Prikaz rezultata 1 do 15 od 15

Tema: Cudan guster!

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Cudan guster!

    Veceras dok sam vozio biciklu naisao sam na ovog gustera mrtvog pored puta. Sreca pa sam imao mobilni da ga uslikam, jer da sam napisao da sam nasao plavog zelembaca svi bi mi se smejali. Elem barem ja mislim da je u pitanju zelembac. Gledao sam da ga neko slucajno nije ofarbao, ali nije. Cak sta guglajuci nisam uspeo naci nijednu sliku plavog zelembaca. Takodje, ne moze biti nijedna bolest. Sreca pa sam uslikao. Ako oci varaju, ne vara mobilni telefon. Ne bih rekao ni da je posledica toga sto je mozda poceo da truli. Takodje, kad sam mu pogledao spljostenu glavu nije mi licila na zelembacevu, mada ja i dalje mislim da je neki cudan zelembac u pitanju. Sta vi mislite?


  2. #2
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Nisam nikad video ovakvog zelembaća. Možda bi bila dobra ideja da ga uzmeš i staviš u alkohol, iako je u ovako lošem stanju. Sumnjam da je druga vrsta, verovatno je samo neki poremećaj u pigmentaciji ali opet, ja bih ga na tvom mestu pokupio i konzervirao u alkoholu.

  3. #3
    Član Aksont'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Backa Topola
    Postova
    73

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    slazem se sa hey-ho-om trebas da ga sacuvas pa mozda budes prvi koji je otkrio plavaca

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Ni ja nikad nisam video ovakvog gustera.
    Ma nekad sam se bavio time. Kupio mrtve zivotinje i trpao ih u alkohol. Palo mi je to na pamet veceras, ali nisam zeleo da ga nosim. I meni je to jedino logicno, mada ponovo ko ce ga znati? Eventualno ja jos razmisljam o nekom tumoru koji je zahvatio kozu. Razmislicu o tome, mada mislim da nije to nista posebno. Mislim da mi niko ne bi izasao u susret sto se nekih strucnjaka tice tako da to otpada. Pa meni profesori na fakultetu nisu prihvatili predlog da krenem da ispitujem parazitofaunu nasih gmizavaca i vodozemaca (tipa otvaram leseve mrtvih zivotinja, prikupljam ektoparazite i to). Znas kako. Kad si sitan i nemas veze, u ovoj zemlji se ne valja boriti

  5. #5
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Evo jedan pasus sa vikipedije: "Most chromatophores can generate pteridines from guanosine triphosphate, but xanthophores appear to have supplemental biochemical pathways enabling them to accumulate yellow pigment. In contrast, carotenoids are metabolised and transported to erythrophores. This was first demonstrated by rearing normally green frogs on a diet of carotene-restricted crickets. The absence of carotene in the frogs' diet meant that the red/orange carotenoid colour 'filter' was not present in their erythrophores. This made the frogs appear blue instead of green."

    E sad, ovo se tiče žaba pa nisam siguran da li bi isti slučaj mogao biti i kod ovog guštera tj. nedostatak karotenoida.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Moguce. Znam to za gatalinke. Citao sam u Amphibian Medicine and Husbandry. Ali to je ponovo svetlo plava boja, nije ovako intenzivna. Mada moglo bi biti takvo nesto u pitanju (da ishrana utice na pigmentaciju).
    Ipak bas sam veceras pogledao u knjizi koju imam Skin Diseases of Exotic Animals gde pise da se kod gustera mogu javiti tumori koji zahvataju pigmentne celije, pa samim tim i boja varira. Takodje nadjoh negde da i stitna zlezda moze da utice na to.
    Sada sam shvatio jedno. Da ne mozes o necemu pricati dok se tebi ne desi. Tako mi je bilo cudno kad su ljudi kod nas vidjali crvene i zelene zmije, ali sad kad sam video ovog, najverovatnije, zelembaca pocecu sve vise da verujem u te price.

  7. #7
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Da te razočaram, ovo je skroz normalna pojava. Dešava se da nekad gušteri poplave posle smrti, ovaj zelembać definitivno nije izgledao tako za života. Viđao sam to više puta. Ne znam šta je tačno razlog, nikad nisam istraživao, ali da, dešava se.

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Nemam ja sta da se razocaravam, ili ne
    Samo mi je malo cudno sto nigde ne pise o tome? Nemoguce je koliko herpetologa u Evropi ima, a da niko nikad nije publikovao takvo nesto. To je bilo prvo sto sam trazio. Da nije promena boje zbog toga sto je uginuo pa poceo da truli. Medjutim nigde nekog rada, ili cinjenice koja bi to potvrdila. Jedino priblizno objasnjenje mi ostaju promena pigmentacije usled hrane, ili tumori koze koji zahvataju pigmentne celije. Nema publikovanih cinjenica kod zelembaca, ali zato ima kod Lacerta agilisa. No, bilo kako bilo nisam ni mislio da pravim neku pompu povodom toga, nego mi bilo cudno sto sam prvi put video takvog gustera. Eto ti si vidjao to par puta, tako da izgleda da je to nesto normalno.

  9. #9
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Da te razočaram, ovo je skroz normalna pojava. Dešava se da nekad gušteri poplave posle smrti, ovaj zelembać definitivno nije izgledao tako za života. Viđao sam to više puta. Ne znam šta je tačno razlog, nikad nisam istraživao, ali da, dešava se.
    Pod ovim misliš samo na guštere sa zelenim pigmentom, zar ne?

  10. #10
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Ja sam najčešće viđao plavičaste zidne guštere. U nekoj fazi raspadanja poprime plavu boju manje ili više. Šta je razlog, ne znam. Ovaj zelembać kog je Dendzo slikao je izrazito plav, ali ja tvrdim da je to posledica raspadanja i da nema nikakve veze sa hranom koju je gušter jeo, niti sa tumorima. Konsultovao sam se baš sad sa prijateljem herpetologom, koji mi je potvrdio istu priču, i on ih je često viđao.

  11. #11
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Evo, da dodam još dve fotke koje sam našao na netu. Na prvoj se vidi kako proces "plavljenja" započinje

    http://cs.balcanica.info/2-7951

    http://cs.balcanica.info/2-3928

    Verovatno neko razlaganje pigmenata, kako kaže drug herpetolog.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    E pa Hvala Bogu da je jos neko uslikao. Dobro sad mi je prica jasna

  13. #13
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Slažem se da jako čudno izgleda, zbuniš se kad vidiš Pitaću još neke ljude ovih dana, pa baš da vidim da li neko ima precizno objašnjenje za ovu pojavu.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Ajde pitaj. Bas bih voleo da znam sta je tacno u pitanju.

  15. #15
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Cudan guster!

    Evo jednog:


    i još jednog:


    s tim što je ovaj drugi živ ali se pravi mrtav jer mu je to vid odbrambenog mehanizma. E sad, da li plava boja ima neke veze sa tim ili je prisutna u svrhu udvaranja ili odbrane teritorije ne bih znao. Uglavnom i mužjaci i ženke imaju ovu boju.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •