Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 21

Tema: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

Hybrid View

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2015
    Lokacija
    Vrsac
    Postova
    3

    Uobičajeno Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Pozdrav svima, zbog nedovoljno uslova nikada nisam imao neku egzoticnu zivotinju za ljubimca, a zelja postoji vec duze vreme. Sada kada imam uslove, cvrsto sam resio da nabavim jednog.
    Citajuci po netu, shvatio sam da je za pocetnike u teraristici najbolje da pocnu sa Jemenskim kameleonom. Dosta toga sam procitao i solidno se informisao o ovoj vrsti kameleona, ali evo par pitanja za koje nisam nasao odgovor ili nisam 100% siguran da su tacni:

    1. Koje su najbolje dimenzije terarijuma za muzjaka?
    2. Koliko cesto treba cistiti terarijum i gde je najbolje preseliti kameleona za to vreme ciscenja?
    3. Da li postoji neka prostorija u kojoj je (ne)preporucljivo drzati kameleona? Ja bih najvise vole da bude sa mnom u sobi ako je to teoretski izvodljivo.
    4. Nigde nisam video da se spominje kavez kao staniste, pa me zanima da li je moguce drzati ga u kavezu, koji je naravno odgovarajucih dimenzija i namesten kako njima to odgovara?

    Nadam se da nisam preterao sa pitanjima i ovom prilikom bih se zahvalio svima koji su voljni da pomognu Cheers!

  2. #2
    Član
    Datum registracije
    Aug 2014
    Lokacija
    Zlatibor
    Postova
    16

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    1. Za odraslog kameleona d55 s55 v70-75cm,za mladunce 40x40x60
    2. Cistis kad ti se ucini da se uprljalo i kada ti mislis da treba mozda na mesec dva(tako je pisalo u nekom starijem postu) a kemeleona stavis u neki manji terarijum ako imas ako ne onda u neku veliku plasticnu posudu..
    3. Za sobu-sasvim je izvodljivo da bude u tvojoj sobi ako temperature nisu nenormalne.
    4. A za kavez nzm pitaj nekog iskusnijeg ja sam za terarijume od iverice,osb ploce.

    Ako treba jos nesto oko temperature,ventilacije,hrane,ponasanja... slobodno pisi.

  3. #3
    Član
    Datum registracije
    Aug 2014
    Lokacija
    Zlatibor
    Postova
    16

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Inace ove dimenzije terarijuma su minimalne za kameleone.

  4. #4
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    4. Kavez ne bih mogao.. Jer je ne moguce odrzavati odgovarajucu temperaturu i vlaznost vazduha.. Najbolje je od osb ploca i stakla..
    love of tarantulas..

  5. #5
    Član
    Datum registracije
    Oct 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    79

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Koliko znam, najbolje za kameleone su flexsarijumi, naravno onda moras da obezbedis uslove na nivou sobe.

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Sta je fleksarijum nikada nisam cuo za to? Svakako je najlakse odrzavati odredjene uslove u terarijumu..
    love of tarantulas..

  7. #7
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    To ti je onaj kavez od mrežice, kao za gajenje velikih skakavaca, paličnjaka i sličnog, samo što je to onda isto kao kavez što se tiče održavanja vlage i temperature jedino što je estetski lepše I što kaže Nelle333, to se koristi kada uslove u celoj sobi prilagođavaš kameleonu a opet to nije baš isplativo ako imaš samo jednog kameleona.
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja DJ Aca LiveStyle'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Mislim da je najbolja kombinacija staklo, prvo, odlicno za odrzavanje temperature i vlage, nije ni skupo, a i previse estetski uredno, za razliku od osb ploce. Iskreno, osb ploce , nikad ne bih pravio terarijum, jer mi se ona presovana piljevina gadi, i sta ce mi onda sve to, necu ni zivotinju cuvati u necemu sto za mene nece biti lepo... Posto mnogi biraju najjeftinije resenje, samo da bi dodali jos koju zivotinju u asortiman... Sta znam, za mene je OSB realno najgluplje resenje. Ustedi neki dinar, i napravi ga ljudski, prenesi mu prirodu na malom mestu... Sve to nije skupo ako se ima zelja... A ako brines oko ciscenja, mislim, to ti je ljubimac koji je apsolutno bezopasan da ga uzmes u ruku , sklonis na stranu, sta vec... Dalje, mislim da je resenje drzati ga u sobi gde si ti, ne samo zbog grejanja nego jednostavno , sta ce ti ljubimac ako ti stoji u spajzu? Tako da, napravi lepo ideju, pa projekat, pa relizuj, pa nama daj slike da uzivamo...

  9. #9
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Citat Prvobitno napisao DJ Aca LiveStyle Pogledaj post
    Mislim da je najbolja kombinacija staklo, prvo, odlicno za odrzavanje temperature i vlage, nije ni skupo, a i previse estetski uredno, za razliku od osb ploce. Iskreno, osb ploce , nikad ne bih pravio terarijum, jer mi se ona presovana piljevina gadi, i sta ce mi onda sve to, necu ni zivotinju cuvati u necemu sto za mene nece biti lepo... Posto mnogi biraju najjeftinije resenje, samo da bi dodali jos koju zivotinju u asortiman... Sta znam, za mene je OSB realno najgluplje resenje. Ustedi neki dinar, i napravi ga ljudski, prenesi mu prirodu na malom mestu... Sve to nije skupo ako se ima zelja... A ako brines oko ciscenja, mislim, to ti je ljubimac koji je apsolutno bezopasan da ga uzmes u ruku , sklonis na stranu, sta vec... Dalje, mislim da je resenje drzati ga u sobi gde si ti, ne samo zbog grejanja nego jednostavno , sta ce ti ljubimac ako ti stoji u spajzu? Tako da, napravi lepo ideju, pa projekat, pa relizuj, pa nama daj slike da uzivamo...
    Staklo dobro drži vlagu ali temperaturu gotovo nikako i zbog toga je bolje rešenje da sve stranice osim prednje i eventualno krova budu od OSB. Druga stvar bi bila rukovanje terarijumom i težina istog. Mnogo bi lakše bilo pomerati i prenositi terarijum od OSB kao i lepiti pozadinu i praviti otvore za ventilaciju nego što bi to bilo sa staklom. Da podsetim, ovde se priča o velikom terarijumu i ne bi malo nego višestruko bio skuplji da je ceo od stakla dovoljne debljine da ne pukne pri prenošenju, nego da je od OSB. Još jedna stvar direktno vezana za kameleone je to da oni dosta dobro vide i da su plašljive životinje te se ne bi osećali baš sigurno kada bi ih kroz svaku stranicu terarijuma neko gledao Inače, i meni je OSB jako gadan ali je pokazano da je bolji i za kameleona i za vlasnika a u krajnjem slučaju, uvek ga možeš iznutra premazati nekim lepkom i nalepiti treset ili nešto drugo što će delovati prirodnije
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja DJ Aca LiveStyle'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Hm, staklo ne drzi toplotu? Pa mislim da tu gresis, iskreno... No dobro, svako ima ukus za sebe... E sad sto se tice traumiranja samog kameleona, sta znam, onda ispada i da se traumira kad ga pogledas i sa prednje strane... OSB ploce su gadne i nikakve, i nigde u svetu koriscene sem na siromasnom balkanu. Bavim se akvaristikom, i u kuci imam oko 800l vode u akvarijumima, mozda zato tezim ka staklu, sta znam... Ipak, bolje je i izdvojiti novce pa kupiti ljudski ivericu nego OSB, svakako... Stakleni terarijum velicine 100*50*40 za agamu sam platio 2600 dinara, jer se staklo relativno tanko koristi,za razliku od akvarijumskih, samo mi je gornja ploca od iverice da bih lakse mogao da kacim neonku svetla, + otvori za ventilaciju...Ako stacioniras terarijum na jednom mestu, zasto bih ga bilo gde prenosio?? Ne znam, ali vracam se na ideju, da je stakleni terarijum + gornja ploca od iverice najbolje resenje... Mozda gresim, ali eto... A odrzavanje.. Pa znate samo ako neko ima akvarijum od 500+l kavo je tu odrzavanje, pa se sve to uradi samo dobrom voljom, svake sedmice se prenosi vise od 300l vode iz sobe do kupatila i nazad..

    Evo ovako nesto je po mom misljenju idealno..
    Poslednji izmenio DJ Aca LiveStyle; 17.01.15. u 14:37.

  11. #11
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2015
    Lokacija
    Vrsac
    Postova
    3

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Zato sam i odlucio da moj prvi korak bude potpuna informisanost, a ne da sve pripremim, pa da se onda hvatam za glavu...Ideja mi je da za vreme zimskog perioda pripremim terarijum i sve potrebno, da bih negde aprila mogao da nabavim kameleona. Hvala puno na odgovorima, ako budem imao jos nekih pitanja, sada znam kome da se obratim

  12. #12
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2015
    Lokacija
    Vrsac
    Postova
    3

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    I ja sam vise za staklo. Da li da samo gornja ploca bude iverica ili i zadnja kao sto je slucaj u ovom videu? Da li pored lampi koje idu u terarijum treba da se nabavi i grejac? Mozda postavljam glupa pitanja ali stvarno nemam predstavu kako sta. Sve sto imam je volja i zelja
    Poslednji izmenio Puki; 17.01.15. u 16:51.

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja DJ Aca LiveStyle'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2014
    Lokacija
    Kragujevac
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Spot sijalicom dobijas odredjenu temperaturu, i nije ti potrebno nikakvo dogrevanje...

  14. #14
    Član
    Datum registracije
    Aug 2014
    Lokacija
    Zlatibor
    Postova
    16

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    http://www.nsexotics.net/index.php?o...d=23&Itemid=70 ovde imas sve informacije,samo jos nadji neke slikice terarijuma po netu i to je to.I kao sto sam rekao ja sam za ter od osb-a (o ukusima se ne raspravlja).

  15. #15
    Član
    Datum registracije
    Oct 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    79

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe


  16. #16
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2015
    Lokacija
    kula
    Postova
    2

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Zdravo,zanima me da li grejac folija ostaje upaljen preko noci i da li moze da stoji ispod kokosovog treseta?

  17. #17
    Član
    Datum registracije
    Feb 2015
    Lokacija
    Serbia
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Zdravo svima narucio sam jemenskog kameleono samo me zanima pos nigde nisam nasao da li sme da ti seta po ruci

  18. #18
    Član
    Datum registracije
    Jul 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    69

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Ja ti ne bih preporucio da ga uzimas cim stigne moras da ga pustis koji dan malo da se prilagodi na novo okruzenje i onda ga postepeno navikavas na ruke, da se razumemo tesko ces naci zivotinju na ovom forumu koja ce uzivati da se nosa po rukama ali mislim da su kameleoni definitivno tolerantniji od mnogih zivotinja po tom pitanju, a i sigurno si video slike na netu da ih ljudi drze po rukama cak pustaju da se slobodno seta po kuci( sto ne bih preporucio bez nadzora), u svakom slucaju mislim da ces moci da ostvaris manje vise dobar kontakt sa novim ljubimcem, izvinjavam se unapred ako sam negde pogresio i dao neku dezinformaciju tako da definitivno sacekaj savet nekog strucnijeg, i srecno sa kameleonom.

  19. #19
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Svakako su po tom pitanju nezahvalniji od agame i gekona ali moguće je ako mu polako prilaziš i bez naglih pokreta, a kao mamac koristiš neku hranu tako da treba da ti se popne na ruku da bi je ulovio. Za sve ovo treba vremena tako da budi strpljiv da ga ne bi istraumirao.
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  20. #20
    Član
    Datum registracije
    Feb 2015
    Lokacija
    Serbia
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Par pitanja vezanih za Jemenskog kameleona i njegove potrebe

    Vazi Hvala na odgovorima

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •