Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 36

Tema: Rhynchophis boulengeri

  1. #1
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Rhynchophis boulengeri

    Već smo dobijali kritike da se ne piše ništa novo na forumu, pa rekoh kao stariji član da ja probijem led i predstavim jednu vrstu o kojoj nije bilo reči ranije. U pitanju je Rhynchophis boulengeri, kako naslov kaže, zmija koja kod nas nema narodni naziv, a latinski joj je odličan za lomljenje jezika U pitanju je bezopasna kolubrida koja nastanjuje Kinu i Vijetnam, i živi pretežno arborealnim načinom života, što se vidi po obliku tela. Dostiže maximalno 160cm, mada je obično kraća, oko 130-140cm, jako vitka, sa prepoznatljivim mekim rogom na vrhu glave. Mladunci su sive boje, da bi tek posle oko dve godine boja prešla u izrazito zelenu. Nije nešto preterano zahtevna zmija, traži grane za penjanje, i dosta vlage u terarijumu. Mada, ljudi koji su malo ozbiljnije uzgajali ovu vrstu kažu da najbolje uspevaju kada se gaje u suvom terarijumu, sa vlažnim mestom za skrivanje i velikom posudom za vodom, jer ove zmije često vole da se kupaju
    Hrane se miševima, ali se uglavnom teško privikavaju na njih, pa je mladunce najčešće potrebno kljukati dok ne projedu sami. Neko ih uspešno hrani ribicama dok su male, koje se ostave da plivaju u posudi sa vodom. Kod mene to nije
    upalilo Sada postavljam sliku mog mladunca, kao i adulte sa interneta, a gledaću da redovno postavljam fotografije, kako bude menjala boju.




    (http://www.sst.fora.pl/weze,214/rhyn...ngeri,437.html)

    (http://www.elaphe.info/content/arten/boulengeri.php)

  2. #2
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Lepa je ta boja, vuče na tirkiz. Kako se ponaša kad je uzmeš u ruke i kako raspoznaješ mužjaka i ženku?

  3. #3
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Kažu da tirkizne budu posle prvih godinu dana a posle prelaze u zelenu. Nekad su mirne u rukama, a nekad beže, ali nisam video da pokušavaju da ujedu. Mužjak i ženka mislim da moraju sondiranjem ili sličnim metodama da se odrede.

  4. #4
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Aha, ok. Što se roga tiče, pretpostavljam da postoji u svrhu bolje kamuflaže među lišćem, pošto je arborealna vrsta. Znaš li možda da li i mladi žive na drvetu ili do određenog stadijuma žive na tlu?

  5. #5
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Pa kod zmija najčešće zbog toga i služe, tako da verujem da je i u ovom slučaju to razlog. Mladi dosta vremena provode na tlu, koliko sam ja čitao. Za koji dan ću je prebaciti u terarijum (sad je još u kutiji), pa ću videti gde provodi najviše vremena Takođe u literaturi se navodi da je noćna vrsta, mada ja vidim da su prilično aktivne i danju.

  6. #6
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    prelepa vrsta mozhda ih nekad razmnozhish pa ih pouzmemo i napredimo vrstu... stvarno deluje prelepo a chime je ti hranish sad ?

  7. #7
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Kljukanje pinkijima Nemam u planu da ih razmnožavam, ali naći će se već neko i to da radi

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    kragujevac
    Postova
    123

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Kolega,svaka cast na prelepoj ljubimici....imam i ja u planu da je nabavim preko ali joj je jaka cena bila zadnji put/cekam da pojeftine.
    I jedno pitanje:Pod kljukanje pinkijima,podrazumevas forcefeeding ili ih normalno uzimaju1? Pomocu forcefeedinga mozes da ih povremeno nahranis i po kojim parcetom ribe....

  9. #9
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Hvala, kolega Kljukanje kao guranje pinkija skroz u grlo, jer uopšte ne žele same da jedu. Može naravno i riba da se da, ali ne bih, ako ne moram, jer bih hteo da se naviknu na miris i ukus miševa, pošto će im to biti jedina hrana.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Reptile Whisperer'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2011
    Lokacija
    Sombor
    Postova
    193

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Predobro izgledaju ! Drzi ih onaj Brian sto snima SnakeBytes , cesto budu u epizodama , tamo sam ih prvi put i video ... Ubaci slike kada je smestis u terarijum
    "Tongs are for snags, not for snakes"

  11. #11
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    da da hocemo josh !

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Mozda bi se kod nas mogla zvati nosorog zmija, ili nosorog smuk! Mozda malo smesno zvuci, ali podseca na nosoroga :-) Auff, al ce tebi biti zanimljivo da gledas menjanje boja. Imaces pravi lajt sou :-) Ova tirkizna boja je tako fenomenalna

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Pozdravljam proširivanje spiska vrsta srpske teraristike i ujedno apelujem na držaoca da se potrudi oko razmnožavanja(bar leglo ili dva) u cilju omasovljavanja vrste!

  14. #14
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Slabo sam ja imao uspeha sa razmnožavanjem zmija, kao da me je neko prokleo Spajao sam dosta puta različite zmije, sa prespavanim ili ne zimskim snom, i retko kad je šta uspevalo, tako da sam ostavio to drugima da rade
    Što se slika tiče, ne verujem da ću ih puno praviti, jer mi je jedna od najužasnijih stvari u životu slikanje životinja u kućnim uslovima a posebno u terarijumu. To apsolutno nikad ne ispadne kako treba Ja sam navikao da slikam napolju, na dnevnom svetlu

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno

    Ta gornja slika odrasle zmije je blue line, drugaciji lokalitet je u pitanju

    Citat Prvobitno napisao Dendzo Pogledaj post
    Mozda bi se kod nas mogla zvati nosorog zmija, ili nosorog smuk! Mozda malo smesno zvuci, ali podseca na nosoroga :-) Auff, al ce tebi biti zanimljivo da gledas menjanje boja. Imaces pravi lajt sou :-) Ova tirkizna boja je tako fenomenalna
    Nosorog zmija bi bio korektan naziv, ipak se zove rhino snake na engleskom. Kontam da bi u pocetku bio mozda smesan naziv, ali posto imamo nosorog bubu, bilo bi sve ok vremenom
    Poslednji izmenio Satyr; 03.01.14. u 23:31.

  16. #16
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Ok je naziv. Čudi me da je opstala u Kini. Čim budu istrebili sve nosoroge po Africi zbog Kineza koji rogom "leče" impotenciju, prešaltovaće se na istrebljenje ove zmije. Tačno me ne bi čudilo.

  17. #17
    Član Paris Reptiles'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    78

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Impresivna je! Inaće su i meni jedna od dražih vrsta zmija koje sam dugo lovio do prošle godine kada sam konačno nabasao na pravi CB par. Isto muku mučimo sa kljukanjem, ali čisti assist feeding je u pitanju pa sam barem po tom pitanju kolko-tolko miran. Vidim da si napisao kako je aktivan danju... To je isto slučaj i kod mojih, tako da me iskreno zanima koja im je priča u glavi obzirom da se svugdje navodi kako su većinom aktivni noću.

    Evo i moje cure:




  18. #18
    Član Paris Reptiles'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    78

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Citat Prvobitno napisao Satyr Pogledaj post
    Ta gornja slika odrasle zmije je blue line, drugaciji lokalitet je u pitanju



    Nosorog zmija bi bio korektan naziv, ipak se zove rhino snake na engleskom. Kontam da bi u pocetku bio mozda smesan naziv, ali posto imamo nosorog bubu, bilo bi sve ok vremenom
    Balkanski naziv im je dugonosa zmija, ili meni draža varijanta kako ih i zovem zeleni jednorog.

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Dugonosa zmija bi bio onda prikladniji naziv, jer postoji i p. baroni, koji ima nesto kraci rog na glavi

    A u tvom slucaju bi onda obe bile zeleni jednorog

  20. #20
    Član Paris Reptiles'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    78

    Uobičajeno Odg: Rhynchophis boulengeri

    Citat Prvobitno napisao Satyr Pogledaj post
    Dugonosa zmija bi bio onda prikladniji naziv, jer postoji i p. baroni, koji ima nesto kraci rog na glavi


    A u tvom slucaju bi onda obe bile zeleni jednorog

    Ne. Oba naziva su prikladna i se koriste iskljucivo kada se misli na Rhynchophis boulengerie.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •