Prikaz rezultata 1 do 15 od 15

Tema: Zmije koje se hrane jajima

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Zmije koje se hrane jajima

    Sve zmje su kanivori, to mi je jasno, ali i medju njima postoje vrste koje se hrane odredjenom vrstom hrane (žabe, ribe, puževi, jaja ptica, itd). Imaju jake zube koji im pomažu u ishrani (u pridržavanju plena), ali sam pročitala da zmije koje se hrane jajima (to su pripadnici roda Dasypeltis) nemaju zube, već ljusku jajeta razbijaju u ždrelu uz pomoć razraslih nastavaka prednjih trupnih pršljenova. Znate li koje su to vrste, i da li se svi pripadnici ovog roda ovako hrane?

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Da, jedva da imaju zube, jaja gutaju cela i uvećanjim pršljenovima lome ljusku. Čuvao sam pre nekoliko godina Dasypeltis medici. Super su zmije. Mnoge druge zmije jedu jaja, ali nisu ovako specijalizovane kao Dasypeltisi.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    I koliko one moraju često da jedu, i u kojim količinama? Takodje me interesuje da li je bitno čija su jaja?

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Pa u principu, ja sam moju hranio jednom nedeljno, ali na silu, nije htela sama da jede. Pošto je još bila mlada, morao sam da joj nabavljam jaja od zeba i tigrica. I taman se ponadaš kad se ona popne u pripremljeno gnezdo sa sve perjem i jajima, i krene da njuši jaja, al onda se samo okrene i ode Bilo je još par primeraka u zemlji, od kojih su neki jeli bez problema jaja od prepelica. Mislim da nije toliko bitno od koje su ptice, već da je bitna veličina.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Znači to su vrste koje se bukvalno ni sa čim drugim ne mogu hraniti. Zanimljivo zaista koliko narastaju? i da li su agresivne?

  6. #6
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Ne, ni sa čim drugim, obično nisu puno velike, najveća vrsta je Dasypeltis scabra, koja je i najlepša ako mene pitaš, i raste nešto ispod 1m.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    One su mi privukle pažnju iz razloga što je najlakše nabaviti im hranu. Bar se meni tako čini. Ali eto vidiš, teško se navikavaju na ishranu u terarijumu...svaka je lepa i komplikovana na svoj način

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Evo par informacija i korekcija iz prve ruke..
    Imam odraslu zanku Dasypeltis medici.., jela je od prvog dana i to samo jaja od prepelice.., davao sam joj razna druga jaja.., domaca kokosija velicine krupnih prepelicijih i nikad ih nije htjela jesti - znala je po 2 sata da ih gleda i palaca jezikom po njima ali nista.., isto je i sa jajima od morke, patke i goluba...
    Znaci nije problem u velicini, nego u vrsti jajeta - par puta sam kupovao XXL jaja od prepelice koja su velicine manjeg kokosijeg - i njih je jela bez problema (isti dan)...
    Ja svoju hranim na 20 dana i dajem joj 6 komada, cak ih vise i ne stavljam u gnijezdo, koja pojede sva u toku jedne noci...
    Druga ispravka je oko velicine, Nenad je napisao da je scabra najljepsa i najveca u rodu.., prvu tvrdnju bih mogao i prihvatiti ali druga ne stoji.., moja zenka je duga 107cm!

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Možda to generalno zavisi od jedinke, tj. kako je navikla i čime je hranjena pre nego što ste je uzeli od uzgajivača. Bez obzira što se radi o istoj vrsti različiti su vam utisci, upravo zbog toga što u različitim uslovima one žive. Baš me interesuje da li i u prirodi biraju jaja?

  10. #10
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Zanimljive informacije, mislio sam da je scabra veća od medicija U pitanju je sigurno moć navike, navikla je na jaja od prepelica, pa druga neće da jede, nekad se dešava kod izbirljivih zmija da neće da jedu druge vrste glodara osim onih na koje su navikli.

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Može im se, prave se važne, sve u svemu bolje im udovoljite nego da se naljute na vas

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Vjerovatno da je to u pitanju (navika) - posto ona dr. sto je kod mog prijatelja prvo jaje koje je projela je bilo kokosije i to normalne velicine...

  13. #13
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Jedna moja zmija jedno vreme nije htela da jede šarene miševe. Samo crne, sive ili bele. Sve je to navika, kod izbirljivih primeraka. Ti miševi su ista vrsta, i čuvani su zajedno, dakle i mirisali su isto, a neki iskusniji ljudi na stranim forumima su mi rekli da su imali slične probleme. Npr. jednu zmiju je ujeo beli miš, i od tada nije htela više da jede bele miševe. Ostala joj trauma Obično zmije nisu tako razmažene, ali eto, ima i takvih primeraka.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Pa verovatno su zmije u zarobljeništvu osetljivije na takve stvari nego one u prirodi.

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Zmije koje se hrane jajima

    Pa vjerovatno da ima takvih primjeraka i u prirodi.., samo sto se ne nazive bas dugo...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •