Prikaz rezultata 1 do 12 od 12

Tema: zenka kukuruznog smuka progutala jaje

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Feb 2009
    Lokacija
    BeogradVranje
    Postova
    3

    Uobičajeno zenka kukuruznog smuka progutala jaje

    Imam zenku kukuruznog smuka staru oko 3,5 godine. parila se i nakon 2 meseca polegla je oko 20ak jaja. dan pre nego je polegla jaja pojavilo joj se neko izbocenje na 10ak centimetra od glave, kao da je progutala nesto. To nije nestalo nakon poleganja jaja, sto me i zabrinulo. Veterinar sam po struci pa sam procitao po nekim knjigama sta bi sve to moglo da bude i uradili smo ultra zvucni pregled. to sto ona ima najvise lici na jaje predpostavljamo da je progutala svoje prvo jaje koje je polegla? pritom sam ustanovio da je i zadrzala jedno jaje, nije ga polegla. takodje sam iscitao kako bih ja to trebao hiruski da resim. i u globali je ok procedura, samo je zeznuta anestezija kod reptila uopsteno. u knjigama nema nijednog alternativnog nacina resavanja problema pa me zato zanima da li je neko imao nekada neki slican problem? i ako jeste kako ga je resio? da je ne seckam za dzabe...

    pozdrav i hvala

    nisam dodao da ne jede, nece da uzme misa a inace je jako prozrdljiva

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    Kada se zadrži jaje u telu zmije, nekad je dovoljno potopiti je u mlaku vodu i masirati da ga izbaci. Ali to obično ne pomaže. Kad se jednoj mojoj zmiji desilo to nije pomoglo, pa sam pribegao drugoj metodi, špricem sam izvukao deo sadržaja jajeta koje je izazvalo impakciju. Špric mora da ide kroz telo zmije, naravno, i ne izvuče se ceo sadržaj, nego samo malo, da bi se jaje smanjilo, pa da bi mogla da ga izbaci. Kod mog druga je to pomoglo, međutim, kod moje zmije nije. Ona mora da ima kontrakcije još uvek da bi ovo bilo delotvorno. Ja sam pazio da ne izvučem previše, jer se onda jaje dosta smanji, a neophodno je da kanal bude proširen da bi zmija imala kontrakcije, ako se jaje previše smanji, kanal neće biti proširen i ona ih neće imati. Sve u svemu, moja zmija je bila previše iscrpljena pa nije imala kontrakcije uopšte više, tako da je jaje ostalo. Na kraju sam pribegao trećoj metodi, odnosno, odneo sam je na operaciju.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    Da ne gnjavim previse jer je sve maltene receno. Ako je progutala svoje jaje ona ce ga i svariti u to budi siguran. Mada ja se bojim da u pitanju nije kriptosporidioza koja izaziva proliferativni gastritis pa deluje kao da zmija ima loptasto izbocenje. Mada ipak mislim da nije, jer zeludac nije 10 cm od glave kako si opisao. Sto se jajeta koje nije polegla tice bitno ti je pre svega da utvrdis njegovu velicinu. Mislim da to moze ultrazvukom i da uporedis sa ostalim jajima. Ukoliko ti deluje da je jaje normalno i da je lepo pozicionirano mozes da das oksitocin, sto i obicno daju veterinari pre nego sto pribegnu hirurgiji. Opcije ti kod takvih stanja idu sledecim redom:

    1.) obezbedjivanje adekvatnog mesta za polaganje jaja (to ima cim je polozila ostala jaja, tako da to otpada)
    2.) perkutana centeza (ovo sto ti je Nenad ispricao, ali treba paziti da se sadrzaj ne ispe u telesnu duplju kako ne bi doslo do celomitisa)
    3.) davanje oksitocina intramuskularno samo ako je jaje normalno i lepo pozicionirano (saznaj dozu na netu). Cak sta mozes kombinaciju druge i trece metode da odradis, sto cesto veterinari i rade.
    4.) hirurska intervencija (ako nista od prethodno navedenog ne uspe)

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    Kod moje ženke se ta druga metoda pokazala lošom, jer jaje nije ni tako smanjeno izbacila, a žumance koje je isteklo kroz tu rupicu je izazvalo infekciju u njoj.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    Pa to jeste. Tu postoji rizik od infekcije uvek. Narocito kad se radi prvi put. Mislim da covek treba da ima iskustva u tome. Obicno kod zmija tek upali hirurgija, ali, ipak gore je naveden neki protokol kojeg se pridrzavaju veterinari u citavom svetu. Ponovo znam da oksitocin bolje deluje kod Viperida, bas zato sto ne polazu jaja.

  6. #6
    Novajlija
    Datum registracije
    Feb 2009
    Lokacija
    BeogradVranje
    Postova
    3

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    od poleganja jaja, a i od pojave tog izbocenja je proslo bar tri nedelje. deluje mi da je proslo dosta vremena od tada. za koliko bi trebalo da se svari to jaje? ultra zvuk je radjen prosle nedelje, stim sto sam bio na nekom simpozijumu par dana pa nisam stigao da se njom pozabavim.

    Nenade, kod koga si radio operaciju, i kako bih mogao da stupim u kontakt sa njim?

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    E pa sad je to malo cudno. Jaje bi svarila sigurno za tri nedelje. Takodje mislim da bi crkla za tri nedelje da ima u sebi jaje koje nije mogla da izleze. Sad mi je situacija mnogo cudna. Moguce da je neka neoplazma u pitanju. Ne znam kod koga je Nenad vodio zmiju, ali imas u BG ambulantu koja se zove Radionica za opravku malih kucnih ljubimaca. Oni su negde na Vracaru. Znam da oni rade hirurgiju gmizavaca.

  8. #8
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    Da je nosila nepoloženo jaje 3 nedelje, odavno bi uginula. Kako znaš da je ostalo jaje? Operaciju je radila veterinarka Nataša, poslaću ti njen broj u pp.

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    To i ja kazem. Sigurno bi uginula. Meni sad to lici na neoplazmu, a ne bih ni iskljucio kriptosporidiozu. Na kraju krajeva jaje i ne moze da se vidi jasno ultrazvukom. Bolje bi bilo da je odradjen rendgen.

  10. #10
    Novajlija
    Datum registracije
    Feb 2009
    Lokacija
    BeogradVranje
    Postova
    3

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    samo da javim da sam zmiju operisao vrlo uspesno pre desetak dana. izvadio sam zaostalo jaje. gornja oteklina se na rengenskom snimku videla kao neki organ pa je nisam ni dirao, a punktiranjem nije izlazilo nista. velicina te otekline se smanjila duplo za 3-4 dana. zmija je vec drugi dan bila znatno zivahnija a juce je i jela. sad samo cekam da to protera do drugog kraja pa da budem 100% siguran da je sve u redu.
    svakako hvala na savetima, pozdrav

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    Bas mi je drago sto se sve uspesno zavrsilo! Mada i dalje mi ostaje cudno kako je izdrzala tri nedelje sa jajetom u sebi.

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: zenk kukuruznog smuka progutala jaje

    Ovu temu sam tek sad video! Zmija moze da izdrzi tri nedelje sa retencijom jajeta, ali da nece da prezivi ako se nesto ne preduzme to je isto tako sigurno. Ako je zaglavljeno jaje vise od 3-4 dana, onda niti evakuacija sadrzaja, niti oksitocin ne pomazu. Jedino u tom slucaju ostaje hirurgija. Imao sam ja takav slucaj, punktirao sam pazljivo zaglavljeno jaje treci dan i za 2 sata je izbacila jaje. Hocu da napomenem da ako se jednom to desi kod zenke, da ne znaci da ce se isto ponoviti sledeci put (naravno i ovo zavisi od toga, sta je bio uzrok). Meni se greskom iste godine uparila ta ista zmija i taj drugi put je sve bilo kako treba, kao da se nista nije desilo.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •