Prikaz rezultata 1 do 15 od 15

Tema: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

  1. #1

    Question Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Pre par nedelja se pojavila neka grudvica(veličine graška) na glavi kameleona, pa ja reko aj proce to valjda...
    Međutim sad su počele i oči nešto da mu se naduvavaju kad ih okreće.

    pa ako neko zna šta je u pitanju...

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Movski'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    205

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Pa ako bi malo postavio sliku i rekao kako ga drzis, cime ga hranis, koje suplemente mu dajes i tako to e onda ti mozda neko i pomogne (;

  3. #3

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Pa držim ga u terarijumu, koji izgleda ovako...
    IMG_0367.jpg
    hranim ga fobasima, od suplemenata mu ne dajem ništa
    evo slika tog čuda na glavi
    IMG_0368[1].jpg
    a ono sa očima mu bude ono kad okreće oči pa se naduva kod oka, pa on poludi pa trlja oko od zid terarijuma

    eto... Pa ako neko zna šta je nek javi.

  4. #4
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Za grudvicu nisam siguran, javiće se valjda Dendzo ili neko drugi ko se razume u bolesti gmizavaca ili uopšteno čuvanje kameleona a navešću ti nekoliko stvari koje po meni nisu odgovarajuće za kameleona:
    - nedovoljno ventilacije u terarijumu
    - nedovoljno grana za šetanje
    - nedovoljno zelenila da bi se kameleon osećao sigurno
    - šolja sa vodom nije adekvatna za kameleona jer isti preferiraju lizanje kapljica sa zidova terarijuma i lišća, nakon orošavanja
    - UV neonka? Sa fotografije bi se reklo da je nemaš
    - hranjenje samo fobasima nije dovoljno jer imaju malo proteina
    - suplemente moraš nabaviti što pre jer su mu sigurno potrebni dodatni vitamini i minerali

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Movski'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    205

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Upravo sto kaze hey-ho...Ovaj terarijum nema pojma druze...
    Ter kao ter nije lose ali ventilacije nigde nema...
    Ova kanta sa vodom, moze kameleon da upadne i da se udavi,
    UV neonka pod hitno. Raznovrsna ishrana je neophodna. Nabavi cvrcke,latteralise...
    Moze biti infekcija od manjka ventilacije kao sto se kod mene desilo, mada ta kvrga mi vise deluje
    kao posledica manjka suplemenata i slabe ishranu...

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Glavni uzrok tog stanja je nedostatak suplemenata, narocito vitamina A, D i kalcijuma, sto u sprezi sa svim sto su naveli hey ho i movski (losa ventilacija, jednolicna ishrana, nedostatak UV svetla itd.) daje takvu klinicku sliku. Dakle odradi ono sto su ti ljudi rekli. Mada i to nekada ne mora da popravi stanje. Zavisi koliko je citav proces uznapredovao. Mada ja se nadam da ce stvari krenuti na bolje.

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Hvala na odgovorima.
    Kameleona i terarijum mi je brat ostavio kad je otišao na faks... on mu je davao neke suplemente dok je kameleon bio manji, pa kad je porastao prestao je da mu daje. Jel može da se kupi neki mix sa svim tim vitaminima ili mora posebno da se kupuje?
    Ventilacija ne verujem da je problem pošto pri dnu vrata ima izbušeno dva reda rupica za ventilaciju, a i vrata terarijuma su malo odmaknuta tako da i dole i gore može da se filtrira. Da li treba možda i sa strane da mu izbušim rupice?
    Što se zelenila tiče, fikus sa slike se osušio pa sam uzeo neku izdržljiviju biljku, samo čekam da naraste.
    Šolja mislim da nije problem. Ja sam se isto bojao u početku da će upasti ali već dugo tako pije i ništa mu ne fali.
    Ranije sam imao onu (uv) sijalicu umesto obične al nekako mračno bude pa sam ipak stavio običnu...

  8. #8
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Suplemente možeš nabaviti kod Bluie-a http://www.teraristika.org/oglasi/en...-hrane-Beograd

    UV lampa se ne koristi zato da bi bio dobro osvetljen terarijum već je potrebna za sintezu vitamina D koji pomaže kalcijumu da se veže za kosti. Moraš je nabaviti što pre. Pored nje, neophodno je da imaš i reflektorsku sijalicu preko koje će se kameleon grejati.

    Pokušaj da nabaviš novi fikus a reflektorsu sijalicu okreni u drugu stranu da se biljka ne bi osušila.

    Sve u svemu, ili je brat postupio neodgovorno jer ga je ostavio tebi koji nemaš iskustva ili se ti nisi pridržavao njegovih uputstava za održavanje tako da je sada na tebi da odlučiš da li ćeš se potruditi da mu što pre obezbediš sve neophodne uslove, pošto se ona kvrga može dosta pogoršati, ili ćeš pokloniti kameleona nekom iskusnijem koji će znati da se brine o njemu.

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Movski'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    205

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    A sto se tice ventilacije, nije mu dovoljno to sto ima sad, jedna cela strana bi trebalo da bude od zice ali vidi ako mozes izbusi jos dosta rupa sa neke strane... vazduh ne sme da bude ustajao kao ni vlaga da se skuplja. Potrudi se malo i izbaci slike svega sto nabavis. UV neonku imas npr kod KIMA da nabavis, a raznovrsna ishrana ima kod cika Blui-a
    Ako jos nesto treba pisi, slikaj, kaci i javljaj kako napreduje! Sve najbolje...

  10. #10

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Koliko koštaju ti suplementi?
    ipak nemogu moći da bušim rupe sa strane jr mi je terarijum bukvalno u ormanu

    IMG_0370.jpg
    a iznad je ter od gekona
    IMG_0371[1].jpg
    I, jel isto da stavim uv neonku i uv sijalicu?

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Movski'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    205

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Bas los ter za kameleona ):
    Za gecko-a je ok. Stavi neonku... i ubaci obavezno dosta grana i zelenila (puzavice i ako imas neki fikus ili hibiskus) i grane od voca (drvo jabuke, sljive i tako to).
    Pozdrav (:

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja vladimir'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    APATIN
    Postova
    120

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    uv neonka i uv sijalica je jedno te isto samo u drugom obliku ali i pored nje treba da stavis i jos 1 sijalicu koja daje toplotu znaci ovu sadasnju zamenis stavis jacu za grejanje i dodas jos 1 grlo sa uv
    ja bi ti toplo preporucio da napravis novi terarijum za kameleona ,pogledaj kako su ostali stredili svoje pa malo kradi ideje ili da pomeris taj deo ormana na drugo mesto i da iseces tu vecu stranu i da stavis preko mrezicu i to bi bilo ok,
    terarijum za gekona je ok ali njemu isto fali ventilacije ,i ta neonka mu nije doviljnaza grejanje ugradi mu isto strop sijalicu da se greje osim ako nemas foliju grejac, vidim da gekon ima lep debeo repic
    hrani raznovrsnijom hranom uzmi jos koju hranu zohare ili cvrcke
    a za suplmente to neznam necu da govorim oko toga za kameleone neznam nista
    Poslednji izmenio vladimir; 21.03.13. u 04:03.

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Kod gekona imam kamen koji greje (onaj braonski, desno) i baš dobro greje...
    A razmišljao sam da napravim veći terarijum pa da nabavim još jednog kameleona, al oću prvo da naučim ba se brinem ovom pa onda da razmišljam o novim ter i kameleonima

  14. #14
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Ne možeš 2 kameleona držati u jednom terarijumu jer se ne bi dobro slagali.
    Da li si već kontaktirao nekoga što se tiče suplemenata i UV lampe?

  15. #15
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Na glavi od kameleona se pojavila neka grudvica...

    Iskreno ako ga ostaviš u ovakom terarijumu ima da ugine veoma brzo, ili ce samo da se muči.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •