Prikaz rezultata 1 do 5 od 5

Tema: Komensalizam ili mutualizam izmedju tarantula i zaba

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Komensalizam ili mutualizam izmedju tarantula i zaba

    Dakle, naletih na zanimljiv clanak koji govori o istrazivanjima odredjenih ekoloskih veza izmedju nekih vrsta tarantula i zaba, pominju se X.immanis i vrste iz roda Poecilotheria. Ukratko, radi se o tome da zaba i pauk dele skroviste, zaba ima koristi od toga sto je pauk stiti i sto ostaci njegove hrane privlace insekte kojima se ona hrani. Pauk, iako moze da je pojede sa lakocom to ne cini vec je prepoznaje hemijskim putem i tu se, kako sam shvatio, razilaze teorije. Naime, u jednoj verziji na delu je komensalizam, odnosno zaba ima korist dok pauk nema ni korist ni stetu, a u drugoj, radi se o verziji mutualizma gde pauk ''profitira'' tako sto se zaba hrani mravima koji predstavljaju pretnju po njegovo potomstvo (napadaju nimfe) a on fizicki nije u mogucnosti da se izbori sa njima. Kome je zanimljivo evo linka: http://scienceblogs.com/tetrapodzool...giant-spiders/ , a ko je strucan i zna nesto vise neka zacini temu. Evo i linka na kome mozete procitati uvod i abstrakt originalnog rada: http://www.jstor.org/discover/10.230...21104988969897.

  2. #2
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Komensalizam ili mutualizam izmedju tarantula i zaba

    Vrlo zanimljiv odnos dveju vrste životinja. Spominjao sam ovo u članku o Xenesthis immanis ali samo površno. Super što si postavio sajtove a evo i celog rada:
    http://www.biosci.missouri.edu/cocro...Biotropica.pdf
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Komensalizam ili mutualizam izmedju tarantula i zaba

    Hvala na celom radu, jedino sto nisam procitao na forumu u potpunosti su care sheet-ovi pa sam mislio da se nije pominjalo.. Secam se kad sam citao teme od 2006-te, cini mi se da je bilo vise zanimljivosti i nekakvih rasprava a u zadnje vreme se sve svodi na pocetnicka pitanja. Nije da sam neki ekspert i nemam nista protiv toga ali je sve vec napisano bezbroj puta.. Jedino osvezenje je kad vas par stavi slike nekih redjih vrsta i to je to...

  4. #4
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Komensalizam ili mutualizam izmedju tarantula i zaba

    Bilo je price ranije o ovome ovde na forumu, pricalo se o ovome.. Zaba pauku cuva jaja a jede insekte i mrave privucene paukovim ostatcima hrane.. A jel su to samo zabelezeni slucajevi kod odraslih i sparenih zenki ili prihvati zabu tokom zivota? borotasinisa slazem se za to gore, ali necu da skrecem sa teme
    love of tarantulas..

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Komensalizam ili mutualizam izmedju tarantula i zaba

    Koliko sam shvatio (nisam jos stigao da procitam orginalni rad) u nekim slucajevima nisu u pitanju samo sparene zenke i tu pauk nema niti korist niti stetu.

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •