Prikaz rezultata 1 do 13 od 13

Tema: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

  1. #1
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Bio sam 3 dana u selo u vikendicu za Badnjak i Bozhikj , evo danas sam stigao pa da postavim slikice (imam josh kod sestre)

    nashli smo neki mini rudnik porcelana , gde sam zatekao mladog slepog misha ... sav je mrshav i ima ugriz na levo krilo i mu je procepano ... testirao sam ga jedva leti malo i padne ... uzeo ga i sad nemam pojma shta da mu radim ... dok budem iznashao sve teme shto su na forumu jel bi mogao neko da mi objasni najbitno dok ga imam shta da mu radim. Mislim da je Nenad nekad pisao o tome da je on spashavao

    Hvala













    stavicu josh slika kad se sestra (mala plavusha) vrati sutra

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Veoma je bitno spoznati da li je u pitanju mladunac slepog misa. Naime, mnoge vrste slepih miseva koje nastanjuju nase prostore su malog rasta. Uglavnom ukoliko je sisance u pitanju trebala bi mu neka zamena za mleko i trebalo bi ga utopljavati i masirati kako bi se ispiskio i iskakio. Ukoliko je mladi adult, ili odrasli slepi mis sto mislim da jeste ovde slucaj (samo je izgladneo) dovoljno ti je hraniti ga brasnarima, ili nekim drugim larvama tvrdokrilaca. Takodje u obzir dolaze i larve muva. Veoma bitno je brasnarima otkinuti glavu i ponuditi ih pincetom. Poenta je u tome da kad im se otkine glava iz njih krece sok koji jos vise drazi slepog misa da ih pojede. Takodje uz to ide i posuda sa vodom i neka torba, ili kutija u kojoj ces ga drzati. Bilo bi lepo da u kutiju postavis neku preckicu kako bi se on mogao okaciti. Takodje u prostoriji mora biti toplo. Ako je u pitanju sisance nek ti je Bog na pomoci, jer se vrlo tesko mogu odgojiti. Takodje zbog tog pocepanog krila trebao bi ga odneti kod veterinara da proceni da li postoji mogucnost da se to sanira, ili ne. Jer ukoliko to ne moze da se sanira slepi mis ima dve opcije a to je da ostane kod tebe do kraja zivota, ili da ga pustis u prirodu pa sta bude.
    Inace kada smo vec kod slepih miseva samo da napomenem i tebi, a i svima onima koji budu citali ovaj post da se sumnja da se u Srbiji pojavilo besnilo slepih miseva (cak mi je par kolega reklo da je virus i izolovan kod nas, ali se to drzi u tajnosti). Inace to je virus koji je iz istog roda kao i virus besnila pasa i macaka, i takodje je veoma smrtonosan za ljude. Mada i kod jednog i kod drugog besnila postoje slucajevi prezivelih osoba. I da, virus besnila slepih miseva je odavno prisutan u nekim zapadnoevropskim zemljama tipa Velika Britanija, Holandija itd. Tako da ljudi, oprez pri kontaktu sa slepim misevima i obavezno koriscenje rukavica!
    Poslednji izmenio Dendzo; 07.01.14. u 16:22.

  3. #3
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    dakle , stavio sam ga u rezervni kafez od papagala shto je brat chuvao ali ga umro ... i stavio sam u hladno i tamno na potkrovju..posudu sa vodom i sa crvima sam vec prineo ali on spava samo nishta ga ne zanima. veterinar bash i sumnjam mi nemamo takvog imamo obichnih veterinara jednom sam odneo burmanca pa se svi razbezhali i pocheli da pcuju. to mu je shto mu je , meni nije teshko da ga drzhim na potkrovju nece nikome da smeta ionako drzhim sve i svashta i nikad mi nije dosta obaveza oko zhivotinje meni ne izgleda da je moguche to da se shie jedino da mu ochiste ranu a to bih mozhda mogao i sam , mene stra da me ne ujede od tog besnila i raznih infekcija a bash je zhivchan ... ne ide na ruku mnogo se plashi i tako. izvesticu ovde shta bude saveti su dobrodoshli

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Tamno u redu, ali ne znam koliko bi mu hladno odgovaralo. Poenta je da nasi slepi misevi preko zime padaju u stanje mirovanja, pa i ako mu je na tavanu hladno ne mozes ocekivati ni da ce jesti nesto. Valjalo bi da mu resetke kaveza pokrijes nekom krpom. Ako nemate adekvatnog veterinara onda ga zadrzi i pokusaj da ga odgojis, ili vrati nazad (sto bi mozda i bilo bolje). Kada sam rekao besnilo, nisam rekao da on ima, ali covek treba biti na oprezu kada dolazi u kontakt sa slepim misevima i bilo bi lepo uvek hendlati slepog misa sa dobrim debelim rukavicama. Upravo su simptomi besnila slepih miseva obamrlost, nemogucnost letenja itd.
    Kazem ti. Sumnja se da tog besnila ima u Srbiji, a najverovatnije onda i u Makedoniji. Inace ako hoces malo da se informises o besnilu slepih miseva samo ukucaj u googlu European Bats Lyssavirus i mislim da ce ti izbaciti rezultate. Nisam imao nameru da te uplasim nego sam zeleo samo da ti skrenem paznju, kao sto i uvek skrecem ljudima koji nadju slepe miseve.
    A u prilog besnilu slepih miseva u Srbiji ide i par cinjenica. Ima sigurno jedno desetak godina da je veterinarski institut u Kraljevu pokrenuo monitoring besnila slepih miseva kod nas. Kad sam spremao ispit iz zakonskih propisa (zima i prolece 2011.) u Programu mera zdravstvene zastite zivotinja nije se pominjalo besnilo slepih miseva. Medjutim kad sam za drzavni ispit (zima 2013.) ucio Program mera u njemu se pominje monitoring slepih miseva na prisustvo besnila. Inace Program mera zdravstvene zastite zivotinja izlazi svake godine novi. Dakle u onom od pre tri godine besnilo slepih miseva nije ni pomenuto, a u onom od prosle godine jeste :-) Takodje i par kolega mi je potvrdilo da je besnilo slepih miseva izolovano kod nas, ali se podaci valjda jos cuvaju u tajnosti. Izvini na predugackom tekstu!

  5. #5
    Član nikoli_ca'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    27

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Pocepano krilo nije nikakav problem, lete oni i u slučajevima kada nedostaje 1/3 krila. Hrani ga brašnarima, ako nemaš to onda može i jetrena pašteta na malo hleba (obožavaju je). Besnila NEMA među slepim miševima u Srbiji, studija je rađena pre 3-4 godine i ni kod jednog primerka nije nađen vidus, dakle nema brige i ako vas mali miš gricne. Oni bi sad trebalo da su u hibernaciji tako da bi možda bilo dobro da ga vratiš tamo gde si ga našao, pre toga ga nahrani i daj mu vode da pije. Vodu ćeš mu najlakše dati tako što ćeš da ga uhvatiš vrhovima prstiju, kao kad bi uhvatio čoveka za nadlaktice, tako da mu se krila skupe iza leđa. Teško mi je da ti objasnim, ali je prosto kada bi video. i onda mu glavu polako prinesi nekoj plitkoj posudi sa vodom. Tako vrlo rado uzimaju vodu, a sa špricevima i pipetama ne ide. Na kraju da ponovim savet, mislim da bi najpametnije bilo kad ga malo okrepiš da ga vratiš tamo gde si ga našao. A možeš i da se obratiš Biološkom fakultetu u skopju pa će ti oni reći kome da se obratiš. Da si u Srbiji znao bih na koga da te uputim, ali ovako ovo je sve od uputstava što mogu da ti dam

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Slazem se da ga nije bilo pre 3-4 godine. Ali kad pogledas ni bolesti Zapadnog Nila nije bilo u Srbiji pre 3-4 godine pa je sad ima. Virusi, bakterije, gljivice i paraziti se sire nemilom brzinom, a narocito sad kada smo svedoci globalnog zagrevanja Zemlje.
    Za ovo besnilo kod nas, mislim da me kolege ne bi lagale. A i ko kaze da studije moraju biti istinite. Svuda ima dosta tajnovitosti pa i u veterinarskim ustanovama i krugovima. Takodje, savet koji sam mu dao je na mestu. Zasto da se igra kad ne mora. Sto bi ga slepi mis ujedao kad ne mora? Bolje spreciti, nego leciti. Inace vec kad se vracam na Zapadni Nil, pre nego sto se bolest pojavila u Srbiji, u Makedoniji je vec bilo. Tako da ne znaci da ako necega nema u Srbiji, da ne mora biti i u Makedoniji.

  7. #7
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    sve je ovo super koje chitam , ja sam mu vec davao mleko od shprica i super smo se slagali drzhao sam ga u ruku (ovo je izgleda epten mladunac , ima epten mala usta to ne bi moglo da me ujede) i popio je chitavih 5ml (celi shpric) nisam ga nudio vishe a i pri kraju mi je delovao nezainteresovano. Duzhina tela mu je oko 5-6cm , siguran sam da nije flying fox ali neznam koja bi vrsta mogla da bude... gledao sam neke slike i video lice flying foxa i to nije to... uzmimo u obzir da pre ovoga nisam nikad dolazio u susret sa njima... tamo gde sam ga nashao je bilo dosta hladno i skroz tamno, takodje je bio skroz sam a koliko ja znam oni su obichno u drushtvu , a bilo je 3 popodne. tako da eliminishem opciju da je bilo noc pa da su otishli u lov i slichno i pokraj toga da oni sada ne love nego hiberniraju. nisam ga ni primetio ja , on je mene primetio i pokushao da leti , nekoliko puta ali se uvek uspeshno srushio u zemlju , zato ga ja i uzeo. ja sam stavio u kafez i stavio sam mu fobase i posudu sa vodom zatim prekrio crnim tekstilom a ionako je tamo danju nocu tamno. planiram da ga nekoliko puta dnevno proverujem kako se drzhi. lagao bih kad bi rekao da uobshte ne zhelim da ga zadrzhim bez razlike na to kako mu je krilo , zhelja i radoznalost su u meni momentalno u najvisoki razmer plus bilo bi jako drzhati slepog misha kao da je kanarinac , mozhda uspem nauchiti ga na ruku i mazenja. kako god njegova je sloboda bitnija pa cu da mu pruzhim uslove da prezimi i onda kad se aktivira vishe da pokushava da leti i slichno pusticu ga... on ne pokazuje ne zadovoljstvo zasad da probuje da leti i slichno , on samo visi i spava tako da njemu izgleda zasad nishto ne menja dal je u peshteri ili onde na tavanu , a meni znachi pola sveta tako da oprobacemo kad se vishe aktivira dali ce da leti , ne mislim ga pustiti predatorima sa takvih shansi kad ja mogu da mu obezbedim hranu i temperaturu i crvenu ili infrared ili uv lampu pa da on bude dobro , mogao bih chitavog zhivota da provede u sigurno a da ga neshto napolju ne pojede. aj da ja ne gnjavim mnogo oko toga pricacemo o tome zavisno kako on bude napredovao... vec sam se opremio literaturom i za njega pa chitam ih paralelno i po potrebi za njega i za Chromatopelma Cyaneopubescens koju sam skoro nabavio. videcemo shta bude

    izvinite zbog gomilu bukvi

  8. #8
    Član nikoli_ca'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    27

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Moguce da se besnilo pojavilo poslednjih godina, isto tako se slažem da bi moglo u Makedoniji da se pojavi pre nego kod nas. Ranije ga sigurno nije bilo, istraživanje su tada radili ljudi iz prirodnjačkog muzeja a uzorke su slali u Francusku ako se ne varam. Pokušaću da stupim u kontakt sa njima pa da vidim da li se nešto promenilo u međuvremenu.
    Što se tiče miša, Nemoj mu stavljati UV-lampe ne treba mu to. Verovatno je u hibernaciji i možda je i najbolje to što si ga stavio na tavan gde je hladno. samo mu obezbedi vode i kad otopli pusti ga napolje.
    U evropi nema letećih lisica, u srbiji ima oko 30 vrsta slepih miševa, i ni jedan ne pije krv kao oni iz Južne amerike, svi se hrane insektima. Jako su mali i kao odrasli, tako da je taj tvoj odrastao, jer se mali rađaju tokom proleća i leta. Bebe su jako male i majke ih nose sa sobom. Dakle nemoj mnogo da ga uznemiravaš, ponudi mu povremeno neku larvu na pinceti kao što ti je Dendzo rekao već i to bi bilo to. Nadam se da će te mališa zabaviti ove zime a da će na proleće da odleti i sam lovi insekte negde u tvojoj okolini.
    Izvinjavam se ako sam odužio, al mi je cilj da razmenimo znanja
    pozdrav svima i srećan Božić

  9. #9
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    bash mi prirastao za srce ovih nekoliko dana , nazvao sam ga Zhivko (zvuchilo mi smeshno kao shto je i on) bash je interesantan i samo ga nekih 2 puta dnevno dzirnem da vidim jel tu , jel se pomera dali pije vodu dali jede i slichno... dao sam mu mleka iz shprica a larve nije hteo ... zato sam i mislio da je mali , ko da zna ... chudno mi je shto je bio sam , nije bilo kolonije nije bilo nikog bio potpuno sam u tunelu , bash sam proverio temeljno da ne su u blizinu ali nije bilo drugog misha. hibernira , spava non stop tako da ga ne uznemiravam samo ga dzirnem ujutro kad stanem i uveche i toj mu je to. shteta je shto su tako gotivni zhivotinje zagrozheni i odbacheni , shteta i shto kod nas nema nekih aktivista koji ih zbrinjavaju i josh bitnije razmnozhavaju osim nas nekoliko shto smo ovde na forumu i imali tu privilegiju da dobijemo chast da pomognemo nekog malog i to je to ... a mozhda i nisam informisan neznam :/ recicu ukratko da bi svet bio puno bolje mesto za zhivot svih zhivih bikja kad bi procenat ljudi kao nas bio malo vishi ... ali #### ga , chovekova svest je josh uvek na nepozheljnom nivou u globalu

  10. #10
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Ako je šišmiš odrastao, kao što Dendzo kaže, nisam siguran da li i dalje može da vari mleko pa se raspitaj o tome na netu. Jesi probao da mu nudiš paštetu? Ako je u hibernaciji, male su šanse da će jesti ali je ipak dobro ponuditi ga.

  11. #11
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    neznam dali da ga budim i nudim da pije vodu i da jede i na koliko vreme jer nije mi bash poznata ta hibernacija nikad nishto takvo nisam drzhao...

  12. #12
    Član nikoli_ca'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    27

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    Mislim da je najbolje da ga pustiš da se sam snađe, ostavi mu vodu, on će je naći sam ako mu treba. A što se tiče hrane ponudi mu za nekoliko dana ako bude hteo da uzme, ako ne, ostavi ga i nemoj da ga uznemiravaš, jer oni prespavaju celu zimu na jednom mestu i pomeraju se nigde niti se hrane koliko ja znam.

  13. #13
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Izlet S. Pelince (MK) Badnjak 2014 - 2km juzhno od Prohor Pchinski

    ma da , ali ga ja jednom dnevno dzirnem samo ... pomera se menja polozhaj svaki dan ga nadjem viseci na razlichito mesto :/ neznam dali pije vodu jer je ima u posudi ali fobase ne pipa samo ih nadjem popadane van posude ... turicu mu pashtetu mesto toga ali me stra da se ne umazhe da mu to ne shkodi (a i plus zbog ranu)

    evo neshto josh slika

    .

    evo ovo na ulazu ispitavam da ne mozhda hibernira neka otrovnica zmija ispod lische da je mozhda ne stupnem


    ovo kad izlazim s Zhivadina (tako sam ga nazvao) , vidite kako sam ga samo zgrnuo hahahha




    inache evo rudnika iz blizhe se vidi ta karpa , mislim da je to shto su vadili kvarc i da pomenem (jer neznam dali sam ranije) to se bash lako roni.






    bilo je odlichno ali su ti tuneli samo 3 komada po desetak metara. idem sledeci put u neki drugi o kojeg sam chuo od meshtanima da je samo jedan ali iskopan 50tak metara. mozhda tamo naletim i na neku otrovnicu pa cemo je slikati

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •