Prikaz rezultata 1 do 10 od 10

Tema: Problem: L.Gecko

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja FatBastard'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    199

    Uobičajeno Problem: L.Gecko

    Imam problem sa leopard gekonom, pa bih voleo mišljenje nekog ko je iole stručan ili ima da mi preporuči nekog ko je stručan. Jako dugo ne jede, što se dešavalo i ranijih godina, odnosno, jede mnogo u određenom periodu, a onda 2-3 meseca ne jede, ne vezano za godišnje doba... Međutim, sada je to već ušlo u četvrti mesec. Povremeno izbaci urin, dok fecesa nema uopšte, iako se normalno presvlači i svaki put izjede svu kožu. Pre dve nedelje sam primetio i da ima nešto što meni izgleda kao da su jaja, a čitao sam da tada takođe ne jedu. Po mom mišljenju, ako postoji problem može biti ili zatvor ili ta neoplođena jaja. Ona uopšte ne kopa, ima mesto gde da polegne, ali ona tu ne ulazi. Nagalašavam da se pored toga ponaša potpuno normalno, jeste široka, ali bila je široka i pre ovoga. Smršala je jako malo, i dalje je poprilično debela, šeta se po terarijumu, traži da izađe, mazi se...

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Da. To sto si primetio i jesu jaja. Sreca pa se kod gekona mogu videti kada se nesto malo jace svetlo uperi u trbuh. Pretpostavljam da je drzis bez muzjaka i da su ta jaja neoplodjena. Ako si primetio to pre dve sedmice situacija jos nije alarmantna. Graviditet kod leopard gekona iznosi od 2 do 4 sedmice. E sad. Sto se toga sto ne defecira tice to je normalno u takvim situacijama. Jednostavno su jaja ta koja pritiskaju creva i samim tim uticu na defeciranje.
    Veoma vazan parametar koji bi je mogao naterati da ih polozi (pored toga sto ima mesto za polaganje) je kalcijum. On se dosta utrosi za izgradnju ljuske jaja i onda zivotinja padne u neko stanje hipokalcemije kada jednostavno nema snage da pogura misicnoskeletni sistem da izbaci ta jaja. Dakle prvo cemu treba pribeci je da uzmes jednu posudicu i u nju stavis kalcijum i ponudis joj. Znam da mozda glupavo zvuci ali sam citao u nekim knjigama da gekoni kada im treba znaju sami da uzimaju kalcijum. Takodje mozes joj stomak s vremena na vreme potapati u toplu vodu. To joj svakako nece skoditi. Takodje, veoma bitna cinjenica je da nije puno smrsala. Dakle pokusaj jos malo da sacekas da vidis da li ce se promeniti situacija, to jest da li ce poceti sa polaganjem jaja.
    Ako ne pocne moguce je da su jaja lose postavljenja i da ne mogu da izadju. U tom slucaju bi trebalo uraditi rendgenski snimak i operaciju vadjenja jaja. Posto vidim da si iz Beograda mozes se obratiti Radionici za popravku malih kucnih ljubimaca. Cuo sam da su dobri, a cak rade i hirurgiju gmizavaca. Pozdrav!

  3. #3
    Član stsasa'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2011
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    59

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Mislim da je tim jajima još rano da izađu. Napravi joj mesto gde može ukopati jaja. Čist kalcijum obavezan, nađe ga sama. Pazi samo mislim da ih ima više od 2 pa ćeš kada polegne prva morati ponovo da budeš strpljiv. Srećno, uglavnom sve prođe bezbolno.

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja FatBastard'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    199

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Hm, ja jesam skoro primetio... Ali nisam 100% siguran da ih nije bilo ranije... :/ Ima sve što ste naveli... Da li joj je zgodan navlažen kokosov treset za polaganje ili baš mora biti zemlja? Ima dva mesta gde može da položi, kalcijum na dva mesta, kupam je svaki dan, jedino me brine što ona ne pokušava da kopa nigde... Bio sam danas u radionici, živim jako blizu, sutra radi devojka koja je specijalizovana za reptile, tako bar oni kažu... Odvešću je u svakom slučaju... Hvala puno na savetima! Jedino mi je problem što ne mogu baš da je pratim konstantno, pošto su nam sednice, kraj školske godine, administracija i to, pa imam mnogo obaveza...

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja FatBastard'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    199

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Ovako... Bio kod veta, snimili, dvojica ispipali i konstatacija je, poremećeno je vreme, oni to osećaju i sve je normalno samo čeka da otopli da jede... Debela je i zdrava, sve je na svom mestu... Nema ni jaja ni zatvor... Evo i slike rendgena da bacite pogled... Sutra ću je odvesti kod još jednog veta po drugo mišljenje, ali se nadam da je dobro... Jako je ljuta i uvređena, više puta siktala...

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Drago mi je da nisu jaja u pitanju. Mada po prvoj slici koju si okacio zakleo bih se da jesu. Ali rendgen ne laze. Mislim da je ovaj slucaj pokazatelj svima zasto je bolje voditi zivotinje kod veterinara, nego traziti misljenja preko neta

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Koliko je bilo snimanje, ako nije tajna?

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja FatBastard'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    199

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Snimanje je 1500,00 rsd, a pipkanje, mišljenje i savete nisu naplatili...

  9. #9
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Dešava se kod guštera, barem kod mojih da jednostavno zbog vremena napolju ne znaju kako da se ponašaju i jednostavno rade sve što do sada nisu radili.
    Osećaju oni dosta više od nas i ako su u terarijumu.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja FatBastard'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    199

    Uobičajeno Odg: Problem: L.Gecko

    Jela čim je otoplilo...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •