Prikaz rezultata 1 do 14 od 14

Tema: Akvarijum-Problem

  1. #1
    Novajlija Dušan'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2010
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    8

    Question Akvarijum-Problem

    Pozdrav drustvo!
    Znam da je ovo teraristika a ne akvaristika..sto se tice kucnih ljubimaca znam samo za ovaj forum (drug mi je preporucio)....
    Blizi se uskrs, pa sam odlucio da sestrinog malisana iznenadim sa necim...igracaka ima na prodaju...pa sam se odlucio za ono sto nema.


    E ovako...uzeo bih mu akvarijum,neke dekoracije i par ribica...

    Zvao sam neki pet shop, kazem im da bih uzeo neki akvarijum za 4-5 ribica....oni su rekli da je za 4-5 ribica potreban akvarij od 20litara!?

    Zar 20 litara nije puno za 4-5 ribica Ja sam kontao da uzmem neki 7-10litara...
    Sto se tice ribica, uzecu neke male...jeftinije.....

    Ne razumem se tu, pa reko bolje da pitam...nego da se ribice dave...


    Hvala vam....

  2. #2
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Probaj http://www.akvarij.net/forum ili http://www.akvarijum.org/forum dok ti neko ne odgovori ovde.
    There's no place like 127.0.0.1

  3. #3
    Novajlija Dušan'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2010
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    8

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Reg sam se i na http://www.akvarijum.org/forum , postavio sam pitanje...cim bude odg...javim...pa i ostali neka znaju ;-)

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    U akvaristici se provlaci jedan podatak da je za ribice potrebno minimalno 2l vode po duznom santimetru ribice. Inace sto vise vode a manje ribica to bolje. Takodje bih ti savetovao akvarijum ne manji od 30l i u njemu nekoliko ribica u kombinaciji sa kozicama koje su pogodne za nano akvarijume!
    Poslednji izmenio Nikhanter; 29.04.13. u 16:55.

  5. #5
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Ja sam se dosta bavio akvaristikom i koliko se secam po nekom pravilu je za duzinu ribice od 1 cm potrebno 5 litara vode. Sve zavisi koje ribice hoces da kupis. Manji akvarijumi se brze uprljaju od velikih i morali bi cesto da se ciste tj. ima vise posla oko odrzavanja pa uzmi u obzir da onaj kome ga kupujes mozda nece tome posvetiti toliko paznje pa ce i ribice krace ziveti. Pricam ovo iz iskustva jer znam ljude koji su dobili mali akvarijum na poklon i nisu kapirali da ribica ne moze dnevno da pojede duplo vecu kolicinu hrane od nje same, da se voda ne treba menjati svakog dana a s druge strane ne sme ostaviti prljava duze vreme.
    Kod vecih akvarijuma je vec druga stvar jer ces tu imati i biljke, puzeve, somice, algare, i sve drugo sto omogucava da akvarijum maltene sam sebe cisti. Naravno, i pumpica ce dosta ucestovovati u filtriranju vode i eventualnoj aeraciji, zavisno od modela.

    Sve u svemu, nije najbolja ideja da nekome ko do sada nije gajio ribice i ne zna nista o tome poklonis mali akvarijum jer i najizdrzljivijim ribicama nece biti najudobnije u njemu. Ako ipak hoces da uzmes nesto tako osrednje (10-ak litara), kupi 2 gupike, sitne kamencice za podlogu, 2-3 manje zive biljke i jednog puza. To bi trebalo donekle da funkcionise bez problema ukoliko se ne ubacuje suvise hrane. Iznad akvarijuma je pozeljno staviti neku lampu a visak hrane i izmet izvuci sa dna putem gumenog creva.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Ja sam ranije drzao ribice u akvarijumu od 30l, imao sam po 15ak komada konstantno i nije bilo problema sto se tice uginuca ili slicno. Stavljao sam gupike, borca, skalare, neonke i kraljevske neonke, cistace i nesto biljaka, a kao podlogu sam koristio kvarcni pesak. Dimenzije su bile 25x40x30 sto uopste ne zauzima mnogo prostora, a i lepse sigurno izgleda od nekog malog akvarijuma.

  7. #7
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Ili sto je mnogo jednostavnije - kupis sestricu tarantulu i resen problem. Visestruko je jednostavnija za odrzavanje od ribica. Jedino ne znam koliko ima godina i koliko je odgovoran, mada ako je premali ili neozbiljan, ni ribice nisu dobro resenje...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Ako neko ko zeli da se bavi akvaristikom nema pored sebe iskusnog akvaristu da ga uvodi u svet ribica i bilja, mora se edukovati sam. Akvaristika je jedan veoma kompleksan hobi gde su zastupljeni i fizika(osvetljenje akvarijuma), hemija(hemizam vode i sl.) i biologija. Tako da bez nekog minimalnog predznanja ne treba se upustati u taj hobi. Zato ti je moj iskren savet kupi detetu knjigu sa sto vise lepih ilustracija da mu privuce paznju i zainteresuje ga za akvaristiku.
    Poslednji izmenio Nikhanter; 29.04.13. u 17:34.

  9. #9
    Član stsasa'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2011
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    59

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Pa pošto te interesuje odmah da ti kažem malo vode puno problema u akvarijumu. Ja ti ne bi savetovao ništa manje od akvarijuma 30*30*40 ako hoćeš nekome da pokloniš ribe koje će živeti i da to bude ukras a ne groblje riba. Inače 50 litara je najmanja količina vode koja pruža dovoljnu stabilnost vode u akvarijumu na duži period. Merenje vode po cm ribe je glupost istina korisna kao orjentir ane pravilo (neke ribe su male ali su teritorijalne i traže puno prostora, neke traže stabilne uslove). Treba ti i kvalitetan sistem za filtraciju pokretan vazduhom ili potopnom pumpom. U principu ako dobro formiraš akvarijum, pravilno ga icikliraš, prilično je sve jednostavno (ako živiš u mestu sa dostupnom providnom pijaćom vodom).

  10. #10
    Član Dzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Bg
    Postova
    10

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    ZAdnji post nikhantera je najbolji savet.
    JA te takodje savetujem da odustanes od akvarijuma za sestrica i poklonis mu nesto o cemu treba manje brige.

    A ako si bas odlucio da bude akvarijum onda moras da znas da su ova pravila o duzini u cm najcesce glupost.
    Nije isto imati oskara od 20cm koji guta zive miseve i 10 mini razbora od 2cm, postoje mnoge ribe koje imaju visoko telo a nisu nesto dugacke. Ono sto je bitno je kolicina hrane koja se dnevno unese u akvarijum.
    Sto je vise hrane to je vise i prljavstine... U odnosu na velicinu akvarijuma, broj riba, njihov apetit, snagu filtracije i kolicinu biljaka mora postojati balans.
    Za akvarijum od 10 litara par malenih zivorotki je knap.
    Najbolje je da uzmes veci akvarijum i da izbegnes savete iz prodavnica, dobro odaberes ribe u odnosu na litrazu, izbegnes neke vrste kao popularne zlatne ribice jer za njih treba mnogo veci prostor. Jedan borac ili par gupika je adekvatno za tako minijaturne akvarijume... Izbegavaj zenke zivorotki jer su manje lepe i brzo se razmnozavaju pa lako moze doci do uginjavanja usled prehranjivanja.

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Moja iskustva bi se mogla poklopiti sa hey hovim savetom. Uzmes akvarijum od 10 litara, kao sto sam i ja pocinjao. Imao sam dve gupike i malog algara i ziveli su oko tri godine. Mislim ziveli bi i duze da moj brat od strica nije ukljucio grejac (tada bez termostata) i ostavio ga ukljucenog. Na kraju sam dobio riblju corbu. Inace to oko duzine ribica i vode koja treba za njih je glupost. To pricaju "strucni" prodavci. Ako to prenesemo na teraristiku zakljucicemo da malo ko u svetu drzi zmije, gustere, kornjace itd kako dolikuje sto se prostora tice. Dakle gluposti
    No da nastavim sa mojim iskustvom. Kada su mi te ribice pocrkale kupio sam akvarijum od 50 litara, sa filterom, bez grejaca, bez icega. Zametnuo sam skalare, barbuse, gupike, ksifoe, algare itd. Jedino su skalari ziveli par dana dok su sve ostale, ostale u zivotu dok ih nisam poklonio nakon par godina. Moj savet ti je da ga obradujes sa par ribica. Pozdrav!

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Kupi mu kornjače, one će mu možda biti interesantnije, evo nešto ovako

  13. #13
    Član stevan96'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2012
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Uzmes akvarijum od 20-30l par kila sljunka,filter(ne prejak,oko 250l/h za aq od 30l),grejac(dosta ce biti 50w),biljke,osvetrljenje(za 30l 25w ce biti ok),sacekas dve nedelje da se aq isciklira(radi sve samo bez riba) i onda mu ubacis JEDNOG sijamskog borca i par puzica i gotovo.Mada se i ja slazem da je bolje da mu uzmes neku knjigu da se dobro nacita pre nego sto pocne da drzi ribice,jer ako prvo bude dobio akvarijum morace da uci na svojim greskama sto nije isplativo.Nek se lepo uclani na akvarijum.org i lepo nek cita.Akvaristika je jako lep hobi ali treba dosta pred znanja da bi se pocelo.I kao sto je neko rekao NIKAKO NEVEROVATI PRODAVCU!

  14. #14
    Član CTale'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    20

    Uobičajeno Odg: Akvarijum-Problem

    Zavisi kom prodavcu

    Akvaristikom se bavim nekoliko godina, i iz ove perspektive mogu da se složim sa Nikhanter-om i stsasom.

    Može se početi i sa malim akvarijumom uz određenu ideju šta se može držati u malo vode.

    Kozice su vrlo zahvalne za "učenje" procesa cikliranja, ubiljenosti, filtracije, osvetljenja, hranjenja..

    Evo jedne od mojih kozica:


Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •