Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 41

Tema: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

  1. #1
    Član Medusa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    13

    Question Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Pozdrav zmijoljupci! Nova sam na forumu, jer elem, odlučila sam se da konačno udomim jednu takvu veličanstvenu životinjicu
    Čitala sam dosta o raznim vrstana, ali još imam dosta nedoumica.
    Naravno da ne bih ništa nabavljala a da se ne raspitam podrobno o tome, jer ne želim da budućem ljubimcu slučajno bude loše u bilo kom pogledu

    "Goruća" pitanja koja me trenutno zanimaju su:
    1. Koju vrstu zmije preporučujete za početnika teraristu?
    2. Koliko ta zmija može narasti ukupno?
    3. Koliki terarijum i prateća oprema za nju su potrebni?
    4. Sve u vezi ishrane, npr, živ ili mrtav plen?
    5. I naravno, koliko bi to sve koštalo?
    ps: Ostatak mogu i sama da pronađem na forumu, ali eto, volela bih na jednom mestu da imam osnove, ako je to moguće.

    Pozdravljam vas sve, i unapred se zahvaljujem na odgovorima!

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    ja sam na ovoj temi pisao malo oko toga, naravno, ima i drugih zmija sem loptastog
    http://www.teraristika.org/forum/sho...875#post170875

  3. #3
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Pozdrav! Imaš dosta korisnih "lepljivih" tema u okviru podforuma Zmije pa prvo to iščitaj pre nego što pređeš na ostale "obične" teme

  4. #4
    Član Medusa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    13

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Ok, hvala vam! Ne snalazim se baš sjajno inače po forumima, zato sam postavila ovako. Nadam se da ga ne zatrpavam bespotrebno

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Ne zatrpavaš ali većinu pitanja koja si postavila su već naširoko odgovorena po temama, samo malo potraži i videćeš da ima svega.
    Jedino je cena posebno pitanje. Možeš nabaviti neku običniju vrstu za par desetina eura ili možeš i nešto za par stotina! Uglavnom su zmije za početnike i jeftinije jer je i lakše voditi računa o njima.
    Terarijum manje više isto tako, od 3000din do 30 000 din, zavisi šta hoćeš i koliko veliko. Da li ćeš kupiti gotovu varijantu, polugotovu varijantu ili ćeš sve sama raditi, kao i naravno veličina terarijuma.




  6. #6
    Član Medusa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    13

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Sad sam primetila nažalost - i videla da imam još dooosta štiva da pređem
    Cena mi i nije toliko bitna, kao neke druge karakteristike...
    Da je što manja, i relativno mirnije naravi na primer.
    Dakle, trenutno mi je najbitnije da skontam konkretnu vrstu, džabe mi da čitam po forumu ako nešto tako osnovno ne znam još

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Evo jedan konkretan predlog: Afrička kućna zmija(Lamprophis)

  8. #8
    Član Medusa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    13

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Prelepa je - pogotovu mi se dopada što nije šarena, prava elegantna lepotica
    Pošto ne rastu mnogo, koliki bi terarijum bio potreban u odnosu na njenu veličinu?
    I s obzirom da je udav u pitanju, može li se stopostotno pripitomiti?
    Izvinjavam se što stvarno 'davim' ali ne želim da budem jedan od onih neinformisanih vlasnika zbog kojih ljubimac ispašta

    Inače, čitala sam i o različitim načinima ishrane, i deluje mi kao da se ne zna koji je komplikovaniji Što mi se doduše čini kao veliki minus, ali ne dovoljan da odustanem
    Poslednji izmenio Medusa; 30.01.14. u 23:18.

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Velicina terarijuma 100X50X40 sa folija grejacem, "pecinom" za skrivanje, posudom za vodu i podlogom od kokos treseta. To je nesto osnovno i ovo je samo moj subjektivni predlog. Nisam razumeo sta znaci pitanje da je u pitanju udav i da neznas da li se moze 100% pripitomiti. Ja imam velike pitone i 100% su naviknuti na uzimanje u ruke nisu prpitomljeni. Kao pocetniku verovatno da ti u pocetku mnogo toga deluje komplikovano ali nije. Vremenom ces nauciti sve potrebno i steci rutinu pa ces opusteno uzivati u svojim ljubimcima!

  10. #10
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Nažalost, nijedna zmija se ne može stopostotno pripitomiti. Čak naprotiv, nijedna se ne može pripitomiti. Najbolje što možeš da dobiješ je da se zmije donekle naviknu na tebe i tolerišu uzimanje u ruke. Zmija ne može da razvije osećanja prema čoveku niti voli da se hendla, može samo, kako rekoh, da se navikne da to toleraše i da joj ne smeta previše.
    Što se hranjenja tiče, moguće da smo malo zakomplikovali, ali u suštini to je jako prosto, većina ljudi hrani zmije mrtvim plenom. Možeš da kupiš žive miševe i sama ih ubiješ (jedva čekaš, verujem ), ili da kupiš zamrznute, odmzavaš ih i hraniš zmiju. Stvarno nema puno maltretiranja oko toga.

  11. #11
    Član Medusa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    13

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Ne, normalno, razumem da su zmije daleko od imanja kompleksnijih osećanja prisnosti prema čoveku, kao na primer pas.
    S obzirom da nisam ranije imala kontakta sa mrtvim miševima (samo videla.. izdaleka ), mislim da je ipak bolje da nabavim nekoliko i da ih držim zamrznute... Smeju li da se drže sa ostalom hranom u frižideru? Malo mi to deluje rizično
    A npr, zmije koje se hrane jajima ili ribom, da li su retke kod nas? Ima li nekih drastičnih razlika između zmija sa različitom ishranom osim očiglednog? (Znam da je glupo pitanje, ali me zanima)

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    obrenovac
    Postova
    122

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    ..naj prostiji i naj bolji nacin ishrane za zmiju je da kupujes zaledjene miseve i drzis u zamrzivcu .. sto se tice uzimanja u ruke mislim da su loptasti pitoni nekako naj mirniji u rukama .. mozda gresim neka me neko ispravi .. a veoma su lepi i debeli i naravno totalno su bezopsni .. e sad opet zavisi sta se tebi svidja vise .. ali mislim da je loptasti dobar izbor za pocetnika .. prednost dajem loptastim zbog njihove mirnoce i prostih uslova koje oni traze .. nadam se da si razumela sta sam hteo da kazem ..

  13. #13
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Možeš da držiš glodare u zamrzivaču sa ostalom hranom Zmija koje jedu ribu je povremeno bilo u prodaji, ne znam da li trenutno ima, a onih koje jedu jaja je bilo prilično retko, i najčešće uopšte nisu htele da jedu jaja Ja sam držao jednu neko vreme i nikad nije sama projela. A da ne pominjem to što sam joj nabavljao jaja zeba i kanarinaca, koje u Maxiju baš redovno imaš da kupiš Najjednostavniji su stvarno glodari.

  14. #14
    Član Medusa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    13

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Skontala sam da je najlakše sa zamrznutim miševima, i mislim da mi neće biti naročito teško na to da se naviknem. Inače, kako zmija raste, menja se doza hranjenja? Hrane se odraslim miševima i kad su sasvim male?
    Pošto znam da ste oguglali više o pitanja o hrani, neću više o tome
    Još ću ja da švrljam po forumu, pa ako ne nađem nešto konkretno što mi treba, postaviću ovde
    I opet, hvala vam svima stvarno, puno mi znači.

  15. #15
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Kad su male jedu bebe miševa - pinkije. Kako rastu, postepeno povećavaš plen.

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja GaMeR'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2013
    Lokacija
    Vranje
    Postova
    154

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Dobrodosla na forum, bas mi je drago jer si ti verovatno jedna od retkih koji se prvo informise o zeljenoj vrsti pa i nevezano za vrstu citas uopsteno pre nego sto se odlucis da kupis Dosta korisnih postova imas ovde na forumu prelistaj dan,dva i videces da je 99% odgovora tu!
    Pozdrav
    It's a good life we lead brother.
    The best. May it never change.
    And may it never change us.

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    obrenovac
    Postova
    122

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    ..kod loptastih je slucaj da jedu u pocetku mlade miseve .. a kasnije kad poraste jede neke da kazem srednje pacove .. jedini problem kod njih je sto nece da tako lako projedu odledjenu hranu .. ali i za to ima resenje .. a to je da uzmes vec naucenog mladog loptastog na odledjenu hranu.. al sam zapeo sa loptastim tj bas sam pristrastan

  18. #18
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Sabac
    Postova
    6

    Uobičajeno Re: Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Citat Prvobitno napisao GaMeR Pogledaj post
    Dobrodosla na forum, bas mi je drago jer si ti verovatno jedna od retkih koji se prvo informise o zeljenoj vrsti pa i nevezano za vrstu citas uopsteno pre nego sto se odlucis da kupis Dosta korisnih postova imas ovde na forumu prelistaj dan,dva i videces da je 99% odgovora tu!
    Pozdrav
    Khm, ima nas jos.
    Imam i ja nameru da uzmem loptastog, pa sam krenuo da citam svaku temu u kojoj se pominje (cak i one teme u kojima su clanovi samo hvalili svoje ljubimce), link po link.. procitah gotovo sve teme o zmijama. I nakon par prelepih dana citanja, resih da se registrujem. I tako

    Sad mi ostaje da cekam da kupim terarijum i da ga sredim (ne bih bas prvi terarijum pravio sam), a onda da skupljam novac za lepog morfa. Samo polako

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    obrenovac
    Postova
    122

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    ..evo ja imam burmanca tri godine vec i skoro sam uzeo mladu Lampropeltis triangulum nelsoni albino i smorio sam se opasno .. mislim to mi je prelepa zmija ali njeno ponasanje me ubija .. tacno se vidi da se svaki put iztraumira i da joj nije dobro kad je uzmem u ruke .. totalna razlika od burmanca ! ..ali da je to malo po malo prestaje ja bi bio opusten, ali ne ! ..svaki put kad je vadim uvek se brani malom nuzdom , pa je onda stavljam na neki stari peskir pa tek onda hendlam .. inace prelepa zmija ali ponasanje je nula za mene .. i verovatno cu je menjati za loptastog pitona .. i to za normala.. inace zmijicu sam uzeo od odgajivaca i jela je sve odledjeno kod mene bez problema lepo se presvlacila cak i napreduje lepo ali dzabe kad me smori svaki put kad je izvadim naravno moram da kazem da nisam ocekivao da bude ko burmanac flegma , pa imao sam i kukuruznog isto, pa je bio super za ovu malu ako neko zeli da se menja za nesto, neka ponudi pa ako mi se svidi svidi ..poenta poruke je da moras naci zmiju koja ti odgovara i sa svojim karakterom a ne samo izgledom ! ..nadam se da ne smeta sto sam stavio i oglas u ovu temu

  20. #20
    Član Medusa'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    13

    Uobičajeno Odg: Da se predstavim i ujedno vas udavim pitanjima :)

    Pa ja sam to i napisala, ne znam kako nisi pročitao, da tražim upravo mirniju zmiju.
    Ali mislim da ću prvo odgajivača kojeg budem našla, posetiti i na licu mesta videti kako se ponašaju. Mislim da je to najbolja solucija, a ne da uzimam naslepo

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •