Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 21 do 36 od 36

Tema: Koja je ovo zmija

  1. #21
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Samo sam jednu video na Adi kad sam se vracao sa neke zurke. Mladunac belouske koji je prelazio put oko 4 sata ujutru. Ostale zmije sam sretao tokom prvomajskih kampovanja u okolini Gornjeg Milanovca, tacnije u mestu Savinac.

  2. #22
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    4h ujutru ne može baš da se svrsta u noć, ako je leto u pitanju. Mnoge zmije su aktivne noću, ali od zmija sa ovih podneblja to je samo pržac - Telescopus fallax, koji živi na jugu Crne Gore. Mogu se sresti i danju, ali ih ja danju nisam viđao, nego samo noću. Takođe mogu biti aktivne u sumrak ili u svitanje, kao što je slučaj sa još nekim zmijama.

  3. #23
    Novajlija
    Datum registracije
    Jun 2013
    Lokacija
    Raska
    Postova
    6

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Tacno je da pod farovima auta i traktora nisam video nikada zmiju, ali davno jednom smo lovili ribu (krali) ustvari ja sam nosio jak reflektor i u momentu sam ga okrenuo ka obali potoka gde sam video smuka kako se zavlaci pod veliki kamen negde oko jedan sat nocu. I nikada vise...

  4. #24
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Šta sam propustio još letos htedoh da Vam napišem, tj nije letos, slagah jesenas. Zašto? Negde oko 10tog septembra vozih bicikl na putu Majdanpek-Bor, i negde baš podno planine Stol na putu ispred sela Tanda vidim zgaženu zmiju. Naravno vratih se kako sam je prošao odmah da vidim koja je, jer mi se učini da nije jedna od onih koje često viđam. I bi po mom mišljenju Poskok. Šaru je imao cik/cak a unutra nekako žute-braon boje i rog na glavi. E sad, pročitao sam negde da ima jedne slične zmije koju narod pomeša sa Poskokom baš zbog sličnih spoljnih karakteristika pa moguće i da pogrešim, jer se ne razumem. Inače, tu nije velika nadmorska visina, oko 400, ali je planina Stol gore, i kamenjar je. Ali zmije srećem mnogo, jer vozim drumski bicikl i na putu ih srećem od aprila do nekada i novembra. Uglavnom smukove i ribarice.

    Kada sam video ovu zmiju, ufotkao sam je samo da bih Vam posalo i da mi kažete koja je, ali za baksuza, upadne mi telefon u kofu pune vode i rikne. Više mi je krivo za tu fotku nego za telefon.

    A apropo priče o zmijama po noći. Verovali ili ne, tih istih dana, dakle kraj avgusta/početak septembra u Donjem Milanovcu baš kod benziske pumpe u 21.30h, dakle veče i po mraku iz pravca plaže (jer pored benzinske pumpe je odmah ulica i plaža dunavska) ide zmija po putu, bukvano ne zna gde ide, ide ka gradu.

    Naravno, videvši to, uzeh odmah jedan štap, imao sam vremena i da ga pronađem jer je ova tumarala po putu polako, pa njime je usmerih i podignuh i vratih u travu da se vrati ka plaži. Naravno, kada sam približio štap, odmah je krenula da sikće i da se brani, da ujeda po asvaltu.

    Fotografija te zmije je ova (nije auterntična skinuo sam je negde sa FB, ali je ova zmija bila 100%).

    Inače, zašto sam apsolutno siguran da je ova. Zato što sam celo leto samo baš ove zmije sretao na putu duž cele dunavske obale Milanovca i Kladova. Nije bio dan da je nije bilo na putu, nažalost zgaženih, a kada god sam neku video uvek sam stao i aute upozoravao da je zmija da je ne pregaze, odnosno uvek sam stajao ispred nje biciklom kako bi prošla. Ne znam zašto, ali živo biće je pa ne mogu da je pustim a da znam da kada se vratim da je vidim pregaženu.

    To je ova zmija (koja je to vrsta, bilo ih je baš mnogo ove godine):


  5. #25
    Ljubitelj egzotičnih životinja Alem2001'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Novi Pazar
    Postova
    441

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Mislim da nije smuk jer nevidim rog na glavi.Verovatno je smuklija.

  6. #26
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Alem, nisi druže dobro čitao tekst. Ova sa slike je ona zmija iz Milanovca i ona koje sam najviše sretao letos i jesenas po putevima!
    A sa rogićem, nemam fotku!

  7. #27
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Dec 2009
    Lokacija
    obrenovac
    Postova
    122

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    ..kao prvo smukovi nemaju rog na glavi bar ne ovi nasi smukovi a kao drugo i smukulja je vrsta smuka.. ovo je ribarica koje dosta ima u dunavu inace.

  8. #28
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Citat Prvobitno napisao popke Pogledaj post
    ..kao prvo smukovi nemaju rog na glavi
    Pa Popke druze majkumu ni ti nisi čitao. Nije ni napisano da smukovi imaju rog. Pogledaj moj post iznad. OK, za ovu sa fotke pretpostavih da je ribarica dunavska.

    Kada plivam po dunavu srećem ih i ništa, uopšte nisu agresivne. Ovako po suvom jesu (ako ih diraš naravno). Gde one zime, i koliko su u vodi godišnje, ili dnevno ulaze/izleze u vodu leti? To su narodski kao "vodene" zmije jel?

  9. #29
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dendzo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    447

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Alem je napisao da smukovi imaju rog. Da se izvuci iz konteksta. Tako da Popke je u pravu. Takodje, u pravu je i za vrstu zmije. U pitanju je ribarica. Po mom misljenju najbezazlenija zmija Srbije. Kazem zbog toga sto me nikad nije ujela. Samo zna da sikce. Slicna je i belouska koja me je jednom ipak ujela. Ali prvi mehanizam odbrane je bezanje, a ako ne uspe onda siktanje, izbacivanje smrada iz kloake i na kraju izigravanje smrti. Zimuju po zidinama uz reke, u rupama, tresetu, bunarima itd. Svuda gde mogu da se sakriju i da prezive zimu. U vodi su dosta cesto s obzirom da se vecinom hrane ribom. Kad nisu u vodi onda su veoma blizu nje. Takodje nekada znaju da se nadju i dalje od vode, ali vrlo retko. Uglavnom mislim da su zavisnije od vode, nego belouske.

  10. #30
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Hvala Dendzo na odgovoru. Ma OK, nije bitno ko je u pravu, vec da nam svima sve bude jasno o onome sto pitamo

    Eto, ove ribarice ovog leta sam video na milion. Na žalost dosta i pregažene. A najviše sam viđao pre ove godine smukove koji liče na ove zmije koju ti držiš u rukama na svom avataru. Jel to "klasičan" domaći smuk? Oni po putevima umeju da budu dosta veliki i debeli i moćno izgledaju, onako misliš da je neka ne daj Bože zmija, a ono ništa u suštini. Jel se nazivaju i smukulje ili je to neka druga vrsta?

    Mnogo se loše snalaze na asvaltu, klize, užas dok prođe. Dok, Poskok, koga sam video početkom juna na putu, uh, prešao je put mnogo veštije i to skoro sa podignutom glavom svo vreme. Kao da je gledao da li će auto da naiđe. Tačno se vidi razlika opasne zmije i ovih smukova koji prema njima deluju smotano.

  11. #31
    Ljubitelj egzotičnih životinja Alem2001'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2014
    Lokacija
    Novi Pazar
    Postova
    441

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Citat Prvobitno napisao Alem2001 Pogledaj post
    Mislim da nije smuk jer nevidim rog na glavi.Verovatno je smuklija.
    Mislio sam na poskoka ali sam slucajno napisao smuk.

  12. #32
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Auu, koji nesporazumi Što se tiče brkanja poskoka sa drugim zmijama, ako i dođe do zabune, tu je rog na glavi, koji jedino poskok u ovom delu Evrope ima Evo ti jedan klipić za lakše raspoznavanje...


    p.s. (slažem se sa Dendžom da je ribarica zavisnija od vode od belouške, belouške nekad možeš naći baš daleko od vode)

  13. #33
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Onda je Poskok bio 100%. Rog je bio 100%. Šta li će on na toliko niskoj nv samo on zna. Tu na putu je oko 400m nv. Pitam se, jer je mnogo od kamenjara otišao.

  14. #34
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Poskok ne živi samo na velikim nadmorskim visinama, nije toliki probirač. Nalazio sam ih i na 2000 m nadmorske visine, ali i na morskoj plaži. Takođe može biti daleko od kamenjara, pa čak i u močvari.

  15. #35
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    Leti obično vodim računa oko česmi koje su u šumama. Vole zmije tu da stanu, hlade se. Jednom tik iznad česme kada sam hteo da napunm balon. Tačno da me klepne za glavu. Zmije ne reaguju na zvuk samo na vibracije, jel tako? A ima i neka fora sa odećom, neka ih privlači neka ne. Bio je i kli oko toga sa biciklistima, kao pali su, i privukla je pažnju uvek na one koji su obučeni u nekom odelu nekog posebnog materijala, ne znam ali tako neka priča. Ne mogu da nađem na y
    youtube.

  16. #36
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Koja je ovo zmija

    I zvukovi su talasi koji proizvode vibracije odredjenog intenziteta, naravno u vecini slucajeva veoma slabog da bi izazvali ikakve reakcije (npr. kada pricamo). Ovo sa odecom mi zvuci kao budalastina ali javice se strucniji. Ne mogu da zamislim osobinu tkanine koja bi ih mogla privlaciti, mozda tkanina koja zadrzava toplotu privlaci paznju Viperida sa senzorima za toplotuLupam gluposti sad vec..

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •