Prikaz rezultata 1 do 13 od 13

Tema: Nepenthes Rebecca Soper

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja ganjachica zmajeva'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    155

    Uobičajeno Nepenthes Rebecca Soper

    Moja prva ishitrena kupovina i malo sam u panici
    Kupila sam biljčicu nemajući pojma da su mesožderke malo komplikovanije za držanje.

    Evo je kako izgleda


    Jedinu temu koju sam našla na forumu je Žarkova ali je dosta stara.
    http://www.teraristika.org/forum/sho...ight=nepenthes

    Ima 13 ovih kesica, bokala, kako se već zovu (najveći ima 17cm), ali su 4 krenula da venu. Pošto nisam imala pojma da njima treba određena temperatura i tako to, kupila sam je na pijaci na tezgi u onu nedelju kad je napolju bio sneg (znači kod mene je 6 dana), tako da je verovatno šlogirana. Venu oni najmanji bokali dok su ovi veći ok.
    Sa druge strane rastu joj novi listovi i na vrhovima vidim začetke bokala. Čak i jedan koji je imao oko 1-2cm kad sam je kupila sad ima oko 4cm i još uvek je zatvoren i čvrst na dodir.


    Kao što možete da pretpostavite ovo je samo privremeno stanište improvizovano od poklopca terarijuma, par knjiga i četke. Interesuje me da li bih mogla da je stavim kod ovog prozora da visi? Ne znam da li će joj smetati radijator, biće tačno ispod nje, a biljka će visiti do polovine prozora. Nisam shvatila da li ova vrsta treba da hibernira tokom zime.


    Takođe me interesuje koliko često treba da je zalivam. Koristim destilovanu vodu i pročitala sam da ne treba da pliva u vodi, ali da joj treba dosta vode, tako da joj sipam vode dok tacnica ne krene da preliva i tako na tri dana. Da li treba da je orošavam?
    Isto sam pročitala da treba odmah da je presadim, pa ne znam da li to treba da radim. Ne znam kako izgleda beli treset, tako da ne znam u kakvoj je podlozi, ali kontam da ne bi izrasla ovolika da podroga nije dobra.

    I da li treba da me brine što u tim bokalima nema nikakve tečnosti? Iskusni prodavac mi je rekao da treba da sipam vodu do 1/4, ali sam srećom pročitala da one same proizvode tu tečnost pre nego što sam to uradila.

    I da li postoji još nešto što ne znam?
    Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....

  2. #2
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Izgleda jako moćno, ali to je sve što ti ja mogu pomoći.
    Osim možda u vezi destilovane vode. Odakle ti ideja da je zalivaš sa time? Pa to je "prazna" voda i ne verujem da je dovoljno dobra.




  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja ganjachica zmajeva'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    155

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Tako svuda piše. I meni je bilo čudno, ali baš zbog toga što voda ne sadrži ništa mora sa tim da se zaliva jer mesožderke žive u veoma siromašnoj podozi i hranjljive materije uzimaju preko insekata.

    Destilovana voda ili kišnica, ali kad vidim ovaj štrokavi otopljeni sneg napolju pre ću uzeti destilovanu.
    Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....

  4. #4
    Član stsasa'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2011
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    59

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Pa tako zatvorena sa velikom vlagom ima da truli. Znam iz iskustva sa orhidejama. Saveti cvećara su često beskorisni jer ako neku biljku nisu držali lično imaju posredno znanje (kuća-staklenik su nebo i zemlja). Probaj na sajtu svet bilja tamo ima dosta korisnih postova. Smeta im i previše insekata tako da i to proveri koliko je datu vrstu potrebno. Proveri i za cvetanje jer se mnogima cvetne drške kidaju jer se suše posle stvaranja semena.
    Prskaj biljke destilovanom vodom a ne demineralizovanom jer im ova druga smeta (opet iskustvo sa orhidejama).

  5. #5
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Lepa je biljka a to što su rekli destilovanu vodu ja mislim da ima smisla jer sve te mesožderke neophodnu hranu i minerale dobijaju iz insekata pa zbog toga i podloga treba da bude neutralna. Zato je u ovoj priči i beli treset koji je jako siromašan bilo kakvim materijama a služi samo kao potpora. Imao sam Drosera-e i nisu baš uspevale u običnoj zemlji, na kraju su uvenule.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja ganjachica zmajeva'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    155

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Um, zar destilovana i demineralizovana voda nisu isto? U prodavnici su imali samo demineralizovanu. Joj, eto, znala sam da ću nešto da uradim pogrešno. Je l' moguće da se i zbog toga suše ovi bokali?

    @stsasa, kako misliš zatvorena i velika vlaga? Zatvorena, kao nalazi se u zatvorenoj prostoriji? Pošto je do sad nisam orošavala jer nisam bila sigurna da li treba.
    Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....

  7. #7
    Član Dzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Bg
    Postova
    10

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Cini mi se da Stasa misli da je ona u terarijumu, tako izgleda dok se ne zagledas. Voleo bih da vidim tu biljku izgleda jako mocno... Imam ortaka biologa koji gaji razne vrste mesozderki ako zelis mogu da te povezem sa njim.
    DEmineralizovana voda se obicno dobija provlacenjem kroz kiselo-bazne smole i nije "cista" koliko i destilovana voda. Tebi ne treba mnogo za zalivanje pa nije skupo da kupis destilovanu za te potrebe.

  8. #8
    Član stsasa'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2011
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    59

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Da izgleda kao da je u terarijumu. Kod vodovodne vode problem je krečnjak koji vremenom podlogu čini baznu (zato se kaktusi presađuju). U demineralizovanoj vodi ostaje puno soli zbog načina dobijanja a to za biljke deluje pogubno. Koliko se sećam promene uslova deluju da se čaše suše. Opet ti savetujem svet bilja sajt za ove probleme.

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Cini mi se da ti je previse blizu radijatora, pa joj to isusuje vazduh, pogotovo ako imas centralno grejanje koje ubija od toplote...
    Kada se vrhovi listova suse, to je uglavnom znak da ima nedovoljno vlage u vazduhu. Ako su listovi glatki, slobodno je orosavaj.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja ganjachica zmajeva'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    155

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Nisam stigla da se javim zbog praznika. Hvala na forumu, registrovala sam se i zaista ima korisnih informacija. Tamo piše da je normalno da se bokali suše pred zimu, ljudima koji su im držali iste uslove i leti i zimi, isto se u ovom periodu suše. Još je moja kupljena kad je napolju bio sneg tako da sam zapravo odlično prošla.
    Okačila sam je pored prozora, kupila sam destilovanu vodu, zalivam je kad joj je zemlja samo blago vlažna, što je na dva dana, orošavam je i na radijatoru ispod nje držim činiju sa vodom koja isparava.

    Ono što je strava je to što je izbacila 6-7 novih listova i na svakom ima začetak bokala. Na onom forumu piše da kad se osuše bokali može da se desi da prođu meseci dok se ne pojave novi i skroz sam oduševljena što ih već imam.

    Evo su bebci



    I danas sam videla da se jedan bokal otvara


    me happy
    Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....

  11. #11
    Novajlija exer92'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2013
    Lokacija
    Kacarevo
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Je l' mogu da dobijem pelcer?
    Ekstra je biljka

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja ganjachica zmajeva'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    155

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Ne bih da je diram dok se skroz ne oporavi, ali kad se to desi biće pelcera
    Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....

  13. #13
    Član stevan96'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2012
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Nepenthes Rebecca Soper

    Da li neko zna gde ima das e kupi ovakva ili neka druga biljka mesozderka u Su ili Ns?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •