Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 21 do 39 od 39

Tema: Boa constrictor

  1. #21
    Član
    Datum registracije
    Jul 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    69

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Prvo da se zahvalim Pavleru na detaljnom opisu i savetima iz licnog iskustva.. od zmije sam odustao(nadam se privremeno) samo zbog toga sto cu es uskoro seliti pa mi ne odgovara da mucim zivotinju... ali mislim da tema treba da ostane otvorena zato sto ima sve vise ljudi (bar se nadam) koji zele da udome ovakve zivotinje i moraju da obrate paznju na sve stvari koje smo gore naveli.. mislim da se na ''problem sa velicinom'' mora obratiti paznja kao sto je vec receno gore kao i u dosta drugih foruma;D

  2. #22
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Sve to stoji ali selidba i nije neko mucenje za zmiju. Naravno da joj nije prijatno da se trucka u kutiji ali mucenje je teska rec..

  3. #23
    Član
    Datum registracije
    Jul 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    69

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Znam ali opet ne bih hteo da rizikujem.. verovatno cu je nabaviti sledece godine.. ali to ne treba da spreci druge ljude da nabavljaju ove prelepe zivotinje pozdrav svima

  4. #24
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2014
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Da li neko moze da mi objasni, zasto je i za koga bitno da zmija ocuva instikt za lov? U nekoliko postova se provlaci kao vazan faktor zasto treba da se hrani zivim plenom,pa me zanima, zasto zmija,kucni ljubimac,pitoma,mirna, koja nema veze sa prirodom,jer je covek pripitomio da bude kucni ljubimac, TREBA da ima instikt za lovom i ubijanjem plena... zar nije bas poenta da zmija vremenom shvata da je vlasnik,koga poznaje po mirisu ili dodiru,upravo taj koji je hrani.... ili je pak takva "komunikacija" mozda nemoguca izmedju coveka i zmije?!
    p.s. ovo je moj prvi post,do sada sam samo citala vasa iskustva i tako sticala znanja...sada vec imam dilemu a ne vidim logican odgovor... prilicno sam nova,imam samo jednu zmiju, pa ne zamerite ako je pitanje na bilo koji nacin neumesno...
    Btw ovaj forum je odlican i drago mi je da postoji...

  5. #25
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Vidi Tanja. Stres je veliki okidac za pojavu bolesti. Narocito se to odnosi na zivotinje koje se drze u zatvorenom prostoru, pa samim tim i zmije. Hronican stres dovodi do pada imunog sistema, a to dovodi do pojave raznoraznih bolesti. I zmije kao i ljudi imaju svoju licnost i osecanja. Malo otrcano zvuci, ali je tako. Sigurno se mnogi nece sloziti sa mnom, ali mislim da ni mnogi nisu procitali Reptile Medicine and Surgery od Daglasa Madera. Covek koji ima preko 30 godina iskustva sa bolestima gmizavaca navodi stres kao jedan od vodecih faktora za pojavu bolesnog stanja kod gmizavaca. A stres izazivaju neadekvatni uslovi drzanja. E sad, da povezem ovo sto sam napisao sa tvojim pitanjem. Zasto i za koga je bitno? Bitno je za samu zmiju. Kao sto mi volimo odredjene stvari, psi i macke dobijaju poslastice i igracke, tako je i zmiji s vremena na vreme potrebno omoguciti mentalnu stimulaciju. A najbolja stimulacija u zatocenistvu je davanje zivog plena. Srecna i zadovoljna zivotinja jeste zdrava zivotinja. Da sad ne objasnjavam mnogo o tome posto u knjizi koju sam pomenuo postoji citavo poglavlje. Pozdrav!

  6. #26
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Nisu baš sve zmije raspoložene da jedu živ plen. Moj Heterodon npr. nikad neće da jede živ plen. Odnosno, ne može, u stanju je da juri miša satima, ali ne može ni da ga stigne, ni uhvati. A imam problem i sa situlom koja jede isključivo živ plen, ali neće uvek da pojede miša, čak često uopšte i neće i samo beži od njega. Onda miša moram da izvadim što pre iz terarijuma, jer je zmija pod stresom što deli terarijum sa uljezom koji može da je povredi. Najviše bih voleo da jede mrtav plen, ali to je samo par puta uradila. Moje mišljenje je da zmijama uopšte nije neophodno davati živ plen, ukoliko jedu normalno mrtav. Mislim da se ne pravi nikakav stres zmiji ako joj se daje mrtav plen, ali da davanjem živog plena može da se stvori stres u nekim situacijama.

  7. #27
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Ali se zna koji je Heterodonima omiljeni plen. Iako su iz zatocenistva svi su oni u genima zadrzali instikt za lovom na vodozemce. Koliko ja znam 90% obroka u prirodi im cine krastace. Isto tako, slicno je i sa belouskom. Citao sam na britanskim sajtovima da i belouske iz zatocenistva nece da jedu zive glodare. I onda se neko dosetio da nabavi par zaba i da glodare pre hranjenja otrlja o njih. Kidale su ih :-)
    Ja nisam ni rekao da se zmiji pravi stres ako jede mrtav plen, ali nekad je jednostavno potrebna povremena promena. Ja sam pobornik ovoga sto sam prethodno napisao, a i jedan i drugi nacin imaju svoje prednosti i mane. Zato je upravo, prema autoru prethodno pomenute knjige, najbolja kombinacija mrtav i povremeno zivi plen.

  8. #28
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    H. nasicus najmanje jede vodozemce od ostalih Heterodona. Po literaturi, manje od 60% obroka su vodozemci, a najviše trećinu obroka čine sisari. Nisu oni baš izbirljivi i praktično jedu sve što stignu
    Rekao bih da sve to na kraju zavisi od slučaja do slučaja. Neke vrste su generalno sposobniji lovci, ali kod drugih vrsta to može da zavisi od primerka do primerka, pa tako one manje spretne mogu da prođu sa povredom. Takođe je i bitna veličina terarijuma i raspored u njemu, jer u malom i skučenom terarijumu, zmija će teže loviti i mogućnost povređivanja biće veća. Znao sam teraristu kom je pacov ujeo burmanca za oko, a sećam se da je pokojnom Đapi pacov ujeo zvečarku za glavu, pa je posle dobila infekciju, a on je morao sam da joj daje inekcije, jer nije bilo veterinara koji bi to hteo da uradi A treba pomenuti i to da neke zmije kad pojedu jednom živ plen, posle dugo odbijaju mrtav, kao što je to slučaj sa mojim triangulumom, koji je od malih nogu takav

  9. #29
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2014
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Necu da se pravim pametna medju vama strucnjacima, za zmije sam djace-prvace, iako zurnim koracima grabim sve moguce informacije na koje naidjem... Ali dodala bih svoje vidjenje o pomenutoj temi; ako je godinama,decenijama, covek pripitomljavao zmiju, sa protora i klimatskih podrucja koja nisu ni nalik nasim, i te zivotinje adaptirao na zivot u zatocenistvu, gde zive srecno, imaju maximalne uslove, vodu, vlaznost, temperaturu,uvek dostupnu hranu za koju ne treba da jure, tragaju i bore se, gde im nikada ne preti nikakva opasnost... pa ako je zmija srecna i bez stresa u zatocenistvu, ne verujem da bi bila u stresu sto ne juri pacova nego ga dobija socnog i podgrejanog na tanjiru... drugo, Nenad je pomenuo meni interesantno zapazanje, veci je stres kad se zmija nadje sa misem, a nije bas halapljiva da ga pojede odmah, pa jos ako je on malo navalentan i napada je... a da ne pominjem stres usled povrede... moja zmija jede ziv plen,jer nemam uslova da joj nabavim mrtav. A jedini put kad je pojela mrtav je kad mi se hrcak smrzo na terasi jer je palo vece i zahladnelo, pa posto nisam uspela da ga povratim u zivot ni grejanjem pod fen, ja sam joj ga ponudila onako na izdisaju, bio je ziv ali na samrti i nepokretan, i to je bilo jedini put da nisam morala da pazim sta moze da joj se desi... Uostalom da bi neko ubio-mora da da ima LOSE misli, ZLU nameru, NEGATIVAN stav, a to je negativna energija, koja vise lici na stres... zar nije lepse da zmija opusteno, bezbrizno i kulturno samo pridje i ruca svoj mrtvi topli obrok, onako SRECNA i sa OSMEhOM i tako bude jedan pravi divni kucni ljubimac...
    Ako neko misli da nisam normalna...neka cita... salila sam se...

  10. #30
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Pogrešna tema za ovo ali manje više nebitno. Mislim da hranjenje živim plenom ponekad može samo izazvati više stresa nego koristi, ako je već jedini razlog otklanjanje stresa. Svaki put mrtav plen oko kojeg ne treba puno muke i onda jednom jedan živ koji se bori i beži? Pa meni to deluje više kao izazivač stresa nego kao olakšanje. Posebno što one koje se naviknu na mrtav plen nisu toliko uvežbale lovačke sposobnosti, pa sve to bude još komplikovanije i samo se povećavaju šanse za ozledama, kao i moguća nesposobnost i dugotrajnost ubijanja plena što prouzrokuje da se i ta jadna životinja muči duže nego što je potrebno.
    Naravno da čak i ovim bićima treba neki stimulans, ali mislim da je to mnogo bolje postići tako što ćete zmiju pustiti da malo ide po sobi ili leti , uz strogi nadzor, po dvorištu, na travi, po toplom kamenju, gde može da se sunča i zaista opušta umesto ovako. Ako vam je argument da se iznošenjem napolje mogu zakačiti paraziti i slično moj odgovor na to je da su mnogo veće šanse da se zmija povredi u scenariju 1/10 hranjenja živim/mrtvim plenom nego što su šanse da ovako nešto pokupi.




  11. #31
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Citat Prvobitno napisao NecrovoX Pogledaj post
    tako što ćete zmiju pustiti da malo ide po sobi ili leti , uz strogi nadzor, po dvorištu..
    Puštaš zmije da lete po dvorištu? Osim ovog, u potpunosti se slažem sa tobom, i ponavljam da to zavisi od slučaja do slučaja. Neke će, iako nenaviknute na živi plen, loviti bez problema, a neke druge će se mučiti i samo bespotrebno mrcvariti i tog nesrećnog glodara koji joj se ponudi.

  12. #32
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Verovatno je covek mislio na leto kao godisnje doba Ne verujem da pusta zmiju da leti
    love of tarantulas..

  13. #33
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Nenade cenim tvoje iskustvo sa zmijama i tvoje poznavanje istih i mislim da nemam sta da diskutujem sa tobom o drzanju zmija. Takvi poznavaoci herpetofaune se retko srecu. Pretpostavljam da je i necrovox takodje dobar poznavalac zmija, ali ipak ja se drzim biblije za gmizavce koju je napisao covek koji em sto leci gmizavce, em je u svom zivotu imao nekoliko stotina vrsta istih, a i dalje ih ima. Citiracu samo jedan delic (ako se to tako moze nazvati jer knjiga ima 1200 strana):

    "The use of live prey food has been delegated to the realm of the last resort method of feeding over the last several years by a number of experts. The reasons for this include everything from increased risk of injury to the captive reptile to the inhumanity of placing a frightened prey in with one of its predators. The latter observation notwithstanding, some benefits may exist to feeding live pre over dead prey. First, the energy spent hunting and subduing food represents a significant percentage of the total energy expenditure of some reptiles. Second, the act of hunting may represent a series of necessary intellectual, stimuli for the maintenance of normal behavior. Certainly, it is a survival, skill that is needed if a reptile is to be released back into the wild. The combination of physical activity and intellectual stimulation helps to maintain a predatory reptile in much better condition than a stationary, stagnant, and stimuli-free environment."

  14. #34
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2014
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Dendzo, ocigledno je da je taj lik poznavalac reptila, cuvao, izucavao godinama... kazes da on leci zmije i cuvao je na stotine vrsta... a i iz citiranog texta se moze zakljuciti da je covek expert za zmije, bolesti zmija, ponasanje i slicno, on definitivno nije jedan obican hobista terarista koji cuva dve zmije kao kucne ljubimce... on je neko ko ih izucava, prati, analizira ponasanje, i promene ponasanja... dakle, on u jednom delu pominje kako je korisno davati zivi plen, radi ocuvanja kondicije, i boljeg fizickog stanja...ok, to je odlicno zapazanje, i ja se slazem! Medjutim, pominje i to da je zivi plen dobar, i u cilju ocuvanja lovackih sposobnosti ukoliko se zmija treba vratiti u divljinu... e to dokazuje da njegova tacka gledista je nesto sasvim drugo od jednog terariste koji cuva zmije iz hobija i ljubavi... jer niko od nas nece vratiti zmiju u prirodu... dobro... Dendzo, vidim da se sluzis strucnom literaturom, ko zna koliko dugo gajis zmije... postujem tvoje iskustvo i tvoje misljenje koje potkrepljujes pisanim materijalom priznatih stucnjaka... ovde je tema Boa Constrictor, koju sam citala,i moje pitanje mozda nije na mestu, ali vi ste krivi, jer se povela polemika o zivom ili mrtvom plenu pa sam se ja samo ubacila pitanjem... nemoj da mislis da ti nesto kontriram, samo sam htela da objasnjenje koje sam dobila, obrazlozimo,a ne samo da ga slepo usvojim... nisam ja tako dosadna kako se mozda cini...
    znaci, Nenad ... Necrofix...aha...kazes, to su strucnjaci... obraticu paznju...

  15. #35
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Nemas razloga da budes dosadna, niti ima razloga da mislis da kontriras nekome. Zamisli kad bismo svi imali ista misljenja, iste poglede na svet itd. Pa, covecanstvo bi nestalo preko noci. Ti si trazila odgovor. Mozda si ga nasla, mozda ne. Inace mnogo se drzim strane literature, jer na osnovu nje sam uspeo da resim mnoge slucajeve bolesnih kunica, glodara, ptica i gmizavaca (prvenstveno kornjace). Takodje, u pravu si za temu. Dosta je skrenuto sa prvobitne teme sto samo moze da zbuni nove ljude na forumu. Sto se gajenja zmija tice imam samo iskustva sa belouskom tako da sam upravo gore napomenuo da nemam sta da diskutujem sa Nenadom kroz cije ruke su prosle vrste o kojima mi "obicni smrtnici" mozemo da sanjamo. Takodje na ovom forumu ima jos jakih likova sto se gajenja zmija tice. Ne poznajem ih, ali po postovima mogu da vidim da su ljudi koji se ozbiljno bave svojim hobijem. Obrati paznju na Necrovoxa, Nikhantera, Godfathera, Carchariasa i ostale kojima u ovom trenutku ne mogu da se setim korisnickih imena. Pozdrav

  16. #36
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Za letenje sam se šalio, naravno Nego, Dendzo, hvala na komplimentima, laskavče jedan Ja sam samo izneo svoje mišljenje, ne kažem da sam u pravu. Ali stoji to da neke zmije malo lošije love i da mogu lako da budu povređene. Imam kod kuće i jedne i druge, tako da pričam iz svog iskustva. Nek svako radi kako misli da treba, ovo je slobodna zemlja

  17. #37
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Nemam sta da laskam. Pricam realno, posto znam koje sve zmije imas i sa kojima si sve dolazio u susret

  18. #38
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja NecrovoX'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    548

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Za letenje sam se šalio, naravno
    Ja nisam
    Ali u suštini sve se svodi na to da nama kao teraristima to nije preko potrebno, za zmije koje idu nazad u prirodu je neophodno, tu se apsolutno slažem. Ali za naše u terarijumu, pa recimo ovako, gde bi smo bili da smo se držali iste logike pri pripitomljavanju vukova tj direktnih predaka današnjih pasa?




  19. #39
    Novajlija
    Datum registracije
    Oct 2014
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Boa constrictor

    Citat Prvobitno napisao NecrovoX Pogledaj post
    gde bi smo bili da smo se držali iste logike pri pripitomljavanju vukova tj direktnih predaka današnjih pasa?
    E na ovu temu bismo bili u obrnutoj poziciji, za obuku,dresuru, uzgoj, i psihologiju pasa ja sam doktor, kao taj strucnjak iz literature... to je vec za BK forum. Ali svoje kinolosko znanje i iskustvo ne mogu bas mnogo,da ne kazem nikako, da iskoristim i primenim za cuvanje zmije... Sa zmijom ne mozes da osvaris nikakvu "komunikaciju" i to je ono sto mi vezuje ruke da ostvarim bliski odnos sa njom... tako da shvatam da je jedini nacin da cuvas zmiju, jeste da upoznas njene sklonosti, navike, da umes da procenis i prepoznas njene, potrebe, namere,ponasanje u raznim situacijama i i da naucis sve to, ako tu postoji povezanost ili uzrocno posledicna veza, i tako smanjis mogucnost NE-predvidjenh situacija, i tako bar osrvatis neku bliskost sa svojom zmijom;ona prepoznaje tebe i tvoje stanje... a ti prepoznajes nju i njene znake i potrebe... Nego da se vratim na temu. BOA CONSTRICTOR! I ako je moguce da temu nastavimo u nekom konstuktivnijem smeru. Planiram da uzmem ovu zmiju...Prvo prelepa je... od glave, prefinjenog i pomalo opasnog izraza, do repa prelepih boja jako crvene... velicina taman-nije mala kao loptasti a nije ni prevelika kao burmanac...dobar apetit, laka za hranjenje... e sada zanimaju me pojedinosti temperamenta i karaktera, osnovne crte i odlike ponasanja,navika,i potreba ove zmije, slabosti i moguca oboljenja, sta je tipicno i prihvatljivo, moguca odstupanja...agresija? muzjak ili zenka? ili to nije tako vazno? da li ima posebne potrebe... zelim da uzmem malu ili jako mladu zmiju, da je naucim na ruke,na zivot sa nama i nasim uslovima takvi kakvi su, jer zelim da zmija bude nas kucni ljubimac,da dosta vremena provodi sa nama, ne samo u terarijumu, i da nauci na kontakt svih ukucana, pod tim mislim na svoju malu decu i nase pse koji su male rase kao jedan zec recimo... 5-7kg... jer psi su vec naviknuti na zmiju koju sada imamo,kao sto rekoh sa psima mogu sta hocu i kako hocu...i to ne predstavlja nikakav problem,sa ovom zmijom(loptasti p)... svaki podatak bi mi znacio, iscitala sam sve moguce textove sto sam nasla o njima, licna iskustva su ne procenljiva stvar u svakom uzgoju i mnogo se razlikuju od teorije i literature...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •