, mozda samo ogrebala povrsinski. Pre ce biti to, nego da mu je upaljac pomogao!

  10. #10
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    A kao drugo, skarpine nisu toliko otrovne da bi mu bilo nesto osim bola i crvenila...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Naravno loshme10. Potpuno si u pravu. To nije smrtonosna riba, a i kontam da nije mnogo otrovnija od americkog somica koji me je naprimer nabo. Jedino sto sam ceo dan osecao bol i par dana imao crvenilo na ruci i nista vise.

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Ljudi, nisam ja ni mislio da je trebao da padne u komu od uboda skarpine. Nego citajuci o tome sam procitao da je taj otrov slican otrovu pauka. Obzirom da se ne secam da sam ista slicno procitao ovde na forumu, pomislio sam da je dobro da pokrenem temu.
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Termolabilni otrov?

    Mozda su mislili na ribu pauka? Jer je i on takodje otrovna riba i ima malo jaci otrov od skarpine!

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •