Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 36

Tema: Koja je ovo zmija

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Raska
    Postova
    6

    Uobičajeno Koja je ovo zmija

    Na sred seoskog puta se pritajila kada sam naisao. Cesto sam ovu vrstu vidjao i ranije ali po meni se razlikuje od Sarke kojoj su rombovi tamni


  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    U pitanju je smukulja (Coronella austriaca) koja je potpuno bezopasna zmija, ali mnoge ljude podseca na sarku.

  3. #3
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Raska
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Mislio sam da je smukulja i smuk isto...

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Nije isto. Mada i smukulja pripada familiji smukova (Colubridae). U nekim delovima balkanskog poluostrva ovu zmiju nazivaju smuk gladis, a negde i cuvarkuca. Takodje znam da u Sumadiji, a verovatno i u ostatku Srbije, svaku neotrovnu zmiju, izuzev belouski nazivaju smukulja. Mozda si zbog toga mislio da je smuk i smukulja isto!

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    U Šumadiji, tačnije, koriste naziv "smukara" .. u Pomoravlju takođe... pa kad probam da objasnim šta je smuk a šta smukulja, dođem do zaključka da je njima to sve "smukara"

  6. #6
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Hajde da napišem na ovoj temi, ali nemam fotku.
    Danas videh zmiju u centru Kragujevca skoro, tj nalazila se kod spomenika Jovanu Ristiću kod mostova koji vode ka naselju Bresnica. U onom travnjaku, tj trotoaru, pa je otišla u travnjak, a izgledalo je kao da dolazi sa ulice i da se vraća ka reci.
    S obzirom da je Lepenica na nekih 50m odatle, verovatno se je u toku dana izvukla iz vode pa zalutala. Inače trava oko spomenika je mala, ko svaki travjak ispred zgrada, ali posmatrao sam je pažljivo kada je ušla nije se mogla primetiti više.

    Bila je oko 60-tak cm i braon boje cela.

    Po Vašim iskustvima koja bi to mogla biti ?

    To se desilo oko 19.30h, da li će uspeti da stigne do reke danas ili ujtru, zna samo ona. Krivo mi je što u tom momentu nisam imao čime da je ufotkam.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    "...braon cela..." po ovome najverovatnije ribarica. Ali niko ti na osnovu ovoga sto si napisao ne moze reci sa sigurnoscu. Smukulje mogu biti tako braonkaste, ali imaju sare. Neotrovnica je u svakom slucaju. Kragujevac je bezbedan

  8. #8
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Koliko znam u srb su samo poskok i šarka otrovnice. Takve ne bi trebalo ni za je 1% mogućnosti da budu prirodno u gradu, sem da ih je neko doneo!

    Da ovo je smuk ili nešto slično...zanimljivo je bilo videti je kako ide skoro pa po pešačkom prelazu...naravno nisam dozvolio da je niko dira i "obezbedih" joj prolaz do travnjaka, nadam se da je nakon njega se spustila u reku !

  9. #9
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Moguće i eskulapov smuk, oni su česti. A stvarno ne znam ko bi i zašto doneo otrovnice u grad. Stalno postoji ta paranoja da je neko doneo otrovnice i oslobodio ih negde gde one ne žive inače. U realnosti, to se ne dešava.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Mene je ovo "braonkasta" navelo da pomislim na ove dve koje sam gore navela. Kada opisuju smuka uvek me pitaju "a koja je to crna zmija"

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Danijela91'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2012
    Lokacija
    Tu sam
    Postova
    100

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    A ne znam gde sam procitala braonkasta, pise lepo braon

  12. #12

  13. #13
    Član Dimitrije011'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Moze se sresti do 1000 i nesto,nema pravila.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Klip je mnogo dobar sto se opisa vrste tice, ali greska je da se moze sresti samo do 1000 metara nadmorske visine. Moze se on naci i na vrhovima planina koje su po 2000 do 3000 metara visoke. Takodje mislim da se i smukovi mogu naci na visokim planinama tako da je tesko dati odgovor na tvoje pitanje.

  15. #15
    Član Dimitrije011'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Ove godine ima više smukova na Goču nego prošle i to na visinama od 1100m i vise.

  16. #16
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Ja sam poskoka nalazio i na 2000 m nadmorske visine, a što se smukova tiče, i njih ima na velikim visinama, ali to zavisi i od vrste, nisu svi isti.

  17. #17
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Raska
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Sve ove vase tvrdnje potvrdjuju i starosedeoci mesta u kojima sam bio, pa kroz pricu otvaraju i temu u koje doba dana? I interesantno, u svako doba dana i noci samo je aktivnost varijabilna zavisno od temperature

  18. #18
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    To je već malo preterivanje. Meštanima ne možeš baš verovati kad ti daju informacije o zmijama, jer u većini slučajeva ne daju tačne informacije. Smukove noću baš i nećeš naći, a što se tiče poskoka, oni mogu da budu aktivni i tokom noći u najtoplijim danima, ali mislim da ih je retko ko uopšte noću viđao.

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Jedine zmije koje sam nocu sretao bile su ribarice i belouske i to svega par komada u zivotu. Ali da pitas moje komsije oni svake noci srecu zmije za koje se posle ispostavi da su bili slepici. Dakle, kao sto Nenad kaze mestanima se ne moze verovati. Takodje, potpuno se slazem sa Nenadom oko poskoka. Moj otac je proveo skoro pet decenija zivota u mestu gde je sve vrvelo od poskoka i upravo kada sam ga pitao da li ih je ikad sretao nocu odgovor je bio negativan. Samo jednom ga je video kasno uvece kada se macka tukla sa njim ispred kuce. Takodje, ja ih samo pamtim tokom dana.

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Nisam za ove moje godine života nikad sreo zmiju noću. Ne tvrdim da nisu aktivne jer njima mrak definitivno ne smeta da bi lovile i kretale se verujem da su u pitanju noćne temperatue pre nego mrak. Nameće se još jedno pitanje kako i videti zmiju po mraku? Nisam nikad video, pod farovima auta, zmiju da prelazi put noću! A gledao sam lovce na zmije sa Floride kako hvataju burmance noću ali to je neka druga priča!

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •