Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 27

Tema: koji je ovo pauk???

  1. #1

    Uobičajeno koji je ovo pauk???

    sve nesto gledam po obliku i bojama da nije iz roda Poecilotheria ili ti kako mu je slang ime POKI )374415_611190275573337_17565045_n.jpg


  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja ACO87'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    308

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Zapravo ne, Pokiji su tarantule a ne pauci Koliko god to zvucalo cudno ima razlike Evo jedne tarantule iz roda Poecilotheria :

    U pitanju je Poecilotheria formosa...Pa vidi razliku

  3. #3

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    A,o njoj da ne prichamo..meni ubedljivo najlepshi pauk,pogotovo u ovom coloru.. tumblr_mc72z4zYh91rbtw3jo1_400.jpg

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    I tarantule su pauci, ali ima razlike . Baš sam skoro na neku sliku naišao, ali ne mogu sad da je nađem, poređenje tarantule i drugog pauka.
    Ta plava je Poecilotheria metallica.

  5. #5
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Citat Prvobitno napisao filipj97 Pogledaj post
    I tarantule su pauci, ali ima razlike . Baš sam skoro na neku sliku naišao, ali ne mogu sad da je nađem, poređenje tarantule i drugog pauka.
    Ta plava je Poecilotheria metallica.
    Pitanje je da li je tarantula pauk, a odgovor zavisi od toga da li se gleda ceo red Aranea ili samo podred Araneomorphes. Naime, u red Aranea spadaju i tarantule i "pravi pauci" ili kako ih na engleskom govornom podrucju zovu "true spiders", a u podred Araneomorphes spadaju samo pravi pauci, a ne i tarantule. Problem je u tome sto se na srpski i Aranea i Araneomorphes prevodi kao pauci, sto je po meni pogresno, jer red i podred ne mogu da imaju isto ime. Moje licno misljenje(sto ne znaci i da je ispravno) je da tarantule nisu pauci u pravom smislu, jer bi to onda znacilo i da su skorpije pauci, kao i krpelji, grinje i tzv. bezrepe skorpije itd... Tako da je po meni bolje da se red Aranea prevodi kao "paukolike" zivotinje ili slicno, a da podred Araneomorphes obuhvata prave paukove.
    Poslednji izmenio loshme10; 25.02.13. u 16:08. Razlog: Greska u kucanju
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  6. #6
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Argiope bruennichi je to, slikan sa ventralne strane.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Pitanje je da li je tarantula pauk, a odgovor zavisi od toga da li se gleda ceo red Aranea ili samo podred Araneomorphes. Naime, u red Aranea spadaju i tarantule i "pravi pauci" ili kako ih na engleskom govornom podrucju zovu "true spiders", a u podred Araneomorphes spadaju samo pravi pauci, a ne i tarantule. Problem je u tome sto se na srpski i Aranea i Araneomorphes prevodi kao pauci, sto je po meni pogresno, jer red i podred ne mogu da imaju isto ime. Moje licno misljenje(sto ne znaci i da je ispravno) je da tarantule nisu pauci u pravom smislu, jer bi to onda znacilo i da su skorpije pauci, kao i krpelji, grinje i tzv. bezrepe skorpije itd... Tako da je po meni bolje da se red Aranea prevodi kao "paukolike" zivotinje ili slicno, a da podred Araneomorphes obuhvata prabve paukove.
    Zanimljivo. Ima logike tu.

  8. #8
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Pitanje je da li je tarantula pauk, a odgovor zavisi od toga da li se gleda ceo red Aranea ili samo podred Araneomorphes. Naime, u red Aranea spadaju i tarantule i "pravi pauci" ili kako ih na engleskom govornom podrucju zovu "true spiders", a u podred Araneomorphes spadaju samo pravi pauci, a ne i tarantule. Problem je u tome sto se na srpski i Aranea i Araneomorphes prevodi kao pauci, sto je po meni pogresno, jer red i podred ne mogu da imaju isto ime. Moje licno misljenje(sto ne znaci i da je ispravno) je da tarantule nisu pauci u pravom smislu, jer bi to onda znacilo i da su skorpije pauci, kao i krpelji, grinje i tzv. bezrepe skorpije itd... Tako da je po meni bolje da se red Aranea prevodi kao "paukolike" zivotinje ili slicno, a da podred Araneomorphes obuhvata prave paukove.
    Nisi to baš najbolje razumeo Naime, sve što spada u red Aranae JESU pauci s tim što se dele na podredove Araneomorphae (Labidognatha) i Mygalomorphae (Orthognatha). Ovi prvi su pravi pauci dok se ovi drugi, primitivniji, nazivaju migalomorfni a u odnosu na prave paukove poseduju neke drugačije karakteristike od kojih je najupečatljivija usni aparat - poseduju helicere koje se ne ukrštaju već idu paralelno jedna sa drugom
    Red Aranae spada u klasu Arachnida a pored njih tu su još i redovi Scorpiones, Solfugidae (kamilji pauci), Opiliones (kosci), Acarina (krpelji) itd.
    Zajednička karakteristika Arachnida je da imaju 8 nogu i još jedan par ekstremiteta adaptiran za lovljenje plena.

  9. #9
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    U koji onda podred spadaju tarantule, nijedan ni drugi to niste rekli?
    Ok, našao sam, spadaju u Mygalomorphae, pa se slažem sa Hey-hoom Sve je dobro dok ih ne nazivaju bube, kako se i ovde dešavalo

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

  11. #11
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Kako nisam razumeo? Valjda je dobro sve sto sam napisao, samo nisam napisao tako opsirno. Ali cinjenica je da ako tarantule jesu pauci, onda su i skorpije, krpelji...a to po meni nije tacno.

  12. #12

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    hey-ho ga pogodi..jeste Argiope bruennichi prelep je pauk,jako lepih boja,da li ih gaji neko kod nas? Argiope-bruennichi-04-f.jpg

  13. #13
    Član Toster'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Cakovec
    Postova
    67

  14. #14
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Kako nisam razumeo? Valjda je dobro sve sto sam napisao, samo nisam napisao tako opsirno. Ali cinjenica je da ako tarantule jesu pauci, onda su i skorpije, krpelji...a to po meni nije tacno.
    Paukovima se naziva sve što spada u red Aranae, s tim što mu u okviru toga predstavnici podreda Araneomorphae dođu kao pauci u užem smislu tj "pravi pauci", što ne znači da tarantule nisu pauci.
    Škorpije krpelji i ostalo ne spadaju o ovaj red nego u druge redove tj. Acarina (krpelji), Scorpiones (škorpije) itd. a svi ti redovi čine klasu Arachnida

  15. #15
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Citat Prvobitno napisao loshme10 Pogledaj post
    Kako nisam razumeo? Valjda je dobro sve sto sam napisao, samo nisam napisao tako opsirno. Ali cinjenica je da ako tarantule jesu pauci, onda su i skorpije, krpelji...a to po meni nije tacno.
    Zašto bi škorpije bile pauci? Imaš klasu Arachnida, i u sklopu nje red Araneae (pauci) i red Scorpiones. Dakle dva odvojena reda. A red Araneae, kako čitam sad na netu, je podeljen u podrede Mesothelae, Mygalomorphae i Araneomorphae. Pravi pauci spadaju u podred Araneomorphae, a tarantule, između ostalog, u podred Mygalomorphae. I kao što sam već napisao, oba ta podreda spadaju u red Araneae, dakle pauci. Isto tako sve kornjače su smeštene u red Testudines, koji ima dva podreda Cryptodira i Pleurodira, i svi pripadnici tog reda, i ta dva njegova podreda, bez izuzetaka, se nazivaju kornjače Dakle, red i podred mogu da imaju isto ime.

  16. #16
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Moja greska, izgubio sam se u sistematizaciji, pogresno sam procitao da i Scorpiones spadaju u red Aranea...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  17. #17
    Član Aksont'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Backa Topola
    Postova
    73

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Nisam bas razumeo to sto ste sa rodovima i pod rodovima pricali na latinskom.. Evo na srpskom: Zglavkari se dele na Rakove, Stonoge, Insekte i Paukolike zglavkare. Paukoliki zglavkari se dele na Prave pauke, Skorpije, Krpelje i Kosce
    Ako sam ponovio sto je neko rekao izvinjavam se ali eto prevod za one koji ne razuemeju latinska imena..

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Tako je aksonte. To je prava klasifikacija za ljude svih struka. Na srpskom i precizno. Doduse i Nenad i Hey ho su dobro rekli, ali je mozda malo "previse" latinskih naziva. Nenade koliko ja znam ima jedna Pleurodira koja se ne zove kornjaca

  19. #19
    Član
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Mod edit:
    Svi postovi u kojima postoji potražnja ili ponuda idu ISKLJUČIVO u male oglase. Molimo pročitajte pravila foruma pre postovanja ili bar obaveštenja na vrhu svakog foruma. Detaljnije objašnjenje.

  20. #20
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: koji je ovo pauk???

    Evo i jedne slike koju sam još davno sačuvao u komp pa ponekad bacim pogled da se podsetim:
    79521188vc9.jpg

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •