Prikaz rezultata 1 do 6 od 6

Tema: Prvi gušter?

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Podgorica
    Postova
    2

    Red face Prvi gušter?

    Pozdrav svima,

    oduvijek su me privlačile egzotične životinje a naročito reptili, pauci i škorpije (insekti i žabe su pola-pola, tj. ili ih volim ili su mi jako odbojni/e) pa sam se odlučio nabaviti nešto od toga kako bih imao bliži kontakt sa istim.
    Kako one insekte kojima se hrane karnivore (a to su sve tarantule i škorpije), ne bih volio svakodnevno gledati a čuo sam da je do žaba jako teško doći, izbor se sveo na guštere koji mogu pored insekata koristiti i hranu biljnog porijekla.
    Čitao sam npr. da se Crested gecko (C. ciliatus) može hraniti isključivo gotovo isključivo neki kašama. Naravno ja bih mu uz to ako je potrebno obezbjedio i odgovarajuće vitamine.
    Postoji li još neka vrsta koja se uklapa u moje uslove? Ukoliko postoji, koja bi najbolje odgovarala početniku i koliko bih novca trebao izdvojiti za nju, terarijum i svu prateću opremu (mada novac ne bi trebao biti problem kada budem kupovao).

    PS: ne morate se ograničiti isključivo na gekone, čuo sam npr. da su uromastyx-i takođe omnivori ali mislim da su dosta veliki (ja bih nešto što ne bi raslo previše, najviše do 50ak centimetara) iako ne bi bio problem napraviti malo veći terarijum. Imam kući u planu jedno fino mjesto gdje bi mogao stajati jedan dužine oko 60 centimetara i širine i visne oko 50 centimetara.

    Unaprijed zahvalan

  2. #2

    Uobičajeno Odg: Prvi gušter?

    Moja preporuka je ipak i uvek Bradata agama,Predobro izgleda,jede i bube i voce i povrce,uklapa se u 50 cm i luda je kao struja a ujedno i predobra za ruke,lako se navikne na gazdu i mnogo dobrog karaktera.Imas svuda o njoj i citaj,a sve ukupno te ne bi iznelo vise od 100 e.

  3. #3
    Član stsasa'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2011
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    59

    Uobičajeno Odg: Prvi gušter?

    Crested gecko po ovome što si napisao. Ostalo je ili malo, ili prebrzo, ili ne može u ruke jer je... pa nisu za početak. Bojim se da je 50*50*60 cm mali prostor za odraslu bradatu. Moj ti je savet da malo stegneš zube i malo pročitaš o bubama koima se hrane gušteri, ima ih i lepih pa njih uzmi za prve životinje. Pazi samo fabrička hran za cresteda se ne prodaje u svakom pet šopu (rekao bi ni jedbom u tvom susedstvu i okolnim državama).

  4. #4
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Podgorica
    Postova
    2

    Uobičajeno Odg: Prvi gušter?

    Pa čitao sam o tim bubama. Baš ne volim ništa što podsjeća na žohare... supercrvi su doduše okej, mada samo dok su crvi, jelte. Čim se pretvore u one bube su mi jako ružni... opet, znam da se tarantule i gušteri karnivori hrane njima dok su crvi ali ne znam bi li mogli da se hrane isključivo na njima... Na taj način nemaju raznovrsnu ishranu pa samim tim vjerovatno ne unose sve potrebne hranjive materije u odgovarajućoj količini.
    Mada dobro, ima vremena dok ne budem trgovao jer planiram tek sredinom februara to da činim (ispiti su sad j*** ga). Ako, što ti kažeš stisnem zube, vjerovatno ću onda razmisliti još jednom između tarantule i guštera. U svakom slučaju, kada se budem odlučio šta ću i kako ću, javiću se za još pomoći
    Hvala na preporukama i savjetima

  5. #5
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Re: Prvi gušter?

    Pa već si i sam našao guštera za sebe samo si pogrešio koliko rastu. Uromastyx ako uspeš da ga nađeš. Od uromastyxa samo aegyptus raste toliko veliki a on ti i ne treba jer je plašljiviji od manjih vrsti i manje atraktivan. Nađi lepo ornatu i imaš sve što ti treba, relativno aktivne dnevne biljojede kojima ne smeta mnogo uzimanje u ruku. Imaš moj tekst o njima na početnoj stranici pa pogledaj
    Potpis u pripremi!

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Prvi gušter?

    Uromastyx ornata na primer, ali treba uzimati od proverenih ljudi ako uspeš da nađeš, jer ih dosta ima WC(primerci iz divljine) a to baš i nije preporučljivo kupovati. Nisu preveliki, a prilično su atraktivnog izgleda.
    A što se tiče krested gekona, ima ih različitih morfova. Ne mora im se kupovati ta fabrička kaša, pošto možeš lako i napraviti kvalitetnu kašu za njih. Dodatnih troškova oko opremanja terarijuma praktično nema. Terarijum 40x40x50 na primer za odraslog je dovoljan, sobna temperatura bez dogrevanja. Pročitaj neke caresheetove pa vidi.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •