Prikaz rezultata 1 do 20 od 20

Tema: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

  1. #1
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Pozdrav svima... kod kuce imam zenku bradate agame staru oko 6 meseci i po nekada jednostavno ne znam kako da postupam sa njom ... neka pitanja kao da su ostala ne razjasnjena koliko god citao vase postove ovde ... evo nekih pitanja koja me muce : Koliko odrasla bradata agama treba da pojede za jedan normalan obrok ? (pod tim smatram i hranu biljnog i zivotinjskog porekla)... koliko cesto treba da kupam gustera i u koje doba dana ?(do sada sam je kupao svake subote oko pola 6 uvece ) kolika sme da bude razlika izmedju dnevne i nocne temperature u terarijumu ? ( kod mene varira od 20 nocu do 30-40 danju ) koliko bi uv lampa tokom dana trebala da bude ukljucena (kod mene je ceo dan ) moze li agama da se povredi ako padne tj. da li smem da je pustim da se slobodno setka po namestaju ? ( do sada nisam smeo tako nesto da uradim) posle koliko vremena se agame smeju pariti ? koliko cesto treba dezinfikovati terarijum ? (peci pesak,ponovo kuvati drva i kamenje,oprati staklo ... ) i jos mozda par stvari ... i samo da napomenem da moj guster retko jede voce kada mu stavim u terarijum izuzev salate i maslacka a ni iz ruke kada je hranim nije preterano odusevljena pa obesim na koncic i jedino tak pohita da jede ... da li postoji mogusnost da se u ovoj dobi guster navikne da sam jede iz kofice ili cu morati vecno da ga kranim na kocic ? i da ... znam da voda za kupanje treba da bude mlaka ali ne znam koliko treba da bude duboka... naime guste se svim silama trudi da izadje iz kade i oseca se sigurno samo kada joj stavim ruku da moze da se pentra... kada voda postane dovoljno duboka ona se naduva i pocne da pliva ( bar je poslednja 2 puta uspela ) a do tada je samo vrtela nogama kao nesvet ... i sto me je dosta uplasilo posle jedno 3-4 minuta provedenih u vodi ukoci se totalno i pocne da pluta i za to vreme drzi zatvorene oci... koje su reakcije gustera na strah osim brade naravno i ako se guster slucajno razboli kako da to prepoznam ?? mislim da moja gusterica Eli vodi lep zivot kod mene ali cu biti mnogo sigurniji ako mi date odgovore na bar neka od ovih pitanja ...

  2. #2
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Evo ja cu ti odgovoriti koliko znam,
    1: To ne moze niko da ti kaze tacno, sve zavisi od zivotinje do zivotinje, tu bi ti trebao da igraš ključnu ulogu i da nadješ tačnu meru.
    2: Za kupanje nisam siguran i tu ti ne mogu pomoći.
    3: Da li pričamo o temperaturu od 40c ispod spot sijalice ili u celom terarijumu? Bitno je da tokom noći ne ode ispod tih 20c.
    4: Ceo dan, koliko i spot sijalica.
    5: Na nekih 6 meseci do 1god, sve zavisi koliko često vadiš izmet i čistiš terarijum inače.
    6: Moze da se povredi i to baš baš, tako da nije preporučljivo da je puštaš da se vere po nameštaju koji je visok.
    7: Treba da budu 1.5god stari i oko 45cm duzine od usta do kraja repa.
    8: Strah/Traumu mozeš prepoznati i po bezanju guštera, ako mu se nešto ne dopada ili ga stresira prva opcija je bezanje, neki čak znaju i da izbace izmet.
    Eto pa nadam se da će ti se javiti neko ko ima više iskustva sa agamama.
    Pozdrav

  3. #3
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    40 stepeni bude na oko 20 cm od spot sijalice ... tako da mogu reci u polovini terarijuma ... druga polovina je hladnija jer imam dobru ventilaciju ... dajem joj 1 odraslu dibiju i 2 fobasa na dan,a od voca koliko hoce da pojede .. samo jos nisi odgovorio da li je moguce u ovoj dobi da se guster nauci da jede iz posudic egde mu stoji voce ?

  4. #4
    Član Underking'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    29

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Odgovor iz licnog iskustva:
    1.) moja agama ima otprilike nesto manje od 5 meseci i ona moze za jedan obrok da napravi genocid nad lateralisima i fobasima. Do skoro je bez problema mogla da pojede 30-40 lateralisa,dubija i fobasa srednje velicine za obrok. Ali joj vise ne dajem toliko. Kako ne bi bila gojazna ogranicavam joj obroke na 20ak buba (10ak velikih latera, 4-5 srednjih dubija i par velikih fobasa). Ima dva obroka dnevno.
    2.) uopste je ne kupam, i mnogo ljudi to ne radi, vodu ne pije (samo jednom sam je video), ali je dovoljno hidrirana sto se vidi po stolici. Jede povrce od pocetka - listove maslacka, rastan, tikvice, i odatle uzima vodu. Obicno joj povrce dajem pre svakog od obroka (hranim je oko 13h i uvece oko 21h) jer kad oseti bube onda vise nece povrce. Povrce cesto pojede i sto bi se reklo za uzinu jer joj ostavim u posudi u terarijumu.
    3.) kod mene je temp 42 c na termometru, ide do 45 na mestu za suncanje ali ona tu dodje na 20 min posle jela i onda ode u deo terarijuma gde je 35-40. Nocu temp opadne na oko 20 i to je ok jer im treba rashladjivanje. I u pustinji nocu temp enormno opadnu. Citao sam da nije problem ako temp nocu ode i do 16-17.
    4.) UV lampa i spot sijalica ceo dan odnosno od 12h-15h sati dnevno. Vazno je da ima ustaljen rezim. Ja agami palim svetlo u 9.30-10.00 a gasim oko 23.00. Tako ima min 10 sati spavanja sto joj je neophodno. Bitno je da ima bar dva sata toplote nakon poslednjeg i pre prvog obroka. Nakon poslednjeg da bi svarila hranu i da ne ode s nesvarenom na spavanje, a pre prvog kako bi joj se temp tela podigla na optimalnu temp i metabolizam u potpunosti aktivirao.
    5.) moze da se povredi ako padne s malo vece visine nakon sto se uplasi pa skoci, ja se jos uvek cimam kad dodje na ivicu kreveta da ne padne, ali vidim da tacno zna kada i kako treba da se drzi. ipak, jos uvek se nisam opustio iako mi je lakse kad se penje po meni, po rukama i telu nego kad ide po krevetu. Valjda je onda lakse kontrolisem
    6) ja pecem kamenje i drvece u rerni na 250 odnosno 200 stepeni na svake 2 nedelje a prethodno ih dobro operem pod jakim mlazom vrele vode
    7) opet kazem, neces pogresiti ako ga ne kupas, manje ce se svakako stresirati, ne kupaju se oni u svom prirodnom okruzenju, ljudi ocito vole da ih gledaju kako plivaju. sasvim dovoljno vode ce uzeti iz povrca i voca. mozes i da mu s prsta ili lagano iz sprica pustas na glavicu vodu i ona ce se slivati na nosic i on ce jezikom pokupiti kapljice.moja agama je tako radila nekoliko puta a kada joj ne prija naglo otrese glavu i trgne se. Onda prestanem.
    menjaj nacine na koje joj dajes hranu sve dok ne provalis koji joj najvise odgovara i kako je tebi najlakse. Povrce joj dajem iz ruke ili ga uzima s ivice posude, lateralise juri, dubije retko juri a vise ih uzima s pincete, cvrcke juri ko luda, a fobase jede ko mutava kako god da joj dajem.

    pozdrav!

  5. #5
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    ja dajem 1 odraslu dibiju i 2 fobasa i to joj je za citav dan ... znam da moze da pojede dosta vise jer sam joj pre davao i bila je debela ko stoka ... skontao sam da gresim i smanjio ... moracu skontati za povrce sam onda jer nece ni da pogleda iz ruke ili iz posude ... u svakom slucaju hvala na savetima...crvcke sam uzeo jednom i nikada vise jer sam morao da ih hvatam po kuci jer su izleteli napolje ko sretni cim sao otvorio posudicu ...

  6. #6
    Član Underking'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    29

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    mislim da je to malo za agamu od 6 meseci, posebno ako ne jede povrce. mozda se nije navikla od malih nogu da jede. Kazu da se tesko odlucuju na povrce kada odrastu ako ne pocnu da ga jedu tokom prvih par meseci zivota. Otkad je imas, jesi li ranije pokusavao da joj dajes?
    btw. ja sam cvrcke davao tako sto unesem posudu i otvorim je malo a agama stane prednjim nogama unutra i terorise ih. neki izleti pa ga posle juri. imao sam problema kad su mi se sakrili po terarijumu i posle pevali nocu ali sam ih na kraju pohvatao i predao agami na egzekuciju.

  7. #7
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    od uvek joj jadem voce i povrce .. cak sam postovao da ima bar 3 razlicite vrste i ne obazire se ni malo ... jednom je pojela parce paprike i pljunula... isto je sa sargarepom.... jede voce ali ne iz posude nego moram da obesim o koncic i tako joj dajem ... tako po nekada i pojede ... kada sam joj davao vise od ove doze buba bila je troma i mrzovoljna i cesto je imala zatvore pa nije obavljana nuzdu po 3 dana ... mogu ponovo pokusati da joj dajem vise ali mislim da nema potrebe ...

  8. #8
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Probaj sa lišćem šargarepe ili celera.

  9. #9
    Član Underking'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    29

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Svaki guster je licnost za sebe. Definitvno. Kao i ljudi. Razlikuju se. Ne moze se reci da im se svidjaju i odgovaraju iste stvari. Posebno kada je hrana u pitanju, samim tim voce i povrce. Moj nece rukolu, persun, lisce nane, jabuku ali zato razbija listove maslacka, rastan, tikvicu. Ako se ljudi po raznim forumima koje sam citao u necemu slazu kada je u pitanju povrce koje agame najvise vole to su onda listovi maslacka i rastan. Problem je kako ih naci sada. Sveze obozava da jede. Izvadjeno iz zamrzivaca veoma tesko. Probaj sa maslackom, ako ces sa necime uspeti to je list maslacka.

  10. #10
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    niste me dobro shvatili ... hoce lisce maslacka i zelenu salatu... to voli da jede iz cinijce... ali ostalo sto nije list nece ni da pogleda ... osim na moj poseban nacin hranjenja..ali ni tada nije preterano odusevljena ... danas sam joj dao jednu dubiju vise i normalno se ponasa ... sutra cu povecati na 3 i 2 fobasa pa cemo videti .... u svakom slucaju hvala na savetima ... pozdrav ...

  11. #11
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Ja sam razumeo Agame, od biljne hrane, najviše vole listove da jedu jer ih lako mogu uneti u usta lepljivim jezikom i isto tako lako sažvakati i progutati. Takođe veliku ulogu igra i boja hrane i ja sam skontao da najviše reaguju na zelenu, žutu i crvenu.
    Evo ovde je moja pokušala da popase travu sa mape grada:



    Zato sam ti rekao da probaš sa lišćem šargarepe ili celera jer kad već neće da jede jabuke, makar da jede još neko lišce osim maslačka i zelene salate. Takođe je dobar i hibiskus.
    Za paradajz sam skontao da mu odmah priđe, privučena bojom, ali brzo odustane nakon što par puta ne uspe da ga prilepi za jezik i unese u usta. Slična sutuacija je i sa crvenom i zelenom paprikom, mada njih još i uspe nekako da zahvati jezikom ukoliko su tanko iseckane i malo osušene pre ubacivanja u terarijum.
    Jako voli i grašak, kuvani ili presan odmrznut a ako negde nađeš lucerku nakon što se otopi sneg, operi je i ponudi joj, verovatno će je smazati a i dobra je kao svakodnevna tj osnovna biljna hrana.
    Sveže višnje su takođe dobre a pošto ih trenutno nema, možeš probati i sa onim iz kompota, samo obavezno povadi košpice.
    Poslednji izmenio hey-ho; 11.12.12. u 01:32.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja ganjachica zmajeva'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    155

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Probaj da joj narendaš povrće, ne da seckaš. Možda će joj stvarno biti lakše da kvata jezikom.
    Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....

  13. #13
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    ja sam joj par puta davao paradaj i papriku i prvi put se izgleda zezne i pomesa sa necim drugim i pojede ali vec drugi put nece...pokusacu sa rendanjem ako ne onda na koncic staces hvala na savetima za lisce za to nisam znao .. pozdrav ...

  14. #14
    Član stefanvasic'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Loznica
    Postova
    64

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Cuti, vase makar jedu nesto..
    Tenebrije i fobase hoce, a biljke do sad nije, a mozda jednostavno ne znam u kom obliku da joj dam.. xD
    Moze neki savet oko biljaka, koje i kako, ako vam nije tesko.. Znacilo bi mi

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja Jazzman'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Vienna
    Postova
    120

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Evo, pazi kako ovaj lik radi.


  16. #16
    Član stefanvasic'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Loznica
    Postova
    64

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Hvala brate.. Valjda ce hteti da jede..
    Sad ja imam nedoumicu. xD
    Imam neke vitemine D3 ovako, u prahu. Da li ce skoditi da dajem povremeno agami?
    Poslednji izmenio stefanvasic; 11.01.13. u 13:28.

  17. #17
    Član
    Datum registracije
    Jun 2012
    Lokacija
    Temerin
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Op evo ga jos jedan problem ... agama je potpuno izgubila apetit... jede jednom u 2 dana i to 2 srednje bubije i 3 velikih fobasa... je lto jos uvek u redu ili moram da reagujem ? jel postoje takve krize kod vas ? isto je i sa povrcem koje takodje jede jednom 2 dana... i primetio sam da nepravilno vrsi nuzdu.. do sada je svaki dan,a sada na svaka 2 do 3 ... mozda je zbog vitamina u prahu...pokusacu bez pa cemo videti ...

  18. #18
    Član stefanvasic'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Loznica
    Postova
    64

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    I moja ne jede vec 2 dana :/

  19. #19
    Član makicom'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    bg
    Postova
    35

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Da vas utesim malo i moja nesto mrljavi, ujutru pojede malo tikvica, a uvece jedan dva latelarisa... ali valjda to ima malo veze sa novim okruzenjem, stresom, itd... Svejedno ovaj video sa hranjenjem u posudi moram da probam

  20. #20
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2013
    Lokacija
    zadar
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Nedoumice i moj nacin drzanja agame

    Citat Prvobitno napisao SviRe Pogledaj post
    ja dajem 1 odraslu dibiju i 2 fobasa i to joj je za citav dan ... znam da moze da pojede dosta vise jer sam joj pre davao i bila je debela ko stoka ... skontao sam da gresim i smanjio ... moracu skontati za povrce sam onda jer nece ni da pogleda iz ruke ili iz posude ... u svakom slucaju hvala na savetima...crvcke sam uzeo jednom i nikada vise jer sam morao da ih hvatam po kuci jer su izleteli napolje ko sretni cim sao otvorio posudicu ...
    mene bi moje bradonje ubile da im samo to dam. mislim da je to ipak premalo za njih

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •