Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 111

Tema: Izleti 2014

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Izleti 2014

    S obzirom da je ovo lepo vreme izmamilo nase interesante odlucih da otvorim temu izleta za ovu godinu. Doduse ni ja nisam ocekivao da cu danas videti nekog pripadnika herpetofaune, ali se zadesilo da sam naleteo na neke. Danas, kada sam krenuo do podnozja Avale da sacekam devojku odmah na pocetku puta iznenadili su me zidni gusteri koji su se suncali na zidinama dvorista crkve u Belom Potoku. Sreca pa sam poneo fotoaparat. Mada vise sam ga nosio kako bih uslikao neku pticu, jer nisam ocekivao gmizavce i vodozemce. Uspeo sam da uslikam dva gustera. Slike i nisu nesto, ali mi je smetalo sunce i to sto sam morao da zumiram. Evo gustercica:





    Kada sam njih video pretpostavio sam da cu na vrhu Avale naici na gomilu, ali se zadesilo da smo iduci kroz sumu zaobisli vrh. Nakon odredjenog vremena dosli smo do puta kojim se silazi sa Avale i onda je za mene usledila prava tuga. Dva stradala dazdevnjaka na putu :-(





    Lezali su nedaleko jedan od drugog. Cisto da se covek zapita kakva je buducnost ove vrste na Avali? Odrasli stradaju na putevima i od ljudi, mladunci stradaju jer lokve presusuju, lokve se zatrpavaju, drvece sece, stanista unistavaju itd. Izvinite na ovom pasusu, ali sam ogorcen na neke ljude, a narocito glumce iz "Srbijasuma" koji zajedno sa clanovima Srpskog herpetoloskog drustva kace plakate sa vrstama gmizavaca i vodozemaca i promovisu neku zastitu, a upravo su oni najvece ubice gmizavaca i vodozemaca na Avali. Mislim na clanove "Srbijasuma", a ne na ove druge!

    I da. Molim moderatore da prebace ovu temu u lepljive, kako se ne bi zagubila!

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Kao i uvek, odlične fotografije Dendzo prvenstveno mislim na prve dve, s obzirom na to da je prizor na poslednjim tužan, da ne kažem ružan...ali na žalost sve se češće viđaju ovakvi prizori.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Evo novih slika od danas sa jezerca u selu Zuce. Devojka i ja smo odlucili da provedemo danasnji dan u prirodi i ja sam joj predlozio Zuce, jer nikada nije bila tu. Kada smo dosli do jezerceta zatekli smo nekoliko gomila jaja sumske zabe, a malo kasnije sam uspeo da uhvatim jednog muzjaka sumske zabe. Prilikom njegovog vracanja u vodu primetio sam mladunca velike zelene zabe kojeg sam uspeo da iznenadim i uhvatim. Od ostalih pripadnika herpetofaune jos smo jedino sreli nekoliko zidnih gustera, ali s obzirom na njihovu brzinu i na nedostatak mrezica i opreme za hvatanje slike su izostale

    Jedna od gomila jaja sumske zabe.



    Muzjak sumske zabe (ovakve boje su samo za vreme parenja).







    I na kraju mladunac velike zelene zabe (simpatican malisa).


  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Ono sto nisam uspeo prekjuce (da uslikam zidne gustere) uspeo sam danas, doduse ne u Zucama, vec u Belom Potoku. Lagana setnja po sumi donosi nekoliko odraslih primeraka.













    Pri povratku kuci, na putu sam naisao na mrtvog dazdevnjaka.




  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Danasnja kisa me je naterala da provedem dan u prirodi, u potrazi za dazdevnjacima. Destinacija je bilo podnozje Avale, jer je to mesto koje me je malo kada izneverilo kada su u pitanju dazdevnjaci. I odmah cim sam dosao na odrediste ugledao sam ogromnu zenku kako stoji u potocicu. S obzirom da je padala kisa uhvatio sam je i odneo ispod jedne od kucica za izletnike i cekao da kisa stane kako bih je slikao. Evo dve slike napravljene ispod kucice.





    Posto kisa nije prestajala odlucio sam da idem na rizik pa sta bude sa fotoaparatom. Vratio sam je na mesto gde sam je nasao i krenuo sa slikanjem. Vrlo brzo sam skapirao da mi je baterija pri kraju pa sam morao da prekinem slikanje i da sacuvam malo baterije za mozda nekog drugog dazdevnjaka.









    I na kraju pozdrav sa ovom lepoticom.



    Nakon njenog pustanja nastavio sam dalje, da pronadjem eventualno jos nekog dazdevnjaka pre nego sto mi baterija crkne. I vrlo brzo naisao sam na jos jednog.





    Kada sam ga pustio da ide pored mene je prosao jos jedan. Bio je brz kao metak. Uhvatio sam ga i odneo na panjic da slikam, kad ono jos jedan pored panjica. Uslikao sam ih zajedno, a pojedinacne slike su ispale lose jer je baterija zakazivala. Evo zajednicka slika.



    Sve u svemu na kraju sam bio prezadovoljan. Cetiri prelepa dazdevnjaka. Ipak izgleda da buducnost ove vrste na Avali i nije tako crna

  6. #6
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Ma odlične su ti fotke! Koliko lepše izgledaju ovako kad nisu pregaženi

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Hvala! Pa naravno. Mnogo lepse izgledaju nepregazeni. Ali ono sto mi je fascinantno kod njih (a to je i utisak drugih ljudi koji su dolazili sa njima u kontakt) je to sto su bukvalno kao igracke :-) Mada dobro su me ulepili i isprskali.

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Slike iz danasnje setnje po Belom Potoku. Mozda smaram sa zidnim gusterima, ali zasad samo njih srecem :-)















    Bezanija



    I za kraj staniste ovih banditosa.


  9. #9
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Dendzo baš si bio vredan Super. Daždevnjaci su ispuštali otrov? Retko to rade ako ih hendlaš nežno, šta si im radio, bolje priznaj

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Mora se biti vredan Kazem da sto vise vremena iskoristim dok nema posla, jer kad nadjem posao mogu se pozdraviti sa gmizavcima i vodozemcima Mada ovo su sve vise bile setnjice. Znam da retko pustaju otrov, ali ovaj jedan je bukvalno zapenio kako sam ga uzeo u ruku. Sav je bio beo od otrova. Takodje, citav dan i vece su me pekle oci tako da mislim da me je neki od njih isprskao. Mada moguce da sam poslednja dva malo grublje hvatao.

  11. #11
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    A treba to izbegavati sad posebno, kad su trudne ženke.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Znam da je to rizik kod svih trudnih zivotinja, i zato se uvek trudim biti nezan, ali ako sam i sad bio grublji to je samo bio trenutak hvatanja jer sam hvatao dva odjednom. Plus, mozda oni i nisu bili zenke. Sa prvim sam bio najpazljiviji jer sam skontao da je gravidna zenka. Za razliku od ostalih ona je bila u vodi i najverovatnije se spremala za porodjaj. Ostali su bili na kopnu.

  13. #13
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Super životinja, i kao što kažeš, nisu retki na Avali. Jedino je najčešće problem slikati ih, jer ne miruju nimalo

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Slazem se da ih je problem slikati. Tesko se smire. Obicno kad ne pada kisa ja ih pustim da idu pa gde stanu tu ih slikam. Kad pada kisa namestam ih, ili drzim ruku preko njih kako ne bi pobegli. Jer da uzmem da ih cekam da stanu pokisao bih samo tako. Takodje, nervira me sto mi bez blica slike ispadaju krs, a sa blicem uvek ima nekog odsjaja od koze. Ali sta je tu je.
    Taj deo Avale je ok sto se njih tice. Tu ih ima dosta i malo su ugrozeni, ali oni na potezu od vrha Avale ka Carapicevom Brestu su itekako ugrozeni i mislim da im se populacije smanjuju iz godine u godinu. Za ove populacije iz podnozja se plasim da ce vremenom doci do inbreedinga, jer nece moci da se mesaju sa drugim populacijama.

  15. #15
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Ne znam, mislim da nije toliko alarmantno zasad. Nalazio sam ih i blizu vrhu. Recimo kod starog vodotornja smo našli jednom 7 komada u vrlo kratkom periodu. Problem je što potok presušuje dobrim delom. Ni ove ni prošle godine skoro nije bilo snega. Sećam se ranijih godina da je i u aprilu bilo neotopljenog snega. Potok je tad baš bio veći.

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Ne mislim da je trenutno alarmantno, ali bice sigurno za nekoliko desetina godina. Ima ih blizu vrha svakako, ali ja sam ih retko vidjao. Pa od 2009. sneg posteno nije ni napadao tako da nije ni cudo sto potocic presusi.

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Danas sam opet bio na Avali u potrazi za dazdevnjacima. Bazirao sam se na drugi deo koji nisam pretrazivao pre neki dan i uspeo sam naci jednog dazdevnjaka. Posto nije padala kisa imao sam svo vreme ovog sveta da ga posmatram i slikam. Sada kada sam pogledao slike skapiram da je to ona zenka od pre neki dan Zacudilo me kako sam je nasao sigurno jedno pedesetak metara dalje od mesta gde sam je prvi put video. Mislio sam da su oni teritorijalni! I obicno sam ranije na odredjenim mestima sretao odredjene dazdevnjake. Nikad se nije desilo da sretnem istog na razlicitim mestima. No nema veze. Evo slika koje su mislim bolje nego pre neki dan!











    Staniste



    Nastavak








  18. #18
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Sviđa mi se ona slika staništa, sve je tako običnih boja i onda žuta zapadne za oko

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Upravo sam to i zeleo. Da se i dazdevnjak vidi na stanistu. Mada pitanje je sta mu je staniste, s obzirom da sam ga pre neki dan nasao na drugom mestu :-)

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Izleti 2014

    Evo nesto slika od jutros. U pitanju su ponovo Avala i dazdevnjak. Ipak, za razliku od prethodnih ovo je bio ocajnik koji je plutao u vodi na dnu sahta. Kada sam ga ugledao na trenutak sam zaboravio svoju klaustrofobiju, spustio se u saht i izvadio ga napolje. Delovao mi je izmrcvareno, a oci su mu bile zatvorene. Kada sam ga stavio na zemlju odmah se sklupcao i nije se pomerao.



    Nakon par minuta gurkanja uspeo je da se pomeri i tada sam shvatio da ima nade za njega.



    Cim je zivnuo pustio sam ga da vidim gde ce i on budala opet prema sahtu





    Kad se popeo na zid sahta zaustavio sam ga i pokusao da napravim koju fotku sto mi je i uspelo.













    I na kraju sam ga odneo u potocic na dnu sume. Tako da ako pozeli saht morace da krene dvadesetak metara uz jaku uzbrdicu




Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •