Prikaz rezultata 1 do 3 od 3

Tema: Parenje Bradatih Agami

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    1

    Uobičajeno Parenje Bradatih Agami

    Evo kratko i jasno, da li je bezbedno pariti agame koje dolaze iz istog legla? neki kazu da nije bezbedno, drugi da tako dolazi do morfova i da preporucuju. Vasa misljenja?

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja poskok'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Bor
    Postova
    237

    Uobičajeno Odg: Parenje Bradatih Agami

    Po onome sto sam do sada imao prilike da procitam na tu temu rekao bih da nije jednako opasno kao sto bi to bio slucaj sa sisarima, ali svakako nije preporucljivo (narocito zato sto ne mozes sa sigurnoscu da znas da li vec postoji krvno srodstvo medju njihovim precima). Selektivnim uzgojem se formiraju morfovi ali se to radi sa vecim brojem parova pri cemu se vodi racuna da se genetski materijal suvise ne "osiromasi". Moj predlog je da to ne radis jer sve i da ne primetis nikakvu anomaliju kod potomstva, time neces uciniti uslugu ovom hobiju

  3. #3
    Član stsasa'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2011
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    59

    Uobičajeno Odg: Parenje Bradatih Agami

    Parenje brata i sestre je previše zajedničkih gena. Mnogi morfovi se dobijaju i odrzavaju, linijskim parenjem. Kod skoro svih životinja ovako parenje će dovesti do neželjenih gena koji će se učvrstiti i kasnije se praktično ne mogu isterati iz genetike potomaka životinja dobijenih ovakvim parenjem. Koliko znam parenja brata i sestre u selekciji prestavljaju kontrolna parenja da se vidi šta je skriveno od mana ili šta se može pojačati od poželjnih osobina. Ovo znam jer sam se oprobao u uzgoju nekih ukrasnih ribica. Imao sam dosta uspeha tako da znam šta se dešava kasnije jer u godinu dana mogao sam da izguram nekoliko generacija (a u akvaristici sam decenijama). Probaj da nađeš zivotinje kod kojih je bar jedan roditelj različit.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •