Prikaz rezultata 1 do 11 od 11

Tema: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

  1. #1

    Exclamation Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Treba mi pomoć hitno, kameleon ne može ni da jede ni da pije bez šprica.
    Bio sam nedelju dana odsutan i dao nekom da mi obilazi kameleona.
    Izgleda mi kao da se opekao na sijalicu, pošto sam izgleda previše blizu sijalice stavio grane.
    evo slike:
    IMG_0847.JPGIMG_0851.JPG

  2. #2
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Ako stvarno želiš da taj kameleon preživi pod hitno ga pokloni nekome sa iskustvom ko će znati da izleči ovu opekotinu i nastaviti da se brine o njemu.
    U temi http://www.teraristika.org/forum/sho...-neka-grudvica si dobio dosta korisnih saveta kako da popraviš uslove u kojima držiš kameleona a koje očigledno nisi poslušao a problem je bio dosta manji od ovog sada.

    Verujem da ti se sviđa da imaš kameleona kao ljubimca ali je u ovom trenutku najbolje rešenje da ga daš nekome ko bi eventualno mogao da ga spasi. Jednog dana kad budeš pročitao dovoljno informacija o načinu držanja i neophodnim uslovima/zahtevima za držanje i kada napraviš adekvatan terarijum, moći ćeš da nabaviš novog kameleona.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Movski'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    205

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Au druze tebi sa kameleonom bas ne ide... nemoj muciti zivotinju bzv, slazem se sa predlogom hey-hoa...tesko ce biti da se ovo izleci, ne zbog same rane koliko zbog toga sto ne moze da jede jer ce mu trebati dosta snage da pregura sve to... Nzm sta da ti kazem, ali kod tebe nece jos dugo izdrzati na zalost... pokusaj sa nekim manje zahtevnim gusterom, imas Leopard gecko-e i agame... To ti je skroz ok. Pozdrav

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Ja bih pre rekao da je to stomatitis (zapaljenje sluznice usne duplje). Ne bih rekao da su opekotine, jer kameleon ne hvata plen ustima nego jezikom, a mislim da nije lud da grize sijalicu. Dakle najverovatnije je u pitanju tzv. "mouth rot". E sad, moze biti i stvaranje, pa zatim pucanje apscesa temporalnih zlezda koje poseduju kameleoni. Inace i jedno i drugo stanje se javljaju kod zivotinja koje se ne drze adekvatno. Terapija mora biti dosta agresivna, a prognoza je neizvesna. Terapija je:

    1. adekvatni uslovi drzanja
    2. ispiranje promenjenih mesta hlorheksidinom
    3. injekciona upotreba antibiotika
    4. hranjenje na silu putem sonde uz obavezan dodatak vitamina

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Jesam, poslusao sam sve savete. Stavio sam uv sijalicu, kupio suplemente i dodao sam još granja da ima za pentranje.
    Juče nije mogao da se pokreće uopšte pa sam mu dao vode iz šprica (posle toga se onako propeo i počeo da udiše duboko). Samo neznam kako da ga hranim.
    Kako sam rekao ranije brat mi ga je ostavio i njemu je bio bez problema u tom terarijumu skoro tri godine.
    Razmišljao sam da ga dam nekome al nemam nikog blizu ovde.

  6. #6
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Da, napisao si da je bratov kameleon i zbog toga je njegova krivica što ga je ostavio nekome bez iskustva. Sada je situacija dosta loša i o kameleonu bi trebao da se brine neko ko se iole razume u bolesti tj. neko ko bi mogao da primeti sitne razlike u poboljšanju njegovog zdravlja, nakon davanja lekova, a isto tako i pogoršanja te eventualnoj promeni načina lečenja.
    S obzirom da kod nas (koliko sam upućen) nema veterinara specijalizovanih za egzotične životinje najbolje je, kao što sam već rekao, da ga proslediš nekom iskusnijem hobisti koji bi bio voljan da pokuša da ga izleči.
    Postavi oglas u sekciji "Ponuda" i nadaj se da će se neko što pre javiti.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Sto se ishrane tice da si u inostranstvu, bilo bi lakse, jer tamo vec imaju gotove smese za stanja kada gmizavci nece da jedu. E sad posto kod nas nema tih smesa, jedino se moze pokusati nesto smiksovati.
    U literaturi sam nasao razne podatke, ali posto vecina tih stvari kod nas nema pokusaj da improvizujes.
    Smesa koja bi mogla da se daje u takvim stanjima, a da su sastojci dostupni i kod nas, predstavlja kombinaciju skasenih tenebrija, hrane za bebe sa visokim sadrzajem proteina, rastvore tipa Ringera, ili Hartmana (bogati elektrolitima), glukozu, vitamine i kalcijum u prahu. Hranjenje se izvodi tako sto smesu uvuces u malo veci spric, a na vrh sprica zakacis preseceno crevo od infuzionog rastvora. Zatim gurnes crevo lagano iza glotisa (otvor disajnih puteva) i kada udjes u jednjak polako istiskujes sadrzaj malo po malo. Pravilo je da se zivotinja hrani u polozaju sa glavom okrenutom na gore, jer ako je u vodoravnom polozaju zna da vrati sadrzaj i da deo upadne u dusnik i dolazi do ugusenja. Inace kameleoni spadaju u gustere koje je teze hraniti na silu, jer cesto znaju da povracaju. E sad ni ishrana sama po sebi ne moze doneti poboljsanje. Potrebna je i terapija i dosta brige, nege i pozrtvovanosti.
    Veliki je problem naprimer othranjivati macice i kunice koje ostavi majka (barem mi sopstveno iskustvo kaze tako), a kamoli uspeti izvuci gustere koji su dosli do ruba propasti. Veliki je izazov i neizvesna borba pred tobom i pred kameleonom.

    P.S.

    Nisam neko ko navodi ljude na predaju, ali statistike stranih veterinara koji su pokusavali da lece takva stanja su porazavajuce.

  8. #8

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Pa pokušaću da nađem nekog da uzme kameleona.

    @Denzo hvala na savetu, pokušaću tako da ga hranim pa šta bude.

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Koliko sam ja shvatio iz nekih postova sa FB grupe, mislim da ima veterinar neki za reptile iz Subotice valjda se Jozef zove raspitaj se možda može da pomogne!

  10. #10

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Super jel imaš broj.
    Ja sam našao ovaj 064 222 11 37 al neznam da l' je to to.

  11. #11

    Uobičajeno Odg: Opekotina ili nešto drugo kod kameleona

    Hvala svima na savetima i trudu, al dzaba ugino mi kameleon jutros

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •