Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 45

Tema: Jemenski kameleon pomoc

  1. #1
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno Jemenski kameleon pomoc

    Dobio sam za rodjendan poklon od burazera, lepog kameleoncica, starog 6 meseci. Kupljen u nsexotic. Problem je ovaj, nikad nisam imao dodira sa takvom zivotinjom pa ne znam koliko smem sebi slobode da dozvolim i da gurnem ruku u terarijum i nekako ga navucem da mi se popne na ruku da bih mogao jos malo da preuredim terarijum, da ubacim zivo bilje (keva ima cvecaru), i da mu proredim grane jer ih ima previse a ne koristi ih sve i da ih zalijem silikonom da bi bile stabilnije. Hranim ga ubijenim bubama koje drzim pincetom, ili mu ubacim u posudicu pa ga pustim da sam lovi. Tek ili vec 5 dana je kod mene, a jos uvek mi se cini da se nije privikao i naduva se svaki put kad pokusam da mu pridjem rukom. Da li je to normalno? Inace, hranim ga kupovnim bubasvabama kojima ne znam strucno ime :-), desetak na dan, i koristim one vitamine i kalcijum

  2. #2
    Član Kurshlus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2012
    Lokacija
    Borcha
    Postova
    37
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Pisali smo na - http://www.teraristika.org/forum/sho...-oko-kameleona

    To je treci - cetvrti post ispod tvoga

  3. #3
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Prelistaj forum i čitaj što više, nije baš najprostija zivotinja za čuvanje ali ako pristušiš ozbiljno onda sve bude kako treba.
    Stavi neki fikus u terarijum, što više granja da moze lepo da uvati prstima.
    Hranu nabavi još neku, traze što raznovrsnije, moraš da ga polako privikavaš na ruku kao i na sebe, ostavi ga par dana sada bez stresa i bespotrebnih da kazem maltretiranja dok se ne privikne na tebe i novi terarijum, jer kameleoni su uglavnom veoma osetljivi na stres i moze se veoma lako desiti da ugine zbog stresa.

  4. #4
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Jel mi uopste savetujete da ga uzimam u ruke ili ne? Ako moze, tj. ako mu ne smeta, koju tehniku da koristim? Ja kontam da je za njega najbolje da stavljam hranu u ruku tako da on mora da se osloni na prste da bi uzeo bubu. Pa da se tako privikne na moju ruku i da vidi da ona nece da ga povredi Inace video sam ga kako zeva ujutru kad mu upalim svetlo, i par puta ga vidim da bleji sa otvorenim ustima i malo me to brine.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Ja živu hranu ubacim u činijicu sa Ca i tako ga pustim da jede. Nisu poželjni za uzimanje u ruke, jer se stresiraju tako, ali možeš ga povremeno uzeti. Moja kameleonka na mene uvek sikće kad krenem da je uzmem i kao preti da će da ujede(nikad ne ujeda), a kad je izvadim iz terarijuma smiri se i odmah vrati svetle boje.

  6. #6
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Ako non stop drzi otvorena usta to moze biti znak dehidriranja ili ipak da mu je suviše vrućina, ne znam da li znaš da bi trebao minimum 2 puta da prskaš ceo terarijum?
    Da li imaš UV neonku ili svetlo u tearijumu, i ako moze slika tog terarijuma gde ga drziš i koja je temperatura u istom?
    Poslednji izmenio Proka; 14.06.13. u 12:49. Razlog: typo

  7. #7
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno

    Prskam njega i terarijum mlakom, vise toplom vodom, par puta dnevno, oko 3-4 nekad 5 puta. Ali nisam ga puno vidjao da pije vodu sa lisca, grana ili zida terarijuma, mozda jednom, dvaput za 6 dana koliko je kod mene.
    Slika tera:
    http://img844.imageshack.us/img844/5977/h1b6.jpg
    Slika njega sa otvorenim ustima
    http://img11.imageshack.us/img11/3449/oeze.jpg

    A temperatura nocu bude 23-24, dnevna 31-33.5

    Sad sam ga bas gledao, ne stignem nikad da snimim to kad "zeva", par puta otvori i zatvori usta i stomak mu se malo naduva. I vidi se kako dise dok su mu otvorena usta, stomak kao da mu pulsira. Ne izgleda nista strasno, cak stavise izgleda mi zadovoljan i kao da se privikao ali sam zabrinut jer nemam iskustva sa takvim zivotinjama pa je bolje da prijavim nego da se desi nesto neocekivano. I da, jos jedna nedoumica, ako uhvatim kucnu bubasvabu ili muvu, jel smem to da mu dam da jede?

  8. #8
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Odlično si sredio terarijum, sviđa mi se ventilacija. Biće još lepše kad ubaciš žive biljke. Kada mu je toplo hladi se tako što otvori usta i pusti pljuvačku da isparava. Kameleoni su poznati po tome da ne vole uzimanje u ruke ali ga tokom vremena možeš koliko toliko navići. Nemoj mu davati ništa od insekata što nađeš u kući a pogotovo ne muve i bubašvabe jer su one najprljavije i ko zna gde su sve bile a insekti koje nađeš napolju mogu biti otrovani nekim insekticidima ili zaraženi parazitima.

  9. #9
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Znaci nije dehidrirao nego se hladi i zbog toga drzi usta otvorena? U pocetku kad sam ga doneo nije to radio, u prethodna 2 dana sam to primetio.

  10. #10
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Rekao ti je Hey-ho, moguće da ti je ta spot sijalica suviše jaka, koja je W?
    Bube iz stana/prirode nikako.

  11. #11
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    "Kada mu je toplo hladi se tako što otvori usta i pusti pljuvačku da isparava." To je rekao Hey-ho, cinjenica je da se hladi tako sto otvori usta, a da li se moj hladi ili je dehidrirao nije mi rekao. 60 w je sijalica. Prskam ga dosta puta na dan i gledam da mu se skupe kapljice na ustima pa se on onda oblizuje i uzima te kapljice posto mi se cini da ne pije vode sa lisca/zidova tera/grana.

  12. #12
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Suviše toplo, probaj tu sijalicu zameniti sa 40w, takodje da li mu je u celom terarijumu preko 32c ili samo u delu gde je spot?

  13. #13
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno

    Sad cu staviti 40w, a ne znam dal je u celom teru ta temperatura, merio sam samo ispod sijalice. Kad stavim ovu od 40 mericu na vise mesta pa javljam.

    Sijalica je bila 75 w, tek sam sad video, jadnog li kameleona.... Dobro je pa sam primetio da dahce kao pas

  14. #14
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Smanji temperaturu, sada i vidi popricaj sa nekim mozda mozeš da koristiš i štedljivu, jer im sada neko dodatno grejanje neće trebati.
    Ja leti skidam sve spot sijalice kod zivotinja gde nisu preko potrebne i stavljam štedljive, jer kako je vreme kod nas trenutno teško je regulisati temperaturu u toku dana da ne predje 30c u kuci, kamoli u terarijumu.

  15. #15
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Pa sa kime da popricam ako ne sa vama iskusnima sa foruma? Nije mi problem, sve cu uraditi samo da mu bude kako treba. Mislio sam da stavim potenciometar, pa da nadjem neku jacinu koja mu odgovara, da ne prelazi 30c i da ostavim tako. Koja mu je optimalna temperatura preko dana leti i zimi, i preko noci? Nikako da se usaglase ljudi oko toga, neko kaze treba ispod 30 neko preko, neko kaze 32-33, neko preko 35...

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Nemoj se cimati mnogo oko toga. Ja svog držim sa spot sijalicom od 40W i leti i zimi i nema problema, a sijalica greje direktno samo mali deo pri vrhu gde on boravi kad hoće da se ugreje, a 3/4 terarijuma su hladovina.

  17. #17
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Ma da, dosta je 40w za ovaj letnji period. Njemu je bitno da se ujutru napuni toplotom ispod sijalice kako bi mogao redovno da se kreće i vari hranu tako da mu u toku popodneva i nije toliko neophodna, samo je bitno da UV radi neki duži period u toku dana.
    Nabavi neku pipetu ili špric kojim ćeš po potrebi moći da mu kaplješ oko usta, ako misliš da je žedan. Lakše je nego sa prskalicom

  18. #18
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Evo ti i Žarkov članak o čuvanju ove vrste kameleona:
    http://www.gekkogecko.rs/Chameleo%20calytratus.html

  19. #19
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Sve zavisi ponovo koja je temperatura u kuci, na to morate računati isto, kod mene je pre neko što sam nabavio klimu bilo preko 35c u sobi, shodno tome paljenje spot sijalice bi neke zivotinje ubilo veoma lako, takodje zavisi dosta od ventilacije/luftiranja terarijuma i same veličine istoga.
    No, ti probaj sada sa 40w isprati pa vidi.

  20. #20
    Član
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Stara Pazova
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Jemenski kameleon pomoc

    Od kad sam stavio ovu od 40, temperatura je pala na 28-29c ispod sijalice, a ostala mesta cu tek izmeriti, po meni, moj terarijum je uzasan, kako je stigao, tako sam ga i ostavio, zato i hocu sto pre da ga naviknem na ruku da mogu da ga izvadim i pustim na neku biljku pa da mogu da mu sredim kucicu. Imam foru da uzmem one mini fontanice preko cvecare pa cu mu i to ubaciti, zivo bilje i jake grane koje cu zaliti silikonom da budu stabilne jer mi je ovo sve nekako naslonjeno jedno na drugo. Prelepe su zivotinje i bas imaju moc da oraspoloze coveka, budim se ujutru, palim pljugu, palim njemu svetlo, i zajedno zevamo I trebala bi mi mala pomoc, vise savet, kako da mu napravim posudu za hranu, hocu dve, jednu da mu stalno stoji na jednom mestu, a jedna da bude portabl, da je kacim sa grane na granu, ja sam isekao dno flase ali mi to ne izgleda lepo. Cak se jednom prevario pa udario jezikom u spoljasnju stranu, faca mu je bila -.-

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •