Prikaz rezultata 1 do 5 od 5

Tema: ponasanje zelene iguane

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Zrenjanin
    Postova
    6

    Question ponasanje zelene iguane

    Moj ljubimac je poceo malo cudno da se ponasa...kod mene je nekih 10ak dana i kontam da je normalno da mu treba malo vremena da se navikne, ali poceo je da bude dosta agresivan...kad mu menjam vodu u "bazenu" ili cinijicu sa hranom udara me repom..prvih par dana nije to radio, pustao me je da mu pridjem, pomazim po stomaku i glavi(obrazu), nije me se plasio, a poslednja dva dana je dosta aktivniji u terarijumu, seta, penje se, pliva, ali kad probam da mu pridjem postaje borben...da li se navikao na svoju okolinu i teritoriju pa je brani od mene i kako da mu pokazem da nisam pretnja i da moze da mi veruje..nek isu mi preporucili da ga malo izgladnim pa da probam da ga hranim iz ruke..da li je to pametan predlog, posto se meni iskreno ne svidja ideja o izgladnjivanju?

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: ponasanje zelene iguane

    Izgladnjivanjem ces, izmedju ostalog, da dodas stres na vec i onako zategnutu situaciju - nije pametno. Kod reptila se apatija vrlo cesto tumaci kao pitomost. Iguana se odomacila i pocinje da se ponasa kao iguana, sada ti treba puno strpljenja da je priviknes na sebe. Verovatno si vec procitao negde pre nego sto si je nabavio da su to reptili koji su vrlo cesto agresivni i potencijalno opasni, narocito ako su zdravi i uhranjeni pa mogu da budu ono sto jesu. Navikavaj je postepeno na svoje prisustvo, kad se osmelis nahrani je iz ruke - hrana je osnovni pokretac interakcije. Samo polako i bez radikalnih metoda
    Poslednji izmenio poskok; 27.12.12. u 22:44.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: ponasanje zelene iguane

    Poskok ti je sve sto treba rekao. Iguane, narocito muzjaci, su dosta teritorijalne tako da te tvoja jednostavno ne zeli na svojoj teritoriji. Evo ti jedan link. Moze biti od koristi.

    http://www.greenigsociety.org/taming.htm

  4. #4
    Član
    Datum registracije
    Sep 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    72

    Uobičajeno Odg: ponasanje zelene iguane

    Sa Iguanama treba jako, jako puno raditi, ja kad sam svoju uzeo prije 4 godine bila je jako divlja (muzjak), trebalo mi je vise od godinu dana da ju naucim na svoju ruku u terariju.
    To sam postigao davanjem hrane iz ruke, polaganim dolaskom moje ruke ili nekog stapa pa tek onda ruke (ako se bojis) do njega, i nakon godinu i nesto se dosta pripitomila makar to nije jos 100%.
    Nemoj biti agresivan prema njoj, ako je nervozna pusti ju na miru i dodji za pola sata, nemoj ju ni slucajno izgladnjivat jel ces time samo pogorsat stvar.
    Moja se obozava dirati i sama se namjesti kad netko dodje do nje ali samo kada njoj pase, kada joj ne pase makni se i pusti ju na miru.
    Samo polako i strpljivo sa njom, socijalizacija zna potrjat i par godina, sve ovisi kolko covjek ima vremena se baviti sa njom.

  5. #5
    Novajlija
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Zrenjanin
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: ponasanje zelene iguane

    Hvala vam svima na savetima, znaci mi puno to sto ste odvojili malo vremena da me usmerite sta i kako da radim
    pozdrav za sve i hvala jos jednom..srecni praznici i puno srece u 2013. godini.

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •