Prikaz rezultata 1 do 14 od 14

Tema: Furcifer pardalis (panter kameleon)

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    7

    Uobičajeno Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Pozdrav svima,
    Pre svega bi hteo da se predstavim posto sam novi na forumu i novajlija u teraristici... Zovem se Dusan, iz Beograda sam, imam 18 godina i kao sto sam reko potpuno sam nov u teraristici, ali zato imam veliko iskustvo u morskoj akvaristici...

    Vec neko vreme se informisem i zelim da pocnem sa drzanjem gustera... Prvo je u planu bila bradata agama, zatim jemenski kameleon, pa jacksonii i na kraju sam dosao na ideju panter kameleona... Jedino sto me je odvuklo od jemenskog kameleona je to sto ima kraci zivotni vek od panter kameleona...
    E sad mene interesuju saveti od iskusnijih ljudi, da li su stvarno toliko osetljivi, jel ima kod nas da se nabave, da li postoje kod nas egzoticne vrste kao sa mnoge slike sa interneta (plavi, crveni, zuti, tirkizni...) i ako nema gde u inostranstvu mogu nabaviti takve... Takodje ono sto sam zaboravio da napomenem je to da apsolutno shvatam, iako sam pocetnik, sta znaci kada se kaze da je zivotinja ''osetljiva'' sto sam naucio na mnogim primerima iz morske akvaristike i smatram da mogu da pruzim zivotinji sve moguce uslove koji su joj potrebni (dokaz slika u prilogu )IMG_1963.jpg

    Stvarno bi mi znacilo kad bi se javio neko ko je drzao ove zivotinje da mi da savet na sta tacno da obratim paznju i gde trebam da pazim...

    Unapred zahvalan...

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Dobrodošao na forum.
    Što se tiče iskustva sa kameleonima i informacija o držanju (pored liteterature i linkova po netu), savetujem ti da kontaktiras korisnicu foruma Sasha.
    Sa strane nabavke, Kimo moze da ti pomogne.
    Izabrao si napredniju vrstu za početak, pa ti savetujem da se temeljno informišeš pre nabavke.
    Takođe, imaj u vidu da u celoj priči životinja nije najskuplja investicija, neophodna prateća oprema brzo pojede pare
    Pozdrav i srećno!

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Iščitaj na Guglu care sheet-ove. Za nabavku ti je odgovoreno, daću ti Fb kontakt jednog Mađara koji ih razmnožava i ima razne "lokalitete" u ponudi pa se možeš i kod njega raspitati malo(mislim da povremeno dolazi u Srbiju pa je moguć transport). Kameleoni kao kameleoni su osetljiviji dosta u odnosu na npr. leopard gekone i bradate agame, a panter kameleon važi sa osetljiviju vrstu. Prvo i najbitnije ti je da se što više informišeš o vrsti i VEOMA je bitno da pre kupovine kameleona(važi i za većinu ostalih životinja) obezbediš adekvatno opremljen i kvalitetan terarijum. Kod kameleona uopšte, terarijum odradi ogroman posao ako je kvalitetno napravljen i nemaš mnogo briga oko ostalog osim što treba da ga orošavaš i da hraniš kameleona. Konkretno, panter kameleonu je potrebna bolja ventilacija nego kod npr. jemenskog kameleona jer su osetljiviji na infekcije. Ako si finansijski u mogućnosti, najbolje da poručiš kod Kima sa foruma terarijum koji bi ti namenski napravio za panter kameleona, a ni za kvalitet terarijuma ne treba da brineš.

  4. #4
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Hvala na odgovorima...

    Sto se tice terarijuma, finansije mi nisu problem, ali bi ga licno pravio po mom ukusu i naravno sve bi zavrsio pre kupovine kameleona... Planirao sam terarijum dimenzija 70dX70šX100-120v, sa zadnje strane bi stavio 3D pozadinu kao sto se koriste u akvaristici, takodje bih napravio sistem za automatsko orošavanje terarijuma... E sad bio bih jako zahvalan kada bi mi neko pojasnio ili okacio neku sliku kako da napravim ventilaciju, citao sam nesto po internetu da treba valjda na bocnim stranama i na zadnjoj na dnu i pri vrhu ali mi to nije trenutno najjasnije....
    Takodje imam pitanje da li terarijum treba biti zatvoren odozgo, preciznije interesuje me da li treba izmedju lampe i unutrasnjeg sadrzaja terarijuma da bude staklo, za slucaj da se guster ne opece?
    Jos jedno pitanje, koje me najvise od svih muci, je to koliko je ova vrsta kameleona druzeljubiva? Shvatam ja da sve vrste kameleona nisu bas za diranje i da su oni vise zivotinje za gledanje, ali meni je ova informacija jako bitna jer bih voleo da imam zivotinju koju bih mogao s vremena na vreme da uzmem u ruke i pozabavim se sa njom... Sta tacno znaci nije za "hendlanje", posto sam nov i nikad nisam imao bilo kakvog gustera tako da nemam predstavu uopste koliko i kako zivotinja podnosi kontakt samnom... Ako su stvarno toliko koliko pisu po internetu za "ne dirati" mozda bi mi se vise isplatilo da nabavim iz inostranstva neku kvalitetno ofarbanu agamu za pare koje bi potrosio na terarijum i ostalu opremu za kameleona....

  5. #5
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Offtopic: Akvarijum ti je mnogo lep! Bavim se samo slatkovodnom akvaristikom i ovo mi deluje kao totalno druga branša tj. nikakvo se iskustvo ne može upotrebiti za marinski akvarijum pa mi reci samo ukratko da li su pravi korali u akvarijumi, i ako jesu, koliko ih je teško održati živim, i koliki je opseg cena ribica?

  6. #6
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Da ne pravimo offtopic, svi koji imaju bilo kakva pitanja u vezi akvarijuma nek salju privatne poruke, vrlo cu rado odgovoriti na sva pitanja

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja filipj97'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2012
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    439

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Hendlanje = uzimanje u ruku
    Panter kameleon važi za dosta smirenu vrstu i povremeno uzimanje u ruku mu neće ništa smetati. Ventilacija se uradi od aluminijumske mrežice sa strane i pozadi. Bitno je da cirkulacija vazduha bude dobra. Što se sijalice tiče, možeš da napraviš zaštitnu mrežicu, ali nije neophodno. Samo neka grane budu ispod sijalice koja bi bila u ćošku i ne moraš da brineš, neće se opeći. Staklo bi verovatno puklo od toplote sijalice. 70x70x100 ti je sasvim dovoljna veličina. U terarijum stavi žive biljke i mislim da ti pozadina neće biti uopšte potrebna, a ako ostane mesta, možeš nešto uraditi da to estetski lepše izgleda. Što se sistema za orošavanje tiče, ne znam kako ga tačno zamišljaš, ali nema potrebe da to praviš, samo fajtaj nekoliko puta dnevno lišće u terarijumu.
    I za agamu bi ti bili slični troškovi oko terarijuma i opreme, a i jedu mnogo više.

  8. #8
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    A koliki bi trebali otvori za ventilaciju da budu, mislim na dimenzije? Procitao sam negde da na bocnim stranama ide dole ventilacija a na zadnjoj gore ili obrnuto... Ispravite me ako gresim... Sto se tice pozadine to bi napravio cisto da bi meni estetski lepse izgledalo... Orosavanje ce biti sigurno automatsko, jer ce i meni olaksati posao, a i zivotinji ce koristiti jer se desava cesto da ceo dan nisam kuci pa ne mogu da ga orosavam nekoliko puta dnevno... A cuo sam i da ne valja orosavati pred gasenje svetla...

    Takodje konacna odluka je doneta Najcerovatnije cu uzeti i agamu i kameleona tako da ce jedan biti za druzenje a drugi za gledanje i nece biti previse uznemiravan

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Ne valja pred gasenje svetla prskati terarijum, izaziva se prenagli pad temperature. Takodje nikad ne treba direktno na zivotinju prskati vodu, nego uvek po vegetaciji, zidovima itd.
    Tu sad imas problem sto ce se videti kamenac posle par dana prskanja po staklu, tako da i staklene delove treba da izbegavas (tu je problem samo estetika).

    Ne znam odakle si sve u mogucnosti da porucis rain system, ali bih ti preporucio da pregledas sajt http://www.mistking.com/...cisto radi generalne ideje kako sve to izgleda i sta ti je potrebno.

  10. #10
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    To sam vec ukapirao, nego me sad najvise interesuje posto planiram polako da pocnem sa izradom terarijuma, gde tacno da pravim otvore za ventilaciju i koliki bi trebali otvori da budu? Terarijum bi bio dimenzija 70x70x100...

  11. #11
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Pocinjem polako sa izradom terarijuma i hitno mi treba informacija posto trebam da porucim staklo, da su dovoljni dva otvora na bocnim stranicama pri dnu dimenzija 15cmx40cm i jedan na zadnoj stranici pri vrhu dimenzije 20x50?

  12. #12
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    7

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Upravo je stigao MistKing, a terarijum je u procesu izrade... Bice slike cim bude gotovo

  13. #13
    Član
    Datum registracije
    Feb 2015
    Lokacija
    Serbia
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Da li bi mogao meni dati FB kontakt tog Madjara posto i ja planiram da nabavim jednog panter kameleona

  14. #14
    Član Christiaan'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    42

    Uobičajeno Odg: Furcifer pardalis (panter kameleon)

    Dobro dosao na forum. Ima te svuda

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •