Prikaz rezultata 1 do 4 od 4

Tema: Koja je ovo tarantula?

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Koja je ovo tarantula?

    Pozdrav svima. Ukratko: pauk je uslikan u jednoj fabrici u Somboru prilikom otvaranja posiljke iz, navodno, Sri Lanke. Mogu jos samo da napomenem da se radi o relativno malom primerku, sto se sa slike ne bi moglo olako zakljuciti (oko 7cm). Zanima me da li neko moze da ga identifikuje? Hvala.

  2. #2
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo tarantula?

    Nije u pitanju tarantula (familija Theraphosidae) već neka vrsta vučjeg pauka (familija Lycosidae).

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo tarantula?

    U tom slucaju se izvinjavam na dezinformaciji. Ja sam laicki pretpostavio da je tarantula u pitanju, sada kada sam pogledao familiju Lycosidae cini mi se da vidim razliku u sarama (vertikalna sto ide od ociju prema abdomenu) i ona dva krupnija oka. Da li su to ocigledni faktori prema kojima si zakljucio da se radi o vučjem pauku?

  4. #4
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo tarantula?

    Video sam do sada mnogo tarantula i vučjih paukova pa ne predstavlja nikakav problem razaznati šta je šta Ima između njih dosta razlike a neke od glavnih su:
    - helicere koje se zaklapaju odozgo ka dole, paralelno jedna sa drugom (kod svih Mygalomorphae), za razliku od vučjih paukova kojima se helicere zaklapaju jedna ka drugoj i ukrštaju se (kod svih Araneomorphae).
    - pedalni jastučići sastavljeni od sitnih čekinja koji se nalaze na vrhovima nogu i služe za bolje prihvatanje plena i penjanje po glatkim površinama.
    - par kandžica koje se nalaze na vrhu svake noge i služe sa penjanje po grubim površinama npr. kori drveta.
    - dva para knjiških pluća (za razliku od Araneomoprhae koji imaju jedan par).

    Pored toga, ima još dosta karakteristika po kojima se razlikuju ali nisu tako upadne kao ove što sam nabrojao.

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •