Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 29

Tema: Moja iskustva sa prvom zmijom

  1. #1
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Moja iskustva sa prvom zmijom

    Pozdrav,

    Kao prvo - genijalni ste. Prosao sam forum nasiroko i nadugacko i procitao apsolutno sve sto me zanima. Dosao sam sa zeljom da mi ljubimac bude zmija, bez ikakvog znanja o tome koju bih zmiju zeleo i kako bih se starao o njoj. Prosao sam kroz sticky teme i jos par obicnih i sada imam prilicno dobru predstavu sta zelim, kako da zmijcetu koje zelim obezbedim lep i lagodan dom i zivot i da zajedno uzivamo! Hvala vam svima na opsirnim odgovorima na pitanja postavljena po petnaest puta.

    Zaista je, po mom laickom misljenju, nekome ko ima zelju i strpljenja da iscita nekoliko tema dosta olaksano i objasnjeno ono sto bi trebalo da zna pre nego sto se upusti u celu pricu.

    Elem, opredelio sam se za Lampropeltis getula (po mogucstvu Californiae).

    Sto se samog cuvanja i odrzavanja getula tice, ima sticky koji je odlican, ima jenostavna pravila kojih cu se pridrzavati i mislim da necu imati problema.

    Imam par pitanja doduse koja nisam mogao da nadjem u drugim temama a koja bi mi olaksala samu realizaciju.

    1. Pise na temi za getulu da ne treba malu zmiju staviti u preveliki terarijum zato sto moze da se dezorijentise i izstresira. Planirao sam da uzmem terarijum 80 x 40 x 35. Da li je ovo za mladu zmiju previse, da uzmem prvo manji? Koliko sam razumeo, sa 80 x 40 x 35 sam miran i kad poraste.

    2. Gde da kupim getulu, tj. ko ih uzgaja? Mozda ja gledam na pogresnim mestima ali nesto na internetu nisam pronasao puno uzgajivaca, cak i kad pronadjem sajtovi su ili stari / neauzrni ili nemaju u ponudi getule, sto me cudi s'obzirom da je ovo "popularna" vrsta za pocetnike.

    3. Gde ljudi iz Beograda kupuju glodare? Po mogucstvu smrznute - bez puno pametovanja treba mi neko kod koga cu uvek moci da kupujem miseve za getulu.

    4. Mislim da cu se za terarijum i pratecu opremu snaci posto toga "ima" ali nije na odmet da mi preporucite nekoga sa foruma ko je dobar i proveren..

    Unapred se izvinjavam ako je ovo duplika neke teme, nisam nasao kada sam trazio.

    Jos jednom hvala na ogromnoj pomoci pri informisanju i izboru, ovo je retko kvalitetan forum!

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja oo7'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    216

    Uobičajeno Odg: Savet pri kupovini prvog ljubimca

    Dobro dosao... Odgovoricu na pitanja oko nabavke jer to uglavnom znam, zmije me ne interesuju puno...

    Ne volim sebe sto ovo savetujem, ali za nabavku ti je najprakticniji FB, tamo ima grupa gde mozes napisati sta te zanima i javice se neko ko ima tu zivotinju ili hranu, ili ce ti neko preporuciti nekoga ko to ima (jer ljudi prate pa znaju )

    Na forumu se mozes javiti direktno npr kimo-u, on ti moze nabaviti prakticno sve egzoticne zivotinje koje ti padnu na pamet...

  3. #3
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Savet pri kupovini prvog ljubimca

    Haha, cuo sam se sa niim juce i covek mi je brzinom munje pomogao oko prakticno svega sto sam izvoljevao.

    Hvala!

  4. #4
    Član AleksA1'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Novi Beograd
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Savet pri kupovini prvog ljubimca

    pozz,pre nego sto uzmes zmiju prvo gledaj da je obezbedis uslove za zivot a za hranu ne brini ima da se nadje uvek to nema veze sto si pocetnik ima dosta tema ovde koje ce ti pomoci a i sam ces sticati iskustvo kako ti zmija bude rasla,tako da da si uzeo i neku vecu zmiju kao burmanca ili konstriktora vremenom bi se naucio,tako da sve najbolje sa novim ljubimcem i srecno i srpljivo

  5. #5
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Savet pri kupovini prvog ljubimca

    Zmijica je stigla, l. getula brooksi. Predivna je! Oko 40 cm, malisan.

    Svu opremu sam sredio preko Momcila (Kimo na forumu) i vrlo sam zadovoljan.

    Dok sam je promuljao po rukama bila je vrlo radoznala, nije pokusavala da pobegne vec je "istrazivala okolis i pela mi se uz ruku.

    Cim sam je spustio u terarijum, lagano ali odlucno je napravila krug otkrivajuci okolis i na kraju smugnula u skroviste u kome bleji vec dva sata. Mora da joj je lepo.

    Elem, mogla bi da se preimenuje tema u nesto tipa - Moja iskustva sa prvom zmijom i da povremeno pisem na sta nailazim i pitanja koja imam itd. Da ne bi spamovao stalno otvaranjem novih i da neko nov (nadam se) moze da procita iskustva jednog apsolutnog pocetnika i mozda nauci nesto iz njih.

    Probao sam da preimenujem temu, tj. da nadjem opciju da to uradim ali bezuspesno. Mozda neki moderator?

    Elem, evo slicice:


  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja GaMeR'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2013
    Lokacija
    Vranje
    Postova
    154

    Uobičajeno Odg: Savet pri kupovini prvog ljubimca

    Pre svega dobro dosao! Vidim da si se snasao oko zmije verovatno i tera pa bih te uputio na nesto, bolje dok je zmija mala da je cuvas u nekoj plasticnoj kutiji od nekih 5L jer bolje zadrzava toplotu, lakse se cisti i uopsteno nekako je efikasnija ( po meni ) a imas ih u skoro svakoj plastikarnici i jeftine su! Ako imas vec neko grejno telo u terarijumu onda ne bi trebalo da bude problema Ubaci jos par slika i srecno sa zmijom
    It's a good life we lead brother.
    The best. May it never change.
    And may it never change us.

  7. #7
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Savet pri kupovini prvog ljubimca

    Citat Prvobitno napisao GaMeR Pogledaj post
    Pre svega dobro dosao! Vidim da si se snasao oko zmije verovatno i tera pa bih te uputio na nesto, bolje dok je zmija mala da je cuvas u nekoj plasticnoj kutiji od nekih 5L jer bolje zadrzava toplotu, lakse se cisti i uopsteno nekako je efikasnija ( po meni ) a imas ih u skoro svakoj plastikarnici i jeftine su! Ako imas vec neko grejno telo u terarijumu onda ne bi trebalo da bude problema Ubaci jos par slika i srecno sa zmijom
    Bolje vas nasao!

    Hvala za savet za kutiju, vidjao sam to vec i mislio da je to pre svega zbog optimizacije prostora / da uzgajivaci tako drze zmije. Meni bio gust da joj namestim lepo sve - verovatno danak neiskustvu. Danas sam u pola 7 ujutru lovio kamenje po parku i onda ga pekao u rerni. Zena je pogledala u rernu kad se probudila i sad misli da sam poludeo.

    Imam folija grejac ispod malo manje od polovine terarijuma, temperatura na toploj strani je 28-29, na hladnoj 24.

    Mislim da joj je to za sad kul, posto bleji i na toploj i na hladnoj. Juce se ustekala u skrivalicu na toploj strani i provela ceo dan tako. Jutros je izasla, istrazivala malo, bila u vodi i izvalila se na hladnoj strani. Kontam da to znaci da su joj obe ok / prihvatljive i da ih menja po potrebi

    Onda smo se malo hendlali, bila je dosta dobra do jednog trenutka kad sam je pretpostavljam smorio pa je pisnula i iskenjala se po meni. Sad se ukopala u treset, Kimo kaze da ce uskoro da se presvlaci.

    Evo jedna slika jutarnjeg druzenja:


  8. #8
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Presvukli smo se.

    Zakopala se u jednom trenutku juce i nije izlazila, a jutros sam nasao kosuljicu naslonjenu na koru drveta, u jednom komadu.

    Ona se naravno opet zakopala. Znam da ne treba da se dira kad se presvuce ali sam morao da vidim da li joj je ostalo krljusti na ocima - nije. Verovatno ima veze sto mi je treset jos uvek bio malo vlazan pa se susio u terarijumu - higrometar kaze da je bilo oko 80% vlaznosti juce. Danas je ko poruceno palo na 50%.

    Sve u svemu - jos je lepsa ovako presvucena, sara joj je ludilo.

    Evo slike terarijuma (50 x 30 x 20):



    I kosuljice


  9. #9
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Ova zmija je totalni kralj.

    Danas smo prvi put jeli. Celo vece sam razmisljao kako ce mozda da odbija, kako se mozda nije privikla skroz na novu okolinu, kako je tu samo 4 dana, kako mozda ne bude htela da uzme mrtav plen, itd... Vec sam spremio skalpel da otvaram lobanje! Koliko sam samo bio u krivu.

    Odmrznuo sam pinkija, mahnuo dva puta ispred nje i ona ga je scepala i progutala za manje od 3 minuta. To izgleda ovako:



    Jedina dilema koju sad imam je da li joj je mozda bilo malo i da li sam trebao da joj dam dva? Nakon sto je jela malo se izgleda uznemirila, evo linka ka snimku na kome glumi zvecarku

    http://tinypic.com/m/i5aeio/2

    Jedno je sigurno - nemamo problem sa hranjenjem mrtvim plenom.
    Poslednji izmenio asuriel; 27.04.14. u 09:44.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Lampropeltisi uvek tako glume zvečarku kad su uznemireni, normalna je to pojava

  11. #11
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Citat Prvobitno napisao Satyr Pogledaj post
    Lampropeltisi uvek tako glume zvečarku kad su uznemireni, normalna je to pojava
    Ma znam, nego mi je mnogo smesno, pogotovu sto je ovako mali

    Da li mislis da mu je dosta jedan pinki? Bio sam siguran da ce biti, a onda ga je stvarno progutao u rekordnom vremenu, maksimum mu je tri minuta trebalo, pre bih rekao dva.

    Nasao sam neki chart na netu za hranjenje, ali mislim da bih bas preterivao kad bi merio gramazu zmije sad, malo mi je to previse gubljenja.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Godfather'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    116

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Opusti se i uzivaj, jedan pinki u 5 dana je dovoljno, ta zmija je prelepa, ja sam je za malo kupio Kad poraste izgleda besno, Prelepo, jedu kao provaljene, nema potrebe za merenjem, nepotrebno bi se opterecivao i gubio vreme, sa srecom, divnu zmiju si kupio...

    Gde si na kraju uzeo pinkije?
    Pozz...

  13. #13
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Citat Prvobitno napisao Godfather Pogledaj post
    Opusti se i uzivaj, jedan pinki u 5 dana je dovoljno, ta zmija je prelepa, ja sam je za malo kupio Kad poraste izgleda besno, Prelepo, jedu kao provaljene, nema potrebe za merenjem, nepotrebno bi se opterecivao i gubio vreme, sa srecom, divnu zmiju si kupio...
    Hvala! Jeste, i nevidjeni je za*ebant - sto se da zakljuciti iz price koja sledi.

    Citat Prvobitno napisao Godfather Pogledaj post
    Gde si na kraju uzeo pinkije?
    Uzeo sam kod Mladena sa Banjice, njegov broj sam dobio, njega prvog zvao i sve smo zavrsili brzo i lako.

    Kako me je uradila jutros ova zmija, ja nemam reci. Otvorim terarijum da zamenim vodu i da vidim da se nije ukenjala, kad nje nema.

    Sklonim skroviste, nema.

    Prodjem blago prstima po tresetu, nema.

    Krenem da panicim, PREOREM treset, izvadim sve iz terarijuma, nje nema.

    Izbacim sve stvari iz sobe u drugu sobu, otvorim svaku kutiju, svaku kesu, sve pod milim Bogom gde je mogla da se zavuce. Podignem tepihe. Nema.

    RASKLOPIM ZAMRZIVAC DA VIDIM DA SE NIJE UVUKLA U MOTOR. OTVORIM USISIVAC. Nema.

    Osecao sam se kao poslednji debil. Ej, zapalila mi je zmija posle nedelju dana, kao da sam neki glupi napaljeni klinac bez osnovne doze odgovornosti. Doslo mi da sednem na sred raskopane sobe i da placem.


    Dolazi burazer, gleda terarijum, kaze - od cega ti je ova pozadina, kao fora drvo? Da se nije tu uvukla.

    Ja krecem da gundjam kako NE MOZE da se uvuce, kako je to stiropor koji je lepljen, kako nema sanse...

    Moj burazer kida stiropor.

    Moj kreten od zmije lezi ustekan iza stiropora i vari pinkija.


    ----

    Epilog - otkinuo sam stiropor, nek se krije ko ostale normalne zmije u skrivalici, ima jednu za hladnu i jednu za toplu stranu.


    Kad sad nisam poludeo nikad necu.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja DutchSc'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Karaburma
    Postova
    173

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Kako je prosla bre iza?

  15. #15
    Član AleksA1'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Lokacija
    Novi Beograd
    Postova
    33

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    desilo se i meni slicno samo se moja popela na gornje klizace za staklo trebalo je vremena shvatiti gde je

  16. #16
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Citat Prvobitno napisao DutchSc Pogledaj post
    Kako je prosla bre iza?
    Eto, nasla je tri milimetra koja je mogla da iskoristi... Sad je mnogo bolje raspolozena i aktivnija, kao da je epizoda sa stiroporom ohrabrila.

    Citat Prvobitno napisao AleksA1 Pogledaj post
    desilo se i meni slicno samo se moja popela na gornje klizace za staklo trebalo je vremena shvatiti gde je
    Da, najgora su ocigledna mesta. A milion puta sam dok sam trazio pogledao nehotice u terarijum i pomislio "sta gledas magarce, sigurno nije tamo".

  17. #17
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Evo jos slika zmije metle. Danas je ponovo doslo vreme za hranjenje, kao sto rekoh na drugoj temi - ova zmija je metla koliko dobro jede. Ne ceka da mrdam mrtvog pinkija, skace na njega jos dok joj ga prinosim.

    P.S. Genijalno ju je gledati nakon hranjenja, kad se ubaci u feeding response mode, pocne da se nervozno ali polako krece u potrazi za drugim pinkijima (jos uvek je skoro presvucena pa izgleda nestvarno lepo kad se tako krece, nije sto je moja ), sva je na oprezu, kao da ustrepti. Meni je to prava demonstracija "cudesne lepote prirode" i najinteresantnija stvar vezana za zmiju do sad.




  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja Godfather'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    116

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Citat Prvobitno napisao asuriel Pogledaj post
    Evo jos slika zmije metle. Danas je ponovo doslo vreme za hranjenje, kao sto rekoh na drugoj temi - ova zmija je metla koliko dobro jede. Ne ceka da mrdam mrtvog pinkija, skace na njega jos dok joj ga prinosim.

    P.S. Genijalno ju je gledati nakon hranjenja, kad se ubaci u feeding response mode, pocne da se nervozno ali polako krece u potrazi za drugim pinkijima (jos uvek je skoro presvucena pa izgleda nestvarno lepo kad se tako krece, nije sto je moja ), sva je na oprezu, kao da ustrepti. Meni je to prava demonstracija "cudesne lepote prirode" i najinteresantnija stvar vezana za zmiju do sad.



    Prelepaaaa... Sibnucu ja danas slike zmije koju sam uzeo u mesto bas te tvoje, dosta sam se lomio, u jednoj ruci ta tvoja, u drugoj ova sto sam uzeo, najsladje muke su kad biras zmiju :-)
    Pozz...

  19. #19
    Član asuriel'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    36

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Jao, ceo dan gledam Heterodon Nasicus-e i citam o njima, vec su mi jako dugo bili jako interesantni a sad pocinju sve intenzivnije da mi se svidjaju, toliko da me je mnogo zasvrbeo telefon pa sam opet smarao Momcila da vidim kakva je situacija. Ako mu uspe parenje, mozda i uzmem jednog.

    Plus sam procitao nenadovu temu o njegovim iskustvima koja nije ni malo olaksala da se oduprem... :P

    U medjuvremenu, Bruksi je danas u elementu, pocela je da gospodari terarijumom i da se sepuri, istrazuje i lenjo seta, pije vodu, krije se samo kad joj se spava.

  20. #20
    Član Reventon'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2013
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    29

    Uobičajeno Odg: Moja iskustva sa prvom zmijom

    Sto vise gledas i citas, to ces se brze zaraziti. A ta zaraza uopste nije bezazlena

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •