Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 24

Tema: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

  1. #1
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Question Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Pozdrav svima S'obzirom da sam novi na forumu moje ime je Strahinja Markovic. Iz Beograda sam. Ovo je prvi put da koristim neki forum jos uvek neznam kako sve to funkcionise. Evo o cemu se radi. Kupio sam pre tri dana loptastog pitona pastel. 4-5 meseci starosti. Ovo je moja prva zmija tako da sam totalni laik. Znam neke osnovne stvari vezano za skrovista, temperaturu, vodu, hranjenje. Kod mene je stigao pre 3 dana, nisam ga jos vadio iz terarijuma dao sam mu 3 dana da se privikne na okruzenje. I taj treci dan mu je bio dan za hranjenje, tako da sad moram da sacekam jos 2-3 dana. Kada sam ga stavio u terarijum on je odmah poceo da ispituje okruzenje i da se dize do poklopca. Bukvalno je olizao ceo terarijum, bio je aktivan sve dok mu nisam ubacio skroviste i upalio lampu, tek tada se smirio, ceo taj dan i noc nije koristio skloniste, tek sutradan uvece kad sam ugasio svetlo on je usao u skloniste i sada ne izlazi iz njega. Prvi dan sam gurnuo ruku u terarijum i pomazio ga nije ni odreagovao (malo se zgrcio i to je to). Danas kada sam ga hranio sa mrtvim plenom jeo je bez ikakvih problema, od trenutka kada sam ubacio hrcka unutra pincetom sam ga mrdao ne vise od 10 sekundi odmah ga je ZGRABIO U sekundi je bio obmotan oko njega nisam stigao da vidim sta se desilo. U sustini mi deluje kao opustena zmija i verujem da ga nikada necu videti u lopti, izgleda mi TOTALNO opusten. Videcemo kada ga budem prv put izvadio. Zanima me sobzirom da mi je to prva zmija i da nikada nisam imao kontakta sa zmijama do sad (samo sam im se divio) da mi date neka uputstva: sta da radim, sta ne smem da radim, sta da izbegavam, sta da praktikujem... itd.... Kako da ga izvadim iz terarijuma, kako da znam kada da ga vratim..... itd. Sve me zanima. Neznam nista, nemogu svega da se setim sta bih pitao. Evo nekoliko slika da pogledate kako izgleda. Slike su slikane par minuta nakon sto sam ga raspakovao i stavio u terarijum. Pozdrav svima i HVALA Strahinja

    IMAG0387.jpgIMAG0388.jpgIMAG0389.jpgIMAG0393.jpgIMAG0396.jpgIMAG0399.jpgIMAG0400.jpgIMAG0401.jpg

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Ja ako sam dobro razumeo, ti si sijalicu upaljenu držao oko 24h ili duže?
    i oni treba da imaju dan i noć, isto kao i ti
    Ti si ga pomazio i nije reagovao, ne znam zaista šta očekuješ, da te ujede ili da se okrene na leđa i da hoće još da ga mazi?
    Oni se nikad ne sklupčaju u loptu kao loptu Ovo je ta tzv loptasta formacija i viđaćeš često http://ball-pythons.net/gallery/file...5/100_1730.jpg

    U suštini, pastel je prilično lep morf, vidi se da je nisi stresirao čim je brzo počeo da jede
    Oko uzimanja u ruke nema tu neke preterane filozofije, uzmeš ga u ruke par puta nedeljno po par minuta, u početku će ti sigurno biti mnogo više zanimljivo da se igraš sa njim, to je i normalno
    Terarijum će ubrzo postati mali kolko vidim, sad je tu negde na granici
    Dobrodošao na forum

  3. #3
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Hvala druze. Nisam drzao sijalicu 24h pogresno si razumeo. A ocekivao sam da ce da se sklupca kada sam ga stavio u terarijum sobzirom da je putovao do mene 4 sata i da je u novom okruzenju, odusevilo me je sto nije sto je odmah poceo da istrazuje i isto sam ocekivao kada sam ga pomazio jer sam to vidjao da loptasti rade. na osnovu toga ,i kako je jeo, sam zakljucio da je opusten da nije plasljiv. Neznam mozda gresim. Ja imam terarijum 150Litara zapremine ali mislim da mu je to zasad preveliko. Provalio sam na ovom terarijumu da se na poklopcu kondezuje voda. Jel to normalno? Ima otvore od poklopca do zida terarijuma sa svih strana ima po 2mm i ima dve rupice.
    HVALA Pozdrav

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Terarijum je prilično mali za tog pitona koji je inače veoma lep i u dobroj kondiciji. Vlaga ti je previsoka što je verovatno uzrokovano lošom ventilacijom. Trebalo bi da malo poradiš na trarijujmu vezano za provetravanje i da ozbiljno razmisliš o nekom većem i funkcionalnijem u skorije vreme. A to što ter. ima 150l ne znači ništa jer to nije akvarijum. Bolje da je manje visok a da je duži.

  5. #5
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Ovaj sto ja imam je sad otprilike visok 60cm dugacak 75cm a sirok 50cm to nisu tacne dimenzije nego odokativno. Ja mislim da bi to trebalo da je ok. A moze li da mu smeta ta povecana vlaznost?

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    tvoj piton će da se uguši u tome, loša ventilacija jako
    da li je posuda na vodu ispod sijalice, ako jeste, ne sme tako, mora što dalje od nje
    ventilacija mora da bude prilično velika
    u teraristici se ne meri terarijum prema litrama, nego prema dimenzijama, ako su stvarno tolike dimenzije, onda je ok, mada, pored monitora kad stoji, deluje mi prilično malo, ko da je u bazi 30x20cm

  7. #7
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Ne ne on je sad u malom terarijumu 30 sa 25. Nego sam pitao za taj veliki sto imam da mu nje preveliki, Znaci nije. Taj veliki nije trenutno kod mene nego u Selu. Znaci pod hitno da mu resavam taj problem sto se vlage tice dok mu ne donesem taj veliki terarijum. Da li bih resio problem ako bih umesto poklopca stavio mrezicu?

  8. #8
    Član Bojan Stojkovski'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2012
    Lokacija
    Kumanovo
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    ili mozes jednostavno od neko ostalo parce iverice da uradis novi. u principu iverica je mnogo bolja prema moje mislenje drzi temperaturu i lepse izgleda. spreda stavis staklo na klizace i uradis dijagonalnu ventilaciju na bocne strane (na levoj dole na desnoj gore). mozes da napravis da se i gornji deo otvara na sarke i bice jos funkcionalnije. ne kosta to nesto mnogo 1500 dinara maximum (ali trebalo bi da bude mnogo nize)

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    stavi slobodno mrežicu, sad je leto, tako da temperatura je najmanji problem, možda ćeš u julu/avgustu čak morati i da gasiš grejače potpuno

  10. #10
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Ok. Hvala na savetu. Uskoro cu resiti sve te probleme kada mu donesem taj veliki terarijum. Kako mi savetujes da u tom velikom terarijumu trajno resim problem ventilacije. Na koliko se oni presvlace i kako da provalim kada ce da se presvlaci? I cuo sam da u to vreme netreba da ga uzimam u ruke. Da li je to tacno i ako jeste zasto i koliko dugo? Hvala

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Alem2001'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Novi Pazar
    Postova
    441

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Obično se presvlači na svakih mesec-dva,ali ne postoji nikakvo pravilo to zavisi od hranjenja,temperature....
    Kada bude hteo da se presvuče izbledeće i kada to primetiš stavi mu činiju sa vodom u kojoj može ceo da se potopi.Ne treba ga dirati nedelju dana i pre i posle presvlačenja.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    U početku se presvlači češće, kako biva stariji, ređe će ići preslačenje, a i naravno što kolega gore reče, zavisi i od toga koliko hraniš
    pred preslačenje, oni če da posvetle, tj biće nekako belkasti, oči će biti sivkaste i tad je zmija uznemirena i ne treba je uzimati u ruke, nakon toga, oči će postati normalne i tek onda kreće sa preslačenjem, u suštini, ne moraš čekati celu nedelju nakon što se presvuče, možeš i nakon 2 dana da ga uzmeš u ruke opet
    što se činije tiče, izgleda da je individualno do zmije, ja kod burmanca imam veliku posudu u koju može da stane, ali je on u vodu ulazio samo prvih par preslačenja, ostalo vreme nikad, al apsolutno nikad ga nisam viđao u vodi, a isto tako sam čuo i da zmije te veličine znaju da uđu u posudu pred preslačenje

  13. #13
    Član Reventon'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2013
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    29

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Ispravi me ako gresim, ali ja mislim da je uzrok tolike vlage (izuzev toga sto nema dovoljno ventilacije) vlazan treset, koji nije sasvim suv. I meni se desavalo da mi tako zamagli pri dnu kada ubacim treset koji se nije skroz osusio. I uzgred, lepa zmijica

  14. #14
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Treset jeste vlazan ali vazduh ne bi bio da je bolja ventilacija pogledaj na forumu kako bi trebao izgledati terarijum za zmiju od osb ploca ili iverice, ima dosta primera. Prvo sto cuva toplotu jer je drvo i izolator a drugo sto mozes napraviti ventilaciju gde god pozelis. Takodje su i klizna vrata dosta korisna.

  15. #15
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Ok. Primetio sam da svako vece cim ugasim svetlo on izadje iz sklonista i pocinje da se dize do poklopca terarijuma non-stop po celu noc se dize do poklopca, toliko se isteze da padne na ledja ili u vodu. Da li je to normalno ponasanje ili...

  16. #16
    Novajlija
    Datum registracije
    Feb 2014
    Lokacija
    Novi Banovci
    Postova
    8

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Normalno ponasanje skroz.Sto se tice terarijuma veci nego ovaj na slikama obavezno,kondenzuje ti se zbog vlaznog treseta i lose ventilacije,stavi slobodno mrezicu.Kada budes pravio ili taj sto doneses terarijum gledaj da duzina plus sirina budu veci od duzine zmije.plus racunaj da ce da raste.Visina pogotovo za njih ne mora da bude veca od 50 cm za odraslog Sto se tice presvlacenja prelistaj forum ima bas tema samo za to.Posto vaze za zmije koje se stresiraju dosta cesce nego ostale potrebno je bar 2 sklonista jedno na toplom jedno na hladnom delu.I razmisli o foliji grejacu da izbacis sijalicu.Dok imas sijalicu vidi da bude nekako zasticena posto ce se pentrati ka njoj pa postoji mogucnost da se opece

  17. #17
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Koliko sam procitao na forumu rekao bih da ce da se presvlaci. Nisu mu zamucene oci ali rekao bih da je malo promenio boju po ledjima. Kada mi je stigao bio je limun zuta i crna a sada bih rekao da je malo pobledeo po ledjima sada je neka svetla (bleda) nijansa zelene. Cini mi se da nije toliko jarko zuta kao sto je bila kada je stigao a i sa strane nije toliko jako zut kao sto je bio kada je stigao neznam mozda tripujem ali je poceo da trlja glavu od ivicu na ulazu u skloniste. Sada neznam da li da ga hranim sutra mu je dan za hranjenje, danas je vrsio nuzdu. I zanima me sta je morf? Posto sam procitao da je pastel morf pa me zanima sta je morf? Pozdrav i hvala.

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja Alem2001'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Novi Pazar
    Postova
    441

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Pokušaj da ga nahraniš,ako ne bude hteo da jede verovatno će se presvući,okači neku njegovu sadašnju sliku pa će ti neko sa sigurnošću reći.Morf koliko znam je raspored određenih boja da se tako izrazim,i meni izgleda kao pastel ali su slike loše pa se ne vidi dobro.

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Znaćeš da je pred samo presvlačenje kad mu se zamute oči. Morf ti predstavlja varijaciju boja koja može biti različita kod jedinki iste vrste što zavisi od genetike tako da se sad ukrštanjem u zatočeništvu može dobiti mnogo različitih morfova. Leopard gekoni su ti klasičan primer jer su kod njih razlike u bojama u zavisnosti od morfa baš izražene.
    Moja preporuka ti je da rešiš terarijum od OSB ploča odgovarajućih dimenzija za odraslog i da tu staviš pitona. Mnogo je praktičniji u svakom pogledu. Pregradiš deo privremeno i kad zmija poraste samo oslobodiš ceo terarijum. Pogledaj na forumu ili na internetu kako bi terarijum trebalo da izgleda. Neke optimalne dimenzije su npr. 100x50x40cm(DxŠxV) za odraslog.
    Poslednji izmenio filipj97; 01.06.14. u 11:40.

  20. #20
    Član SHUTGUN'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    18

    Uobičajeno Odg: Sve o Loptastom - Kraljevskom pitoni

    Da li smem da stavljam ruku u terarijum dok zmija davi i guta plen? Posto sam to radio dok jede ja iskoristim priliku da promenim vodu namestim skroviste itd...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •